Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod lipoti » 19 dub 2024, 08:23

U nás -0,9°C někdy po půlnoci - udržujeme si pravidelných 2-3° pod předpovědí. Což by v neděli mohlo znamenat nějakých -4 až -7°C a zachránit by nás mohla leda mlha, pokud by se vytvořila. Mokra bude dost.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Josef » 19 dub 2024, 08:40

Tak u nás na Žďársku od rána hustě sněží, ranní teplota podobná včerejší -4,6°C, u vody skoro -6°C, ráno všechno bílé - námraza, naštěstí nefouká ten studený vítr jako včera celý den. Kolomikty a réva venku to mají za sebou a co to udělá s některými rozkvetlými stromy se uvidí.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 632
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 19 dub 2024, 09:24

Ok, to bychom měli.
-3,5°C bylo příliš prakticky pro všechny ovocné stromy, takže letos budeme znovu jen na bobulích. Plus pár věcí ve sklenících.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4098
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Argout » 19 dub 2024, 10:02

Berounsko předpověď +1, skutečnost prý taky +1, ale ráno napadané zmrazky na autě (a přimrzlé). Tak nevím, asi už to tak spadlo zmrzlé, či co, nebo proběhl drobný mrazík před tím, než jsem naměřila +1. (Záznamová čidla nemáme na volném povětří, jen na okně, kde je to ovlivněné úniky tepla z baráku a ve skleníku.)
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 259
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod stefanos689 » 19 dub 2024, 11:18

Hofis píše:A ze všeho nejsmutnější na tom je, že ten pruh toho mrazivého vzduchu je skutečně prakticky speciálně určen pro Českou republiku. Ani na západ od nás, ani na východ od nás žádné takové hrozné mrazy nebudou. Možná tak ještě východní část Německa bude zasažena, ale ne v takové míře. To nejhorší bude opravdu chuťovka jenom sólo pro nás. S13
Jinak ve VDF na dnešek minimum -0,8°C kolem jedné hodiny v noci. Pak přišla oblačnost a v mžiku se oteplilo o 4°C. Ve dvě ráno už byla teplota 3,5°C.


Jo, to je nevýhoda české "kotlinky". Jakmile jednou nasaje studený vzduch, ráda si jej podrží. V moravských úvalech to o něco lépe profukuje severojižním směrem.
stefanos689
oficír
oficír
 
Příspěvky: 503
Registrován: 27 pro 2011, 09:10
Bydliště: Závětrná strana Pálavy 172 m.n.m., USDA zona 7a/7b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Bullets » 19 dub 2024, 13:37

U nas vcera i dnes cca 2 stupne podle venkovniho cidla ke kotli takze zatim dobry ale od nedele do utery to bude horsi… k jiz schovanemu zakrslemu stromku jablone a fikovniku dneska schovam jeste boruvky a zitra zakryjeme jahody (letos nove vysazene). Dobre ze jsem nestihl vysadit morusi a jeste to proste chvili v kontejneru vydrzi ale resil se zde rybiz. Nejnachylnejsi je tedy cerny? Potazmo asi bude i zeleny coz je vlastne jen cerny rybiz bez pigmentu… Zbytek bude proste na prirode protoze neni v nasich silach vsechny ovocne stromy a kere obalovat kdo vi cim :(

Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 569
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 19 dub 2024, 16:24

Dnešnímu očekávanému slabému mrazu jsme opět unikli a stejně tak tomu bude následující noc, dokonce začínám být opatrným optimistou i pro ty nejkritičtější noci, oblačnost by do toho mohla promlouvat i v noci na neděli, ale zejména na pondělí, kdy by jí mohlo být navzdory dřívějším předpovědím opravdu hodně. Bude to ale spíše znamenat, že nedojde k extrémnímu mrazu třeba kolem -8°C a při troše štěstí to nepůjde ani pod -4°C. Zcela vyloučit mráz při teplotě ve výšce kolem -7°C a proměnlivé oblačnosti takřka nelze, jde jen o to, jestli zmrzne úplně vše, nebo jen skoro vše. :lol: . Vždycky to nejvíc bolí až když zmrzne vše najednou ten poslední možný den. Doposud jsme letos neměli žádný ohrožující mrazík a pod -3 bylo naposledy v lednu.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1908
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod lipoti » 19 dub 2024, 17:36

Radim K píše:Vždycky to nejvíc bolí až když zmrzne vše najednou ten poslední možný den..


Hlavně si člověk říká, že když už to tak dlouho vydrželo, nemůže to nechat na poslední chvíli zmrznout. V březnu jsem byl pevně rozhodnutý letos nic nechránit, že to nemá při tomhle vývoji počasí smysl. Když ale větší část přežila, nyní mi to už nedá a pokusím se zakrýt, co se dá - i když je to nespíš zbytečný, pokud teplota opravdu tolik klesne.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Argout » 20 dub 2024, 07:04

Berounsko dnes +4. Ale na zítřek a pondělní ráno je předpověď nemilosrdná.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 259
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kasta » 20 dub 2024, 07:19

u nas take Tmin +4, me to aspon motivuje zkusit dnes neco zakryt, kdyz se ty mraziky u nas scvrkly jen na pristi 2-3 noci...
sledoval jsem i ten teply vzduch u Islandu (a trochu hypnotizoval :) ), no a nestihne to no, resp. nema silu tu masu studenyho pred nim odtlacit nebo rozmichat, holt to meteorologove maji namodelovany dobre. na islandu dnes rano +8 ale to nam uz nepomuze.

P.S. ale uz nam aspon nehrozi sucho, za posledni dny uz mame na obou zahradach pres 10mm
Naposledy upravil kasta dne 20 dub 2024, 10:11, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1318
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod longr » 20 dub 2024, 09:41

V noci napršely nějaké 3 mm, aspoň něco. Už je v záhonech sucho. Je to typický april, stejně tak i včera. Střídání slunce a přeháněk. Teplota ráno byla +4,5°C, takže dobrý, ale uvidíme, co dál. Štve mě to, že ve dne se beztak budou honit mraky a bude foukat a v noci se vymete obloha a bude mrznout, jako to bylo včera a předevčírem. Stejně už ale zmrzlo vše, co mohlo zmrznout. Tomely, moruše, réva, Broussonetia kazinoki, Magnolia tripetala, kiwi a plody meruněk to mají za sebou. U fíkovníků snad jen listy. Tomely mají šanci asi jen z toho, co jsem letos přirouboval, očka teprve raší a vypadají ok. Zajímavé je, že třeba granátovníky jsou téměř nedotčené, na už celkem velkých keřích je třeba spálená jedna čečetka lístků nebo max. ožehlá jedna malá větvička. Poncirus to má podobně, úplně měkké přírůstky jsou až na dva tři fousy na celém stromku bez poškození. Měkké přírůstky na cicimku také absolutně nedotčené. Ginkgo u baráku je v pohodě, ginkgo dole u brány sežehlé. Ale Arundo je v pohodě a valí jak obyč, tak loni získaná variegátní forma.

Jel jsem včera kolem Pálavy, Klentnice, Perná apod. Réva na většině míst spálená nebo aspoň líznutá. Letos to bude špatné.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 384
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 20 dub 2024, 11:15

Návětří a dynamické počasí přineslo i k nám konečně vodu, u nás od 15.4. každý den něco napršelo a od té doby jsme už lehce přes 30 mm, už jsme tak skoro dohnali deficit z března (to chybělo 44 mm), tak teď ještě dohnat to co mělo napršet v dubnu a bude i tráva na první seno S14 .

Do předpovědí vstoupil nový hráč, který nebyl ještě před 2 dny zcela očekáván, ač Hofis jeho přítomnost podružné tlakové níže správně vytušil předem S20 . Tím že jsme na okraji ledové vzduchové masy a všude okolo je "teplo", vzniká i naštěstí tlakový gradient co sem posílá srážky a oblačnost. Oblačnost z níže se bude přetáčet nad ČR dnes i zítra v noci a bude schovávat různé kouty republiky. Dnes pravděpodobně unikneme mrazu my na Z, zítra zase Morava a část východních Čech, předpověď oblačnosti se stále mění, každopádně mrazy hrozí ještě následujících 6 rán, takže pořád bude příležitostí dost. Jak už tu zaznělo, nejhorší to často bývá až tu poslední noc, kdy už bude třeba i nad ČR proudit teplejší vzduch, ale ve spodní vrstvě atmosféry ještě ne, takže se k vymetené obloze přidá i bezvětří a celá tahle šaškárna z předchozí oblačností bude k ničemu S6 , u nás to tak bývá rozhodně nejčastěji.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1291
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 20 dub 2024, 14:21

V pondelok sme mali výživné zrážky 26mm ...a dnes opäť prehánky (aj s krúpami)- od včera 2mm...s vlahou je to asi takto:
https://www.intersucho.sk/sk/?mapcountr ... 2024-04-14
https://www.intersucho.sk/cz/?map=1&fro ... 2024-04-14
...a dúfajme, že vlhkejšie prúdenie zabráni silnejším mrazom
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1793
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2024, 15:13

Rudolf M píše:Do předpovědí vstoupil nový hráč, který nebyl ještě před 2 dny zcela očekáván, ač Hofis jeho přítomnost podružné tlakové níže správně vytušil předem S20 .

Rudo, krásně jsi to celé napsal! S6 Když jsem to před těmi 2 dny psal, tak jsem si říkal, že už mě může zachránit jen to. A to hned dvakrát. Od sucha v Praze a devastujícího mrazu především na severu ve VDF. Ale abych řekl pravdu, tak jsem tomu sám úplně nevěřil a dával jsem tomuto vývoji tak 10 max. 15%. A naštěstí to vyšlo. Ale spíš bych řekl, že jsem to přivolal, než předpověděl. :lol: Každopádně už je to trochu veselejší. V Praze od včerejška napadlo asi 7 mm v krásném zahradním dešti. Sice je ten úhrn malý a dlouhodobě nic moc neřeší, ale pořád je to nejvyšší úhrn za poslední 2 měsíce a alespoň krátkodobě je to nejhorší povrchové sucho zažehnáno. A stále sem tam trochu poprchává. :) A díky té níži přeci jen to proudění bude stále spíše ze SSZ směru, což na severu znamená návětří a tedy možnost tvorby hustší oblačnosti. Takže minimálně v noci z dneška na zítřek jsem celkem optimista. Ale problém se zatím přesunul akorát na pondělí, to se ještě uvidí zítra, jak se to bude celé vyvíjet. Je to trochu nepředvídatelné... :?
Rozhodně bych však chtěl ostatní varovat před přílišným optimismem. Ta oblačnost nebude zcela kompaktní, budou v ní okna a navíc bude na noc slábnout a rozpouštět se. Takže mrznout určitě může, ale naštěstí ne povětšinou celou noc, minima bych viděl tak maximálně do -2 až -3°C. Tam, kde zůstane oblačnost celou noc, by mohlo být minimum i pouze blízko nule. Takže chystal jsem na dnešek v Praze velké zakrývaní, a potom to samé ve VDF, protože zejména tam ještě podle předvčerejší předpovědi hrozilo při nejhorší konstelaci klidně i -10°C, což už by mohla být konečná nejen pro veškerou úrodu, ale i celé stromy. S13 Ve zde již zmiňovaném květnu 2012 mi takto odešla opravdu již letitá samice arguty. Pomrzly jí tenkrát celé už asi metrové pruty, úplně zčernaly a vylomily se z oček, ze kterých pak ta rostlina začala masivně téct a na rozdíl od samce už se z toho nedokázala sebrat a postupně uschla. S13 No, dnes už jsem klidnější. :) Ve VDF to prostě ponechám svému osudu, většina je u zdi a zbytek se stejně moc zakrýt nedá, hlavně že celé stromy už s určitostí nezmrznou, a v Praze zakryji a poschovávám jen to nejchoulostivější a zatím nejmenší, jako třeba víno s již slušnými výhony, tomel, moruši a asi i nashi s prvními plodíky atd. Ale třeba hrách už zakrývat nebudu. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod kasta » 20 dub 2024, 16:26

u nas za tuhle chladnou epizodu uz naprselo 13-15mm takze dobry, vlhkosti bylo v pude jeste prekvapive hodne i predtim, tak sucho je na chvili zase daleko za obzorem :)
na plzensku se to ted trochu vybralo, prosvita slunce a teplota rychle vylezla skoro na 9°C
zakryvani nakonec omezim asi jen na kolomikty a arguty, ostatni si musi poradit samo. pozdni jablone jeste nastesti nevykvetly, tak jsem zatim porad optimista. co slo uklidit, je uklizene
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1318
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků