Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 01 zář 2020, 21:04

Hofis píše:Ty vado, to máš ty tomely normálně venku? Druhou periodu jsem u tomelů venku ještě nezažil. Ani ve VDF, ani v Práglu.


Ze zjištění můžu říct, že druhé periody, nebo jednu nekonečnou, nám dělají dřeviny ve velmi výživné půdě. Třeba Asiminy co máme nejdéle v zemi na dvoře, kde je chudší půda s podílem jílu, tam jsem za posledních 9 let nikdy neviděl ani náznak druhé periody. Pravidelně už v půlce července se přírůstky zazátkují a konec. Kdežto v sadu, kde je kyprá tmavozem (80 m vzdušnou čarou od dvora) asiminy končí s růstem až s opadem listů, tedy po půlce října :shock: . Loni tam jedna Asimina měla přírůstek na terminálu 120 cm, letos je to podobné, i loni roubované ještě stále rostou. S kaki je to vlastně jiné, ty na uzavřeném dvoře ukončily první periodu po půlce srpna a za 14 dní vypučela druhá perioda (u všech stromů), v kypré tmavozemi v sadu je to ale jedna nekončící perioda, ještě stále rostou a budou až do mrazů. Ty to máš jinak?

Tady za víkend 37 mm, za srpen jsem to spočítal na 149 mm, ale asi jsem se o 13 mm přepsal, takže jen ubohých 136 mm.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 01 zář 2020, 21:43

Rudolf M píše:Ty to máš jinak?

Ano, bohužel. Mě také skončí tomely první periodu někdy kolem půlky srpna, to mám podobné, ale druhou periodu již nenastartují. Udělají pupeny v paždí listů a pak to zabalí. Ale ono je to vlastně dobře, alespoň vyzraje dřevo na zimu. Z druhé periody už by asi stejně nestihlo vyzrát. Asiminy rostou letos moc krásně a bujně už od jara a pořád přirůstají. Těm dělá ten nadbytek vody evidentně dobře. Plod však není ani jeden, vše zmrzlo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 02 zář 2020, 01:19

Jak píše Ruda, ale ještě upřesním, že je to i odrůda od odrůdy. Jednak je to tedy jen a jen ve volné půdě a třeba čisté japonské tomely mají jednu nekončící periodu (letos rostou neskutečně), z hybridů část dokončila periodu a hned začala další (nejrychlejší je v tomto u nás Gora R.K., ta ukončila periodu už koncem července a začla druhou už první týden v srpnu), kdežto některé další nezačaly. Největší "zmatek" je asi u tomelů v sadu, kde jsme loni sázeli 16 stromků kříženců, tam asi třetina dělá druhou periodu, druhá třetina vypadá, že druhou periodu teprve začne (to už by bylo ouvej) a třetí třetina vypadá, že už růstově "spí". Čisté virginiany jsou vysazeny de facto v nejchladnější části pozemku, na vejdrholci, v hrozné půdě a tomu také odpovídá růst. Jsou tam teprve 2 roky, ale ani letos, ani loni druhá perioda nebyla.

Jinak už se pomalu blížíme 500 mm za rok S8 . I když vzhledem k predikci srážek na září tuto hranici překonáme až v říjnu :lol: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod dědek Čeněk » 03 zář 2020, 15:34

Tak nám začalo Babský léto, konečně slunce září a nepálí. Po mnoha létech mám v lesním rybníčku stále vodu na zalévání...
Mojí první jabloň Stark Earliest (46 let) jsem po úrodě mírně zmladil a ona nyní částečně vykvetla. Dějou se to věci...
S napětím čekám až uzraje poslední plod Flavor Heart, je stále světle zelenožlutý nikoliv tmavý až černý, nemá tvar srdce ale je zploštělý jako ryngle, tvrdý jako kámen, ostatní po deštích popraskaly a začaly hnít.
Nejdelší roub Gold Dush dosáhl skoro dvou metrů, to se pozná silná podnož ( dvacetiletý myrobalán), příští rok by mohly už něco ukázat, díky Radime K...
Doufám, že se podnebí navrací k normálu.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 04 zář 2020, 12:41

dědek Čeněk: Zajímavé. Zažil jsem druhé regulérní nakvetení jabloní ve VDF v roce 2013. To byl za celý listopad průměr 12,8°C!!!, tedy vyšší než v říjnu a dokonce i září a takřka 5°C nad dlouhodobým průměrem pro listopad, zcela výjimečný jev. Skoro celá republika byla tenkrát díky teplému vzduchu ve vyšších vrstvách pod inverzí a u nás bylo nádherně, skoro celý měsíc slunečno a teplo i v noci. V Praze mi za tu dobu inverzí zplesnivěly vrcholky na fíkovnících, to jsem viděl úplně poprvé a od té doby už pak zase ne. Tenkrát mi říkal kamarád z Arménie, že je to skoro jako u nich, kde sklízí jablka dvakrát do roka. Jednou v létě a potom ještě podruhé na Vánoce. Nevím, co je na tom pravdy, ale říkal to.

Radim K: Zajímavé, u mě rostou u klasického tomelu ve VDF nepřetržitě pouze nové výhony, které vyrostou zespodu z kmínku. Zde se tomel rozhodl pro keřovitý typ růstu. Tyto nové výhony rostou pořád, až prakticky do zimy, a jsou schopny udělat za rok i přes metr bez problémů. Ale u staršího dřeva jsem klasickou druhou periodu ještě neviděl, ani v Praze na určitě jednom z vůbec nejteplejších míst na zahradě. :shock: V Praze však klasický tomel ze semínek ze stejného plodu, jako ten ve VDF, roste stromově, to je také zajímavé, zřejmě reakce na vyšší sumu tepla.
Naposledy upravil Hofis dne 04 zář 2020, 20:45, celkově upraveno 1
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod paloo » 04 zář 2020, 19:56

Jablone kvitnú aj u mňa :(
Obrázek
Za september 31mm
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 05 zář 2020, 13:21

Čeňku, moc rádo se stalo, o to více mne mrzí, že jsem letos zjistil, že jde opět o podvod (zakoupeno v zahr. Zoja) S13 S13 S13
Jde o mirabelku (Prunus syriaca), asi Nancyskou. Loni jsem to nepoznal podle několika plodů, letos je obalená asi 15 kg a je to jasné... Mrzí mě to. A se*e, protože co jsme kde nakoupili, tak je okolo 50% fejk. Už nic nekupuju, to si to radši udělám ze semen, kde mám taky de facto jistotu dobrých plodů a taky nevím, kdy to bude dozrávat a jak to bude velké :lol:. Všichni, kdo berou stromky z Polska, jsou to z 30-50% fejky, toť moje zkušenost. A protože jsou tam stromky levné, tak tam bere skoro každé zahradnictví.

Hofis: možná je to i tím, že jde o mladší, 1-3 leté roubovance. Ty jednoleté mají letošní přírůstky okolo 120 cm většinou v jedné periodě, dvou až tříleté udělaly na teplém místě třeba 70 cm první periodu a na ní roste 30-40 cm druhé periody. Mám dojem, že toto ale nastane jen tehdy, kdy je dostatek jak tepla, tak i neustálý přísun vody a živin. Nebude to jen o tom teplu. Ale je fakt, že letos to bylo čím více na JZ, tím tepleji, letos máme více letních dnů, než Praha :shock: .

Jinak včerejší průměrná teplota 19,6°C, max 26,7°C a minimum skoro 16°C, dnešní průměr 18,6°C zatím.. no mohlo by to pokračovat do konce měsíce :lol: . Za září 0 mm.
Naposledy upravil Radim K dne 06 zář 2020, 15:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 05 zář 2020, 14:51

Jinak v USA, konkrétně v Denveru v Coloradu, se trošičku ochladí.
Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 05 zář 2020, 15:46

:shock: :o :shock: :o :shock:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 05 zář 2020, 15:55

Tak jsme se začali radovat, že nežijeme v Denveru a koukáme na radar, u Kolína je taky veselo :? .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod antarian » 05 zář 2020, 16:23

nene píše:Tak jsme se začali radovat, že nežijeme v Denveru a koukáme na radar, u Kolína je taky veselo :? .


Jojo bylo to slusny, ale jen kratoucky a zase svitilo skunicko.
Kolem 1,2cm s kroupama za 10 minut zhruba:-) (mozna o chlup min, myslim ze to trochu pridava :-) )
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mirka » 05 zář 2020, 20:26

Dnes tu bylo nádherně aktuální teplota 22, po 13 hod sem nafotila zajímavé mraky
Obrázek
Posílám vám na kuk :P
Naposledy upravil mirka dne 06 zář 2020, 07:51, celkově upraveno 1
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod dědek Čeněk » 06 zář 2020, 07:48

Radim K- to se v dnešní době stává, roubů z neplodících stromků jsem poskytl jen několik a všechny byly asi pravé (plody odpovídají po všech stránkách odrůdě).
Asi to chce nakupovat přímo ve školce, ze Mcel za 30 let ani jedna chyba. A u překupníků jenom když bude na stromku původní lístek s kódem pěstitele.
Číslo pěstitele se zjistí na: http://eagri.cz/public/web/file/220542/_12004.pdf . Překupníci stromky berou ve svazcích většinou po deseti s jednou jmenovkou
a tak záměna snadno vznikne. Ve Spomyšli mají krásné plastové jmenovky, ale u dvou stromků z 12 je určitě jiná odrůda a to 6 jich nic ještě nemělo...
Na druhou stranu je to veliké napětí, očekávání, nejen jaká je odrůda, ale jestli to bude ona...
Krásné Babské léto, Čeněk.
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 06 zář 2020, 21:33

dva dny po sobě ulialo vykyblováno se sudu 120 litru vody stříška 100x 300 cm všade stojí voda S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod MartinS » 06 zář 2020, 21:44

Co je toto za sibnuty rok? Dazde sa stale se.. na tych istych miestach. Ale doslova do nemoty. U nas za posledne 2 dni ani kvapka. :?
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků