Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Stanley_51 » 22 bře 2018, 22:42

Tak vypadá to, že není všem dnům konec. Na tento víkend hlásí oteplení až na + 12°C ale od čtvrtka znovu silné ochlazení. Na Velikonoce až -11°C Asi si to hodím.....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 23 bře 2018, 01:30

I u nás se dnes ráno po jasné noci teplota dostala na -7°C. Ale celkově tato mrazová epizoda, byť byla jakkoli extrémní a nepříjemná, byla naštěstí trochu slabší, než jsem očekával, alespoň u nás. Ledový den jsme měli jen jeden jediný, ale to bylo hlavně proto, že k nám ochlazení vtrhlo až v 1 ráno a potom už bylo pod nulou, ale přesto se to jako ledový den počítat nedá. Minimum tedy bylo velmi nízké, -10 jsme v druhé půli března nikdy nenaměřili, ale bylo to jen jednu noc, jinak -4 až -7°C v minimech.

Stando, není třeba se (ještě) věšet. Začíná to vypadat, že právě na Velikonoce přijde jaro se vším všudy. Otázka je, jestli na pořád. Pokud to nebude napořád, tak pak raději ať ještě snad ani nechodí...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Pavel_CZ » 23 bře 2018, 10:40

Chlapi nestraste, ja to teda pozoruju denne s napetim. Jsem zvedavy, kolik puku to prezilo. Porad doufam, ze se mne po trech letech podari sklidit i neco jineho, nez jablka.
Radime, to me teda prekvapilo, ze jste tam dneska meli takovou zimu. U nas bylo minimum -1 v jednu rano a pak uz se oteplovalo a rano bylo nad nulou
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Ivi » 23 bře 2018, 11:09

Radime K,ty se máš-zónu 7 bych také moc chtěla :D ,ale člověk nemůže mít všechno,nj.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Stanley_51 » 23 bře 2018, 11:38

Radim K píše: Stando, není třeba se (ještě) věšet. Začíná to vypadat, že právě na Velikonoce přijde jaro se vším všudy.

Tak koukám, že nor po vzoru Dagmar Honsové taky otočil a už místo mrazů hlásí vedra. Čert aby se v tom vyznal. :D15
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 23 bře 2018, 12:01

Dnes min. do rána -7°C ( vietor 3m/s, pocitová teplota -11°C)...ale napr. taký Zobor vo v. 280 m.n.m. t.min. -1°C
Nektarinky a broskyne už majú cca 2 týždne "suché"- zmrznuté kvetné púčiky z predchádzajúceho ochladenia
Radime- zatiaľ by som sa moc nespoliehal na veľké oteplenie( aj keď na 1.4. u nás hlásia +20°C)- modely sa každý deň menia, nemajú v tom jasno-a zásoby chladného vzduchu relatívne blízko od nás- (v Škandinávii) sú ešte veľké - stačí zmena prúdenia zo severu- a .... S13
Zatiaľ je to neisté ale asi koncom mesiaca sa ešte na krátko ochladí ( aj keď nie až tak výrazne),.... a najbližšie týždne ešte asi ustálené jarné počasie "nehrozí"- uvidíme
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mates » 23 bře 2018, 12:29

u nás yr.no hlásí za týden noci od st/čt do pá/so s mrazy -4/-6/-2°C, ale foreca.cz ani wetter.com to tam nemají (foreca jen noc čt/pá s cca -2°C), tak budu ještě stále optimista, tuto neděli ráno už podruhé odbalím stromky a budu doufat, že si nedám za dalších pár dní repete s balením

wetter.com má ale u nás po Velikonocích opět mrazy od -2 do -6°C, tak budu o to větší optimista, že ta 16i denní předpověď nevyjde :-)

jinak včera jsem se hrabal v hromadě hlíny, na kterou nesvítí sluníčko a pod 10 cm ještě dalších minimálně 10 cm umrzlo že se mi ohýbala lopata, to bude ještě z těch prvních holomrazů, neuvěřitelné že to vydrží tak dlouho
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod paloo » 23 bře 2018, 19:02

Ivi píše:Radime K,ty se máš-zónu 7 bych také moc chtěla :D ,ale člověk nemůže mít všechno,nj.

Tie zóny čo chlapci uvádzajú sú len výplodom ich fantázie a nie reality :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Jakub » 23 bře 2018, 19:04

Včera -9.8°C, dnes -5.7°C, no jaro vypadá jinak, ale dokud to nekvete, tak je to dobrý :)
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 23 bře 2018, 19:47

Pavle, to jsem psal o včerejším ránu, dnes byla minimálka rovná nula.

Paloo, jestli považuješ naše měření za výplod fantazie, tak si posluž :D .
Stačí se neřídit 40 let starými mapy zón. Zóna 7 je "dnes" (za posledních x zim) už dokonce i např. na stanici Slezská Ostrava, i na dalších místech severní Moravy. Mluvím o zimách za posledních 10, 20 let, tedy zimy, které se týkaly našich i vašich rostlin. Na co je mi prastará mapa zón (respektive s klimatologickými údaji třeba z let 1940 - 1970), když takové zimy rostliny nezažily? :roll: Ve starých mapách je kolem Č. Budějovic zóna 5. Víte proč? Protože v zimě 1929 bylo 3 km od Č.B. naměřeno -42,2°C a to řádně hýblo s průměrem S1 .

Ivane, souhlasím. Rozhodně se nedá s jistotou říct, že už přijde definitivní jaro a bezmrazé počasí. Ostatně silné ochlazení jsem už dříve předpokládal ještě na první dekádu dubna. Ale okolo poloviny měsíce už věřím v trvalý nástup tepla, podobně jako v 2013.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Jakub » 23 bře 2018, 21:59

Radime, na tom opravdu bude kus pravdy, většina klimatických map, teda spíš všechny, co jsou na netu, mají již neaktuální údaje a jsou prakticky nic neříkající, proto se ani jimi neorientuji. Klima se opravdu velmi rychle mění a všímám si toho i já, co tu jsem jen 20 let. Pamatuji zimy, kdy půl metru sněhu nebylo nic výjimečného, taky ležel výrazně delší dobu. Teď, pokud je vůbec nějaký sníh, tak víc než 10 cm ho většinou nenapadne, je smutné když tohle množství stačí už i u nás na dopravní komplikace. A led na potoce místo +- 2 týdnů je max pár dní. Jinak, teploty měřím od roku 2010 a pokud zprůměruju minima posledních 8 zim, tak jsem na hodnotě -17.4625°C, což je s odřenýma ušima zóna 7a :)
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod petrlcr » 23 bře 2018, 23:17

Letošní zimu a podzim mi nadělali větší škody deště, než mrazy. Včera jsem vyhazoval tři asiminy a jeden kaštanovník, totálně uhnilé kořeny. Udělal jsem blbost. Zasadil jsem je do velkých jam vysypaných hrabankou. Ta postupně hnila, rostliny se propadaly pod zem a já dosypával mulčem, čímž jsem je totálně pohřbil. Kořeny se propadly asi 40 cm pod zem a letošní podzim a zimu se utopily. Tak mám zase zkušenost, ač špatnou. Již roky využívám raději kopečkovou sadbu a i asiminy mi tak rostou.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 28 bře 2018, 07:42

Od 22,00 hod. začalo mrznúť, do rána u nás t.min -6°C- a pustil sa do toho aj "príjemný" východný vetrík- pocitovo je veľmi chladno-10°C S8
( oficiálna meteostanica v Nitre namerala -5,4 °c).....Zobor ( 280 m.n.m) t. min. +1,1 °C....a to nebolo úplne jasno- keby bolo jasno, neviem kam by to až kleslo
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Brano70 » 28 bře 2018, 09:22

[/quote="paloo"] Tie zóny čo chlapci uvádzajú sú len výplodom ich fantázie a nie reality :D4[/quote]


Paloo, ja viem, ze rad zadrapujes, ale neprerusene merania za viac ako 20 rokov nepustia (ja konkretne od roku 1995, teda uz 24 sezona)... :D . Je to tak , ako vravi Radim. Ostatnych 20 rokov je kapanek inych, ako obdobie predtym. Tym vsak nechcem povedat, ze nemoze prist zima s takym mrazom, ze nam vsetko vymrzne az do tla, ale zatial taky mraz v 2 desatrociach nebol ani u mna ...Uz som to viackrat na fore pisal, ze Terroir nepusti, a to ty iste vies ...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 28 bře 2018, 12:15

Kubo, Brano, přesně tak jsem to myslel.
U nás byl do letošní zimy průměr minim za 10 zim na samém dolním rozsahu Z 7b a to -14,9°C. Po letošní zimě už to na Z 7b stačit nebude s minimem -16,4°C, tedy průměr minim tak bude cca -15,2 nebo ,3°C.

Ivane, to je řádná kosa :shock: . Ale dnes to tak bylo, místo od místa rozdíly jak blázen. Plzeň-Bolevec okolo -2°C, Plzeň-Mikulka +2°C, u nás +2,6°C.

Petrlcr: to je docela zajímavé a opět je vidět ohromná rodzílnost v rámci regionu západních Čech. U nás jsme v listopadu a prosinci vrtali a kopali díry na sloupky a byla místa, kde byl regulerní prach a sucho, nikde nebylo vyloženě mokro. I přesto, že byl podzim a počátek zimy srážkově bohatý, sotva to stíhalo stírat ohromný srážkový deficit z léta a něco jako bahno či kaluž se u nás začalo tvořit až v lednu, kdy už se konečně zem dostatečně provlhčila. Ale žádná sláva...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků