Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Satan » 02 srp 2018, 20:32

Konečně pořádně prší asi hodinu, po měsíci veder S14 .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 02 srp 2018, 21:03

nene píše:My teď sice brbleme na počasí, nějak to pořád není ideální, ALE ....to co napsal posledně Radim mi docela vyrazilo dech. Člověk si to neuvědomí, ale je to pravda - kdyby obdobná situace nastala v zimě, tak zmrzneme...no a pravděpodobnost není myslím zrovna malá.


Jirko, je to tak, ale naštěstí se tyto synoptické situace mají tendenci vyvíjet spíše v létě, řekněme, že v zimě je pro ně šance menší. Je to způsobeno v létě rozehřátím pevniny a naopak, opačná synoptika, přinášející vláhu a relativní teplo z Atlantiku, tedy Z, JZ proudění, má tendenci se tvořit více v zimě, díky tlakovým nížím, které vznikají v Atlantiku, když se nad něj dostane studený (arktický) vzduch. Takže doufejme, že s příchodem chladnějších ročních období se synoptika úplně otočí a proudění bude opět ze západních směrů. Viz loňský prosinec a letošní leden, kdy bylo teplo, vlhko.

Dnes jsme se mohli jen smutně koukat na velmi blízké slejváky, jež zavlažovali západní část našeho okresu a pak zejména Tachovsko. U nás opět ani ťuk, ale teplota jen 33,5°C, protože odpoledne zůstalo zataženo.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Stanley_51 » 02 srp 2018, 22:09

Radim K píše:
Dnes jsme se mohli jen smutně koukat na velmi blízké slejváky, jež zavlažovali západní část našeho okresu a pak zejména Tachovsko.

Byl jsem se k večeru projet na koloběžce, v Tachově totálně sucho, ale obce při hranicích samá louže. Muselo se všechno vypršet již tam a na nás opět nezbylo nic.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Pavuk » 03 srp 2018, 01:19

U nas to bolo tiez oblastne.

Cestou z Bratislavy som stretol zopar burok a pomedzi ne bolo sucho.

A nakoniec v Kosiciach to bolo obdobne: u svokrovcov sucho a u nas, 3km vzdusnou, 21mm. Tesim sa :D

A ked pozriem SHMU zrazkomernu stanicu 1km od nas, tak 10mm...

Mam radost :D15
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 04 srp 2018, 13:58

neskutečný dneska hic s tropickou noci už druhej tejden v kuse neklesla teplota pod 20°C E7 . To chce někde na ledovec ale kde :?: horko je všude v celý Evropě není kde utect E11 E9 E7 no a odvaha jezdit autem bez klimatizace připadám si jak prase na rožni S15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 06 srp 2018, 10:43

V sobotu by se PRÝ mělo ochladit až o 20 stupňů a má pršet....je fakt naděje?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 06 srp 2018, 14:28

Obávám se, že naděje pro postižené lokality už skoro není - já si pořád říkal, jaká že bude daň za letošní absenci jarních mrazů, a ono tohle.
Teď už jsou kromě borovic vidět uschlé spousty dalších stromů - lípy, javory, břízy, ořešáky a kdo ví co ještě, v Brně jsou ulice jak v listopadu, místy zcela holé.
Tráva prakticky neexistuje, zálivka hadicí vůbec nepomáhá, na všem kromě fíkovníků jsou spálené listy, pečené papriky přímo na keřících, borůvky jen šustí, stejně tak zimolezy, arguty - a to jsou zalévané keře, o těch na nezalévané zahradě nemá smysl ani mluvit, tam jsou ztráty již v desítkách kusů.
A před námi je další týden s teplotami přes 35°C, šance na déšť skoro nulová.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 06 srp 2018, 15:22

Tohle je čtení jak ze sci-fi Sucho....my zatím ještě zvládáme zalévat, ale pro změnu máme spálené listy i na fíkovnících (asi právě kvůli nadměrné zálivce - rostou mladé listy a v tom vedru se do druhého dne usuší na tabák...). Borůvky máme ve vanách a doslova tam plavou - zatím vypadají šťastně.
Čirou náhodou - v rámci rychlého boje proti ptactvu - jsme jednu vanu "obkolesili" netkankou (čtyři tyče v rozích a bílá netkanka dvakrát kolem dokola, ne seshora, jen pruh okolo do výšky nad borůvky)...borůvky si v tomhle doupěti očividně lebedí, jsou přistíněné a voda se tak rychle nevypařuje. Máme i jednu vanu borůvek zabalenou celou, i přes vrch - měli jsme strach, že se upečou, ale zatím taky lepší (ne tak dobré jako ta odkrytá nahoře) než poslední vana zabezpečená jen sítí - tam zalévat skoro nestíháme.
Réva dostala bílé čepičky a scvrkávání bobulí se zastavilo - další (zatím) nepřibývají.

Snažíme se mít z toho tepla a sucha aspoň trochu prázdninovou radost, ale jak na potvoru ještě k tomu všemu běhání s hadicí musíme "pracovat na panském" a kmitáme nahoru dolů jak.... S2
Takže ani tu vodu a koupání si nemáme čas pořádně užít. Naštěstí se dá plavat i o půlnoci....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 06 srp 2018, 21:33

tak u mě po přesazení a nakrmení znovu kvetou prairie cherry Juliet . Takové malé květy o ničem snad z toho něco bude. Je to jen sem tam ale i to se počítá. Vegetace je ještě dlouhá. Jinak sucho pokračuje šly volaké bouřky ale zahradu to jaksi minulo. Ještě že mám tu řeku kde se dá brát voda zadarmo. Na thuje už sem o víkendu vyplýtval více jak 4 m3 vody a na Jinan 2 roky zpět přesazený taky více jak 2 m3 vody. Na trávu zálivka zatím bez efektu i když se to začíná trošku mátořit a zelenat.

Jediný čemu to nevadí su citrusy vodu maj, živiny taky tak valijou před očima S15 S9 Kiwi arguta na zdi už se taky týden sklízí, ale dopřávám ji fakt hodně vody .
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod tomq » 07 srp 2018, 21:29

sucho je nebývalé daleko větší než v roce 2015 alespoň u nás
https://postimg.cc/gallery/1w0k65kxk/
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod sasman » 07 srp 2018, 22:18

Jeden záhon jsem letos až doteď neobdělával. Pouze jsem ho jednou před cca 2 měsíci vyplel. To znamená, že jsem záhon samozřejmě ani nezavlažoval. Dnes jsem záhon plel znovu a všiml jsem si, že některé druhy plevele (jejichž název neznám) jsou totálně zvadlé suchem S8 Mladé pampelišky taky vypadaly bídně, ale ještě žily. Už ani plevel nesnese aktuální počasí :idea:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Alena » 08 srp 2018, 08:15

Doufala jsem, že z toho velkého zeleného mraku s červenými fleky, který nás večer podle radaru přecházel, sprchne - zase nic. V pátek prý v jižní části města lilo jak z konve, kamarádka, co bydlí deset minut pěšky odtud, měla zalitou zahradu - tady nic, ani kapka. Na zahradě už to je jak troud, loni vysazené maliny už to asi nerozchodí, stromy vadnou, je to děs. Včera se předpovědi jevily optimisticky, podle našich, Němců i Norů mělo začít konečně trochu pršet - dneska už to zase změnili S13 :(
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 08 srp 2018, 09:32

V noci nás dle radaru přešla druhá nejsilnější bouřka letošního roku, skoro hodinu v červených a oranžových odrazech, tak jsem si říkal, že to musí stát za to. Jsme u Gardského jezera, takže jsem to pozoroval odtud. Výsledkem jsou prachbídné 4 mm srážek na zahradě v Mrchojedech a 2,5 mm v Osvračíně. Čili výsměch po asi 15 souvislých dnech nad 30 a několikrát nad 35 je to jako plivanec na poušti. Pondělní ochlazení se nás vůbec netýkalo, ač to byl nejchladnější den za poslední dobu, bylo stále 32°C.
Jak psal Michal, v letošním létě nás už spasení nečeká, je smutné, že my všichni suchem postižení pěstitelé na tomto fóru teď místo na vegetační sezónu, čekáme spíš na podzim a zimu, doufajíc v nějaké srážky :cry: .

Cestou ke Gardě bylo v celém Německu značné sucho, dokonce potom i v Alpách, a to plošně. Na mnoha místech zavlažují zemědělci louky, aby měli vůbec čím nakrmit hospodářská zvířata, ale i tyto louk, byly hnědé. Pouze italská strana Alp je na tom lépe. Rovněž i nížiny severní Itálie. V Innsbrucku, mezi Alpami, v pondělí při cestě sem, bylo 36°C a dokonce i v Brenneru, ve výšce nad 1000 metrů, bylo 32°C
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 08 srp 2018, 12:28

Takto nějak vypadají mladší jabloně:
Obrázek

Dříny statečně odolávají, ale ačkoli jsou vybarvené a opadávají, tak se to moc jíst nedá, je to jak guma. Téměř bez známek poškození jsou zatím kdouloně - neuvěřitelně houževnatý druh, ale kdyby tohle mělo pokračovat, tak ty plody budou taky stát za hovno. Dobře si vedou i staré hrušně a do jisté míry i slivoně, ale tam už je propad plodů značný.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod pavell » 08 srp 2018, 12:37

Tak uschnout jabloň suchem jsem snad ještě neviděl a to ani na slabě kořenících podnožích v totálně vyprahlém svahu.. Nemůže to být třeba hryzcem? Myslím že by ještě šla zachránit, hluboce seřezat a pořádně zalít. No snad se už v sobotu konečně toho deště dočkáme.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: J.K., mates, Rudolf M a 22 návštevníků