Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Alena » 10 bře 2019, 19:25

Spadlo 8 mm a teď příšerně fučí. Trnu vždycky hrůzou, aby to nezničilo střechu S12
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod paloo » 10 bře 2019, 21:06

Dnes zase je..o 22mm vody :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 10 bře 2019, 21:13

Jo, lilo pořádně a ještě asi trochu bude. Ze zahrady je brouzdaliště :?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 10 bře 2019, 21:58

Po celodenním občasném mrholení nás k večeru od severu líznul jeden větší mrak (pršelo tak 35 sekund) a objevila se menší kaluž. Už se vsáknula. That's all Folks!
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Stanley_51 » 10 bře 2019, 22:19

Na západě již leje třetí den, jen za dnešek již 11,7 mm srážek. Všechny nádrže již mám plné a na zahradě rybník. Jako bonus ještě vichřice.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Stanley_51 » 11 bře 2019, 15:06

Dnes přestalo lejt...

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2019, 18:44

Varnsdorf
Těžká vichřice z neděla na pondělí, ve městě jsou popadané stromy a velké větvě, na zahradě jsem posbíral nějaké spadlé tašky ze střechy, a popadané skleněné výplně z balkonového zábradlí. Navíc vyvrácená vrata od zahrady. Rostliny jinak vše přežily bez poškození.
Teplota ráno v 7,00 -0,2°C nyní 3,2°C.
Jinak konečně pořádně zapršelo, i když určitě né tak, jak píše Stanley. Za poslední 3 dny zhruba 11 mm.
Dnes přeháňky sněhové, sníh ale odtává...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2019, 19:01

Radim K píše:
Přesně tak, v podstatě jsme v situaci, kdy zima není o mrazu a sněhu, ale o akumulaci srážek, neboť je to jediné kloudné období, kdy je šance, že se zemní profil nasytí vodou. Stejně jsou na tom ve Středomoří, kde jim však přes zimu na většině míst naprší mnohem více, často až mnohonásobně více, než nám ve střední Evropě.
A ano, jednoduše řečeno, čím více na sever, tím více se otepluje od normálu.
V podstatě celá tahle pětiletá situace se suchem, která panuje, na mně působí tak, že jde pomalu od jihu na sever. V roce 2014 to u nás začalo. To jsem ještě pendloval mezi zahradami na Moravě a tady na JZ. Na Moravě toho roku bylo srážek na rozdávání, kdežto zde na JZ se začalo od dubna prohlubovat sucho.
V roce 2015 sucho vyvrcholilo a nejhorší bylo na JZ republiky, posléze na jihu i severu Moravy
Rok 2016 přinesl plošné zlepšení, ale nedostalo se například na SV Čech, kdy Královéhradecko a Pardubicko usychalo dál.
2017 silné sucho na JZ a Moravě
2018 extrémní sucho na většině území a tentokrát nejsilnější na zcela neobvyklých místech - SZ Čech, sever Čech, SV Čech suchu kraloval. Brněnsko a Plzeňsko v závěsu na tom bylo taky dost prabídně.

Čili se mi to jeví tak, jako by sucho pomalu postupovalo na sever. Ale v podstatě v posledních pěti letech se oblast nejhoršího sucha stěhuje po republice a nejhorší je to v místech, kde se celých těch 5 let udržuje ne to nejextrémnější, ale neustálé sucho. Což je v podstatě Brněnsko, sever střední Moravy, Znojemsko (ačkoliv na tom byli loni celkem dobře), Pošumaví, Plzeňsko a oblast od Hr.Kr., Pardubice a Kolín.
Tam, kde bylo loni sucho nejextrémnější, v Ústeckém kraji, měli alespoň trošku zásobu z předchozích let. Pokud se tam ale bude situace z loňska opakovat, bude to podle mě první oblast, kde proběhne skutečná transformace lesů na step (Litoměřicko, nížiny Ústecka).

Tím ještě navážu na tvůj zajímavý příspěvek o tom, co dělá sucho s tvojí zahradou a doplním, že u Vás je sucho poměrně novinkou, takže rostliny se budou dále chovat jinak, než jsi byl zvyklý. Je to v podstatě důvod, proč ti třeba stále jdou zimolezy a muchovníky, protože sucho bylo "jen" 1 rok, ale v oblastech, kde už je sucho 3,4,5 let, už prostě zimolezy nejdou.
Připomíná mi to rok 2015 u nás, to jsem poprvé naznal, že zimolezy u nás nejdou. V roce 2016 se trochu zvetily, ale hned další rok už zase katastrofa. Podobně aktinidie, kdy se nám 80% pěstovaných aktinidií všech druhů uvařilo. Třikrát po sobě byly sežehnuty horkem, jako by byl mráz :shock: . 2016 vysazeny znovu a ok, 2017 opět některé odešly.
Takže tento "špatný progres" se u Vás na severu, u některých rostlin, ještě nejspíše ukáže :( .


K tomu není co dodat, vidím to úplně stejně, moc hezky napsáno. Ohledně těch kamčatek si myslím, že je to hlavně stanoviště v kombinaci s těžší jílovitou půdou, která je v této oblasti převládající. U aktinidií se mi opravdu velmi osvědčila ta severozápadní zeď. Většina vláhy přichází ze severozápadu, takže se zde vlhko hromadí a slunce to tolik nevysušuje. Navíc si ten spletenec i pěkně stínil (tedy než jsem ho musel ořezat)... :( Jak jsem již psal, na kvalitu plodů, ani dozrávání to nemá prakticky žádný vliv. Tento parný rok mi první kolomikty dozrávaly začátkem srpna (normál je tak půlka srpna), argutu (Kan's Red) jsem sklízel od poloviny do konce října (běžný stav je přelom října/listopadu. Vůbec bych se nebál to sázet k SZ zdi. Arguta na jižní straně jen trpěla, buď úpalem nebo pozdními mrazíky. U SZ zdi je klima daleko vyrovnanější...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 11 bře 2019, 19:51

Za posledné dni napršalo dokopy 5mm ( vietor čo aj dnes celý deň fúkal, väčšinu vysušil)... a od 4.2. doteraz spolu 13mm...tých 38% deficitu od októbra doteraz+ mimoriadne suché a veľmi teplé 2 roky po sebe a výsledok je asi takýto: dnes som šiel (výkop od nás asi 5km vzdušnou čiarou)okolo výkopu, čo dnes robil bager cca do hľbky 1,5 m: zvrchu 30cm suchých, potom mierne vlhko asi do 80cm a pod tým suchá zem :o
Obrázek
po veľmi suchých dvoch rokoch sa ani v zime vlaha do hľbky nedoplnila S13 ...ak nebude mimoriadne daždivý rok, je sa načo tešiť S13
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_ ... k&ii=11855
Naposledy upravil ivan dne 12 bře 2019, 08:18, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 11 bře 2019, 22:07

Skoro ráno vetrisko, všetko hučí a v lese počuť stromy ako sa lámu. Susedov skleník z lexanu, ktorý ešte nestihol celkom zmontovať prevrátilo. Len čo vyjdem z dverí, hneď som dostal šupu do nohy z odlomenej krytiny.

Žena sa už bála isť do práce. No postupne sa to upokojilo. To horšie vraj išlo severnejšie od nás, cez Poľsko.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2019, 22:42

U nás je štěstí to, že tu bylo celkem hodně sněhu a odtával dlouho do nezmrzlé půdy, takže letos si zatím stěžovat nemůžu, půda se zdá být zatím v dobré kondici. I když za ty poslední tři dny něco spadlo, jsou to vlastně první lepší srážky za poslední měsíc... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mates » 12 bře 2019, 12:31

No ono je to s tou vláhou fakt špatný a není to krátkodobý jev. Někde jsem četl (a možná tady na kiwi byl na to odkaz), že srážek u nás obecně ubývá posledních 30 let. Už jsem tu psal v zimě o tom, že za mých dětských let byly sněhu hromady. A pořádné mrazy v zimě. V podstatě každé jaro na jakémkoli vodním toku (i malých potocích) praskaly kry, voda se rozlévala kam to šlo a s klesající hladinou zůstávaly na loukách/polích jezírka, ze kterých se voda vsakovala do půdy. V létě nás ty trvalejší deště doma nudili a chodili jsme se nějak vybláznit ven, i když pršelo (jezdit na kole, chytat ryby, ...). Po zahradě se nemuselo lítat s konvema tak často a houby rostly celé léto v neodnositelném množství. To už se dneska až na výjimky nezažije. Studny vysychají, záchyt vody ze srážek už není tak masivní a někdo ani nemá co zachytávat. Já se chystám přikoupit další kostky a dát je ke svodům u domu. Záchyt ze střechy na zahradě nestačí, ve studni je vody asi jako loni v půlce léta.....
Včera mě mamka opět nadzdvihla mandle, že za všechno stejně můžou ty kvanta letadel a války, že to dřív nebylo. Tak jsem se chtěl podívat kde to psali nebo říkali a nic takového jsem nenašel. Jen na webu ČT24 byl nějaký krátký článek o tryskovém proudění vzduchu, které má kvůli své rozkolísanosti mezi rovnoběžkami vliv na naše počasí a na cestování v letadlech.... (zhoršování následků turbulencí). No ale stejně jí to nevysvětlím....

Jinak za neděli a pondělí u mě cca 10mm srážek (v kostce mám teď asi 330L). Na zahradě sice sem tam "jezírko", ale ty budou už během dneška pryč. Jen si říkám, jestli si ze mě Norové nedělají opět srandu, příští týden mají na noci od úterý/středy mrazy až mínus 4°C. A silničáři tuto zimu super. Když napadlo trochu víc sněhu, který by se hodilo shrnout nebo aspoň posolit, tak nechali auta, ať si to ujezděj/rozjezděj. Dneska ráno při mírně vlhké silnici a teplotách nad nulou sypali sůl :shock: .
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 13 bře 2019, 15:31

[quote="ivan"]Obsiahly článok čo napísal 1.3. -Hofis ma zaujal(veľmi dobrý, rozsiahly článok), len mi nebolo pár vecí jasných ( napr. ako to, že sa mu darí Kamčatkám aj napriek suchu- u mňa ešte viac ako 0,6m výšku 22 ročné kríky nemali, ...a tak prehustené aktinídie by to u mňa určite nezvládli ani z polievaním- jednoducho nadzemná časť by ten výpar "nestíhala" )- ale "záhada" je vyriešná: rastliny úplne inak znášajú sucho v inej klimatickej oblasti (t.j. chladnejšej) oproti našej- napr. Varnsdorf má priemernú teplotu vzduchu za rok +7,5°C (Nitra +10,5 °C- vlani ročný priemer u nás +12,3°C) a napr. za júl Varnsdorf +15,3°C ( Nitra- priemer za júl+ 20°C- vlani 21,9°C, august vlani +23,4°C, september vlani u nás +17,7 °C- čiže viac ako Varnsdorf za júl)....Varnsdorf má priemer zrážok za rok 750 mm, Nitra 580mm ( čiže aj malý deficit v teplejšej oblasti je poznať ráznejšie, t.j. v chladnejšej oblasti rovnaký deficit sa tak silno neprejaví)

Moc děkuji, Ivane!
Jinak si dovolím za účelem srovnání mírně doplnit, upřesnit informace. +7,5°C je dlouhodobý průměr, poslední 4 roky tu průměrná hodnota nespadla pod +8°C, pohybovala se mírně nad touto hranicí. Rok 2018 byl zatím naprosto bezkonkurenční +8,9°C. Hlavní rozdíl tvoří podle mne daleko chladnější noci u nás. S +12,3°C se pro mě nacházíš v říši snů... :) To už jsou skutečné subtropy... :shock:
Ani s těmi srážkami to už není úplně ono, i když kromě extrémního roku 2018 se pořád i v letech 2015-2017 blížili skorem k těm zmiňovaným 700 mm.

Jinak ty aktinidie jenom vypadají takto zahuštěné, ty největší rostliny jsou samozřejmě samci, takže je řežu co to jde, aby mi nedusili samice, neřádi nevychovaný. Nechávám vždy jen jednu kosterní větev na opylení. No, a co ustřihnu, to už tam zůstane, nedá se to ani kloudně vytáhnout. Vůbec se nebojím tam sadit ty nové 3 rostliny. Zvládnou to v pohodě. Musí, stejně jinde pořádně místo na aktinidie nemám.
Co mi ale nedá spát, poté co jsem si přečetl to moc pěkné vlákno o štěpení a mezidruhovém křížení aktinidií, jaký jsem pitomec, že jsem nepřišel dřív na to, naroubovat na samce samice. Na tom musím letos zapracovat... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod paloo » 14 bře 2019, 08:28

Posledné dni prší a sneží,no a sneží a prší :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 14 bře 2019, 18:14

[quote="Hofis"]
......
Moc děkuji, Ivane!
Jinak si dovolím za účelem srovnání mírně doplnit, upřesnit informace. +7,5°C je dlouhodobý průměr, poslední 4 roky tu průměrná hodnota nespadla pod +8°C, pohybovala se mírně nad touto hranicí. Rok 2018 byl zatím naprosto bezkonkurenční +8,9°C. Hlavní rozdíl tvoří podle mne daleko chladnější noci u nás. S +12,3°C se pro mě nacházíš v říši snů... :) To už jsou skutečné subtropy... :shock:
Ani s těmi srážkami to už není úplně ono, i když kromě extrémního roku 2018 se pořád i v letech 2015-2017 blížili skorem k těm zmiňovaným 700 mm.....
V říši snů by sme boli, keby nám aj pršalo S6 - vlani 126 letných dní, 41 tropických dní...a za posledné dva roky spolu mať 860 mm zrážok pri tých teplotách je fakt málo...( v subtrópoch aspoň veľa prší v "chladnom polroku" a ročných zrážok majú aj 900 a viac mm)
Naposledy sme mali "nadpriemerne daždivý" rok 2016 - to sme prakticky vôbec nemuseli polievať záhradu ( sused žartoval, že občas by sme mali zapnúť čerpadlo, aby nezhrdzavelo :wink: )
Naposledy upravil ivan dne 02 led 2020, 19:53, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron