Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 14 bře 2019, 19:09

nene píše:S hrachem máme problémy taky, na jihu ho nevypěstujeme, upeče se a usuší na záhoně.....trochu lepší to bylo ve stínu pod stromem, ale taky nic moc.


Abych se vrátil k tvému příspěvku Nene, nějak mi to pořád vrtá hlavou, protože já s hrachem žádné problémy nemám, a i minulý rok jsem ho měl celkem dost. Hrách patří určitě mezi ty vůči suchu odolnější plodiny. Hrášek je moje srdeční záležitost už od mládí, tady všude okolo se dříve pěstovaly hlavně brambory. A jako předplodina se na těch polích, která ležela zrovna ladem, pěstoval hrášek a pak se zkrmoval. Má totiž jako jedna z mála rostlin schopnost vázat volný dusík ze vzduchu a ukládat jej do půdy. A zrovna lilkovité rostliny jsou na dusík poměrně náročné.
No a mi jsme na něj samo jako malí kluci chodili. Plná trika lusků a pak probdělé noci na WC, stejně jsem na něj nikdy nezanevřel. Vlastně si celá rodina začátek léta bez čerstvého, šťavnatého hrášku ani neumíme představit.
Téma raději již nové zakládat nebudu, tak se snad Stanley nebude zlobit, když napíšu něco k pěstování hrachu sem. Vím, že jste tu všichni moc šikovní lidé, tak doufám, že se Vás tím tady nějak nedotknu, opravdu není mým cílem někoho poučovat. Ale sezona setí hrachu je opravdu za dveřmi, tak by to třeba mohlo pomoct někomu, kdo má hrášek stejně rád, jako já. Je to na dlouhou dobu poslední takovýto návod, slibuji! Poté už se opravdu budu věnovat výhradně počasí.
Ručím za to, že když se dodrží alespoň 80% z toho níže, bude dobrá úroda. Když se dodrží 100%, tak snad budu ručit za dobrou úrodu i vlastní krví...
Stanoviště:
Hrách je velmi nenáročná spíše chladomilná rostlina, s trochou nadsázky platí, že tam, kam byste nikdy nic nedali, se hrachu bude celkem dařit, klidně i v úplném stínu. Půda by měla být těžší, ale dostatečně provzdušněná. Nejlépe je zvolit stinné až polostinné místo. Spíše nevhodné jsou lehké písčité a hlinitopísčité suché půdy (podle odrůdy), naprosto nevhodné pak trvale zamokřené půdy nebo plně osluněná stanoviště.
Třeba můj děda jej vždycky pěstoval pod (za) jabloněma. Říkal, že tak ty jabloně hnojí. A na začátku srpna vždycky vysel hrách na tu část kompostu, kterou chtěl další rok na jaře zpracovat, ze stejného důvodu. Kompost byl to nejzastrčenější místo na celé zahradě, ale na podzim bylo hrášku vždycky dost.
Já to dělám stejně, jak jsi psal ty, Nene, pěstuju ho pod stromem (celkem velkou mirabelkou). Pěstuju jej stále na stejném místě, akorát jeden rok 3 řádky a další rok 2 řádky mezi předchozími 3 řádky, aby místo výsevu vždy leželo 1 rok ladem. Je to daleko od ideálu, ale jakž takž to funguje, místo se mi měnit nechce.
Příprava na výsev:
Předpokladem je dobře zrytá půda.
Hrách nepotřebuje prakticky žádný dusík, jen v prvotní fázi růstu, je ale poměrně náročný na draslík a ostatní stopové prvky. Zapracuji tedy do půdy čistý dřevěný popel z ohniště, asi tak 1 lopatku na 1 m2, není nutné to přehánět. Jinak lze použít i běžná draselná hnojiva s obsahem stopových prvků v doporučených dávkách.
Počkám si koncem března na předpověď alespoň 3 dnů teplejšího slunečnějšího počasí, dnes už se dá na předpověď poměrně dobře spolehnout. Hrách pak v prohřáté půdě lépe a rychleji vzchází. 2 dny před výsevem začnu případné místo pro výsev zalévat, pokaždé ráno pěkně proliji. V den výsevu již nezalévám, nechci tam mít bahno.
V předvečer výsevu dám namočit hrách, tzn., když budu sít v sobotu, dám ve čtvrtek večer namočit hrách. Nechat jej úplně vyklíčit, jak psala Alena, nedoporučuji, aby se při výsevu nepolámaly křehké klíčky. Ani jej nedoporučuji namáčet déle, už se mi stalo, že mi zkvasil a celá várka byla pryč. 2 dny jsou tak akorát.
Výsev:
Železnými pevnými hráběmi si vyhrabu asi tak 5 cm hluboký řádek tak, že si vyhrabanou zeminu nahrnu k sobě a vytvořím tak po celé délce řádku jakoby kopeček. Řádek by neměl být příliš hluboký, aby se pěkně prohříval. Vyhrabaný řádek pořádně proliji (bez kropítka). Naházím tam namočený hrách, nijak se s tím nepářu. Hráběmi nahrnu ten připravený kopeček zeminy zpátky do řádku a během několika málo minut je zaseto. Zahrnutý řádek ještě naposledy zaliji. Hrách by měl vzejít tak za 7–10 dnů.
Seji, podle toho kolik mám zrovna řádků, ve 14denních (u třech řádků) až 3týdenních (u dvou řádků) intervalech. Vzdálenost řádků od sebe alespoň 50 cm. Jako první seji velmi rané/rané odrůdy, jako další rané/polorané odrůdy, jako poslední pozdní odrůdy. Prodloužím tak sezónu sklizně. Nejpozději do konce dubna ale musí být zaseto.
Zálivka:
Ze začátku, dokud ještě strom nemá listí a nestíní, zalévám podle situace tak jednou za 3–4 dny (když neprší). Půda by neměla vyschnout, určitě by však neměla být přemokřená, to je lepší mírný přísušek. Hrách je náročnější na zalévání v první fázi růstu, tedy tak prvních asi 4–5 týdnů, a pak až při květu a dozrávání plodů. V té době má ale strom už stejně listy a pěkně stíní, takže zálivku trochu omezím tak na pořádné prolití jednou za 5 dnů až jednou týdně, podle situace, v parných dnech i častěji. Je potřeba si uvědomit, že ty listy stíní i srážkám, takže nějaký malý deštík se k hrachu vůbec nemusí dostat. Poté je potřeba ve fázi zrání zálivku přiměřeně zvýšit.
Ostatní:
Hrách pěstuji zcela bez jakékoliv konstrukce/opory. Sice mi na sklizeň polehne, ale to mi nevadí. Lze ale samozřejmě natáhnout nad řádkem třeba vázací drát, to už jak kdo chce. Další výsev v půlce léta vzhledem ke měnícím se klimatickým podmínkám nepraktikuji.
Přeji hodně úspěchů při pěstování hrachu a suchu vzdor!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 14 bře 2019, 20:04

Vystihl jsi to přesně: " Spíše nevhodné jsou lehké písčité a hlinitopísčité suché půdy (podle odrůdy), naprosto nevhodné pak trvale zamokřené půdy nebo plně osluněná stanoviště."
Takže jestli budeme chtít vypěstovat hrách, musíme koupit jinou zahradu :lol: - písčitá půda, část zahrady s hladinou spodní vody kolem půl metru, trvale osluněná, přízemní teplota v létě 45°C a více. :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Stanley_51 » 14 bře 2019, 22:21

Hofis píše: Téma raději již nové zakládat nebudu, tak se snad Stanley nebude zlobit, když napíšu něco k pěstování hrachu sem.

Nechci vám do vašeho hrachu moc kecat, ale tohle je téma o počasí. Hrách patří do tradiční zeleniny. Propříště !!!
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 15 bře 2019, 22:36

Chápu, polepším se!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 16 bře 2019, 00:05

Louže, všude louže...už jsme skoro zapomněli, co to je :shock:
Bude se příští týden na čem klouzat :(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod paloo » 16 bře 2019, 08:23

Tak veru ak to bude takto pokračovať tak zhnije aj tráva :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Alena » 16 bře 2019, 10:18

No já jsem za každou louži vděčná :D Od minulého týdne mi do měřáku napršelo 20 mm.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mates » 19 bře 2019, 00:17

Venku je to ted na nule pritom mely byt dva nad nulou, mesic sviti jak halogenka a jestli se nezatahne, tak rano misto predpovedi na minus jeden budou minus tri a mozna i min. Jestli to tak pujde i dalsi noci s predpovedi mraziku, tak bude zazrak jestli merunky a pluoty budou mit jeste neco na kveteni. To co je v kvetu uz ma temer jiste smulu, fnuk..... :-(

edit
Tak rano pred 5h. minus tri, o hodinu pozdeji uz jen minus jeden, pritom slunko bylo jeste daleko za obzorem. Jinak jasno a temer bezvetri.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 19 bře 2019, 08:23

Minima -3,2/-5,2...od 3:00 doteď mrzne...no, co už....
(na jihu)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 20 bře 2019, 08:39

Minima -4,1/-6,6 (na jihu).
Ještě že včera Radka stihla vykvést, jinak bychom ani nevěděli, jak krásně růžové květy letos má :D11 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mates » 20 bře 2019, 11:39

nene píše:Minima -4,1/-6,6 (na jihu).....


Tak to je brutál.... :-(. U nás to bylo o půlnoci na nule a ráno v šest plus jeden. Co bylo mezitím netuším, ale omrzlé nic nebylo a ráno bylo v podstatě zataženo, takže to pravděpodobně pod nulu nešlo. No uvidíme co bude dál. Já mám na Velkopavlovické poupata ještě zavřená a když se teď o víkendu teploty nějak nezblázněj do vysoka, tak to ještě aspoň do konce příštího týdne vydrží. U pluotu se jednotlivá květní poupata derou ven z květních pupenů a když je nespálí mráz, tak dřív než za dva týdny určitě nepokvetou. No a u asijské slivoně nevím, to nedokážu odhadnout, už si to z loňska nepamatuju, jak to nakvétalo. Jinak jsem během posledního týdne zjistil mrzutou věc, na pupenech pluotu a broskvoní se mi objevilo maličké šedozelené cosi, vypadá to jak miniaturní mšice, každopádně něco savého a asi to budu muset postříkat, protože v podstatě denně pomačkávám a druhý den tam jsou stejně nové. Omlouvám se, že to pletu sem do počasí, ale nechtělo se mi to psát do některého z ovocí....
Naposledy upravil mates dne 20 bře 2019, 12:15, celkově upraveno 1
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 20 bře 2019, 12:00

U nás byl březen v podstatě bezmrazý měsíc, jen na začátku bylo jeden den -1,1°C a až včera mrzlo po druhé -2,1 a dnes -1,3°C. Ale čekal jsem to horší, tohle by měly zvládnout i naše bílá poupata meruněk. Nicméně, stále je březen a byl by zázrak, kdyby už nadále nemrzlo.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 21 bře 2019, 07:03

-5,2/-7,1
Tak ještě můžeme doufat, že se :
1. pokazila ALA měřicí sonda
2. že rozehřátá zahrada a sousedův dům udrží aspoň trochu tepla
Tentokrát prý mrzlo už od 20:00....
Vzhledem k tomu, že se nám nechtělo přikrývat fíkovníky, když jsme jeli domů..... :?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Satan » 21 bře 2019, 07:26

Aktuální počasí ve Střelné + 2.6 °C , žádné velké mrazy tu letos nebyly.
Naposledy upravil Satan dne 21 bře 2019, 08:57, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 21 bře 2019, 08:57

No comment....
Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bullets, radek.god a 12 návštevníků