Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 16 dub 2019, 09:47

Před příchodem této situace jsem psal, že z modelů si nelze nic vzít. Tedy respektive z modelů ano, ale musí člověk sledovat všechno od teploty ve výšce, synoptické mapy atd. A především si k tomu připočítat vlastní orografii a mikroklima. Ale kdo se podívá na číselnou předpověď, tak zde moc přesnosti nezíská :( .

U nás byl dnes ve výšce o 3 °C teplejší vzduch, než nad Moravou (měl +1-2°C v hladině 850 hPa, nad Moravou -1 až -2°C) a přesto jsem u nás dnes předpovídal -2 ve dvou metrech a na většině Moravy -1 až -5°C.
Skutečnost byla taková, že u nás bylo -2,4°C ve výšce necelý metr nad zemí, kde měříme.

Nížinná Morava dopadla takto:
Strážnice, Pohořelice kolem -4°C
Kobylí -3°C, jinak obvykle -1 až -2°C.
V polohách nad 300 metrů Štítná nad Vláří a Jevíčko -5°C

Moravu dlouho místy zachraňoval vítr, jinak by to bylo ještě horší.

Každopádně my už máme třetí noc s mrazem, a ne slabým, za tuto epizodu a tak si říkám, kam se sakra podělo naše mikroklima? :lol:

Jo a dnes bude opáčko, jen obecně o zhruba 0,5 až 1 stupeň tepleji.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod daggy007 » 16 dub 2019, 10:51

Jeden pan mi spominal ze tak pred dvoma rokmi zachranil aspon cast urody. Bez toho by asi bolo dneska po vsetkom ako pred dvoma rokmi. Uz len mozem cakat na vysledok, ci to za niečo stalo.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod bradhal » 16 dub 2019, 12:05

Tak to vypadá, že nás to minulo. Ráno byl na teploměru +1, ani trávník se nezdál přešlý mrazem. Musím zjistit u souseda, ten vstává dřív než já. V Blansku ovšem u řeky -1, auta na parkovišti omrzlá nebo s viditelnými hromádkami oškrábaného sněhu na čelním skle. Takže po okolí mrzlo. Počkám, co napíše Moonvil.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 16 dub 2019, 12:47

V 6h bylo nějakých -2, ale nevím jaký byl předchozí průběh a pak to šlo rychle nahoru. Žádné škody jsem zatím nenašel, jedna nekrytá arguta měla dva trochu zvadlé výhony, pokusný fíkovník již plně olistěný vypadal bez poškození. Uvidíme co udělají meruňky - v nejhorším případě dopadnou jako pokaždé, takže pohoda :-)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 16 dub 2019, 16:15

U nás ve VDF bylo ráno v 7,00 -2,8°C, minimum na dnešní noc -3,2°C, tedy zatím absolutně nejnižší teplota za posledních 14 dní. Na první pohled vypadá vše celkem dobře, ale menší mrazové škody se mohou ještě projevit později. Kolomikty a yrguty jsou naštěstí u zdi, nic zatím černé není, schizandra naštěstí ještě nerozkvetla, ve stavu poupěte by to měla dát...
Nic ostatního není zatím narašeno tak, aby tomu tyto teploty mohly nějak závažně uškodit, alespoň myslím.
Takže jediným otazníkem je funkčnost provizorního krytu u meruňky. Zdá se, že separé pro meruňku zažilo první zatěžkávací zkoušku.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 14.04.19

A takhle si tam hoví, holka:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 14.04.19

Tak jen doufám, že to udrželo dostatek tepla u té zdi. Pokud by se to osvědčilo, zavedl bych to jako standardní opatření proti mrazu na každý rok. Na Velikonoce už bude jasné, zda to zabralo...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 16 dub 2019, 17:03

Hofis: proti radiačnímu mrazu stačí obyčejná střecha/stříška, která je schopna zachránit 2-3 stupně k dobru. Toto musí fungovat taky určitě, jen je nejdůležitější zakrýt to shora. Radiační mráz jakoby "prší".
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 16 dub 2019, 17:25

Díky moc za velmi cennou radu, Radime K, zařídím se podle toho!
Nad tím je tak asi 2 metry poměrně široká (tak asi 1 m) zděná okenní římsa, ale raději to svrchu ještě zakryji textilií, snad už nebude pozdě. Není to na té fotce vidět, ale ten vršek je i celkem blízko u té zdi. Ale pro všechny případy nebudu nic riskovat.
Ještě jednou díky, tuto informaci o radiačním mrazu jsem nevěděl. S20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 16 dub 2019, 19:12

asi sem mrazu v raichu utek o pověstný fous. Ráno na níčem žádná námraza a teplota +2°C, jinak se tu rána pohybuju mezi 5 - 10°C což je super S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 16 dub 2019, 20:49

Rádo se stalo :) . Římsa je super! Zeď baráku plus římsa, samo o sobě udělá proti radiačnímu mrazu moc :) .

Jinak zatím musím zaklepat, nechápu to, ale v rozkvetlých ovocných dřevinách proběhla jen taková probírka, pouze u meruněk trochu drastická :lol: , ale taky ne fatální. Co to bylo za mráz?! Už ani ten mráz neumí správně pálit :lol:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod antarian » 16 dub 2019, 20:58

Tak na kolinsku nastesti pohoda :-) (nic omrzleho jsem nezpozoroval)
Kolomikty se uz dokonce z vesela pripravuji na kveteni, goji uz se zase rozrusta jak plevel, fikovnik je jeste takovy polomrtvy ale vypada to ze to zvladl :-) a zbytek zahrady vcetne vsech kiwi atd. taktez v pohode.

Jedine co mi to trochu odneslo tak je v garazi schovana geneva red (mel jsem ji blbec nalepenou na okne a to se ji moc nelibilo a nejake listy to upalilo, tak snad to zvladne do kvetna nez ji vysadim)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 16 dub 2019, 22:09

Radim K píše: Už ani ten mráz neumí správně pálit.... :lol:


My říkáme - dneska ty teploměry nestojí za nic :wink:

Jo a mimochodem, zase jednou díky, nebýt tebe, tak jsme to tentokrát opravdu podcenili a "bez ztráty kytičky" by to u nás neproběhlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 16 dub 2019, 22:16

Radim K píše:Rádo se stalo :) . Římsa je super! Zeď baráku plus římsa, samo o sobě udělá proti radiačnímu mrazu moc :) .

Jinak zatím musím zaklepat, nechápu to, ale v rozkvetlých ovocných dřevinách proběhla jen taková probírka, pouze u meruněk trochu drastická :lol: , ale taky ne fatální. Co to bylo za mráz?! Už ani ten mráz neumí správně pálit :lol:


Buď rád, super! S6
Jinak už to tady někdo psal, že to chodí v takových pásech. To mohu potvrdit. Dříve jsem měl obrovskou argutu u jižní zdi, a tu to často šlehlo jen půlku, ta byla úplně černá a druhá půlka prakticky bez poškození, zeď-nezeď... :)
Co říkáš na ten dlouhodobější výhled?
Já vím, je to ještě daleko, ale až 23 stupňů v půlce příštího týdne a srážky možná pak koncem příštího týdne? Co to je? Je to úplně stejné jako minulý rok :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 16 dub 2019, 23:25

nene píše:Jo a mimochodem, zase jednou díky, nebýt tebe, tak jsme to tentokrát opravdu podcenili a "bez ztráty kytičky" by to u nás neproběhlo.


Jsem rád, že jsou mé meteožvásty k něčemu S6 .

Hofis: Nám modely dávají koncem příštího týdne až 25°C. Je to více, než reálné. Ostatně nyní máme denní maxima přes 17°C včera i dnes a ve výšce 850 hPa jsou +2 až +3°C. Příští úterý má být ve stejné výšce až +11°C a později krátce až dokonce 14°C (to je typická hodnota vrcholného léta). Takže očekávám dvacítky koncem tohoto týdne a ke 25°C to bude šplhat podle mě už od úterý. Pak záleží, zda-li přijde třeba ten další pátek nějaká studená fronta, pokud ano, tak bych se nedivil, kdyby to někde den před frontou vylezlo ke 26 nebo i 27°C. Samozřejmě ani kapka deště ve výhledu. Začíná to krutě suše. Kdo by to byl řekl? Asi všichni :D .

Jinak mě docela začínají štvát arguty obecně. Omrzlo 90% pupenů (kolomikty, již chystající se vykvést, zpola přežily!). Pěstuju je už víc jak 10 let a tak neúspěšně jsem ještě nikdy nic nepěstoval. Je pravda, že si zažily stěhování, překopání atd., ale první plody byly až po 8 letech, navíc je to skoro první rostlina, co omrzá, v létě 2015 to navíc většina rostlin úplně zabalila vedrem... Kolomikty aspoň obvykle kvetou a plodí už druhý rok výsadby a byly schopné přežít na zcela nechráněném stanovišti mráz -4,6°C ve fázi před květem :shock: a navíc zrají v červenci, kdy ještě tolik ovoce není...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Satan » 17 dub 2019, 00:06

Střelná právě teď + 7.0°C .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 17 dub 2019, 06:21

Jižní Morava u Moravy se třepe kolem nuly, dneska je tady hůř než včera. Snad ty dvě hodiny s teplotou těsně pod nulou nic moc neprovedou....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků