Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 17 dub 2019, 06:34

U nás to zľahka popršalo a je + 4 oC.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 17 dub 2019, 07:31

https://www.meteoblue.com/sk/počasie/mapa/maxmintemp/czech-republic
Celkem názorné.

Hmmm, tak houby, odkaz po překopírování nefunguje :(, takže copy-past kdyžtak.....
Naposledy upravil nene dne 17 dub 2019, 07:48, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod stefanos689 » 17 dub 2019, 07:38

Tak u nás to včera asi pod nulu ve 2 m ani nešlo. Dnes jsem se vrátil domů a dokonce ani tomely, ořešáky nebo réva nejsou líznuté. Jen přízemák šlehnul první květy jahod, jinak nic. A dnes ráno spolehlivě nad nulou. Pod Pálavou to tedy dopadlo zatím dobře, tuhle chladnou vlnu jsme ustáli na jedničku s hvězdičkou.
stefanos689
člen
člen
 
Příspěvky: 493
Registrován: 27 pro 2011, 09:10
Bydliště: Závětrná strana Pálavy 172 m.n.m., USDA zona 7a/7b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod bradhal » 17 dub 2019, 08:15

Tak s mrazem asi dobré, ale řekněte mi, kdy bude pršet. Včera jsem rýpala nějaké trvalky pro kohosi, různé druhy. Chodila jsem po zahradě a co jsem lopatkou vyrýpla, z toho okamžitě opadala zemina a kořeny zůstaly holé. Sucho na prášek. Chtěla jsem sadit jahody a je to prostě hrozné. Dala jsem si do dřezu v kuchyni velkou mísu jako každý rok, budu chytat vodu a nosit to před dům, ať mají aspoň něco.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 17 dub 2019, 08:21

Dnes jsem čekal -1 a... Bylo -1,1°C. To už je proti těm ostatním nocem tak nějak tropická noc :lol: .
Tím to na většině území protentokrát a snad už letos nafurt končí. Zítra už čekám tak +1,5 a postupně až kolem +5°C v minimech.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 17 dub 2019, 09:01

Takže je naděje, že TOHLE byli zmrzlí? To by bylo milé ......a čekalo by nás už jen nekonečné zalévání......
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod daggy007 » 17 dub 2019, 09:41

Tak moje kolomikty a arguty su na popol, -4 bolo na nich vela. A taktiez mam spalene puky na virzinkach, hoci boli zabalene v netkanej textilii, taktiez kvetne puky zabalenych asimin. Zase na druhu stranu nechranena mispula, schisandry, goji a ribezle vyzeraju ako keby sa nic nedialo. Asi najvacsiu prebierku mraz spravil u jednej ceresne, slivky vyzeraju ze su kvety v poriadku. Este cakam co na to povedia marhule a broskyne. Bola to taka zvlastna druhova prebierka.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 17 dub 2019, 11:25

Tak u nás to bylo skoro jako přes kopírák se včerejškem, jen to minimum bylo -2,8, takže o 0,4 stupně tepleji než včera. Zatím všechno více či méně ok, jen velmi lehké škody, vše je naštěstí u zdí a pod římsou.
To Radim K:
No to teda potěš, ještě to teplo do toho, ať se pěkně zvýší výpar, a bude vymalováno, sucho, sucho, sucho... :( Jinak velmi fundované předpovědi, žádné žvásty!!! S6
Když jsem úplně začínal s pěstováním, to je asi tak 15 let, tak jsem si jako první pořídil 2 kolomikty (samec+samice) a 3 arguty (1 samosprášná, tenkrát úplná novinka a samec+samice). Kolomikty mám obě, z původních argut zbyl už jen samec, ten je nějaký odolný... :) Jinak to počasí tady ty arguty tak nějak zahubilo. Z té samosprašné vyrostlo monstrum, ale málokdy to bylo úplně bez problémů. Pořád něco, buď mrazíky nebo úpal. Pak přišel jednou mráz -5 někdy v půlce května (myslím že to byl rok 2012, ale nejsem si zcela jist), arguta už měla 0,5 m výhony, a všechno to zmrzlo a zčernalo, na prach. Z těch ran začala pouštět mízu, a i když jsem se snažil ji zachránit a zaléval, zašla. Kolomikta je daleko odolnější nenáročnější, mám ji také radši, první plody u mne začátkem/ v půlce srpna, to nic jiného moc nerodí. Jsou ale i odolnější arguty, k nám na sever je to nutnost. Mám teď Ken's red, ta by měla být o dost odolnější oproti ostatním argutám a mohu potvrdit, docela se jí daří a i ty mrazíky zatím přestává celkem dobře. Dorazila mi i údajná arguta "Chang Bai Giant", údajně velmi odolná proti těmto jevům (ve dřevě uvádí až do -30). Na první pohled je evidentní, že se jedná o hybrid s kolomiktou. List sice protáhlejší, jako u arguty, ale celkovým vzezřením listu spíš kolomikta (museli tam tu mrazuvzdornost nějak dostat). Tak uvidíme...

To Bradhal:
Proto jahody již pěstuji pouze převislé v květináčích, mám stejný problém jako ty. Když je sadíš, tak se v takové půdě ani pořádně nechytnou, potřebují strašně moc vody a výsledek nejistý. A pak to musíš celé léto zbůhdarma zalévat, aby to neuschlo. Musel jsem po těch suchých letech trochu upravit hospodaření s vodou, a první co bylo, že jsem vyřadil klasické jahody ve volné půdě. Jen měsíční jsem nechal, ty jsou vůči suchu i celkově o dost odolnější. Když porovnám spotřebu vody a výkon, jsou na tom jahody ze všech plodin u mě na zahradě bezkonkurenčně nejhůř. Mám jedenáct misek s jahodami, průměr 26 cm, tak uvidíme, jak to půjde, ale spotřeba vody bude daleko, daleko nižší a zbyde víc na maliny, kamčatky atd., ty si to zaslouží daleko více... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 17 dub 2019, 12:09

O víkendu jsem zakopával 200m rozvodné hadice a zítra mi má dojít 600m kapkových trubek. Letos budu na sucho snad zavčas připraven. Od začátku března nespadlo skoro nic a okolní příroda začíná připomínat scény ze Steinbeckových Hroznů hněvu. A to je teprve půlka dubna...

Jinak arguta vs. kolomikta: v podstatě souhlas, během cca 10 let pěstování arguty jsem nikdy nesklidil ani jeden plod. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 17 dub 2019, 12:17

Zkus Ken's red, to je první arguta u mne, které se opravdu a evidentně daří, opravdu každý rok úroda.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 17 dub 2019, 13:16

Jo, mám mladou rostlinku, zkouším...
U těch argut se mi líbí ta dobrá skladovatelnost, darované noname plody mi každoročně vydrží ve sklepě až do března.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 17 dub 2019, 13:33

U nás to všem strašně chutná (včetně babiček a dědečků), takže na skladování nějak ještě nedošlo... :)
Třeba až dosáhne plné plodnosti, tak vyzkouším.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 18 dub 2019, 22:18

Niekoľko dní takmer bezveterného počasia a stále slnečného robí "divy"- opäť sa to všetko akosi "ponáhľa"...začína kvitnúť dula, na mirabelke a hruškách sú cca 0,5 cm plody, na marhuli 1cm, mandle cca 1cm, na vonkajších figovníkoch breba 1cm a na niektorých konároch figovníkov 5 cm listy, sused už má narastený cca 20 cm hrach...keďže nemajú byť u nás žiadne intenzívne zrážky min. 10 dní,- za posledných 6 mesiacov je už deficit takmer 50% :o ... a sucho sa dramaticky zvyšuje, opäť bude úroda slabá ( onedlho- už v máji zo stromov plody opäť opadajú)...len figovníkom to sucho nevadí....ale voškám sa v suchu darí- na slivkách, ringlóte už sú krásne "vypasené" zelené vošky, všade mravce , osy a všelijaká cicajúca hmyzia háveď S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 18 dub 2019, 22:31

Za to u nás je nějaký "nitrianský" mód počasí. Odpoledne fučí chvílemi až nechutný vysušující vítr, povrch půdy je škraloup nebo prach a slunce peče, až to hezké není.
K předpovídaným denním teplotám je nutno přičíst 4 stupně, dnes už bylo přes 21°C a vypadá to na další dny a možná i týdny bez kapky, s nechutným větřiskem a teplotami občas i dost přes 20°C. V noci však stále nepříjemně chladno, dnes byl jen +1°Cm jak jsem očekával a ještě několik dnů bude jen těsně nad nulou. Nějak nám to klima Mongolovatí :lol: .

Jinak slivoně včetně mirabelek u nás teprve kvetou. Odkvétají jen asijské slivoně a pluoty.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ivan » 18 dub 2019, 22:49

Každý rok je to tak- najprv na JZ Čiech je všetko v predstihu aj o viac ako 2 týždne a potom to dobehneme...
Radime, ten "Nitriansky" mód počasia neni nič moc-ak vám bude fúkať cez deň a aj v noci, neni sa na čo tešiť... ( nebude ani rosa)- čo rastlinám v suchu pomáha prežiť stres zo sucha- určite neprajem nikomu ...to sucho sa niekoľkokrát znásobuje...a najhoršie - čo sa týka vetra bol jednoznačne r.2017- neskutočný vietor denne- aj pri úplne slnečnom počasí cez 50km/h ( a od začiatku roka do konca augusta 2017 sme mali len 200mm zrážok)- v noci fúkal len o niečo slabší, vlani fúkalo už o niečo menej a tento rok už boli aj takmer bezvetrené dni ( netvrdím že nefúka, ale podstatne slabšie- dúfam,že to tak aj ostane, keď už neprší, aspoň nech tak nefúka)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates a 16 návštevníků