Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod sapmok » 01 črc 2019, 21:25

fakt nechápu radary CHMI :( zelená hmota po mnoho hodin a padlo jen 0,4mm :( sudy nachystané a ani to střechu nenamočilo :(
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Alena » 01 črc 2019, 21:34

Tak nakonec 12 mm a příjemná teplota 20°C. Jen nevím, jestli to ještě rozdýchá muchovník, který vypadá úplně spálený, a některé další kytky...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 01 črc 2019, 21:55

Aj Klatovy mají letos už o 60 mm více, než my :shock: . My máme dle sčítání k poslednímu červnu 212 mm za letošek. Hůře je na tom jen a opět SZ Čech.

sapmok píše:fakt nechápu radary CHMI :( zelená hmota po mnoho hodin a padlo jen 0,4mm :( Ale sudy nachystané a ani to střechu nenamočilo :(

Petře, vždyť zelená barva v létě při bouřkách neznamená srážky, ale jen bouřkovou clonu. Respektive srážky v tom jsou, ale vypaří se před dopadem na zemský povrch. Srážky se vyskytují až od žlutozeleného zbarvení. Něco jiného je to v zimě, kdy poprchá nebo sněží obvykle i při modré.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 01 črc 2019, 22:55

Hmm, moc vám to všem přeju, tady v Praze je to jenom zoufalství a zmar. Aktuální teplota je 27,4 °C, srážkový úhrn po té výhni 0 mm, a ještě výsměch, když poté, co jsem po 2 hodinách konečně vše pozalíval, začalo navíc v tom parnu ještě pořádně fičet. Ale kapka opravdu nespadla ani jedna...:-(
Takto vypadala včera zalitá rajčata
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.07.19

Usychá zlatice
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.07.19

Trávník skutečně křupe pod nohama, a to byl ještě na začátku června pěkně zelený. Teď není pořádně co sekat
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.07.19

Meruňky velikosti vlašského ořechu doslova usychají na stromě
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.07.19

Co dodat, někdy mám opravdu chuť se na to na všechno vykašlat. Hnusná Praha. Alespoň že na tom severu to ještě trochu jde, i když dnes také zcela beze srážek... S13 :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Alena » 02 črc 2019, 06:27

Ano, taky si říkám, že se na to vykašlu. Bez studny se to uzalévat nedá, večer naleju k jedné rostlině kropáč vody a druhý den je stejně suchá, jako by žádnou vodu nedostala. Šest let se tu snažím a marně. Ovoce je zakrnělé, zaschlé, bez chuti, všechno žloutne, usychá. To nemá cenu. Přemýšlím, co s tím. Jestli to nechat být, ať si to vychcípá samo a něco se tu uchytí a bude si to žít vlastním životem, a nebo to rovnou nahradit suchomilnými kytkami. Jenže tady je problém, že je to zastíněné a třeba takové kytky jako tymián, levandule apod. tady nedělají, chybí jim slunce. Potřebuju kytky do suchého stínu :mrgreen: A takové jsem ještě nenašla. Leda sem dát kamení a štěrk.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod moonvil » 02 črc 2019, 07:19

Bez umělé závlahy to v některých lokalitách opravdu nejde, já už zcela vzdal pěstování na staré zahradě, kde ze stovek rostlin přežily jen muchovníky, dříny a pár hrušní a jabloní. Ještě kdouloň to celkem zvládá, vše ostatní jsem přesunul na pozemek kolem domu a natahal k tomu kapkovku, ta jediná to zvládá uzalívat, jelikož je v tomto super efektivní.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 02 črc 2019, 16:36

Venku jen 29, ale po dešti, vlhko....za nás radši poušť než prales...(komáři s náma nesouhlasí :( )
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 črc 2019, 20:45

ja to mám o litry krve na zahradě. Kolik tych žíhaných krvelačných bestií tam je to je neskutečný. Nejde ani zalít bez krvelačných komářích bestii. Vody spadlo dost. Trávník zelený. Pod kvetnikama močál. A tutově vice jak miliarda komárou jsou všude na každým kroku se zvedne roj
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Pavuk » 03 črc 2019, 15:19

U nás detto, prší dosť, no aj komárom sa darí.
Čo je horšie, mali sme silne krúpy minulý týždeň a včera opäť S13
Minulý týždeň porozbíjalo kopec áut a čelných škole, no záhrada aj naše auto to relatívne prežili.
Včerajšok avšak na záhrade zanechal neblahé následky. Ide ma poraziť E7
Cukety v háji, paradajky ako po bombardovaní, hrozno v háji, kanádky obralo skoro na 100%, hnus... E1
Obrázek

Obrázek
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod tomq » 04 črc 2019, 21:55

Sucho se stupňuje velice rychle, v Litoměřicích bohužel už dlouho nepršelo a nevypadá to dobře, cestou z Úštěka jsem vyfotil panorama středohoří, tady alespoň ta žlutá není tráva ale obilí :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 05 črc 2019, 18:28

pole s kukuřicí už dosáhlo výšku 320 cm a začíná lézt pylový vrchol takže bych si tipnul ještě půl metru na vejšku přibude S9 Vody zatím dost S14
Obrázek
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Rudolf M » 05 črc 2019, 21:12

Vrátili jsme se ze štreky napříč republikou, tedy z Liberecka, bedlivě jsem sledoval sucho po cestě a s většími i menšími detaily je to všude stejné. Ve městech vypálená tráva, tam kde jí moudře nesekali, je aspoň trochu do zelena. Vypálený trávníky jsou i na Jizerce a dokonce i v Harachově, dost mě to překvapilo, protože v těchto oblastech napršelo jen letos asi o 150-200 mm více než u nás :shock: . Ale ten vyprahlý červen povrch prostě vysušil všude.
Rozdíly jsou vidět hlavně na polních plodinách- hlavně kukuřici, tam kde měli letos víc štěstí na vodu (Mladá Boleslav třeba), jsou sice vypálené trávníky, ale kukuřice tam má 2-2,5 m a je v dobré kondici. U Jablonce na Nisou měla kukuřice 1,5 -2 m s počátečními znaky sucha. Překvapila mě kukuřice v 700 m.n.m. cestou z Desné na Harachov, kde měla kukuřice ale vlivem klimatu 50-100 cm a byla v dobré kondici. I přes sucha jsou na tom dobře porosty mezi Prahou a Plzní, rostliny nejčastěji do 2 m, někde s počátečním stavem sucha, někde super kondice. Od Plzně k nám jde stav plodin rapidně dolu a "vyhrává" Horšovsko Týnsko, kde má kukuřice 50-100 cm, je totálně svraštělá a šedo-modrá. Až na tu barvu tedy máme stejný stav kukuřice jako mají pole v 700 m.n.m. nad Libercem :D .
Pole s kukuřicí co máme vedle pozemku, tak je z větší části zarostlé plevely a většina těch plevelů přerostla samotné rostliny kukuřice. Toliko k pozorování letošního sucha.

Jako ty kroupy docela síla, obojí je zlo, sucho i kroupy S13 .
Naposledy upravil Rudolf M dne 06 črc 2019, 00:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 05 črc 2019, 21:48

Hmm, tady v Praze je to čím dál smutnější. Někdy snad předevčírem jsem četl, že některé části Německa a Polska jsou na tom ještě hůře než my, protože je tam už zřetelně vidět vliv sucha na vegetaci. Mám kus od zahrady jeden opravdu monumentální jasan, který odpoledne moc pěkně stíní, tedy spíše stínil. Letos už zas tak moc nestíní a příští rok už asi stínit nebude vůbec: :(
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 05.07.19

Je to fakt drsný, když už usychají i takto velké listnaté stromy.
Ale já už jsem i vděčný alespoň za to ochlazení, dá se zalévat, resp. má vůbec smysl zalévat. Prolévám teď zahradu každý den, aby se to alespoň trochu všechno sebralo. Při těch vedrech v červnu třeba rajčata vůbec neměla šanci vyrůst, prostě zůstala stát a začala kvést jako 50-60 cm rostliny. Normálně mají touto dobou kolem 1,5 m. Teď začínají opět trochu růst, ale ten skluz už nemají šanci dohnat. Hrách v květnu požraly šneci a to co zbylo i přes vydatnou zálivku prostě uschlo, nakonec jsem to s hrachem letos úplně vzdal. Rybízy se uvařily zaživa, zbylo jen pár jedlých kuliček, muchovníku se v těch vedrech scvrkly ty plody, které byly na plném slunci, zůstalo jen pár jedlých kuliček na spodku keře, a takhle bych mohl pokračovat. Letos je pro vegetaci zatím opravdu nejextrémnější rok, co jsem tady v Praze zatím zažil. Extrémní teplo a sucho v dubnu, vše začalo růst jak o život, pak extrémně chladný květen, který vše zarazil a poté nejteplejší červen všech dob s teplotami atakujícími 38 °C, prostě masakr.

Jedinou útěchou je zahrada ve Varnsdorfu, tam je situace dost odlišná, vody tam spadlo celkem dost, i když teď už musím také zalévat, ale Tmax v červnu 33,5 °C a pouze 4 dny za červen s teplotou nad 30 °C. Tady to všechno jede jako o závod, ale chtělo by to ještě deštivou druhou půlku července. Nějak mě mrazí v kostech a něco mi říká, že koncem července / začátkem srpna zase té vody bude až moc. Když to vezmu statisticky, tak už opravdu dlouho tu žádné vydatné srážky ve formě několika cyklón za sebou nebyly, naposledy rok 2013, předtím rok 2010, 2002, 1997. Nevím, mám opravdu nějaké divné mrazení... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mates » 06 črc 2019, 09:28

Rudo, ty poznatky z cesty je tezke zobecnovat. Bydlim 15 km jihovychodne od MB a kukurice v okoli ma 1,5 m maximalne. Srazky tu letos chodi velmi casto v pasech. V cervnu se nekolikrat stalo a zazil jsem to i v praci, ze v MB byl hrozny chcavec a u nas nespadla ani kapka. Ale s temi horami jsi me prekvapil, myslel jsem, ze se jich letos sucho vubec netyka.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod paloo » 06 črc 2019, 09:40

Ešte si dva dni užite teplo a potom zahájite boj o teplo :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaossik a 8 návštevníků