Punica granatum - granátové jablko

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod ivan » 14 kvě 2023, 10:24

longr píše:U mě mají granátovníky taky zpoždění. Raší teprve teď, začínají nejdřív nižší větve a později i výše. Na Novojičínsku už i po zimních -18°C taky začínají rašit a jsou, zdá se, bez výrazného omrznutí.
Řízkovanci, co byli ve skleníku, mají velký náskok a vypadají tak, jako loni ty volně vysazené keře. Kůra mi popraskala jen jednou, u granátovníku původem od Balatonu, který jsem vysadil ven už vzrostlý. Při cca -10°C následnou zimu kmínek popraskal a obrazilo to od kořenů. Teď po dvou letech už ani -10°C neudělalo na kůře větví, narostlých venku, žádné škody.

longr- u mňa nejde o zpoždení, ale o zmrznutie.......u nás rašlili už začiatkom marca S13 a zmrzli v niekoľkých mrazivých "vlnách" ....zimné mrazy granátovníkom neškodia, píšem o jarných mrazoch - tie sú zabijaci....v silne napučanom stave bolo od -6 až -7°C....a "naše klasické" ovocniny už pučali v polovici februára S13 ,...dokonca aj dula(tá kvitne z našich ovocnín ako posledná),...figy koncom februára, začiatkom marca.... S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod PavelP » 19 kvě 2023, 20:59

Mám celkem 4 keře - jeden více než 10 let odkopek z Chorvatska, 3 roky starý "okrasný" a vloni na podzim 2 zakoupené přes internet (Mollar de Elche a Hermione).A všechny vypadají prakticky stejně :( Až na jeden zakoupený stromek, který dole u země na kmínku vytlačil pár 5mm výhonků, NIC. Nic neroste, větvičky jsou takové napůl, ani suché, ani živé. Všechny jsem měl celou zimu podél domu u podezdívky a v době mrazů přikryté plachtou.

Doufám, že to nějak rozumně obrazí, ty nové keře nebyly nejlevnější. S nějakou úrodou už ani nepočítám :?
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod dzani696 » 20 kvě 2023, 09:00

Mám dotaz na Tropik. "Nedávno" ste predávali marhaník 'Bernolákovo' ? Šlo o semenáč alebo zakorenený odrezok?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Argout » 20 kvě 2023, 16:53

PavelIP:

Letos jsem poprve zimovala granatove jablko mimo byt - v kvetinaci volne ve skleniku (Kazake, cili dosti mrazuvzdorny, lonsky rizecek, ktery udelal loni tak 70 cm slahouny). Nekdy v breznu zacalo trochu rasit, ale pak ty cca 3-5 mm narasene listky sezehl mraz. Dlouho to vypadalo beznadejne, od konce brezna ve skleniku nemrzlo a byly celkem slusne teploty (takrka denne aspon chvili pres 30). Trvalo mu cca mesic, nez se znovu osmelilo a zacalo opet rasit - nyni ma vsechny slahouny olistene a vypada standardne.
Bud ho sejmul ten mraz, nebo holt rasi pozdeji. To by asi rekli spis zkusenejsi pestitele.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod kasta » 20 kvě 2023, 18:11

mně taky začínají rašit až touhle dobou, stejně jako jujuby. do půlky května vůbec nic. mívám je v zimě ve sklepě a od března už normálně venku ať si zvykají na mrazíky
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod dzani696 » 20 kvě 2023, 18:43

'Bernolákovo' mám cez zimu v bývalom chlieve kde teplota klesá aj pod -10 °C. Vonku ho mám od apríla a prežil aj posledné obdobie mrazov ,začal rašiť až tak pred týždňom. 2., semenáč, mám volně zasadený na záhone kde ho na zimu zakryjem tzv. kornútom z filcu o hrúbke 5mm. Taktiež začal rašiť až teraz. 3. je už celý zelený ale ten zimujem v pivnici a rašiť začína už tak v marci.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Lenkalor » 20 kvě 2023, 19:59

Loni jsem zasadila Nanu na skalku k baráku. Přežila zimu dobře, přikrývala jsem ji jen chvojím, aby byla zastíněná a předčasně nevyrašila. To děláme i s révou a kiwi. Tak jsem tam minulý týden také zasadila Bernolákovo. Mám ho pro jistotu naroubovaný ve skleníku. Stejně to možná nestihne venku uzrát i kdyby to rostlo a kvetlo. Ale uvidíme, jsou to každopádně hezké keře.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod jardos » 20 kvě 2023, 21:16

Ja mam mlady granat volne v zemi, ako vsetko. Tiez sa mi stalo, co Ivanovi, az na jeden konar. Aj u mna zacalo pucat este v marci/breznu. Samozrejme to spalil este mraz. Ale je zaujimave, ze jeden konar, ktory bol ucupeny pri zemi, to dal. Na fotke vidite, ze konare meter vysoke maju akoby druhotny obrast po mraze, ale ten jeden konar, teraz podobreny, je krasne zeleny, lebo nezmrzol. Nicim som to neprikryval
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod meyer » 11 čer 2023, 08:25

Letošní semenáčky, původem z Rabu, Chorvatsko.

Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod PavelP » 23 čer 2023, 20:23

Letos se granátovníkům absolutně nedaří :( přestože jsem je měl celou zimu podél domu zakryté v největších mrazech plachtou a dekou, podivné jaro jim asi uškodilo nejvíce. Chorvat 10+ let živé jen hlavní dřevo (mrzák), okrasná Nana obráží celkem slušně, nově zakoupené "Hermione" kompletně suché a bujně obráží, "Mollar de elche" téměř KO, dole se po náletu slimáků drží jeden zelený 2cm výhonek.

Ukecal jsem manželku, že místo okrasných blbin dáme na nově připravené místo právě granátová jablka (krásně kvetou, možná bude i úroda) a teď to vypadá, že se jí to splní. :(

Obrázek

Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Radim K » 23 čer 2023, 23:19

PavelP píše:Letos se granátovníkům absolutně nedaří :( přestože jsem je měl celou zimu podél domu zakryté v největších mrazech plachtou a dekou, podivné jaro jim asi uškodilo nejvíce. Chorvat 10+ let živé jen hlavní dřevo (mrzák), okrasná Nana obráží celkem slušně, nově zakoupené "Hermione" kompletně suché a bujně obráží, "Mollar de elche" téměř KO, dole se po náletu slimáků drží jeden zelený 2cm výhonek.

Ukecal jsem manželku, že místo okrasných blbin dáme na nově připravené místo právě granátová jablka (krásně kvetou, možná bude i úroda) a teď to vypadá, že se jí to splní. :(
Před pár lety jsme si nasháněli ze dvacet nejodolnějších kultivarů a nasázeli je na nejzáhřevnější místo na zahradě. Bohužel to ale taky znamená, že je tam horko už od února. Zatím každou zimu, respektive předjaří, u nás dostaly granáty tak na prdel, že už je rušíme a necháme jen 3-5 nejlepších. Ono to snese třeba -19 v lednu, ale ne -8 v březnu, když před tím byl únor s občasnýma teplotama přes 20°C přes den S13 .
A tak jsme se už tímto procesem dostali k výsadbě "okrasných blbin" a je to :wink: :D . Respektive nahradili jsme to pistáciemi, které kvetou a plodí v pohodě a dalšími suchomilnými a horkomilnými okrasnými zajímavostmi. Než se koukat 3/4 roku na suchý, pichlavý roští z omrzlých granátovníků.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2023, 09:55

Radim K píše:Respektive nahradili jsme to pistáciemi, které kvetou a plodí v pohodě a dalšími suchomilnými a horkomilnými okrasnými zajímavostmi. Než se koukat 3/4 roku na suchý, pichlavý roští z omrzlých granátovníků.

Radime granatovnik mam jen jeden v 2L PET u jizniho okna , tak to je cenna informace s temi teplotami, takze asi bude lepsi ho zase dat na zimu do bytu na severni stranu, kde byl letos, co ?
Ad ty pistaciovniky VENKU to nechapu jak to delas ?.Me se vetsina po zime neprobrala.Proste jim nezacly rust nove listy.Ty co se neprobraly, vetsina na rezu dole zelenych, jsem dal asi pred 2-3 tydny k jiznimu plotu a mam pocit, ze je ty caste a celodenni deste zlikvidovaly.Ze jim proste zlikvidovaly koreny.Na rezu uz zelene nejsou.Ty dva co jsou jeste zelene jsem dal do foliovniku k ostatnim.
Podobny problem mam s Syzigium cumini od Tebe.Na rezu dole zelene a od zacatku roku zadna chut a vule rustu novych listu/vetvi.Akorat ho mam teda u jizni zdi pod strechou.Asi jsem ho mezi lednem-breznem zapomnel cca na mesic zalit.Listy uschly a opadaly.Nevim co s tim, kde je chyba, jak proste ty rostliny na rezu zelene rostliny bez listu nastartovat nebo nakopnout :shock: Napada Te neco ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod Stanley_51 » 28 čer 2023, 21:27

Granátovníky letos začaly rašit poměrně pozdě, studený duben se na nich podepsal. Přesto vypadají poměrně dobře, zleva 2 kousky od Zdeňka a vpravo Nikitský černý od Miloše.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod meyer » 29 čer 2023, 09:17

S9 pro Standu, S20 a stále, máš můj obdiv.
Já teď se modlím za jednoho z té série Bosňáků, nechal jsem ho na zahrádce v Praze v naději, že to zvládne. Loni byl na lodžii a měl se krásně. :) Obrázek je tu někde zpátky. Možná by to dal, ale byl podrytý krtkem a asi mu to během jara neprospělo. Asi vyschl a vymrzl zároveň. Již jsem ho v květnu vyndal. Prohlédl kořínky a vidím, že mrtvé to není. Tak je přemístěn do středně velkého květníku a trápím se nadějí doma na parapetu. Tam zatím vyrazil alespoň Swingle z Kunic. Když to nedopadne, tak mám ještě dva exempláře na zahradě v Kunicích /400 m.n.m./, ale tam je začátek Posázaví a kopců a zima bývá tvrdší a jaro nespěchá, proti Praze 14 dní zpoždění běžně, v nepříjemných zimách i déle.
Zdánlivě to tam přežily s tím, že nějak ze spodních částí vyrážejí. Tak dostanou ozdravnou kůru. Testoval jsem tam i Lídlovník a jedno Znojmo, no, nakonec se těsně nad zemí fíky probudily, ale spíše je to utrpení. To místo je asi ideální jen na Trifoliátu. E3
Stando díky za aktuální obrázek a zprávu. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Punica granatum - granátové jablko

Příspěvekod moonvil » 29 čer 2023, 14:59

Granátovníku jsem dával šanci několik let, ale letos s těmito pokusy končím. Myslím si, že kontejnerovky zvládám pěstovat na solidní úrovni, ale na tomhle jsem si vylámal zuby.
Omrzá to, nekvete to, roste to jak koště. Kdyby někdo chtěl cca šestiletou rostlinu (odrůda Wonderful), tak s radostí daruji.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 104 návštevníků