Physalis peruviana - mochyně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod nene » 28 led 2021, 14:07

Tak dneska vykoukla první rostlinka. Vyseto 19.1...devět dnů.
Jinak - letos koupený Propařovaný Forestina substrát (UniHobby) nám po týdnu začal na povrchu plesnivět :( .
Snad to ty mochyňky ustojí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod J.K. » 28 led 2021, 14:49

nene píše:Jinak - letos koupený Propařovaný Forestina substrát (UniHobby) nám po týdnu začal na povrchu plesnivět :( .

Mne predvlani papriky po presadeni do vacsich kvetinacikov a kupovaneho substratu, totalne zastavili rast. Odvtedy som ziadny nekupil, ani na vysev. Pouzivam domaci kompost s trochou kokosu a zeolitu. Nic nepreparujem a zatial som nenarazil na problem. Aj teraz mi vyslo vsetko, co som zasadil. Aj physalisy.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod nene » 28 led 2021, 14:55

My jsme s tou Forestinou dva roky neměli sebemenší problém. Až letos. S jinými substráty jsme ale už taky narazili a o dost rostlin přišli.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 31 led 2021, 17:18

J.k. určitě ti vzešlo i to co si nesadil. Nezdolna mrcha ve foliaku řeřišnice luční. Tudle mrchu mám všude a už začínám podezřívat i nový substrát že má v sobě semena tydle bestie
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod J.K. » 31 led 2021, 17:27

Tak urcite, nepopieram ze v komposte je kopa burin. Ale to predsa v tomto pripade nie je problem. Ja sadim do malych kvetinacov po jednom semienku. Nevidim zmysel v brzdeni rastu pikirovanim (jediny dovod je lenivost, ale z toho uz som vyrastol :wink: ). Pri polievani tych par buriniek lahko odstranim v rannom stadiu. Nezivim sa tym, robim priesady len sebe, nasim a svokrovi.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod mirka » 31 led 2021, 17:47

Letos to vypadá že nebudu muset kupovat mochyni, jedna mi přežila ve skleníku a chystá se na květ. Jemně ve skleníku udržuji teplotu kvůli citrusům.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod jarek01 » 02 úno 2021, 22:43

Semenáčky Mochyně už mám přepíchané, tak uvidíme jestli z toho něco bude.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod ivan » 31 črc 2021, 08:41

Tento rok sme pokusne vysiali semiačka s obchodu kupovaných plodov(veľmi chutili, mali mandarinkovú príchuť)- kedy sú zrelé?-budu opadávať?
Obrázek
..."planty" sme sadili malé ani 10 cm nemali, len ich máme nahusto- 1 m od seba , rastliny sú mohutné,plodov majú nasadených veľa , len asi v našich podmienkach toho asi veľa nedozreje
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Bullets » 31 črc 2021, 09:26

Ne všechny Mochyně opadávají ;) zralé bývají když je ten lampionek takový suchý nebo jak to nazvat :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Jožka » 01 srp 2021, 13:05

Obrázek

Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod ivan » 15 srp 2021, 10:21

"Oberačka" v plnom prúde S6 ...zatiaľ tretia takáto "úroda" z dvoch vonku vysadených rastlín - na prvý tohtoročný pokus je to fajn, len treba semiačka vysadiť skôr (sadili sme až koncom marca)- planty boli pri výsadbe ešte malé( sotva 10cm)... a kvitnúť začali neskoro(aj máj bol u nás teplotne podpriemerný mesiac -2,5 °C) ....a treba ich sadiť aspoň 2 m od seba .....a potrebujú u nás výdatnú zálievku- inak vypadajú ako obschnuté šaláty- a plody začali nasadzovať malé- po zálievke to už bolo lepšie( skúšal som, testoval, čo na sahare znesú... )...ale rastliny nenapádajú škodce-zatiaľ - čo je fajn
Obrázek
...a "degustátori" skonštatovali, že sú chutnejšie ako z obchodu :)...sám som zvedavý, ako budú ďalej dozrievať a koľko ich s tých veľa plodov ešte dozreje...má sa od utorka ochladiť S6 ...včera 34°C,( do rána neklesla teplota pod 20°C), dnes už od 10,00 hod je cez 30°C...včera v TV JOJ zaznelo- že nás čaká tu na JZ prudké ochladenie na 27°C :)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod nene » 15 srp 2021, 11:44

Dozrávat budou, dokud nezmrznou a vydrží klidně až do vánoc - jenom pozor na plíseň, chce to uložit v suchu, volně .
Špatné je, když začne pršet, pak plody praskají.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod EvaOstrava » 12 lis 2021, 08:07

Mi se pěstování jedlé mochyně celkem daří. Koupím si v lednu vždycky v obchodě krabičku plodů a pokud mi chutnají, rozmačkám hezkou bobuli a po kouskách ji vložím do výsevního substrátu. Pak delší dobu čekám, až vyklíčí. Poté to protrhám a po nějaké době rozsadím po jednom do květináčů. Po zmrzlých sazenice vysadím do větších kbelíků s vlastním kompostem a trochou granulí kravského hnoje. Na dno nádoby dávám posečenou trávu jako krmivo pro žížaly. Vždycky tam nějaká zbude a hladové pak okusují jemné kořínky. Kbelíky postavím na slunné chráněné místo. Nyní je mám blízko budovy a poslední plody stále dozrávají. Většinou je přesunu na zimu do sklepa a tam dozraje zbytek. Na jaře hezčí rostliny znovu přihnojím a přesunu na sluníčko. Ale větší výnosy mívám z rostlin nových.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 845
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Bullets » 12 lis 2021, 08:41

Dneska se dají semínka i normálně koupit ;) letos jsme teda nepěstovali protože v novém prostředí se spíš testovalo jak to tady bude s možným sazením čehokoliv. Ale příští rok bych zase chtěl pár kytek :) hlavně pro prcky ti rádi zobou na zahradě cokoliv :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod EvaOstrava » 12 lis 2021, 11:35

Já jsem kdysi ze semen vypěstovala mochyni, která mi nechutnala. Proto to raději dėlám takto.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 845
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates a 15 návštevníků