Physalis peruviana - mochyně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Stanley_51 » 21 zář 2008, 17:01

http://ovoce.smejkalovi.cz/physalis.html

Přečti si např.tento popis, není jediný a pro upřesnění - nezralé mochyně obsahují solanin, což je jedovatá látka obsažená také v zelených rajčatech nebo v plodech brambor ( né v hlízách ). E9 E9 E9
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Krumme » 21 zář 2008, 17:37

Stando, fakt tomu věříš... :lol:

Oni si to trošku popletli s Physalis alkekengii L. - mochyně - to je taky mochyně, ale okrasná, běžně u nás na venkovských zahradách - tzv. "lampiónky". ... ty plody nevytvářejí a pokud je náhodou vytvoří, jsou opravdu jedovaté.

Jenže my pěstujeme Physalis peruviana a u té nic takového nehrozí... Dají se uschovat i zcela nezralé plody a scovat stejně jako nedozrálá rajčata "pod postel" a ony dojdou.
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Krumme » 21 zář 2008, 17:40

Jo, a ještě něco...
Co je v zelených rajčatech ??????

To nevíš , že se malá zelená rajčata trhají a zavařují jako vynikající zeleninový salát ?? Kdyby byl "jedovatý", určitě by jej naše babičky dělaly... :wink:
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Stanley_51 » 21 zář 2008, 19:01

Krumme píše:Jo, a ještě něco...
Co je v zelených rajčatech ??????

To nevíš , že se malá zelená rajčata trhají a zavařují jako vynikající zeleninový salát ?? Kdyby byl "jedovatý", určitě by jej naše babičky dělaly... :wink:

Ivo, sám jsi to napsal - pokud se zavaří nebo naloží, solanin se odbourává. Doporučuji prostudovat odbornou literaturu, blíží se dlouhé zimní večery a to je ten pravý čas na tuto činnost. http://cs.wikipedia.org/wiki/Solanin
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod paloo » 21 zář 2008, 19:07

Súhlasím s tebou no radšej študuj zemolezy až sa vrátiš aby si bol in :D
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Krumme » 21 zář 2008, 21:37

Tak to jsem opravdu nevěděl, že by se takový "svinstvo" odbouralo zavařením... Sám totiž ten salát dělám ze zbytku nedozrálých rajčat, cibule a paprik a je vynikající.. To, že ještě žiji je důkaz, že se odbourá určitě.. :D
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Stanley_51 » 21 zář 2008, 21:49

Ivo, my ho děláme taky a vylepšujem ho ještě houbami ( nejedovatými ), je vynikající. Ale syrová nezralá rajčata jsou opravdu jedovatá, když je ovšem dáš dozrát, tuto vlastnost ztrácí, neboť zmíněný solanin se odbourá. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Krumme » 22 zář 2008, 07:08

No tak musím poděkovat za "rozšíření" obzorů..., tohle jsem fakt nevěděl a ani by mne to nenapadlo. :evil:
Jenže, pokud mochyně patří do lilkovitých /jako že jo/, tak musejí pod tou postelí taky dozrát... :D4 Navíc se to dá usuzovat z toho, že zralé plody nemají rády přepravu , tou se ničí a kazí. Proto se sklízí v zeleném stavu, balí a expedují.. Je ale pravda, že takovéto plody pak nemají chuť. Letos měli plody skoro ve všech "super-hyper" a kdo je ochutnal, E7 mnoho si nepochutnal... E11
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Stanley_51 » 22 zář 2008, 08:48

Tady tě zase musím navést na správnou cestu. Mochyně vydrží díky své " sukýnce " dlouho v čerstvém stavu. Sbírá se v momentu, kdy obal zežloutne a to už je třešinka uvnitř žlutá a solanin je pryč. Pokud bys jí utrhl zelenou, nedozraje ale shnije. Prostě vše v přírodě má svůj řád a průběh. S18
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Tchorik » 24 zář 2008, 11:23

Tak jedna moje mochyne, co jeste nevegeti na kompostu konecne nasadila poupata - myslite, ze mi dozraji E10 :D15 . Premyslim o tom, ze bych ji vzala dovnitr, ale vzhledem k tomu, ze na ni radi molice, tak to asi neudelam. A pockam na ten pristi rok. Jinak moje kolegyne, ktere jsem Stanley dala jednu mochyni od tebe, pac jsem mela svoje, tak si ji moc chvali a sklizi. Nechala ji v kvetinaci u jizni steny - takze je to urcite sluncem. Cim vic, tim lip.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Stanley_51 » 24 zář 2008, 12:22

No vždyť jsi viděla ty moje, stovky lampionků. Bohužel S13 předčasný mráz ukončil růst, ale snad ještě něco dozraje. Každopádně jsem jich snědl daleko víc, než bych si koupil. Ve skleníku i foliáku ještě po jedné rostlině vegetí, tak snad....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Tchorik » 25 zář 2008, 13:08

Ty jsi je mel i ve skleniku? Ja jsem je tam nedala, protoze jsem nekde cetla, ze kdyz jsou mochyne spolecne ve skleniku s paprikami, tak se to nejak sprasi a papriky jsou pry pak horke, takze jsem se bala. Mas tam s mochynema i papriky??? Ze bych pristi rok vysadila dve mochyne do skleniku, kdyz by to o horknuti paprik byla jen prachsprosta pomluva na mochyne S17
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Stanley_51 » 25 zář 2008, 15:57

Papriky jsem ve skleníku neměl, alébrž tam mívám rajčata a ta se s paprikami neshodnou. Ale měl jsem tam pfeferony a upozorňuji tě, že ač miluji pálivé S11 (hodně ), tak tyhle tavily sklovinu. Hořké však nebyly. Zato se mě tam rozmnožily molice, neboť milují jak rajčata, tak mochyni. Je to příbuzný rod.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Tchorik » 26 zář 2008, 10:39

Zkusil jsi ty lepove desky na molice? Pomohlo to? Ja je mela i na tech venkovnich mochynich a i ve skleniku, tam byly uz od jara, nalitaly tam na kedlubny a pak prelezly jinam.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Physalis peruviana - mochyně

Příspěvekod Stanley_51 » 26 zář 2008, 10:54

Ty mám ve skleníku od začátku a už jsem se i sám přilepil. S13 Jsou úplně obalené a molice se množí jako myši. S13
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků