Óleandr

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Óleandr

Příspěvekod Argout » 15 srp 2023, 21:04

Mirko, ten tvuj je nadherny, at prosperuje! Vypada opravdu podobne, jako ten, co jsem ustrihla, jen si nemuzu vzpomenout, jestli vonel. Ustrihla jsem ho na chorvatske zahrade a nevim odrudu. Ker mel hezkych par metru a kvety byly nejen plne, ale i obrovske (coz muze byt i priznivym klimatem).
Nikdy jsem je nerozmnozovala, tohle byl prvni pokus na zaklade rad zde na foru. Chytil se i fikovnik, tip s pet lahvi tedy funguje (az na prvni cca 4 dny byly flasky otevrene, rizky v nich zustaly cca mesic).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Óleandr

Příspěvekod jiriraimond » 05 zář 2023, 13:49

zkoušel někdo venku celoročně ?? třeba Atlas nein de tidili ??
Uživatelský avatar
jiriraimond
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 160
Registrován: 05 bře 2011, 17:27
Bydliště: Vyškov

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 12 zář 2023, 13:20

Další pokus, letos z města Krk, ostrov Krk, růžový kultivar běžný tam téměř na všech místech a okrasách, a jeden z Omišalje, bordó barva. Budu doufat. :)
Ještě mám doma panašovaný řízek, který již zakořenil a vegetuje, získáno počátkem léta v Praze. Dej bůh ať do dá alespoň jeden, nějak mi ty oleandry moc nejdou, také to vozím v petkách zdaleka, ale měl jsem dřív za to, že to ve vodě zapustí svazek kořínků jednoduše a rychle. Ale to mi nějak nefunguje. Jestli na to má vliv zda je to poté doma v petce nebo sklenici, tmavé nebo průhledné ještě stále nevím... :(
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Óleandr

Příspěvekod mirka » 12 zář 2023, 20:35

Obrázek

Obrázek
Ahoj meyer, mám dva panašované oleandry, první ten větší mi polámal pes a myslela jsem že mi odejde, tak jsem si pořídila druhý, no a nakonec se ten polámaný rozjel, má dokonce i na květ, ten mi dlouho nekvetl, tak to bylo i k dobru že to pes trochu převálcoval.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 13 zář 2023, 10:08

Ahoj Mirko a díky,
je to hezká barva, S20 ten panašovaný mám podobný, ale je to takový drobek, nafotím. Barvu vlastně nevím, musel bych se jít podívat na původní místo, je to Stanice přírody na Smíchově. Tam si loni rádi vzali 2m diffenbachii, 2m výška 2 m šířka..... S12
Ještě jsem oleandry včera studoval a pročítal různé návody a chytré rady na netu no ale zatím to vidím tak, že nejideálnější asi je středně velký řízek, šikmo seříznutý, dole odstranit listy co bude část ve vodě a vložit do dostatečně velké a široké pet láhve a uzavřít. Vzniklé mikroklima údajně přispěje k vyvinutí kořenového systému, to vypadá logicky a rozumně. Já má momentálně na okně petky odstřižené na půl výšky aby jsem k tomu mohl a mohly se ty řízky trochu srovnat, vezl jsem to natlačené do láhví, tak byly takové pokroucené listy. Uvidím co bude, ale tato metoda se mi zamlouvá.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Óleandr

Příspěvekod mirka » 13 zář 2023, 12:48

Ahoj Meyer, ten panašovaný jsem viděla jen růžový plný, jinačí jsem neviděla.
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 17 zář 2023, 20:53

Tady mám ten drobek, napřed se mu moc nechtělo, ale nakonec se rozjel a teď vegetuje.
Obrázek

Letošní řízky jsem přivezl z Krku a Jadranova. Růžový a Bordó barvu. Jeden se již klube v tmavě modré láhvi od Gemerky. Modlím se dál.... E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 03 říj 2023, 14:24

Jen tak mimochodem, oleandr je celkem u nás jako letní rostlina v exteriérech a dekoračních prostorách velmi rozšířený. Samozřejmě, že si naši lidé, tedy turisté vozí ze svých letních cest ze zemí, kde je Nerium Oleander celkem běžná rostlina. Já jsem si ze svých dřívějších cest přivezl řízky z Itálie, Rakouska, Maďarska i z Lednice na Moravě. V poslední době vozím z Chorvatska. Jen s tím mým pěstováním je to nic moc. :? Před léty mi na zahradě přes léto i kvetly, ale na zimu jsme je ukládal do sklepa v domě, ale tam jsem nakonec měl problém že mi to decimovaly svilušky. S tím jsem se vždy natrápil další sezonu skoro celé léto, než mi to mravenci obrali. :)
Pak se stalo, že jsem je přelil a na jaře byl problém je vzbudit. Loni to dokonali u sousedů v garáži. Cihlový rakušák to nedal a zůstal jen šarlat od Balatonu. Stejně je oslabený a ani nekvetl. Takže tady ty poslední pokusy se zase k něčemu dohrabat jsou spíše takové zoufání a utrpení zda to zakoření či ne.
Kupovat v Baumaxu či jinde nemíním, namnožím si to rád, aspoň vím na čem jsem.
Obrázky starých snad ještě najdu. :)
Oleandr Balaton
Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 11 říj 2023, 20:56

Letošní řízek z Chorvatska má podobnou barvu tak to mi jde pod nos. :)
Již jsem ho umístil do zeminy, snad budou i květy časem. Původ Omišalj, Krk, Charvátsko. S9
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Óleandr

Příspěvekod Rudolf M » 12 říj 2023, 15:20

Ty jsi takový nadšenec do Oleandrů Meyere, nepřemýšlel jsi třeba o mrazuvzdorných odrůdách? Vidím bydliště Praha, pokud jsi někde v zástavbě a máš klima Prahy, mohl by jsi mít celkem úspěchy s odrůdou Atlas Nain de Tidili. Dlouhodobě jí testujeme, ale my nemáme to Pražský klima, takže jsou výsledky horší. Chce to hodně betonu, čím vypečenější pozice přes zimu chráněná od S nebo SV, a podle mě to bude v Praze fungovat asi jako před 25 lety začínaly fungovat buddleje.
Nám letos přežil bez zimování -14°C, byl pod sněhem. Před pár lety se probudil i po -15°C na jiném stanovišti. Teď už v nádobě oleandry skoro nemáme, vše jsme vysázeli do země, s vytápěním na -7°C pod primitivním krytem jsou bez problémů i obyčejné odrůdy.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 15 říj 2023, 20:27

OK, díky za inspiraci, ještě bych musel najít prostor, jenže fíky jsou lepší. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 27 říj 2023, 12:11

Rudolf
k těm oleandrům. Já zas takový nadšenec do oleandrů nejsem, spíše jde o to, že to je středomořská rostlina, která se dá v létě slunit a využít v exteriérech. Krásně a barevně kvete, tudíž evokuje to Středomoří, kam z Čech rádi vracíme. A nadto se docela snadno rozmnožuje i v bytových podmínkách. Dá se udržet v rozměrech přijatelných i v domě i v bytě.
K tomu psanému výše, tak z toho Chorvatska se mi chytly dva, až to budou trochu větší, doufám, snad to pokvete jako ty originály. Díky za tvé informace. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Óleandr

Příspěvekod mirka » 27 říj 2023, 15:07

Obrázek

Obrázek
Rozkvetl mi tento oleandr v loni dovezená větvička z Chorvatska
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 28 říj 2023, 16:04

Kvete to hezky, ale já mám v oblibě spíše takové syté šarlatové tóny. Proto po nich vždy pátrám. 8)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Óleandr

Příspěvekod meyer » 18 pro 2023, 12:43

Tak jsem letos v srpnu pátral v Chorvatsku na Krku, něco jsem tam získal a ten oplégr se po nějaké době snažil kořínky vypustit. Zatím to je nasazené v květníku a vypadá to nadějně. Ovšem jestli to přečká zimu, jaro je ještě daleko. E3 Ještě jsem sehnal nějaký noname tady v Chrudimi, ale s barvou netuším, matečník nekvetl nebo už to ořezali., Byl říjen, zato ale kořenil jak divoký. :)
Zatracený svilušky, najednou zase, na novém oleandru a to jsem to 4x prohlížel ještě ve váze a nic. Až v substrátu - že by ten? S13
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 86 návštevníků