Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 09 úno 2024, 16:01

Obrázek

Papriky vyseté 21.1. Po loňském fiasku jsem začala trochu dříve než loni. Zkouším to jinak, přenesla jsem prokazatelně klíčíci semena na substrát, kde jsem je rosila, dokud se nerozbilo rosítko.
Co začala klíčit rajčata, papriky pozbyly místo pod UV lampou. Zleva Gypsy Baron, Laylak, Poseidon, Dea a Bajka. Loni nevylezlo skoro nic, letos jako na potvoru, když jsem toho vysela pro jistotu víc, skoro všechno.

Saláty v sadbovačích už byly odneseny do skleníku, aby se doma nevytahovaly.

Obrázek

Komparativní pokus s kostkami. Vyseto ve stejný den jako papriky nahoře, zjevné zpoždění za standardnim substrátem. Asi jim ty velké kostky seberu. Pokus na pozadí v těch malých kostičkách Pride of Madeira.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 23 úno 2024, 20:05

Hezký rostou..Paprik jsem také vysela více, loni jsme měli špatny rok. Zatím to také vypadá nadějně..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 21 bře 2024, 09:46

Máte někdo tip na chuťově dobré brambory s červenou slupkou, varný typ A nebo B?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 21 bře 2024, 10:05

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 21 bře 2024, 15:40

Laura.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 21 bře 2024, 17:34

Tak papriky u nás už jsou na polovině vzklíčených semen a začínám si myslet, že je to substrátem. Rajčata totéž. V normálním hlíně výsledky mnohem lepší, papriky měly o víkendu už lístky. Sázeny později než ty do substrátu..:-(
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 23 bře 2024, 12:27

Jsem s tou bramborovou sadou zaváhal. Včera jsem objel tři velká zahradnictví, v jednom už neměli vůbec nic a doplňovat už nebudou, v dalším měli už jen nějakou žlutou odrůdu a po červené Red Anna jen prázdnou paletu a doplňovat už také nebudou a ve třetím z červených jen Red Sonia, ještě prý budou doplňovat, ale nevědí kdy a jaké odrůdy. Ty výše uvedené Red Fantasy a Laura nikde nic. Tak asi kouknu, jestli ještě někdo posílá za rozumnou cenu.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod longr » 24 bře 2024, 07:38

Lidi zmerčili, že je teplo, tak sadbu kupovali už v lednu a únoru :) Já taky, aby mi ji nikdo nevyfoukl :D K našim na zahrádku velmi rané Anuschka a Impala, k sobě zkusím jen tak pro zajímavost pár brambor Blue congo a Heiderot. U našich jsme loni zkusili dvě sklizně, po cibuli šly do země nějaké scvrklé konzumní, co byly ještě ve sklepě (snad Madelaine) a i tak byla do podzimu pěkná úroda.
Papriky letos mám vyseté někdy kolem 10. února, úspěšnost cca 90 %. Odrůdy myslím Corno rosso, Rubinova, pak semínka vydlabaná z kapie z obchodu, beraní roh Artist. Z "pálivé" sekce pak Numex suave orange a pálivější NS red, Jalapeňo, Poblano. Opožděně jsem zkusil minulý týden vyset ještě nějakou jemně pálivou žíhanou z darovaného plodu, té se klíčit zatím nechce.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 26 bře 2024, 14:55

Papriky jsem předpěstovala dle návodu pana Meisla v truhlíku. Původní jeho myšlenka byla pěstovat je s odstupem 5 cm do výšky 50 cm, načež je přesadit (buď na konečné místo nebo prostě někam).

Jenže 1 z 5 odrůd, kozí či beraní roh Poseidon, časem přerostla ostatní a začala je vyloženě dusit. Takže Poseidoni šli 10.3. do květináčů, aby nepřekáželi.
Zachránila jsem též několik nejmenších (taky do květináčů).

Z 10.3.:

Obrázek

Obrázek

Ostatní papriky se však začaly různě křivit a přerůstat i vnitroodrůdově, tak jsou dnes v původnim truhlíku už asi jen 4 stejnorodě vyhlížející rostliny.

24.3. jsem přesadila 10 největších paprik do definitivních květináčů (15 l), zbytek čeká v 2l květináčích na definitivu v půdě ve skleníku. Poseidoni mají vyštípaná první poupata a tlačí další.

Prozatímní závěr: v truhlíku rostly zatím nejlépe ze všech dosavadnich pokusů (různě velké květináče). Celkově mají i lepší barvu a větší listy, jsou napřed. Asi by to ale chtělo víc truhlíků a míň paprik.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 09 dub 2024, 09:04

Mohla bych se zeptat, zda byly vyseté přímo do truhlíku? Obvykle tam přesazujeme rajčata a papriky jako mezistupeň než půjdou do skleníku a pod.. Loni jsem testovala individuální výsev do malých sadbovaců a výsledky byly chabé. Letos opět výsev paprik a rajčat prvně do květináče. Rajčata jsou celkem ok, z paprik to moc nezvládly dvě F1 odrůdy, dostali jsme ale cca 8 cm rostlinky od sestřenky a krásně v truhlíku rostou. Za 3 týdny půjdou do skleníku.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 09 dub 2024, 17:25

Flori: Nechala jsem je vyklíčit na papírovém kapesníku. Když vylezl klíček, opatrně jsem semínko přenesla na hlínu v truhlíku. Výsledek nesrovnatelný s výsevem nebo přenášením do kelímku. Také jsem koukala, že úplně jinak klíčí než rajčata. Paprika nejdřív vyžene kořínek hluboko dolů, teprve pak řeší nějaké děložní lístky.
Jenže jsem je dala moc nahusto. Když jsem je pak přenesla do skleníku, 2 z nich úplně zdevastovali slimáci. Zbytek je v kondici a většinou kvete, nebo má poupata.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 11 dub 2024, 15:23

Děkuji za informace, to zní zajímavě. Mamka nechává papriky naklíčit přes noc, když je čas, ale pak je dává klasicky po více do květníku. Zkusíme tedy za rok něco nového, díky.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 87 návštevníků