Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 10 led 2023, 22:53

A tady je pro úplnost můj loňský seznam paprik(mám zbylá semena):
SEMO: Superamy F1; Paprika roční zeleninová Slovakia; Paprika roční zeleninová pro rychlení i pro pole - bělorožec; Paprika roční Hamík
Rosteto Raduza F1 pravá kápie
Dobrá semena: Corno giallo, Ornela
Moravoseed: Paprika na pole Eva, Paprika beraní roh sladká
Nohel garden: Eva paprika na pole, Anka paprika vzpřímená

Plus nějaké zbytky z předchozího roku, třeba velké silnostěnné kapie..Nejvíce se osvědčila Anka plus ten beraní roh.

Letos zatím přikoupeny: Dobrá semena:Paprika zeleninová - Monanta smetanová, Moravoseed: Beatrix F1 paprika sladká zeleninová
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 127
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod svazenka » 11 led 2023, 10:30

Z raných paprik mohu doporučit odrůdu Eva a Nova.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 11 led 2023, 14:03

Komplet mám zatím rajčata:
Pink Berkley, Indigo Apple, Oaxacan Jewel, Tegucigalpa, Artisan Blush Tiger (prý je správný název bez toho Tiger, nebo co, ale používá se to běžně takto), Florentine Beauty, Beauty Lottringa, Sweet Million, Black from Tula, San Marzano Redorta + budu zkoušet Virginia Sweet a možná i nějaký ten Jazz. Semínek mám mnohem víc, ale buď neoslnily, nebo se prostě nevejdou. Možná vyseju už na začátku února a zprovozním skleník dřív (obvykle kolem půlky dubna, letos bych ráda tak o týden dřív).

Papriky, přiznávám, kupuju roubované, stejně jako lilky a okurky (ale svrbí mě ruka, kdybych dokázala nahradit fantastickou úrodnost roubovaných lilků Madonna, hned bych do toho šla, neboť to leze do peněz).

Česnek je zasazený (Bjetin a Benátčan), z cibulí čili šalotek mě láká Longor ze sazečky. Na setí cibule/sazečky se necítím, mám málo místa na nepříliš zajímavé riskantní podniky.

Naprosto se mi neosvědčila jakási nesmyslná směs romanticky různobarevných řep, takže letos jdu pokorně do spolehlivě byť nudně vyhlížející odrůdy Czerwona kula.

Hokkaida musím vysít co nejdřív a protáhnout je do ledových mužů přes skleník, aby začala co nejrychleji plodit. Na přelomu července a srpna už po nich jdou ty hnusné japonské octomilky, napíchají je a všechno zničí.

Budu zkoušet toskánskou černou kapustu (taky se jí říká dinosauří nebo palmová, vypadá dobře, každoročně jezdíme do Toskánska, takže k ní mám blízko, i když kapustu nejím a prý je to superpotravina), dávno koupená, ztracená a nalezená semínka kapar právě stratifikuji a nasypu je asi do květináčů k citrusům (klíčí dlouho, tak aby mě nepřešel morál zalévat prázdný květináč).

Po pauze tu mám připravené mochyně – jakési velkoplodé tomatillo (minulý pokus mi takřka vybydlel skleník, takže půjde bez milosti ven) a 2 m vysokou edulis.

Z divných věcí tu mám ještě lotos (ale nemám na něj nádobu), papayu, helgolandské útesové zelí, mučenky a pytlík petunií, které jsem v životě nesela. Ale to už není tradiční zelenina
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 255
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod kasta » 11 led 2023, 17:00

hmm, japonske octomilky, to je zase novinka.... nevim jestli je u nas taky mame, ale divil jsem se, ze jsme vloni sklidili jen asi 8 hokkaid z osmi rostlin... :(

fialove tomatillo jsem take par let pestoval - syrove na chut nic moc, ale omacka z nej luxusni!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 11 led 2023, 17:40

kasta píše:hmm, japonske octomilky, to je zase novinka.... nevim jestli je u nas taky mame, ale divil jsem se, ze jsme vloni sklidili jen asi 8 hokkaid z osmi rostlin... :(

fialove tomatillo jsem take par let pestoval - syrove na chut nic moc, ale omacka z nej luxusni!


Do určité doby mi hokkaida plodí normálně, ale cca na přelomu prázdnin se na malé plody, které ještě nevytvrdily slupku, vrhne ta mrcha (Drosophila suzukii) a napichuje je. Plody vyrostou tak do 3–4 cm, pak se na nich začnou objevovat hnědé tečky (asi místa vpichu), načež postupně celý plod zhnědne a upadne. Padají tak malé, že jsem si toho zpočátku ani nevšimla, jen mi bylo divné, že už další nedorůstají.
Letos byla v září hanebná zima, tak hádám, že octomilky vychcípaly, protože na začátku října jsem našla po skoro dvouměsíční pauze ještě asi 3 hokkaida. Hádám, že vám tam ale řádí taky, má to vzdušnou čarou možná 7 km.

Fialové a zelené tomatillo před lety pěstoval i další náš soused ve vesničce střediskové, ví, že z toho dělám mexické omáčky, tak mi jich jednou přinesl asi pět kilo v tašce :D Sama jsem zkusila pěstovat jen zelené, ale dvě rostliny narostly do děsivých rozměrů a nestíhala jsem to řezat. Měly takovou zajímavou chorobu, jakoby rozpad listů. Pod mikroskopem to vypadalo jako rozsypané buňky, nevím, jak to líp popsat, postupně se prostřed těch rozpadlých míst dělaly díry, barvu to neměnilo. Nefungovaly na to postřiky, tak jsem ty listy vždycky otrhala. Asi taky nějaká houba.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 255
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod kasta » 11 led 2023, 18:41

jo, nam uz taky pak prave dalsi hokkaida nezraly, jen ty prvni.... no, budeme to letos sledovat, jestli tam ty potvory uvidime. my jsme nastesi trochu izolovany od ostatnich zahrad, bezny skudci to u nas casto nenajdou, ale jestli tahle potvora zije treba i na slivonich, tak tech je tu vsude plno...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 11 led 2023, 21:31

Seminka z Lidlu
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod dzani696 » 15 led 2023, 17:47

Tohtoročný výber:CIBULE-SAZEČKA-STURON
Fazuľa kríčková:YIN YANG
Hrách:ZÁZRAK Z KELVEDONU
GLORIOSA
Mrkva:SMIRNA
RUBÍNA
Pór:Bystrín F1
Pekingská kapusta:Concord F1
Paprika:GOATS WEED
CORNO GIALLO
Kukurica:GOLDEN BANTAM
GUCIO F1
Melón:HALONA F1
Rajčiny:BAUNA F1
ARTISAN GOLDEN BUMBLE BEE
MOUNTAIN MAGIC F1
SUNCHOCOLA F1
Reďkovka:SLOVANA
Šalát:LISTOVÝ - SMĚS
BAREVNÁ SMĚS ODRŮD
Tekvica:BLUE HUBBARD
TRISTAR (TRIAMBLE)
CREAM OF SASKATCHEWAN
Azia: MIBUNA
¾ beriem ako osvedčené,zbytok ako zaujímavosť alebo na skúšku.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 17 led 2023, 17:30

Cibule šalotka Red Sun Kaufland 64, 90 Kč .
Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 18 led 2023, 09:32, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 17 led 2023, 23:14

dzani696 píše:Tohtoročný výběr.....

Rajčiny:
SUNCHOCOLA F1
.....


Doporučuju se jí vyhnout a sehnat Shimmer příp. Cookie. Chuťově jsou úplně jinde než Sunchocola. Jediné mínus je, že rády praskají po silnějších deštích a vlhko s příchodem podzimu je pro ně k.o. A kdybys chtěl vyloženě malá, nejenom hnědá, tak už jsem tady zmiňoval semínka z toho plodového mixu z Albertu, fotku sem někam snad dával Satan (nemůžu jí teď najít), nevím jestli to ještě prodávají, sice je to noname, ale vypěstovaná rajčátka jsou mňam. A za žlutooranžové můžu doporučit Nugget (Kiepenkerl).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod dzani696 » 18 led 2023, 07:47

mates píše:Doporučuju se jí vyhnout

Ja ich už pestujeme asi 3 roky a celkom sa osvedčili. Hlavne chutnajú deťom.Po minulé roky som ich kupoval od Dobrásemena ale bohužiaľ ich nemajú skladom tak som siahol po Semo. Uvidím či ide o tú istú odrodu.Ale dík za tip na tie Shimmer F1 som tiež pozeral len mi ten výber prišiel dostačujúci.(tie čo mám vo výberu+ niejaké čo mám z minulého roku +svoje BIO :D ). :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod longr » 18 led 2023, 11:34

Já z rajčat vysévám v podstatě už jen The best of, tedy Sweet Aperitif, Sungold/Honeycomb, Rosella, (dříve i Black Opal), Strillo a pak něco většího na kečupy. Dával jsem ty plísni odolnější z dobrých semen, dost vydrží, ale bývají pozdnější.
Na papriku už jsem se chtěl vykašlat, ve skleníku loni Corno Rosso a Lydia nebyly nic moc, ale nakonec zkusím venku Rubinova. Chilli se osvědčily Numex Suave Orange (jemně pálivé "Habanero") a pak Jalapeňo na nakládání. Kromě toho zkusím letos Poblano. Melouny Halona jsou dobré, ale u melounů obecně mám problém, že to zespodu vždy načnou nějaké mrchy (stínky nebo Cylindroiulus), a to i když to podložím. Meloun pak hnije dřív, než vůbec dozraje.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 380
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod loni » 20 led 2023, 15:10

nene píše:Jediný problém je, jak zajistit, aby se rostliny pod váhou plodů nepolámaly .

My už roky a roky používame vo fóliaku na papriku sieťku na uhorky, ktorú jednoducho dáme do - V. V strede sadenice pretiahnem cez oko. Paprika rastie do - V a papričky sa pekne zavesujú cez oká na sieťke. Týmto sa docieli, že papriky sa nám nanahynaju pod tiažou plodov a osvedčilo sa nám to.

Dal som tu nejaké staršie fotky:

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 20 led 2023, 16:34

Loni, díky moc za nápad, ve skleníku na tohle místo nemáme, ale venku na jihu to letos určitě použijeme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4225
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 20 led 2023, 21:29

Doplňuji seznam semen rajčat pro letošní výsev. Jen doplňuji, že já i mamka po zkušenostech odmítáme vysoká drobná cherry rajčata tvořící vijany - zabere to spoustu místa, je s tím spousta práce a malých rajčat ve výsledku pár. Projde jen pár výjimek a tak dvě rostliny na Vysočině i v Praze.
1) Moravoseed Perun - první výjimka, synek je miluje, jí je ráda moje babička, co moc nechce jíst i vzhledem k věku.
2) Moravoseed: Rajče tyčkové lahůdkové Delikano F1, Semo: Rajče tyčkové datlové - ta syn také miluje - obojí mi zbyla semena z loňska.

Další semena zbytá z loňska:
Nohel Garden: Rajče tyčkové obří, rajče Herodes, Gallant F1
Moravoseed: Dafne F1, Rajče tyčkové paprikové Hugo ( mé oblíbené, jemné, měkké, ale hodně plesnivělo na plodech), keříčková balkonová rajčata Vilma, Aztek, Venus
Dobrá semena: Cuor di Bue, Noire de Crimée (Black from Tula) (vynikající kořeněná chuť, i když jsem tomu nevěřila)
Samostatnou kapitolou byla divoká rybízová rajčata od Dobrých semen. Sice mi vzešla jen tři, ale na zahradě se jich objevilo asi 10-12 rostlin, neb se vysemenila sama a přežila ( i na Vysočině) z předchozího roku. S6

Všechna rajčata byla dobře rozpoznatelná podle odrůdy, velká rajčata ve skleníku na Vysočině vyrostla menší, větší plody nasazovala venku koncem srpna a září, v provizorním foliáku vybudovaném proti dešti. A vzhledem k teplému říjnu a části listopadu tam i uzrála k velké radosti mamky. S6 Na balkoně v Praze na jižní straně, částečně stíněném, se jim (asi i přílišnému vedru) nedařilo skoro vůbec, ani nenasazovaly plody. V Praze na komunitní zahradě, kde praží slunce celý den, jiným pěstitelům rajčata velká rostla, ale obecně se tam dařilo loni (2022) těm středně velkým. O dva roky dříve (2022) tam hrála prim obří rajčata.. Příbuzným na Vysočině rostla obří rajčata z vlastních semen u jižní zdi domu v kýblech - rajčata dle velikosti a tvaru jsem tipovala na mix obřího a paprikového rajčete. 8)

Nejlepší byla překvapivě keříčková balkonová rajčata, rostla všude a ve velkém množství a dlouho plodila. Daří se jim i v truhlíkách, i v polostínu, mamča je pro vnoučata měla kolem domu. Chodil na ně i taťka. :-) Teda když šel okolo, tak si utrhl.. :D Venus není moc oranžové, spíše světle červené.

Letos jsem nakoupila na testování i sázela na jistotu:
Nákup byl i na přání mamky dle zkušeností.
Moravoseed: Uragan F1, Stupické polní rané, Vilma, Aztek
Semo: Tornado F1, Stupické polní rané
Dobrá semena: Andine Cornue - masité paprikové
GEOSEM - bulharská rajčata: Rila F1, Dorina F1, Rugby F1, Kalina F1 - průřez, aby byla zastoupená raná i růžová i "normální".. Dle mého názoru by měla zvládat nasazovat květy a plodit i ve velkých vedrech. Bulharsko je Bulharsk..8) Tak uvidíme, co a jak letošní počasí.

Jak tu byl zmíněn Lidl, tak jsem dívala na nabídku semínek včera a u nás mají z paprik jen chilli ( ty má mamka žluté z vlastních semen již několik let - výborně vzcházejí i plodí), rajčata nenabízejí. Kupuji z nabídky Lidl nejraději kytky, co se mi nepodařilo obrat na semena nebo mám málo vlastních semen, případně květinové koberce - tam je jistota, že vždycky něco vzejde. :-)
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 127
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: vaclav sejkora a 10 návštevníků