Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 15 bře 2023, 00:08

Mamce se také nevzešla rajčata-zejména cherry keříčková Vilma od Moravoseed, prý byla malinká semínka v porovnání s Aztekem, ty jí vzešly 3 ze sáčku. Zase jí ale vzešly všechny papričky pro pro děti od Sema.Mě hůř klíčila v podstatě všechna rajčata, tak 20-25% semen nevzešlo. Z paprik málo vzešel hlavně můj oblíbený beraní roh. Tak jsem vysela ještě pár semen Bělorožce a už se tam něco objevuje.. Já vysela rajčata Vilma,co jsem měla od dobrá semena, semínka byla drobnější, ale vzešla.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 17 bře 2023, 09:01

Sazenice Sibiřské cibule
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 17 bře 2023, 09:10

Sazenice rajčat
Strážnické
Stupické polní rané
Drops
Ruxandra.

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 17 bře 2023, 09:35

Papriky Feher
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 19 bře 2023, 16:59

Příprava pozemku na zeleninu ,
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
cibule sazečka.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 22 bře 2023, 16:51

Josef píše:..... možná ještě Princes/červená/....

Josefe, určitě ta červená je Princes? Mě to našlo Princess a že je žlutá.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 15 dub 2023, 10:23

Tak teď už jen aby konečně začalo jaro se vším všudy. Sadba připravena, ve skleníku ale není k hnutí.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod radek.god » 23 dub 2023, 12:45

Bulharska rajcata ... mate nekdo zkusenosti s klicenim ?
Loni se mi to taky moc nedarilo, ale aspon neco naklicilo.Male rostliny s temi co nekdo jiny naklicil ve skleniku se nedaly srovnavat, nicmene pres leto to dohnaly a zaplodily.
Letos od brezna NULA. Nekolik ctvercovych kvetinacu s cca 5-10 lonskymi semeny asi 0.5-1cm pod povrchem.Zkusil jsem spodem vyhrivany miniparnik (uplne na dne 30°C, veprostred a nahore 25-27°C ) tam snad nevyklicilo z rajcat nic.Trochu svetla tam slo.Pak jsem zkousel spizirnu pod karmou, kde cely den je 21.7°C a tma. Zkousel jsem kvetinace v misce od masa zakryte igelitakem na pecivo kvuli vlhkosti.Bez igelitaku nevyklici z rajcat nic.S igelitakem se vyklici asi za tyden 1-2cm TENKE PRUSVITNE stonky se seminkem nahore a bez listu.
Jakmile se sunda igelitak tak do 1-2 dnu s i bez primeho slunecniho svetla nebo i po tme uschnou a chcipnou.Zasoba semen na pokusy se krati :-(
Zkousen zahradni substrat i substrat na kliceni.
Naprosto identicke podminky vc substratu pro sladkou velkou papriku - hromada krasnych zelenych sazenicek paprik.
Jedine co jsem nezkousel je kliceni venku na balkone, ale kdyz je v noci kolem 0°C a obcas bylo i lehce pod nulou, tak to se i na kliceni rajcat moc nezda
Netusite kde je chyba ?
:shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod longr » 23 dub 2023, 18:41

Já vysévám rajčata do květináčků 10x10x10 nebo 10x10x14, bo jsem líný je pak přepichovat. Používám propařovaný substrát (kupovaný). V pokoji mám cca 18°C. Vždy vyklíčí téměř všechna rajčata. Z cca 35-40 semen nevyklíčí max 1-2. Vysévám těsně pod povrch, zavlažuju PETkou s dírkou ve víčku a jakmile semínka začnou klíčit, rozsvítím přísvit. Podle velikosti rostlinek pak zalévám více. Teď jsem jako jednu z odrůd vyséval semínka Šejka, které měly "trvanlivost" myslím 2018 a v pohodě. Vysévám na Josefa a mám už skoro 20cm rostlinky. Člověk se s tím nesmí moc párat a podstrojovat tomu.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod radek.god » 23 dub 2023, 19:25

Longr - diky za tipy :-)

zkusim to znova, ale na svetle :-) Ted jsem tady https://www.ireceptar.cz/zahrada/vycouh ... 30308.html cetl, ze seminka rajcat potrebuji na kliceni svetlo.Krome toho miniparniku byla vetsina varek ve tme a jedna na stole za oknem za oknem prorostlym granadillou (tedy v seru jen s umelym osvetlenim pokoje).
Letos diky cene elektriny LED neprovozuji :-( Rikal jsem si, ze rostliny budou potrebovat svetlo az treba od 1-3 cm , ale na 3cm jsem se nedostal.Nechapu hlavne proc byly stonky takove bile mlecne a ne zelene :shock: ...

Jeste mam teda problem s klicenim salatu.Seminka muzu mit tak 2+ roky, mozna se pletu a jsou i starsi a nevyklicilo ZADNE.Ani pod povrchem, ani na povrchu, proste cista nula.Nejdriv jsem dal seminka na prolity substrat a lehce je zasypal.Ani po 2 tydnech nic a zdalo se mi, ze to na povrchu neni moc vlhke.Tak jsem dal dalsi varku, nejaka zasypana, nejaka na povrchu.Tentokrat jsem to ovsem utesnil mikrotenovym sackem an pecivo kvuli vlhkosti a open nic.V obou pripadech byly ve dvou kulatych 10-12cm kvetinacich a VE TME ve spizi na pracce pod karmou pri konstantni teplote 21.7°C
Dnes jsem koupil sacek s 250 nebo 500 semen ledoveho salatu, tak budu zkouset ten ...

budto pouzivam univerzalni substrat ale na ten salat a rajcata jsem mel i substrat na vysev a kliceni ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod kasta » 23 dub 2023, 20:23

radek.god píše:Jeste mam teda problem s klicenim salatu.Seminka muzu mit tak 2+ roky, mozna se pletu a jsou i starsi a nevyklicilo ZADNE.Ani pod povrchem, ani na povrchu, proste cista nula.Nejdriv jsem dal seminka na prolity substrat a lehce je zasypal.Ani po 2 tydnech nic a zdalo se mi, ze to na povrchu neni moc vlhke.Tak jsem dal dalsi varku, nejaka zasypana, nejaka na povrchu.Tentokrat jsem to ovsem utesnil mikrotenovym sackem an pecivo kvuli vlhkosti a open nic.V obou pripadech byly ve dvou kulatych 10-12cm kvetinacich a VE TME ve spizi na pracce pod karmou pri konstantni teplote 21.7°C
Dnes jsem koupil sacek s 250 nebo 500 semen ledoveho salatu, tak budu zkouset ten


Ja proste rozhodim seminka po zahonu a jen to trochu prejedu rukou sem tam. Vyrostou samy a pak tu dzungli jen postupne protrhavame, ty co zbydou nakonec, vytvori postupne i hlavky. Pred par lety nam tech zbyvajicich par nejvetsich nakonec ozrala srna az na kostal a ony zase obrazily a vyhnaly novy hlavicky. Proste Detenicka atrakce :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 23 dub 2023, 21:53

radek.god píše:zkusim to znova, ale na svetle :-) Ted jsem tady https://www.ireceptar.cz/zahrada/vycouh ... 30308.html cetl, ze seminka rajcat potrebuji na kliceni svetlo.

Nesmysl, žádná semena nepotřebují k vyklíčení světlo. To potřebují až v momentě, když vylezou děložní lístky. Já vyseju do truhlíku, zabalím potravinářskou folií a postavím na radiátor. Za 4 - 5 dnů jsou klíčky venku, folii stáhnu a dál pěstuji na okně. Nikdy se mi nestalo, že by semínka neklíčila ( a mám např. Turecká semena 6 let stará ), nebo že by něco zaschlo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod longr » 24 dub 2023, 06:44

Kdyby rajčata potřebovala na klíčení světlo, tak by mi nikdy nic nevyrostlo. Rozsvěcím jim až když se zvedají první klíčící rostlinky s děložními lístky.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod dzani696 » 24 dub 2023, 07:13

Radku,video som teda nevidel ale tam sa píše:Protože klíčící semínka i sazenice reagují na světlo...to sú semena ktoré už klíčia a v tomto momente už svetlo potrebujú. Ale ku klíčeniu svetlo fakt nepotrebujú nie sú to Cínie,mak...
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod radek.god » 24 dub 2023, 17:39

Stanley_51 píše:Za 4 - 5 dnů jsou klíčky venku, folii stáhnu a dál pěstuji na okně

Stando a v tom je nekde u me chyba - folii stahnu a vsechno chcipne / uschne do 2-3 dnu :) Navic me zarazi to, ze to neni po vykliceni VUBEC zelene , proste takove tenke bilomlecne chciplotiny. E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků