Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod bradhal » 30 led 2017, 11:51

Aztek, Vilma, Venus jsou dobrá rajčata do truhlíku, dávám čtyři na 80cm. Je dost široký a hluboký, přidávám knoty na lepší závlahu. Mám je přímo na parapetech v jídelně, ráno ke snídani obereme čerstvé. Ve větších samozavlažovacích nádobách jsou vyšší a líp plodí, samozřejmě.
Mám nově Sweet Aperitif a Artisan Golden Bumblebee od Dobrá semena.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 12 úno 2017, 11:30

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Ivi » 12 úno 2017, 22:09

Paloo,já od nich měla před několika roky jednu resistentní odrůdu k plísni bramborové(jen si nevzpomínám jestli to byla Phantazia nebo tehdy měli i jinou velkoplodou resistentní),ale chuťově mi moc nevyhovovala,tak jsem ji už nevysazovala.Nevím jestli jsi četl tady http://www.zahrada.cz/forum/plodova-zel ... ove-294262 .Ještě,že ses na ně zeptal.Ani jsem nevěděla,že vyvinuli resistentní malá rajčátka,jestli seženu semena,tak tu Philovitu asi vyzkouším.
Naposledy upravil Ivi dne 13 úno 2017, 06:28, celkově upraveno 1
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 13 úno 2017, 00:38

Každý si to může na zahrada.cz najít, ale co si pamatuju když jsem to pročítal před rokem, tak ta Philovita by měla být perspektivní - odolná plísni a chutná.
Loni se mi Philovitu nepodařilo sehnat (moc jsem se ale nesnažil S7 ), ale sehnal jsem Vitellu (říkal jsem si, že když je od stejné firmy, tak snad bude taky dobrá). Ta Vitella byla dost katastrofa - plodnost nic moc, chuť vyloženě hrozná (nejhorší ze všech rajčat, co jsem měl - na úrovni rajčat z obchodu, takže šlo všechno do rajské) a odolnost nemocem byla stejná jako u běžných rajčat (čili tolerantní nebyla).
Na Philovitu jsou ale dobré recenze, už ji mám pro letošek i koupenou S5

Teď trochu odbočuju, ale u mě byly loni nejlepší rajčata Tornádo (3 kg z rostliny, chutné) a Bejbino (velmi chutné při solidní plodnosti), akorát je třeba je stříkat fungicidy (stříkal jsem cca 3x za sezónu). Takže spíš klasika. Existuje ale spousta dalších skvělých chutných odrůd...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 13 úno 2017, 08:53

Ivi píše:Paloo,já od nich měla před několika roky jednu resistentní odrůdu k plísni bramborové(jen si nevzpomínám jestli to byla Phantazia nebo tehdy měli i jinou velkoplodou resistentní),ale chuťově mi moc nevyhovovala,tak jsem ji už nevysazovala.Nevím jestli jsi četl tady http://www.zahrada.cz/forum/plodova-zel ... ove-294262 .Ještě,že ses na ně zeptal.Ani jsem nevěděla,že vyvinuli resistentní malá rajčátka,jestli seženu semena,tak tu Philovitu asi vyzkouším.

Diskusiu poznám,no zaujímalo ma aký názor budú mať uživatelia tohto fora :D4 Vďaka
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Alena » 13 úno 2017, 10:17

Teda jak tu na to koukám, to už je vyšší rajská...
Zachtělo se mi obměnit skladbu rajčat, tak jsem tady vyrazila do krámů kouknout, co tu mají, a ... - no prostě bída jak v okresním městě. Od každého (běžného) druhu zeleniny 2-3 odrůdy a šlus. Když jsem se loni jen tak cvičně zeptala na obyčejnou rukolu, prodavačka netušila, jakou řečí to na ni mluvím :roll: Nemají, neznají. Holt si zatím vystačím s tím, co mám, dokud to je klíčivé, a pak si možná časem něco objednám. V Budějcích mívali celý sortiment Sema a Nohela včetně novinek + spoustu věcí od zahraničních firem, tady je kulový.
Přemýšlím o tom, že zainvestuju do materiálu a vyrobím si nějakou stříšku nad záhonem, aby mi na rajčata nepršelo a nemusela jsem je stříkat. Skleník, co matka před pár lety v nějakém záchvatu pořídila, je úplně naprd, malý, špatně větratelný, pro rajčata nevhodný. Jenže tahat pěšky přes celé město dřevěné trámy a patky do země a další věci :roll: No uvidím...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 13 úno 2017, 11:17

Alena píše:Skleník... je úplně naprd, malý, špatně větratelný, pro rajčata nevhodný.


Odstranit /udělat otevírací/ zadní stěnu skleníku a nechat "proluftovávat"?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Alena » 13 úno 2017, 12:58

nene, to je polykarbonátový aušus z tenkých hliníkových profilů, který má jen jedny dveře, ještě úzké, takže jimi stěží prostrčím hrablo se sněhem, když chci naházet dovnitř sníh, a jedno větrací okénko, které to ale neuvětrá. Ten polykarbonát jsem tam musela zalepit silikonem, aby to silnější poryv větru nevyrval. Když jsem říkala, že tenhle šmejd nemá cenu kupovat, byla jsem ta špatná :roll: Stejně tak když jsem říkala, že je třeba ho upevnit k nějaké podezdívce nebo pevnému základu, jinak to vítr odnese. No, první vichr ho odnesl a roznesl po zahradě, dva roky po sobě jsme ho museli se švagrem na matčin příkaz lepit dohromady, páč to bylo všechno zdeformované, polykarbonát olámaný :roll: Teď to jakžtakž drží pohromadě, ale neumím si představit, jak tam na zadní stěně dělat dveře. Navíc matka, i když sotva chodí, se vždycky na tu zahradu došourá a dveře zavře a pečlivě zapře klackem, aby nebyly otevřené a nevnikl tam vítr. Nevysvětlím jí, že na tu zeleninu je třeba větrat. Snad někdy časem, až vyhraju ve sportce ( S1 ), si pořídím opět pořádný, oboustranně větratelný, bytelný skleník na podezdívce :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mirka » 13 úno 2017, 15:19

No v OBI jsem koupila semena Rajčat Philovita a až doma jsem zjistila že chtěli za ten sáček 139 Kč!
Spadla mi brada tak jsem milé rajčata semena jela vrátit! Zdálo se mi že je to nějak předražené! Nebo
je to Ok!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 13 úno 2017, 15:58

Alena píše:nene, to je polykarbonátový aušus z tenkých hliníkových profilů, :mrgreen:

Mám ho taky, akorát na okurky. Ale jinak s tebou souhlasím, mám stejnou zkušenost. Desky jsem honil po sousedech, ale dát je tam zpět - nadlidský úkol. Kolikrát já už jsem si nadával, co jsem to koupil za šmejd. A oni to na svých stránkách ještě vychvalují. Mám tenhle, škoda 10litrů https://www.lanitgarden.cz/zahradni-hli ... ypso-5800/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 13 úno 2017, 16:17

Alena
Přesně vím, o čem je řeč, máme podobně "kvalitní" pařeniště - ještě zkusím navrhnout čtyři zemní vruty a přidrátovat to na ně, případně posichrovat 2x obyčejnou teplákovou gumou přes vrch (to je ale tak na jeden rok).
My máme desku lexanu (4mm) ohnutou do oblouku a dole spojenou hliníkovýma lištama. Máme to už dlouho a je to takové všestraně použitelné -jde to položit přímo na záhon, měli jsme to i na čtyřech asi metrových trubkách jako nadkrytí rajčat (když měl být mrazík, tak jsme ty trubky dole oběhli s folií - fungovalo to. Teď máme pořádný skleník, tak už to tak nevyužíváme, přidrátovali jsme to na betonové kostky a pěstujeme pod tím bazalku v samozavlažovacích květináčích. Ale těm rajčatům se to tenkrát dost líbilo, ony průvan rády.
Na zimu to jde rozdělat a vrátit zpět do desky, kvůli uklizení před sněhem. Ale stačí to i jen zevnitř podepřít třeba paletou nebo tak něčím.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Alena » 13 úno 2017, 16:50

Stando, něco podobného tady stojí, ale matka to koupila v OBI. Řekla bych, že provedení na obrázku, cos dal link, je možná o něco málo lepší než ten model tady :roll:
Když skleník, tak na pořádné podezdívce, bytelná konstrukce, sklo a nahoru vymyslet nějaké zasíťování proti kroupám. A z obou stran pořádné široké dveře a střešní okna na automatiku. (No, jeden takový pětimetrový mi zůstal na jedné bývalé zahradě a druhý třímetrový na druhé bývalé zahradě. Holt člověk nemůže mít všechno :mrgreen: )

Nene, jdu pohledat, co je lexan a kde se to sežene :D Já přemýšlela, že bych si vyrobila nějakou dřevěnou konstrukci na patkách zaražených do země a přes to nějakou stříšku. NA tu konstrukci by se navíc nechaly přivázat provázky a pnout po tom třeba okurky.

Taky dumám, jestli už nerozhodit na sníh nějaké hnojivo, aby se to pak s táním zasáklo do země....
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 13 úno 2017, 17:29

Alena
Takhle na sníh, nebo radši pod sníh, hážeme dusíkaté vápno...Ve skleníku, ale i venku.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 13 úno 2017, 17:37

Alena píše:...Já přemýšlela, že bych si vyrobila nějakou dřevěnou konstrukci ....


Zkuste dát na Youtube vyhledat "greenhouse pvc" ,jestli tam nebude nějaký použitelný nápad....

Něco takového slibujeme fíkovníkům na příští zimu - pokud je nezahrabeme pod terén:
https://www.youtube.com/watch?v=s7s4jfFiXxU
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Alena » 13 úno 2017, 17:50

Já přemýšlím o něčem takovémhle jako vlevo dole na tom obrázku
Obrázekphoto hosting sites

Teda jestli si to zvládnu vyrobit :roll:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 119 návštevníků