Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Marie J. » 24 dub 2023, 22:46

radek.god píše:Stando a v tom je nekde u me chyba - folii stahnu a vsechno chcipne / uschne do 2-3 dnu :) Navic me zarazi to, ze to neni po vykliceni VUBEC zelene , proste takove tenke bilomlecne chciplotiny. E7

Možná špatný poměr tepla a světla (čili příliš vysoké teploty)?
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod longr » 25 dub 2023, 06:49

Mně při klíčení lezou bílé klíčky. To je normální, ale na světle by měly zezelenat, chlorofyl se začne tvořit až na světle, do té doby je rostlinka etiolovaná. Já nepřikrývám ničím, protože nechci, aby si klíčky zvykly na vlhko a pak bych je musel otužovat. Takže klíčí rovnou bez přikrytí. Substrát neesmí být bláto, musí být vlhký, ale vzdušný. Jak jsem psal, zalévám jen mírně na povrchu a po vyklíčení pak zalévám víc, s tím, jak se prodlužují kořínky, aby kytka prokořenila celý květináč a nezůstal bal jen pod povrchem.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 390
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod EvaOstrava » 25 dub 2023, 08:09

Někdy dávám naklíčit semínka nahoru na skříň, kde je teplo ale šero. Musím pak denně kontrolovat, jestli už neklíčí a hned je přemístit na okno. Jednou jsem to nějak prošvihla, a už z nich byly ty "bílé nudle". Na světle to pak zdárně zvládly, ale dát je hned na slunko, tak by se nejspíš spálily.
Myslím si, že zpočátku mají rostliny malé kořeny, a pokud substrát hodně shora vyschne, rostlinky mohou uschnout také. Já zpočátku používám průhledné krabičky s víčkem (od hroznověho vína), ve víčku jsou větší otvory.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 913
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod radek.god » 25 dub 2023, 13:03

Taky mam pocit, ze jsem ten spravny cas nejak prosvihnul. Kdyz to byly bile nudle 1-2cm, tak na svetle chciply.
Tak jsem pockal s dalsi varkou na 2-3cm a druhy den jsem je chtel dat na svetlo (ne prime slunce) a uz vpodstate nebylo co na to svetlo davat E7 .Ta teplota 21.7°C ... nevim zda je vysoka.

Prvni odkaz na googlu a z nej "Optimální teplota pro rychlé vyklíčení semen je 25°C u běžných rajčat, 28 – 30°C u divokých rajčat. Divoká rajčata navíc k vyklíčení potřebují pravidelný půldenní pokles teploty o 10°C. Tedy například 28°C přes den a 18°C v noci. Bez teplotních výkyvů většinou nevyklíčí."

Nevim jak moc divoka jsou ta moje bulharska rajcata, ale pokles o 10°C nemam jak vytvorit.Snad jedine mit kvetinace pres den v miniparniku a na noc je dat idealne do lednice nebo do loznice a do misky s ledem :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod vlado69 » 25 dub 2023, 13:12

Nechápu, rajčata klíčí velmi lehce, potřebu kolísání teplot jsem nezaznamenal. Seju, za pár týdnů rozesazuji. Chce to víc světla a spíše nižší teplotu.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 25 dub 2023, 13:27

radek.god píše:Divoká rajčata navíc k vyklíčení potřebují pravidelný půldenní pokles teploty o 10°C.

Nesmysl, nechávám je klíčit každoročně již opravdu drahně let a nikdy jsem si takovéto potřeby nevšiml. Akorát potřebují trochu víc tepla na klíčení, než ostatní rajčata, to sedí. Ale žádné poklesy teplot nepraktikuju a vyklíčí spolehlivě každý rok. Pokud semena neklíčí v těch zmiňovaných podmínkách, je to s největší pravděpodobností v těch semenech, nic jiného mě nenapadá.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod ivan » 29 dub 2023, 10:49

Vonku vysadená cibulka- je už v takmer konzumnej veľkosti:
Obrázek
- detto aj reďkovka má už cca 3cm bulvičky....manželka cibulku a reďkovku začala vytrhávať- že nebude čakať(na väčšie), kým ju niečo zožerie :lol:
- detto aj šalát vonku vysadený má v priemere cca 20cm- aj ten už bol cez týždeň "k obedu"...
- sadený šalát vonku 24.2.:
Obrázek
- foto teraz:
Obrázek
"Pokus" sa vydaril- bol zakrytý netkankou, polievaný a ochrana granulami proti slimákom....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1794
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 30 dub 2023, 12:02

Taky mam pocit, ze jsem ten spravny cas nejak prosvihnul. Kdyz to byly bile nudle 1-2cm, tak na svetle chciply.
Tak jsem pockal s dalsi varkou na 2-3cm a druhy den jsem je chtel dat na svetlo (ne prime slunce) a uz vpodstate nebylo co na to svetlo davat E7 .Ta teplota 21.7°C ... nevim zda je vysoka.

Prvni odkaz na googlu a z nej "Optimální teplota pro rychlé vyklíčení semen je 25°C u běžných rajčat, 28 – 30°C u divokých rajčat. Divoká rajčata navíc k vyklíčení potřebují pravidelný půldenní pokles teploty o 10°C. Tedy například 28°C přes den a 18°C v noci. Bez teplotních výkyvů většinou nevyklíčí."

Nevim jak moc divoka jsou ta moje bulharska rajcata, ale pokles o 10°C nemam jak vytvorit.Snad jedine mit kvetinace pres den v miniparniku a na noc je dat idealne do lednice nebo do loznice a do misky s ledem :shock:[/quote]

Letos se mi taky moc s rajčaty nedařilo .A to jsem si dala záležet. Loni jsem je vysévala už na konci ledna s paprikami a byla výstavní. Ty, co jsem pak dostévala v březnu se mi neujaly a dopadly jako ty tvoje.. Letos jsem rajčata vysávala v únoru do stejného substrátu jako loni a byla to bída nechtěly vůbec nasazovat pravé listy. A to měly luxus sadbovače.. s jistými peripetiemi jsem je převezla na Vysočinu, sesadili jsme je do truhlíků a už po třech dnech ty co přežily,začaly nasazovat další a další lístečky. Bohužel v jedné vár
ce přežilo minimum, v druhé skupině o něco více, ale nejnadějněji vypadalo pár bulharských rajčat a keříčková Cherry rajčata. Je tam stálejší změna teploty den/ noc..Mamka to s rajčaty umí, přenáší je podle intenzity slunce, rosí je..jen jí někdy špatně vzcházejí semínka.Ještě uvidíme. Sazenice do skleníku naštěstí kupovat nemusíme, neb jsme dostali dva květináče plné sazeniček tyčových rajčat od příbuzné, ještě bude i na rozdávání.. dosévaly jsme ještě nějaká keříčková rajčata pro jistotu, plus já dvě bulharské odrůdy, které lze set i v dubnu,a já budu ověřovat jeden předpoklad, který mohl vést k letošnímu neúspěchu. Tak ještě uvidíme, dám vědět.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 134
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 30 dub 2023, 21:16

Letos je celkově mizerný rok na rajčata a i třeba na papriky. Je to tím, že je letos strašně málo slunce. Nechce se jim ani moc za oknem v minipařníku, když to srovnám s předchozími roky. To slunce prostě chybí jako sůl, letos... S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 30 dub 2023, 21:41

Já tedy nechápu....mám rajčat, že nevím co s nimi. Vzešlo všechno jako každý rok a neviděl jsem žádný problém. Sazenice mají mezi 20 - 30 cm. Jediné co chybí, je teplo venku. Už by chtěly do země.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9224
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod dzani696 » 01 kvě 2023, 05:43

Začiatok sa javil tak,že budem asi musieť sadenice kupovať.Slnka bolo málo a rastliny sa strašne vyťahovali ale pár dní slniečka + otvorené okná(síce kosa v izbe :) ) urobili svoje.Sadenice papriky v aktuálnom stave môžu von.Len to teplo chýba. Čo sa týka rajčat, tak tie to dohnali abnormálne,tiež by potrebovali na záhon. Už ich teda otužujem vonku pod pergolou ale na záhon ešte zima.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 880
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Jožka » 01 kvě 2023, 06:35

Sklizeň salatu pokračuje.
Obrázek

Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1207
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 02 kvě 2023, 23:34

Tak to je nádhera..Letos ho budeme mít nejdříve tak v červnu v pařníku u rodičů na Vysočině..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 134
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Flori » 06 kvě 2023, 09:34

Tak mamka vypiplala tyčková rajčata, vypadá to, že tak půlka až třetina přežije..Také u ní mají více slunce.

A před 14 dny jsme dovysely keříčková rajčata(Semo cherry a minigolf a Vilma (trvanlivost do 12/25, tedy jiný ročník balení semen, než jsem uváděla v předchozích komentářích a Bajaja) a za 14 dní jsou stejně vzrostlé jako moje za 2 měsíce:-( .Chtějí slunce..
Obrázek

Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 134
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod radek.god » 06 kvě 2023, 16:18

Jj, bez slunce je to nema smysl davat klicit.
Realne mi vyklicilo kiwano snad pred 2+ měsíci.Dorostlo cca do 7-10 cm a po i bez pokusu o presazeni vse chciplo.2 tydny stare semenacky jsou uz ted v lepsi kondici nez ty posledni prezivsi z prvni varky.
Ale ted ze salatoveho "soudku" Koupene male trhaci salaty, dva druhy.Cernozem.
Z 7 kusu vypadaji pouzitelne 2.Zbytek zkrabatele listy, nakonec se to rozpustilu u stredu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Takze 150-200 v pr....li. E7

Zkousim tedy celorocni salat ze semen.prvni varka klicila ve tme ve vanicce zakryta mikrotenovym sackem.Postupne zvykana na slunce.druha varka v metrovem truhliku klicena pokojovem osvetleni a pozdeji na slunci bez ochrany.
Zkusim jeste koupit nekde ten trhaci salat a nahradit tak ten chciply kupovany.

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil radek.god dne 06 kvě 2023, 16:55, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků