Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 29 čer 2020, 18:41

Jakoze obrovske kvetenstvi bez vrcholu? Jestli jo, tak neco podobneho jsem mel na jedne rostline odrudy Angelle ze seminek plodu prodavanych v kramu. No ale to byl proti vam slaby odvar. Mel jsem to venku na zahone a abych z toho neco dopestoval aby to uzralo, tak jsem musel vzit do ruky nuzky a udelat rapidni probirku.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 29 čer 2020, 19:38

Nám už to zraje - první plody byly vynikající. Uvidíme, kolik to vydrží, v tom vlhku u nás to asi i v permanentně větraném skleníku brzy chytne plíseň :? . Ale samozřejmě doufáme, že ne :) a že toho dopěstujeme co nejvíc. Snažíme se nechávat některé zálistky, aby byla vůbec nějaká listová plocha. Ale moc zálistků to nevytváří.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2020, 20:54

Tyto neplesniví, mám ověřeno, venku vydrží až do prvních mrazů, tedy většinou do října až listopadu, rosa nerosa, déšť nedéšť. Stačí jenom otrhávat žloutnoucí listy. Jinak u mě venku rostou normálně, jako běžná rajčata, akorát jsou o dost úrodnější a vydrží skoro vše. A furt kvetou a plodí, dokud nezmrznou. :wink:
Původní odrůdu neznám, dostal jsem před 11 lety darem nějaká dobrá rajčata, jak sám říkal, od zahradníka ve VDF za jednu službičku. Toto bylo jedno z nich. A od té doby dělám vlastní selekci.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 04 črc 2020, 06:51

Poprosil by som spraviť pár semien.Tu v okolí je už pleseň v plnom prúde :( Asi budú musieť všetky rastliny vytrhať S13
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 04 črc 2020, 07:25

U nás už začaly plesnivět brambory :( , vzhledem k mrazům jsme sázeli pozdě, takže v zemi není nic moc, velikost malého ořechu. Včerejší déšť je dorazil. Slimáci tomu výrazně napomohli. Uvidíme, jestli to slíbené teplo plíseň nezbrzdí, protože jinak to všechno lehne do týdne :x .
Letos jsme silně v mínusu co se poměru práce - užitek týče.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 06 črc 2020, 10:11

Dukát sklizeň.

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 06 črc 2020, 10:18

paloo píše:Poprosil by som spraviť pár semien.Tu v okolí je už pleseň v plnom prúde :( Asi budú musieť všetky rastliny vytrhať S13

Paloo: Připravím ti na podzim nějaká semínka z nejodolnějších... :wink:
Ale také to nepřežije úplně všechno, mám kontrolní vzorek ve VDF, letos i s dnešním deštěm 530 mm, pořád prší, a některá už jdou také do kopru. Ale některá se zatím stále drží, venku, bez jakéhokoliv krytu. Letošní rok to opravdu prověří, i v Praze, tak uvidíme. :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 06 črc 2020, 12:34

Satan píše:Dukát sklizeň.

Obrázek

Obrázek

Nie je to ešte skoro? S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 06 črc 2020, 13:31

Taky se mi zda na sklizen cesneku brzy. Mam Unikat a Karel IV, sazene oba myslim 30.12., Unikat roste rychleji, mozna uz pred mesicem jsem mu ustrihaval kvety (Karlovi asi o dva tydny pozdeji) a ty co jsem nechal se jeste nenarovnaly. Ale mozna to je u Satana zamer nebo nutnost, tezko rict. A cesnek po sklizni neoplachuju, jen naprosto na volno davam schnout na pruvan pod strechu. Zemina na korenech jde pak pryc pri jejich odstrihnuti a ta co je na slupce se jemne odroli treba i s vrchni slupkou. Cibuli naopak po vytrzeni nechavam polozenou doschnout na zahone, hlinu oplachuju kropenim konvi nebo destem a postupne otacim a prekladam, aby se oplachla hlina ze vsech stran. Cesnek vyhazuju na jare jen seschle strouzky, cibuli zadnou. Letos poprve zkousim i cibuli ze seminek, jsem na to zvedavy, jestli doroste stejne velka jako ze sazecky.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 07 črc 2020, 12:01

Byl to zamněr u česneku je štěrk a pořád se držela voda .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod ivan » 10 črc 2020, 22:06

Paradajky už zrejú na 2 kvetenstve
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 12 črc 2020, 11:59

Aj tu možno budú :(
TOMATO "JACK POT F1" Russian High Quality. Non GMO
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 13 črc 2020, 17:51

Tak jsem ve VDF zkontroloval referenční vzorky rajčat. I když se to bude zdát jako rouhání, letos je díky chladu a deštivému počasí ideální referenční rok pro zjišťování odolnosti rajčat. Již dlouho jsem na takový rok čekal.
Zatímco v Praze mi všechna rajčata bez problémů prospívají, a to i přes to i na Prahu velmi deštivé počasí posledních 2 měsíců (poprvé jsem musel za poslední 2 měsíce zalívat až včera), tak ve VDF s 531 mm od začátku roku je to skutečně zkouška ohněm. Podotýkám, že zde plesniví i jinak vodomilná akébie.
A většina mých jinak odolných odrůd rajčat to počasí ve VDF nedává, buď černají stonky nebo plesniví listy nebo obojí. Je ale jedna čestná výjimka a to je odruda „Malý soudek“, tedy to rajče, co má nene ve skleníku. I při výšce pouhých 70 cm již má malé plody a stále celkem slušně nakvétá, po plísni na něm není zatím jako na jediném ani stopy.
Obrázek
Foto: VDF, 10.07.20

paloo: Z tohoto rajčete Ti pošlu semínka. Pokud dokážou i v takto nuzných podmínkách takto plodit (nemám je schválně ani na plném slunci, ale spíše v polostínu), není se čemu divit, že v ideálních podmínkách ve skleníku tropí takové nesmysly. Když je dáš na dobré stanoviště, myslím, že se Ti odvděčí pěknou úrodou, protože si těžko dokážu představit horší podmínky pro rajčata, než jsou letos ve VDF. Výsev těchto semen považuji za velmi důležitý, odolnost proti plísni bramborové by se mohla opět dostat na o něco vyšší úroveň.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 13 črc 2020, 18:26

„Malý soudek“ je chuťově vynikající, ale ve skleníku skutečně tropí nesmysly - asi tak sto květů na jeden dílek listu. Nejdřív jsme si mysleli, že jsme rostlinu špatně zaštípli - ztratil se růstový vrchol. A od té doby prostě jen kvete a kvete. A nové listy nebo zálistky ne a ne se udělat. Ale plody dozrávají, jsou malé, skoro jako partenokarpické, ale doma se o ně pereme :D .
No ale dlouho už to takhle nepůjde, květy jsou všude - máme to ostříhat a zredukovat dejme tomu na padesátinu :D ? Není to hnojením, ve skleníku na rajčata dáváme jen kompost, navíc je tam těch odrůd víc a tohle překvetení je jen "soudčí" specialita. Vzhledem k tomu, jak jsou ta rajčátka chutná, bychom se je rádi naučili pěstovat i v tom skleníku - nějaký nápad? Netušíme, proč tohle provádějí, skleník je neustále už dva měsíce otevřený z obou stran, je tam spíš zima než teplo, vody je dost, ale ne příliš....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 13 črc 2020, 19:08

Hofis píše:paloo: Z tohoto rajčete Ti pošlu semínka. Pokud dokážou i v takto nuzných podmínkách takto plodit (nemám je schválně ani na plném slunci, ale spíše v polostínu), není se čemu divit, že v ideálních podmínkách ve skleníku tropí takové nesmysly. Když je dáš na dobré stanoviště, myslím, že se Ti odvděčí pěknou úrodou, protože si těžko dokážu představit horší podmínky pro rajčata, než jsou letos ve VDF. Výsev těchto semen považuji za velmi důležitý, odolnost proti plísni bramborové by se mohla opět dostat na o něco vyšší úroveň.

Už sa teším,zatial vďaka S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků