Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 07 pro 2021, 13:21

No nevypadá, že se ho dotknul mráz, zatím...
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod amy80 » 08 pro 2021, 17:21

Výsev rajčat - kdy "pácháte"?

Já vím, je to asi nejčastější "jarní" dotaz na různých internetových diskuzích :lol: já vysévám klasicky na Josefa, a pak pokaždé už několikátý rok nadávám, že se to nedá udržet ve slušném stavu do zmrzlých... je to vytahané až hrůza a stejně než se to pak na záhoně pořádně chytne...
Podotýkám že sazeničky držím u jižního okna, ale v bytě, a přesazuju pak rovnou ven, nemám skleník apod...

A už toho mám dost a říkám si že snad výsev někdy v druhé půlce dubna nebo dokonce i začátkem května by snad i stačil... nezkoušel jste to někdo, vysévat rajčata takhle pozdě?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 08 pro 2021, 17:32

Mám to úplně stejně jako ty, rajčata jdou po zmrzlých hned do země, také nemám skleník. Vysévám tradičně již řadu let 10. dubna, pak je to do zmrzlých tak akorát... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod moonvil » 08 pro 2021, 18:36

Je to tak, rajčata rostou tak rychle, že nemá smysl je vysévat dřív jak v dubnu - pak už podle možností, pokud je skleník, tak jdou nějakou dobu před výsadbou nechat tam.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 08 pro 2021, 21:58

Já ty vyčouhliny pak řeším horizontální výsadbou, viz pozůstatky při letošním sklízení záhonů, na druhé fotce je srovnání kořenů podnože roubovaného rajčete (u levého okraje, výsadba vertikálně) vs. kořeny horizontální výsadby.
Obrázek
Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 09 pro 2021, 12:36

Rajčata seju většinou na několikrát, takže poslední výsev je dost pozdě. Většinou jde o záchranné výsevy - snažím se nemít zbytečně moc sazenic, ale že mám mnoho odrůd, je to vždycky boj nervů - aby nebylo málo ani moc. Jenže pak něco nevzdejde, něco sežerou slimáci nebo zničí kočky, u té nejvzácnější sazeničky se něco zmrší... a mám druhé kolo, třetí... Vždycky to nakonec zaplodí, byť je znát rozdíl mezi dřívějšími a pozdějšími výsevy.

První výsev je teda v březnu, v dubnu jde všechno do skleníku, kde to jistím elektrickým topným fukarem (budoucí venkovní tam mám v květináči, dokud se to nevymkne, takže ven je vyndám třeba až na konci května).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod amy80 » 09 pro 2021, 13:49

Díky za všechny vaše postřehy, tak já to letos taky zkusím znatelně později.

A nevím proč se teda všude radí že rajčata vysévat na Josefa, když to má smysl jen pro někoho se skleníkem :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 09 pro 2021, 17:08

amy80 píše: A nevím proč se teda všude radí že rajčata vysévat na Josefa, když to má smysl jen pro někoho se skleníkem :-)

Mám sice skleník, ale v něm pouze po jedné označené sazenici od každé odrůdy, abych věděl, co má smysl pěstovat. Dohromady 10 ks sazenic. Ostaní mám venku na záhonech - cca 60 ks. Vysévat na Josefa +- je ideální termín, abys do zmrzlých měla silné sazenice a ne nějaké neduživé nitky. Ovšem chce to mít místo na parapetech oken ( což je docela problém ), zároveň totiž mám ještě sazenice paprik a pfeferonů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 09 pro 2021, 20:49

Pak tedy nevím, co mám za Adély, ale já kdybych vysel moje rajčata na Josefa, tak do zmrzlých mají přes metr... :D To není na vysazování úplně optimální velikost, už je to přerostlé a hůře se to chytá, než menší sazenice kolem 30-40 cm.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 09 pro 2021, 23:09

To ale znamená, že mají moc tepla a málo světla. Já vysévám +- tak ten týden před koncem března a v půlce května mám sazenice 20 cm, ale tlusté jako prst. Mám je v nevytopeném pokoji, kde je tak okolo 12 - 15°C na jižním parapetu a když je hezky, tahám je ven na slunce. Tak se nemohou zbytečně vytáhnout.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 10 pro 2021, 00:31

Ano, máš evidentně lepší podmínky pro předpěstování. Já je mám na jihovýchodním parapetu, teplota není až zas tak vysoká, tak kolem těch 15-20°C max., to slunce holt ale prostě trochu chybí... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 10 pro 2021, 10:30

Hofis píše:Ano, máš evidentně lepší podmínky pro předpěstování. Já je mám na jihovýchodním parapetu, teplota není až zas tak vysoká, tak kolem těch 15-20°C max., to slunce holt ale prostě trochu chybí... :?



Leta me stval ten samy problem, moc tepla+malo svetla (a to i primo u obriho okna 4x2 metry). Mela jsem zelene krehke zizaly, ktere se venku vzpamatovavaly do cervna.
Loni jsem to poresila rustovou UV lampou z Amazonu (da se koupit i v nasich grow shopech, ale meli jen drahe a velke lampy, u nichz bych navic musela resit uchyceni, zatimco Amazon mel normalni stojaci lampicku). Stala asi 25 euro a mela jsem za ta leta zdaleka nejlepsi sazenice rajcat. Nesly tolik do vysky, takze pomer tlouska stonku vs vyska byl mnohem priznivejsi. Mivam teda 40-50 sazenic a bylo znat, ktere mely nejbliz k lampicce. Na vic sazenic by to chtelo urcite 2 lampicky.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod amy80 » 10 pro 2021, 10:39

JJ taky mám určitě nepoměr tepla a světla, sice je mám hned u jižního okna, ale nemám možnost dát je někam kde je chladněji, a taky nemám možnost přesazovat donekonečna do větších a větších nádob, končím cca litrovými.
Můj tchán dával sazenice od jisté velikosti na jih do chladné verandy, a měl je jak píše Stanley - kompaktní ale silné.

Mně se v tom teple strašně táhnou, a přesně jak píše Argout - sazeničky se pak po přesazení na záhon dlouho chytají...

Argout, nemáš odkaz přímo na tu konkrétní lampičku kterou máš?

Já některým kytkám přes zimu svítím (pokojovkám), ale jak píšeš - ta nutnost zavěšení světla je dost limitující. Mám i Grow žárovku v lampičce na klip, ale ta se taky nedá dát všude... stojací lampa by bodla :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mifin » 10 pro 2021, 20:13

Já to evidentně dělám špatně, ale výsledky s porovnání se sousedy špatné nejsou. Rajčata vysévám dřív, mám je v ložnici (jih), kde máme úmyslně chladněji a nerostou tam tak rychle. Je tam ale nejvíc světla.
Když se přesto začnou vytahovat, dám je do zádveří, kde mají ještě víc světla a noci jsou chladnější. Vysazuju pak ven výrazně větší rostliny (odhaduju 50-70 cm) a obvykle ještě před zmrzlíky. Část stonku při výsadbě založím šikmo do země a po počátečním rozkoukání pak jedou velmi pěkně. U nás je obvykle tepleji a v létě bývá sucho, na jaře se tu hlinitopísčitá zem rychleji zahřívá. Tak se snažím využít jaro, dokud bývá ještě vláha. Když hrozí mrazíky, tak jim udělám rychlý stan z netkanky - je dobrý i jako kryt před plným sluncem.
Přešel jsem z větších kelímků na uřezané petky s větším objemem. Musím hlavně hlídat max. teploty v zádveří, aby se nezarazil růst a vysadit je včas.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 11 pro 2021, 10:37

Amy80:

Mám přímo tuhle: https://www.amazon.de/gp/product/B0892Y ... UTF8&psc=1

Sice už konkrétně takhle od tohoto prodejce není, ale kolem jsou desítky odkazů na totéž v bleděmodrém. Koupila jsem ji za 23 eur (jako nejlevnější, ale zase ji dodali až cca po měsíci, což mi nevadilo, objednávala jsem v lednu) a koukám, že má dole klips místo stojánku – asi jsem ji přicvakla na vedlejší velký květináč s citrusem, už si to od jara nevybavuji. Rajčatům se líbilo, když byla lampa pár centimetrů nad nimi. Ty 4 šlahouny jsou pružné, takže jsem to tam nějak zohýbala a rozprostřela nad sazeničkami.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ivan, meyer a 50 návštevníků