Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod amy80 » 11 pro 2021, 14:09

Díky Argout. Bohužel klips nemám kam cvaknout.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Jožka » 11 pro 2021, 14:30

Vysevam na začátku března, parapet okna na západ teplota většinou pod 15°C a do zmrzlych to v pohodě naroste kolem 50 až 60 cm.Bez velké péče.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 11 pro 2021, 15:36

mifin píše:Část stonku při výsadbě založím šikmo do země a po počátečním rozkoukání pak jedou velmi pěkně.

Milane, dělám to stejně. Ale vyseju 10. dubna, jak už jsem psal. Kolem zmrzlých mám tak 30-40 cm velké rostliny. Otrhám skoro všechny listy až na vrcholovou růžici a skoro celý stonek ponořím do půdy, nechám koukat jen ten vršek. Během týdne se rostliny chytnou a začnou makat. Sklizeň pak začíná ve druhé půlce července a vydrží až do podzimu, pokud dovolí počasí. Takto nám to vyhovuje, protože to plynule navazuje na meruňky. Skončí meruňky a začnou rajčata. Ideální. :) Jinak rajčat mývám každý rok kvanta, takže spokojenost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Argout » 12 pro 2021, 14:09

amy80 píše:Díky Argout. Bohužel klips nemám kam cvaknout.



Prakticky totéž ve formě "stojánku na noty":

https://www.amazon.de/-/cs/dp/B097SSXZW ... XZW2&psc=1
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod amy80 » 12 pro 2021, 15:56

Zajímavé, díky :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 12 pro 2021, 22:50

Dnešní sklizeň paprik:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.12.21

A ještě jedna podobná várka bude... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.12.21

Co se týče přežívání těch kontejnerových paprik, tak mi jedna chytla plíseň na stonku a té části nad tím začaly usychat listy. Je to ta rostlina vpravo na posledním obrázku. Na místě je teď teplota kolem 8 stupňů. Až to odplodí, tak tu plesnivou část odříznu a jsem zvědav, jestli to obroste z té zdravé části. Ostatní 3 rostliny se zatím drží. Jinak chuť těch paprik byla skvělá, nepoznal jsem rozdíl oproti těm, co jsem sklízel na podzim venku. Sladké, dobré... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 18 led 2022, 11:31

Ta jeden update k paprikám. Červené parriky původem z Lidlu dlouhodobější pokles pod 8°C moc nedávají, skoro celá nadzemní část zplesnivěla a uschla, kmínek se však zdá být zdravý. Uvidíme, jestli bude schopen obrůst po seříznutí. Naopak papriky Hamík od Sema zatím drží, i když už také pozoruji náznaky plísně na kmínku, ale listy zatím neschnou. Takže ta deklarovaná vyšší chladuvzdornost asi nebude úplně kec. Také je po poslední sklizni hluboko seříznu na zdravé „dřevo“, jestli se to na jaře sebere. Teplota se nyní na místě pohybuje mezi 6-8°C.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 17.01.22

Jinak ohledně toho pěstování chilli papriček jako trvalky. Dělá to takhle u nás ve VDF Turek, co dělá kebab. Chilli má svoje vlastní. Chilli papriky na zimu ořeže na takové rozvětvené pahýly a dá do chladu a tmy. Koncem ledna je vytáhne a dá do tepla k jižní výloze. A takhle to prý dělají běžně v Turecku. Takto podobně jsem zimoval i rajčenku. Seřezal jsem to na zimu na takový rozvětvený pahýlovník, zbavil se tak škůdců na listech a zimoval to takto v chladu s citrusy. V tomto stavu to bylo schopné snést chladné zimování s teplotami i jen těsně nad nulou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Bullets » 18 led 2022, 12:20

Já teda ze své zkušenosti a načtení zkušeností dalších chillimaniaků na zimu seříznout na "pahýl" a schovat do temna a chladu. Na jaře vytáhnout a měla by se rozjet ;) každopádně zimovat Annuumky je podle mého blbost protože rostou jako plevel a ze semínek člověk úrodu (někdy i 2) stíhá naprosto bez problémů. K zimování se přistupuje spíše u Chinense nebo ještě Pubescens (Rocot) protože mívají dlouhou dobu zrání :) ještě je to vhodné třeba u divošek se kterými taky bývá problém zase u klíčení...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Bullets » 16 úno 2022, 10:42

Tak jsem to nevydržel a konečně jsem šoupnul semínka rajčat do hlíny :D asi po 10 letech nebudeme pěstovat chilli takže mi to už chybělo protože u chilli jsem dával první odrůdy do hlíny hned po novém roce :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Jožka » 16 úno 2022, 10:46

Papriky a rajčata jsem taky vysel.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Bullets » 16 úno 2022, 10:49

Někdo tvrdí že je to brzo ale jelikož nepředpěstovávám v boxech pod lampama atd myslím že to bude pohoda. Loni jsem kvůli stěhování začínal pozdě a na rajčatech bylo znát že jsou později vysazené čemuž se chci letos vyhnout :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod mates » 16 úno 2022, 11:06

No když už jste začali s těmi výsevy, tak možná trocha inspirace pro rajčata z toho co jsem měl loni.

Obrázek

Obrázek

Z těch ostatních co tu nejsou bych se zmínil o Andine Cornue, tak velké plody tvaru podlouhlých paprik, že strhnuly celé vijany na zem a tak nedozrály. Zkusím je letos znovu.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Bullets » 16 úno 2022, 11:19

Pěkná sbírka ;) my měli cherry rajčátka spíš jen okrajově. Po narození prcků jsme ale museli značně omezit příjem chilli že loni proběhla výrazná redukce a naopak se více začala řešit rajčátka :D letos jsem se teda rozhodl zaříznout chilli úplně a jet jen rajčátka s tím že asi úplně nejvíc top co jsem kdy jedl je divoké rajče z Galapág! To je neskutečná chuťovka kterou pěstujeme dobré 4 roky ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Hofis » 16 úno 2022, 11:32

Bullets píše:...divoké rajče z Galapág! To je neskutečná chuťovka kterou pěstujeme dobré 4 roky ;)

Pár semínek navíc by nebylo? Docela bych zkusil... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Bullets » 16 úno 2022, 11:35

Hele rád bych ale měl jsem posledních 8ks a to už po mě 3-4ks (sazeničky) chce mamka protože jiné rajčátka doma nepěstuje :D když se zadaří a vyrostou všechna semínka tak 1-2ks bych mohl postrádat takže bych potom třeba poslal ;) kdyžtak se připomeň
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ragnar a 62 návštevníků