Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 13 úno 2017, 17:55

Moc pěkné a chytré.... vypadá to vyrobitelně S14 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 13 úno 2017, 20:14

mirka píše:No v OBI jsem koupila semena Rajčat Philovita a až doma jsem zjistila že chtěli za ten sáček 139 Kč!
Spadla mi brada tak jsem milé rajčata semena jela vrátit! Zdálo se mi že je to nějak předražené! Nebo
je to Ok!


Mirko já jsem je kupoval za 126 Kč, Philovita tak stojí bežně. Nejlepší je, že by tam mělo být asi 5 semen? Letos to vyseju klasicky, ale pokud by se mi Philovita osvědčila, tak ji příští rok vyseju zhruba v lednu (=hooodně brzo) a pak ji nařízkuju - uříznu vršek sazenice, dám do vody a on zakoření. Časem se spodek uříznuté sazenice rozvětví = vyžene více výhonů a ty se zase nařízkují ve vodě. Myslím že se tak dá získat z 1 semene zhruba 5 sazenic. Loni jsem jen pro zajímavost řízkoval vršek 1 přebytečné sazenice (Tornáda) a kořenilo to velice dobře (myslím že za týden jsem už sadil do hliny, ale bylo to v dubnu, kdy už je teplo). Návod je na zahrada.cz, hlavně si nejsem jistý tou dobou výsevu, ale bylo to strašně brzo. Myslím, že to tam psala "Jiřina".
Nejde mi ani tak o nepoužívání chemie, jako spíš o to, že kdybych nemusel aplikoval fungicidy, ušetřil bych čas - přece jen když stříkáte 40 vzrostlých rostlin, tak už to zabere celkem dost času a třeba mě (ale myslím že to platí obecně) limituje v množství výpěstků hlavně množství času v létě. Naopak v zimě té práce bývá obvykle míň, takže si můžu pohrát s takovými "fintičkami" jako je řízkování. To že bych nemusel používat "jedovaté" fungicidy by bylo taky plus, ale dle současných poznatků nejsou schválené fungicidy při správné aplikaci a dodržení ochranné lhůty nebezpečné :wink:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 13 úno 2017, 22:32

sasman píše: uříznu vršek sazenice, dám do vody a on zakoření. :wink:
¨
Já to dělám obdobně, ale použiji k tomu výhonky, tzv. zálistky. Těch se udělá za sezonu hafo a je škoda je vyhazovat. Normálně je vylomím ve velikosti cca 10 cm a píchnu do země. Koření do týdne. Kupuji semena v Německu a průměrná cena těch lepších rajčat nebo paprik je 5€ za 5 semen.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 14 úno 2017, 08:50

Chcem tie rajčiny tento rok skúsiť.Ak prežijú u mňa prežijú všade :mrgreen: € za semiačko je dosť ale keď by vydržali celú sezónu,boli jedlé tak je to paráda S11
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Ivi » 14 úno 2017, 15:47

Tak jsem si byla koupit tu Philovitu,doufám že bude dobře chutnat.I když Pollicinu se asi nevyrovná.
Minulý rok jsem měla ta velkoplodá Crush,ke konci sezony měly sem tam žlutý list,ale běžné odrůdy už dávno byly postižené plísní,nedělala jsem postřik.
Chutnají mi,jenže jsem je vysela kolem 17.3.,takže zrály o dost později než sazenice koupené na trhu.


Semínka jsem rozbalila a mám jich tam 6. :)
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sorer » 14 úno 2017, 17:25

Mne najviac chutia rajciny black cherry. Aj cervene cherry su dobre, ale cierne maju plnsiu chut. Male cherry teraz uz ani nemam, zato mi na zahrade kazdy rok vyrastu divoke male rajcinky zo samovysevu z minuleho roka.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Alena » 14 úno 2017, 18:16

Jo, malá divoká rajčátka mám každoročně taky. To je spolehlivá, naprosto nenáročná, bezúdržbová kytka. A tady v tom suchu a té hlušině aspoň narostou do normální velikosti (myslím velikost rostliny, plody jsou pořád stejně mrňavé), ne do obří džungle :mrgreen: Ale přepěstovávám je; kdybych čekala, až narostou ze samovýsevu, nemusela bych se dočkat zralých plodů :roll: I tak dozrávají až v půlce srpna.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2017, 22:14

Rajčata ve skleníku už začínají dostávat barvu, papriky teprve kvetou.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Helena » 13 črc 2017, 14:54

Taky se mi už začíná něco červenat
Obrázek Obrázek A něco ostřejšího fialovět :D15
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 13 črc 2017, 15:04

Není to Charmant? U mě to vypadá, že bude letos nejranejsi. A to mám vysazene i Stupicke.
Edit: předtím jsem byl na mobilu, ani jsem si nevšiml, že je zasazené v květináči. Teď když se dívu z PC tak to asi Charmant nebude - na to má moc bujné listy (a možná by neměl praskat? To zatím nevím).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Helena » 14 črc 2017, 07:55

Je to Radana.Stupické mám taky,to jsem vysévala asi o týden později a na jednom se taky začíná cosi červenat,jinak jsou zelené,ale já je do půdy sázela pozdě,nějak nebyl čas.Rostou ale velmi rychle a ty plody taky.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Miroslav » 14 črc 2017, 17:52

Charmant nepraská, u mě je z klasických rajcat nejranejsi Start, ale cherry ty byly jeste ranejsi
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod ivan » 14 črc 2017, 20:43

Vonku vysadené rajčiny majú výšku cca 1,8 m, na tých super skorých začína dozrievať " 3- poschodie":
Obrázek
Talianske- tie, z ktorých varí Emanuel Ridi rajčinové polievky- sú neskoršie(na obr.- podlhovasté- v pravo), Cheri v ľavo:
Obrázek
Dokonca začínajú už aj Chorvátske supersladké:
Obrázek
Niektoré papriky už dokonca zrejú:
Obrázek
Cukrová kukurica je už cca týždeň tiež:
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 14 črc 2017, 21:42

:D tak to máš dobré - u nás začínají teprve zrát rajčata ve foliovníku - dnes jsem sklidil první úrodu, která stála za řeč (co do množství). Venkovní rajčata začnou zrát až tak za 2 týdny :(
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 14 črc 2017, 22:22

U nás na západě už venku také zrají.
Obrázek
ve skleníku už sklízím měsíc
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaossik, kasta a 70 návštevníků