Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod airbusy » 28 pro 2019, 08:49

sasman píše:Jen stručně: Plody jsou masité, což mám rád, ale chuť je málo rajčatová, na moje požadavky je chuť podprůměrná. Plody u mě taky trpí nedozráváním ve stopkové části, bude to odrůdová vlastnost. Plody taky hodně praskají při deštích (letos máme srážek až až), ale to platí o většině bifteků, které letos pěstuji. Ohledně odolnosti vůči chorobám si budu dělat poznámky až příští týden, ale rozhodně není tato odrůda nadprůměrně odolná. Já Orlí srdce používám jen na sušení...

Po sezóně plánuji podrobnější hodnocení rajčat, ale teď na to není čas. Letos je u nás dost vlhko a tlak houbocých chorob je velký, z čehož vyplynula spousta odrůd jako neperspektivní. 2 rostliny jsem už vykopal, protože jsem neviděl důvod, aby pokračovalo jejich trápení...


Ahoj sasmane, ako by si zhodnotil ruske odrody rajciat, budes ich este pestovat? Ja vaham, ci objednavat znova semena a skusit nieco ine z Ruska. Alebo sa vratit k nasim odrodam, co su osvedcene. Orlie srdce, Big mao a Malina neboli nic extra chutou a ani odolnostou voci chorobam. Hlavne sa mi zdalo, ze rastu inak ako nase - stale mali tendenciu sa rozkonarovat, cize trebalo viac zelenych prac. Ktora bola pre teba top z tych ryskych?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 28 pro 2019, 18:05

Jsem otevřený všemu, ale z mého pohledu je u ruských odrůd problém, že většinou člověk kupuje zajíce v pytli - informací je obvykle málo a když už, tak jsou v ruštině, kterou já neovládám. A že by byly extra odolné ve srovnání se "západními" odrůdámi, se mi nepotvrdilo. Aktuálně nehodlám do budoucna směřovat k ruským odrůdám. Možná občas udělám výjimku u něčeho opravdu osvědčeného. Budoucnost vidím spíše v tolerantních odrůdách jako Mountain Magic či Philovita. Zatím jsem nenašel tolerantní odrůdu s rajčaty o velikosti 80-120 g, která by se mi líbila... A taky se asi budu držet myšlenky, že postříkat rajčata 2-3x za sezónu není taková hrůza, pokud člověk dodrží ochranné lhůty. Ale to je každého věc. Já si hodně zakládám na chuti plodů a někde člověk kompromis udělat musí.
Z těch ruských odrůd se mi opravdu líbil jen Kotya, i když ani ten nebyl bezproblémový. Na obrázku níže je takové moje stručné hodnocení odrůd za minulý rok...
Obrázek

Můj seznam pro nadcházející sezónu by měl být následující (zeleně jsem zvýraznil odrůdy, které bych za sebe doporučil, a červeně odrůdy, které nemám odzkoušené):

Start
Tornádo
Orkádo

Crimson Crush
Cherokee Purple
Sokrovišče Inkov
African Vining
Rose de Berne
Buffalosteak


Bejbino
Mountain Magic
Philovita
Mini San Marzano kulaté
Kotya

Sunchocola
Indigo Kumquat
Green Tiger cherry
Datterino
Cocktail Crush
Golden Santa


Ještě možná udělám drobné změny, ale nebude to nic zásadního.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 28 pro 2019, 23:34

Červeně máš Buffalo steak - měl jsem je letos a vynikající, mohu doporučit. Ale semena jsem měl z Německa.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod airbusy » 29 pro 2019, 14:35

Stanley_51 píše:Červeně máš Buffalo steak - měl jsem je letos a vynikající, mohu doporučit. Ale semena jsem měl z Německa.


A ako je na tom Buffalo steak s odolnostou voci chorobam? Mal som pred dvoma rokmi odrodu Maxi Homestead a boli tiez dobre, sice plodov menej ale boli obrovske.

Ja sa asi tento rok znova vratim k odrode Tornado, to je overena klasika, aj ked mavala dost zeleneho okolo stopky plodov...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Stanley_51 » 29 pro 2019, 16:13

airbusy píše: A ako je na tom Buffalo steak s odolnostou voci chorobam?

Měl jsem ho letos poprvé, ale myslím, že není náchylné. Letos jsem neměl ani na jedné rostlině plíseň a to zásadně rajčata nestříkám. Poslední plody jsem sklízel na konci října. Ale jak říkám - jednoletá zkušenost.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 30 led 2020, 15:10

Papriky Božka výsev 13. 1. 2020 ,

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 28 bře 2020, 13:46

Česnek Dukát.


Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod ivan » 03 kvě 2020, 21:49

... cesnak sme nikdy nesadili, máme na jednej málo obrábanej hriadke paličiak, ktorý sa vždy vysemení a je tam v podstate už dlhé roky, nikdy nič nedosádzame( sú síce struky malé ale- funguje to...len ho je už málo)...tento rok cca okolo 25.3. sme zasadili na obrábanú časť cesnak .... a máme taký "rodinný problém" :) -nedarí sa mu je akýsi bledý- listy scvrknuté- ja tvrdím, že ho treba polievať, manželka tvrdí- že ho asi niečo žerie "odspodu" (že cesnak znesie sucho- bolo to vraj v nejakej relácii- že vraj sa cesnak nepolieva, lebo bude hniť-..... ja si myslím, že takéto sucho mu je už priveľa- vlastne nepršalo od 6.3.)- na fotke vypadá oveľa zelenšie, ako je v skutočnosti, listy mu žltnú:
Obrázek
- polievať, nepolievať, alebo škodca?, dík za rady
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod nene » 03 kvě 2020, 22:07

My poslední roky už zaléváme všechno, česnek i cibuli, i brambory....
A česnek je zdravý a nehnije - namořený Sulkou při výsadbě.
Nažloutlé konce listů jsou většinou mráz, ne sucho, ale ty zkroucené listy by to sucho signalizovat mohly.
Na breberky to zatím nevypadá, ale nemáme s nima moc zkušenosti, jen co jsme viděli u sousedů a to vypadalo jinak.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Satan » 03 kvě 2020, 22:57

Česnek máme po druhé v písčité zemi nikdy nezaléváme .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod moonvil » 04 kvě 2020, 06:06

Když se podíváš na https://www.cesnek.cz/choroby-skudci, tak si nějakého škůdce určitě vybereš - nabídka je bohatá.
Sucho zvládá česnek velice dobře, ale z důvodu rozšiřování nových škůdců už jsme nuceni jej stejně jako cibuli pěstovat pod netkankou, stříkat to nechci.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 04 kvě 2020, 11:20

moonvil píše:Když se podíváš na https://www.cesnek.cz/choroby-skudci, tak si nějakého škůdce určitě vybereš - nabídka je bohatá.
Sucho zvládá česnek velice dobře, ale z důvodu rozšiřování nových škůdců už jsme nuceni jej stejně jako cibuli pěstovat pod netkankou, stříkat to nechci.

Michal mne všetok spásli jeleni tak som ho prikryl ale plánujem ho odkryť lebo leží na zemi.Ty ho nechávaš prikrytý celú sezonu?Ja cesnak nikdy nepolievam ale je to teraz taká moda,že všetci polievajú.Potom v júli keď ho treba vybrať vyťahujú uhnité palice.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod moonvil » 04 kvě 2020, 13:21

Necháváme to přikryté dokud to jde - letos neroste plevel a o nějakém uhnití nemůže být ani řeč, česnek zvednul tu netkanku cca 40cm, tak asi zatím na zemi neleží.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 05 kvě 2020, 19:50

Bol som to dať dole
Obrázek
Obrázek
No dúfam,že mi to nezožerú lebo znova by už nenarástol :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod Jožka » 06 kvě 2020, 06:36

Česnek jarní už nesadím, pěstuji jenom zimní (naroste větší) a nemořím už víc než 30 let a zatím to vychází. Poslední roky mu dopřeju i zálivku. V naší písčité půdě by moc velký nenarostl. Když je potřeba tak jednou ho strikám.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates a 13 návštevníků