Tradiční zelenina :-))

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 01 led 2019, 14:06

Souhlasím s nene - pro venkovní výsadbu je nejlepší výsev 15.-20. března.
Já budu vysévat na začátku ledna rajčata, která budu následně množit řízkováním a použiju je pro venkovní výsadbu v půlce května (jde o odrůdy, jejichž semena jsou velmi drahé jako např. Philovita).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod amy80 » 01 led 2019, 14:15

Díky za odpovědi :-)

Já mám rajčata sice venku, ale jen v květnících, nesázím do volné půdy - osvědčilo se mi to co se týká chorob i spotřeby vody.

Loni jsem vysévala v únoru, malé sazeničky šly doma pod světlo (mám několik jinak nevyužívaných akvarijních světel a rostliny pod nimi jdou dobře :D ), po přesazení (do litrových krabic od mléka které k tomu účelu shromažďuju) šly do studené světlé chodby kde se růst zpomalil a kytky se nevytahávaly, a pro přesazení do květníků v květnu to bylo myslím tak akorát.

Dělala jsem to tak zatím jednou, ale docela se mi to osvědčilo, tak přemýšlím jak to ještě "vylepšit" :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod amy80 » 01 led 2019, 14:17

sasman píše: ...jde o odrůdy, jejichž semena jsou velmi drahé jako např. Philovita).


Zvědavý dotaz - čím je Philovita tak "spešl" že je tak drahá? Je něčím výjimečná?
Mám chuť experimentovat s něčím novým... :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 01 led 2019, 14:57

Philovita je podle mě tak drahá především proto, že jde o osivo německé firmy, takže si člověk platí "německou kvalitu" a německou pracovní sílu, která je výrazně dražší než česká. Jinak Philovita F1 je lehce nadprůměrně plodné cherry rajče vynikající chuti (u mě je to nejchutnější odrůda; když srovnám chuť např. s Mandatem, který je taky vysoce ceněn pro chuť, tak Mandatu bych dal 8 bodů z 10 a Philovitě 10 z 10). Taky je velmi odolná vůči houbovým chorobám. Asi jedinou nevýhodou je vysoká cena osiva.
Philovita:
Obrázek

Ještě bych doporučil Mountain Magic F1. Jde o koktejlové rajče odolné vůči houbovým chorobám. Chuť 7 z 10 (jako Bejbino), ale chuť je spíše sladká než rajčatová. Je určitě úrodnější než Philovita, já jsem byl s plodností spokojen (s přihlédnutím k tomu, že jde o koktejlové rajče). Ještě chci Mountain Magic testovat jednu sezónu a jestli budou výsledky podobné jako letos, tak dost možná zruším "klasické neodolné" odrůdy rajčat, alespoň co se týče koktejlových a cherry.
Bohužel v kategorii rajčat běžné velikosti (kolem 100 g) zatím žádnou chutnou, plodnou a vůči chorobám odolnou odrůdu nemám. Zkoušel jsem Crimson Crush, ale ten mě letos nepřesvědčil plodností a náchylností k praskání plodů. Příští sezónu chci zkusit nějaké ruské odrůdy, které by měly být perspektivní, tak snad se mi podaří vyřešit ještě tuto "salátovou" kategorii.

Edit 3.3.: Začínám mít čím dál větší podezření, že Crimson Crush u mě loni jako jediná odrůda trpěl virem mozaiky rajčete (Tomato mosaic virus - ToMV).
Naposledy upravil sasman dne 03 bře 2019, 11:29, celkově upraveno 1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod svazenka » 01 led 2019, 20:56

Philovitu jsem také před lety vyzkoušela z důvodu, že je prý odolná proti plísni. Rajčátka jsou to velice chutná. Ale jelikož u nás poslední 2-3 roky plíseň vůbec nebyla a není možnost porovnat odolnost s jinými rostlinami (také semínka už nemám), tak už ji nebudu pěstovat.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 02 led 2019, 00:37

Měl jsem loni vysazené na "speciálním" pokusném záhoně odrůdy, které by měly být nějak odolné vůči plísni bramborové, abych mohl porovnat mezi sebou jednotlivé odrůdy. Zkoušel jsem odrůdy: Blumko, Crimson Crush F1, Mountain Magic F1, Mini San Marzano F2, Philovita F1, Kumato F2. Od každé odrůdy jsem měl 2 rostliny. Jako kontrolní neodolné odrůdy jsem použil Start, Tornádo a Bejbino (od každé jen jednu rostlinu).
Až do začátku září byly rozdíly mezi jednotlivými odrůdami malé (sem tam nějaká skvrnitost, ale nic vážného), až jsem si myslel, že celý pokus nemá smysl. V září se začaly projevovat houbové choroby, ale byly to prozatím různé skvrnitosti. V půlce zaří se to rozseklo, když přišla plíseň bramborová a přežily opravdu jen odolné odrůdy, tj. Crimson Crush, Mountain Magic a Philovita. Zbytek byl více či méně napadený, takže jsem rostliny zlikvidoval. Bohužel zrovna letos přišel zimní mráz extrémně brzy, takže za 2 týdny zbylé odolné rostliny zmrzly, ale při normálním průběhu počasí by dle mě mohly vydržet o 4-6 týdnů déle než neodolné odrůdy, což se počítá... Ještě dodám, že ty tři "odolné rostliny" trpěly od cca té půlky září na skvrnitosti, takže určitě nejde o "superodolné" odrůdy.
Bohužel stav rostlin i fotodokumentace v září poněkud pokulhává (fotky jsou ze 16.9.), neměl jsem už na rajčata moc čas, protože září je měsícem trnek...
Mimochodem ověřil jsem si, že na poloze záleží, protože většinu rajčat nepěstuju ve Vizovicích (kde probíhal tento pokus), ale v o trochu lepší/teplejší lokalitě, kde byl tlak houbových chorob menší a plíseň bramborová nepřišla do mrazů vůbec.

Blumko:
Obrázek

Kumato:
Obrázek

Tornádo:
Obrázek

Crimson Crush (rostlina se mi cca od půlky sezóny nezdála, jakoby měla virózu...):
Obrázek

Mountain Magic:
Obrázek

Philovita:
Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod amy80 » 02 led 2019, 12:34

Díky sasmane.
Pokud na philovitu narazím tak jí tedy taky asi zkusím.
I když s chorobami na rajčatch v těch květnících nebojuji ani tak.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod dzani696 » 02 led 2019, 17:21

Zaújma ma váš názor,čo si myslíte o semienkach z F1 sú vhodné k následnej výsadbe ? Lebo ja som kúpil len raz F1 (odolnú a neviem čo ešte), už neviem akú odrodu ale semienka odoberám z plodov a následne pestujem už 4 roky a rozdiel od 1. roku nevidím (stále chutné bez chorob). Nie je to len obchodný ťah :?: ako zamedziť strátam z predaja ? :wink:
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod svazenka » 02 led 2019, 18:07

dzani696 píše:Zaújma ma váš názor,čo si myslíte o semienkach z F1 sú vhodné k následnej výsadbe ? Lebo ja som kúpil len raz F1 (odolnú a neviem čo ešte), už neviem akú odrodu ale semienka odoberám z plodov a následne pestujem už 4 roky a rozdiel od 1. roku nevidím (stále chutné bez chorob). Nie je to len obchodný ťah :?: ako zamedziť strátam z predaja ? :wink:


Přesev z rostlin F1 jsem zkoušela, některé rostliny byly "totožné" s původními, některé byly úplně jiné (z oválných plodů byly plody kulaté). Výsledek je vždy nejistý, ve Vašem případě jste měl štěstí. Také ráda experimentuju, ale jen pokud nemám opravdu možnost získat originál semen F1. Dřív jsem to měla např. s odrůdou Tomatoberry garden F1. V druhé generaci byly plody stejné, další přesev už jsem nezkoušela.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 02 led 2019, 23:10

amy80 píše:Díky sasmane.
Pokud na philovitu narazím tak jí tedy taky asi zkusím.
I když s chorobami na rajčatch v těch květnících nebojuji ani tak.


Pokud je člověk ochoten dát 25 Kč za 1 semeno, tak jde o super odrůdu. Pokud se osvědčí i u vás, dopočuji to řízkování, je to jednoduché.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod sasman » 02 led 2019, 23:49

dzani696 píše:Zaújma ma váš názor,čo si myslíte o semienkach z F1 sú vhodné k následnej výsadbe ? Lebo ja som kúpil len raz F1 (odolnú a neviem čo ešte), už neviem akú odrodu ale semienka odoberám z plodov a následne pestujem už 4 roky a rozdiel od 1. roku nevidím (stále chutné bez chorob). Nie je to len obchodný ťah :?: ako zamedziť strátam z predaja ? :wink:


Souhlasím s tím, že výsledek výsevu F2 semen je nejistý. Nicméně mě taky zajímalo, jak je to s F2 semeny, protože překvapivě velká část zkušených pěstitelů rajčat F2 generaci nezatracuje. Loni jsem proto vysel F2 generaci několika odrůd (Mini San Marzano, Kumato, Juanita, Mini Roma, Angelle, Brioso) a čekal na výsledek.
Mini San Marzano se stalo překvapením roku - šlo o druhou nejchutnější odrůdu (po Philovitě) a zároveň šlo o jedno z nejplodnějších cherry rajčat (možná i nejplodnější). (zdravotní stav si nepamatuju jistě, ale myslím, že bylo odolné vůči skvrnitostem - early blight, ale nebylo odolné vůči plísni - late blight) Je pravda, že trošičku trpělo na nedozrávání stopkové části plodů, ale bylo to v tomto případě zanedbatelné.
Angelle se mi celkem líbilo, velmi sladké plody, nadprůměrně úrodné, příští rok ještě jednu rostlinu asi dám.
Mini Roma a Brioso se u mě jevily průměrně, měly výhody a nevýhody.
Kumato a Juanita se mi neosvědčily.
Z časových a prostorových důvodů jsem vysadil od každé odrůdy jen jednu rostlinu (kromě Kumata), takže výsledky jsou diskutabilní, ale můj osobní závěr je takový, že F2 semena jsou obecně použitelné, ale velmi záleží na jednotlivých odrůdách, jaký člověk získá výsledek (jak moc se budou rostliny podobat F1 generaci) a člověk musí jednotlivé odrůdy vyzkoušet - správně by to chtělo ale aspoň 2-4 rostliny od odrůdy. V našem zahrádkářském měřítku většina lidí nepotřebuje striktně uniformní rostliny. Tím myslím to, že je většině lidí jedno, jestli bude mít 1 rostlina 1,5 m, 3 rostliny 1,7 m a 2 rostliny 2 m, příp. jestli sklidí z 1 rostliny 2 kg, ze 3 rostlin 3 kg a ze 2 rostlin 4 kg - většina lidí bude ráda, když získají v průměru dobrou úrodu. Ještě dodám, že bych určitě nesadil víc než čtvrtinu rostlin od jedné odrůdy, pokud bych použil F2 semena - přece jen F2 (F3, F4...) se může vždycky zvrhnout. Ale já jsem dost opatrný.

Ještě přidám fotku Mini San Marzana F2 (rostlina uprostřed, originální plody byly kulaté):
Obrázek

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 03 led 2019, 09:29

Kumato som niekoľko rokov skúšal pestovať a v mojich podmienkach sa mu nedarí.Myslím,že u sasmana je tento istý problém.Semená boli originál,ešte tam mám pár semien.
Čo sa týka Philovity tak myslím,že € za semeno sa oplatí dať.Dnes už nieje nič zadarmo a výsledok stojí zato S6
Tento rok by som chcel skúsiť Crimson Crush F1, Mountain Magic F1 ale ešte nemám semená S2 Sasman vieš poradiť nejaké ďalšie rezistenty čo by chcelo vyskúšať?
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod caver » 03 led 2019, 09:30

Sasman: to je prostá genetika, F2 semena jsou jistě použitelná, jen na rozdíl od F1 semen, ze kterých vyroste uniformní populace (viz. J.G. Mendel, zákon o uniformitě první filiální generace, potomstvo je uniformně heterozygotní), z nich vyroste směs rostlin s různými fenotypy (rodiče + F1) dle štěpných poměrů. (Genotypové štěpné poměry v F2 generaci jsou 1 (AA) : 2 (Aa) : 1 (aa). Fenotypové štěpné poměry jsou 3 : 1 za předpokladu úplné dominance A vůči a alely). Takže když budeš mít dostatečné množství F2 rostlin, najdeš mezi nimi i "původní" F1 fenotyp.
Naposledy upravil caver dne 03 led 2019, 09:33, celkově upraveno 1
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod caver » 03 led 2019, 09:32

Paloo: u mne rostou kumata v pohodě, linii jsem se zastabilizoval zpětnou hybridizací, takže mi rostou poměrně uniformní kytky, jsou poměrně odolné vůči plísni, třeba na zavařování jsou to alespoň pro mne špičková rajčata.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tradiční zelenina :-))

Příspěvekod paloo » 03 led 2019, 11:48

Skúsim to Kumato ešte tento rok pestovať pod foliou,možno mu vadia studené noci a rosa.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků

cron