Netradiční zelenina ;-)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod kaossik » 02 zář 2021, 22:30

Satan píše:Když se posipe cukrem dá se přirovnat k limetě z banány, roste 3 metry a ve skleníku je až moc velká dá přednost růstu na úkor plodů , doporučuji pěstování venku až nebude raní mráz.


Jak dlouho trvá plodům, než uzrají? Přemýšlím, jestli to stihne uzrát do prvních mrazů, nějaké plody tam jsou ale teprve rostou.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1182
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Satan » 03 zář 2021, 07:01

Kiwano trvalo dlouho, dozrálo doma lepší je pěstovat v nádobách.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod antarian » 24 zář 2021, 11:42

Tak jsem zkusil vykopat jednu rostlinu batatu at vim jestli je mozne je jiz sklizet a podle vseho vypada ze mohu postupne na spotrebu jiz vykopavat.

Takze nakonec spotrebovat uridu z 30 sazenic bude mozne vzhledem k postupne sklizni.

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Ramon » 12 lis 2021, 19:54

Ahoj, nemáte někdo semínka nebo rostlinu křezu? (Vytrvalé rukoly) Střední Čechy nebo sever? Děkuju :)
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod pavell » 08 pro 2021, 13:24

Neví tu někdo jestli je Jam Čínský - světelný kořen za syrova jedovatý?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod antarian » 02 led 2022, 21:36

Tak jen pro zajimavost k batatum.

Ten batat vlevo na fotce sklizeny 24.zari je zatim stale v dobre kondici az na to ze se na nem udelali klicky. Dnes jsem jich odebral 11 a uvidime jestli jeste nejake pribudou. Kazdopadne by byl bez problemu stale pouzitelny i k jidlu takze mohu rict ze batat je mozne opravdu dlouhou dobu skladovat.

Co je ale nutne rict, tak je nutne dodrzet podminky pro skladovani. Kousky ktere jsem vykopal, omyl a nasledne mel v suche mistnosti (opravdu fest suche) s teplotou 25+ stupnu stale (spis vice) tak ty se udrzeli bez jakehokoliv poskozeni po dobu 3 mesicu a normalne pozivatelne podobe a pouze po cca 2 a pul mesicich zacali vyhanet klicky.

Ty ktere se ponechaji v chladu s vlhkosti a jeste neumyte zacnou velice rychle plesnivet, gumovatet atd.

Asi bych se to byvale docetl na netu, ale holt jsem si na to prisel vlastni zkusenosti. (Ono sem si to i pak precetl, ale trochu pozde tak jsem o neco malo prisel, ale beztak toho bylo moc a furt jsem mel bataty :-))) )

Jinak pecene bataty nejsou spatne ale asi nejlepe hodnotim batatovo topinambrur.... Bramborak bez brambor :-)))
Cisty bramborak s topinamburem je asi lepsi, ale ty bataty maji jednu fajn vyhodu, ze tam nrmate tu tunu skrobu a vody co musite odlejvat :-)

Ps. Topinamburu davejte jen malo ... Je to vskutku explozivni material :-)))
Pss. Jinak samozrejme ty klicky by se asi normalne meli odebirat pozdeji, ale holt uz bylo neco opravdu dlouhe tak holt budu ted par mesicu pestovat pokojovky nez to v kvetnu vysadim :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Bullets » 03 led 2022, 19:05

Mě třeba topinambur nijak extra nešmakuje oproti batátům které kupujeme pravidelně a všichni je doma zbožňují :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod longr » 04 led 2022, 11:47

Já loni ze zvědavosti koupil mladou rostlinku batátu (Ipomoea) v zahradnictví. Šoupl jsem ho ke plotu na záhon a na podzim jsem byl příjemně překvapen. Na to, jaké nic měl nahoře, tak pod zemí byla náruč hlíz. Letos zkusím zase a nasadím jich víc. Kromě toho, že je to hezká kytka, je z ní i celkem slušný výnos :D
Mimochodem, zkoušel jsem pěstovat oku (Oxalis tuberosa), misku pěkných hlízek jsem sklidil. Dále mám Stachys affinis, to je strašný plevel, na to, jak se to rozleze, není velký výnos, ale hlízky jsou výborné.
Předloni jsem zasadil hlízku jakonu (Smallanthus sonchifolius). Narostla obří kytka a sklidil jsem kyblík hlíz, sadební hlízky se pěkně namnožily. Bohužel loni jsem je zasadil na stále vlhký záhon (a nepřející počasí tomu zamokření značně napomohlo) a tam se jim nedařilo. Vyrostly jen dvě drobné rostliny a pod nimi nebylo téměř nic. Letos budu obezřetnější při výběru místa. Také bych rád zkusil nechat nějakou rostlinu v zemi přes zimu.
Od kolegy z práce jsem dostal pár sazenic podzemnice, tak jsem je ze srandy nasadil pod rajčata. No, sklizeň byla "obrovská", celých pět arašídů a to zaplodila jen jedna rostlina :) Ale hezky to kvetlo.
Ven jsem zasadil také Zingiber mioga, tak jsem zvědav, jak přečká zimu. Příští rok půjde ven i Hedychium ellipticum.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod antarian » 06 led 2022, 23:01

Jinak takhle aktualni vysazene bataty.

Obrázek

Myslim ze by mi mohl ten batat i kdyz je ted trochu vyrezanej jeste tak dalsich 10 klicku dat :-))) sam sem na to zvedavej kolik novych rostlin z jedne hlizy vypestuju.

Nevyhoda tedy je to ze clovel doma pestuje pet mesicu pokojovku.

Topinambur nic mo to souhlas ale v te kombinaci jako bramborak z brambor nebo batatu je to dobre... respeltive to tam neni citit :-))))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 13 led 2022, 14:27

Vynořilo se mi na Youtube, třeba se to bude někomu hodit:
Recept z batátů:
https://www.youtube.com/watch?v=qeBWGTbcTZg
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Argout » 13 led 2022, 16:37

Zlákaly mě batáty, tak jsem objednala sazenice (co jiného se teď dá dělat než objednávat). Rovnou jsem k nim objednala pytle na pěstování brambor o průměru 35 cm. Můžu do jednoho zasadit 2 sazenice? Chtějí hodně vody, nebo spíš sucho? Řešila bych protažením kapkovky.
Jak se, prosím, odebírají klíčky z hlízy? To je prostě uřízne, nebo se to udloubne i s kusem hlízy?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 255
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod pavell » 14 led 2022, 17:06

Batáty je dobré pěstovat ve velkých nádobách nebo jak píšeš klidně v pytli aspoň ti to nesežerou myši nebo neprolezou drátovci. Vody tak nějak přiměřeně. Množí se velmi dobře, dáš zakořenit hlízu a výhonky co vyrostou nařízkuješ , velmi bobře koření.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Nery » 22 led 2022, 19:01

Z jedné batáty se dá udělat skoro libovolné množství rostlin, nechte vždy vyrůst delší šlahoun, dva listy nechám na hlíze, zbytek uštípnu a rozstriham po 10cm, všechny řízky zasadím...na brambore do 14 dnů vyrostou za každým listem šlahouny, řízkovance také vyrostou a dají se zakrátit a zasadit...předloni jsem měl asi 100ks z jedné hlízy a už mě to přestalo bavit...
Táborsko 550mnm
Nery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 13 říj 2019, 10:14
Bydliště: Tábor 550mnm, usda cca 6a

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 04 úno 2022, 09:20

Aktuálne ideme do květu. :)
Obrázek.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod rbata » 16 úno 2022, 09:19

[quote="antarian"]Jinak takhle aktualni vysazene bataty.

Obrázek

Myslim ze by mi mohl ten batat i kdyz je ted trochu vyrezanej jeste tak dalsich 10 klicku dat :-))) sam sem na to zvedavej kolik novych rostlin z jedne hlizy vypestuju.
Jednou jsem to zkoušel a z jedné hlízy jsem měl 360 sazenic, bylo to všude po oknech a manželka me s tím pak vyhodila, naštěstí se to dalo dát do skleníku, bylo už jaro. Když ta sazenice má tak 5-6 listů tak ji vršek ustřihnu, jak se rozvětvuje tak po čase ustřihnu i jednotlivé větvičky zasadím a až jsou dost velké, zase stříhám. Sázím to do misek od mraženého jídla cca po 15-20 kouscích a příkryji druhou miskou.
rbata
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 16 úno 2011, 14:44
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků