Netradiční zelenina ;-)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod MonikaV » 19 srp 2023, 23:06

Ačokču jsem loni měla ve skleníku-- má tenké stonečky, myslela jsem si, že se na nich nemůže nic udržet, ale překvapila---byla totálně všude :lol: plody jsem konzumovala pouze, když byly malé a semínka byly bílé, to mi chutnaly S6 , jinak ji považuji za bezproblémovou rostlinku (letos jsem ji zapomněla vysadit, tak snad příští rok... ale určitě půjde ven )
je možné jak píše Hofis- příliš mnoho dusíku.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod radek.god » 20 srp 2023, 19:14

Flori píše:Tak mám letos kiwano víceméně na slunci u plotu a zatím květ žádný, jen hází šlahouny. Loni se nesvědčí na balkoně, tak jsem zkusila záhon na komunitní zahradě a zase to vypadá, že toho moc nebude..

Nedival jsem se nejak extra, ale nevsimnul jsem si, ze bych mel nejake kvety a zelene plody ...
Holt nebylo VUBEC LETO (tma, zima) a tech par poslednich dni to uz nevytrhne S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Flori » 01 zář 2023, 15:44

Spíš bylo částečně mizerné a chladné i jaro..Něco jak náznak květu se objevilo, ale nestihne to ani náhodou vyrůst a uzrát, to by muselo být nádherně do listopadu..
Ačokču jsem také letos nestihla vysít. Je výborná zapečená se sýrem.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod kasta » 10 zář 2023, 14:08

Uz nekolik let pestuju japonsky yam. Roste mezi rajcaty, moc mista nezabere, v lete prijemne voni, ale uzitek zatim nebyl zadny. Koren zalezl asi metr hluboko, vubec jsem ho nedokazal vykopat. ale letos jsem se konecne dockal nekolika tech hlizek u listu a chutnaji prijemne oriskove. Tak doufam, ze pristi rok jich bude vic
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod FranTom » 10 zář 2023, 15:17

Yam mám už třetím rokem. Pořád způvodního koupeného kořene, z toho vždy 2/3 postupně sním a zbytek na jaře zasadím, no a doroste znovu velký kořen. Plus přibývají nové malé kořeny z těch hlízek. Zajímavé je že hlízy mi rostou je na některých rostlinách.
Chce to pěstovat tak jak radí "ezoterici" kteří mu říkají světelný kořen.
Tedy vyvýšený rozebiratelný záhon kde cca 80% od spodu je písek a na něm vrstva slámy a pak zbytek 20% hlíny s kompostem do které se zasadí loňský zbytek kořene nebo loni předpěstovaný menší kořen. Ta sláma mezi hlínou a pískem je separátor aby se při rozebrání záhonu při sklizni "šetřilo" pískem a nemísil se s hlínou. Použije se pak příští rok. Z toho písku se pak kořen krásně vytáhne.

Než jsem pořídil vyvýšený záhon tak jsem si vystačil i ze zbytky plastových odpadních trubek 20cm v půměru metr délky. Ty byly uvnitř hladké tak se na podzim dal kořen s tím pískem z trubky lehce vyklepat, ale je to jen nouzovka, co se musí hodně zalévat jak se prohřívá na slunci.

Obrázek
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod kasta » 10 zář 2023, 16:09

FranTom: pekny, mas to vychytane mnohem vic nez ja. zkusim ho na podzim taky vykopat, je tady uz druhou sezonu, tak by koren mel byt uz pekny.
Nekde jsem cetl, ze ty hlizky vytvareji snad jen samici rostliny, ja si podle kvetu myslel, ze mam samce, hlizky prekvapily. Ale bylo jich jen par, tak cca 20ks.
P.S. mam tedy japonsky jam, ne cinsky, ale ony jsou podobne, jen ten japonsky je myslim vice mrazuvzdorny
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod radek.god » 18 zář 2023, 18:01

Tak letos kiwano tezky neuspech.
Ani nevim jestli tam vubec byl nejaky kvet.Plody zadne.Nekolik semenacku vedle sebe.
Vzhledem k velikosti rostliny a enormnim narokum na zalevani ji asi pristi rok pestovat nebudu.
Zrejme je na vine mizerny cerven a priserny cervenec.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 18 říj 2023, 05:04

Pred 2 dňami.:
Obrázek
Asi sa s tým môžem rozlúčiť.Nechcelo sa mi to ani len zakriť. A dnes -1°C.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod radek.god » 18 říj 2023, 09:45

nevim, uvidis :-o My meli dnes -1, mozna i -3 a mam venku papriky a rajcata.
Prozirave jsem 99% plodu vecer sklidil :lol:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 18 říj 2023, 13:59

Keď sa človeku po práci už nic nechce tak to môže dopadnúť aj takto.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod FranTom » 28 říj 2023, 20:14

Dneska jsem se bavil zahradní archeologií :wink: sklízel jsem čínský yam a je to drbání na několik hodin :?
Letos mi potfůrka prorostl až do tvrdé hlíny byť jen kousek co šlo vykopat, ale dva kořeny se zamotaly do v podzemí vedoucích kořenů smrku a tak se mi konečky odlomily. Jinak orietace kořene je opačná než mrkev či řepa, čím tlustější tím více dole v hlíně.
Zde je malá fotoreportáž z rozebírání vyvýšeného záhonu a dolování kořenů:
Po sundání prvního patra:
Obrázek
Další patro dole:
Obrázek
Odstraněn písek:
Obrázek
Všechny patra pryč a jsme v tvrdé zemi :?
Obrázek
Výsledek:
Obrázek
Po opláchnutí v přepravce:
Obrázek

Vhodnější je vyvýšený záhon s hladkou vnitřní stěnou, aby šel snáze sundat a nemusel se odhazovat od okrajů. Přiště tam dám nějakou fólii.

Povídání k tématu z českého rozhlasu: Čínský jam je kořen nabitý zdravím. Mimo jiné dodává energii a stará se o hormonální rovnováhu
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Marie J. » 19 lis 2023, 17:41

Druhým rokem pěstuju hlávkový fenykl a můžu říct, že je to teď má neojblíbenější zelenina. Loni jsem vypěstovala asi 70-80 hlávek o hmotnosti kolem 600-700 g (bez řapíků a bez první horní slupky). Největší tedy měl 900 g, ale takový byl asi jen jeden. Letos mám fenyklu trochu víc - on se dá dobře nakládat jako zelí, naložený je chuťově lepší než zelí... navíc zelí ve zdejších podmínkách prakticky neroste. Obrázky jsou z loňské sklizně. (Resp. z jejího začátku, protože se to nakonec protáhlo až do prvního lednového týdne :D ). Fenykl v zákrytu docela dobře snáší mráz.


Obrázek
Obrázek
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod caver » 19 lis 2023, 17:51

Marie J: tak ten je ukázkový. Můžu se zeptat, co je to za odrůda a kdy jej vyséváš?
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Marie J. » 19 lis 2023, 18:18

caver píše: Můžu se zeptat, co je to za odrůda a kdy jej vyséváš?

Vysévat určitě až po slunovratu (ačkoli se v návodech na sáčcích z nějakého důvodu píše, že od května), jinak prostě vykvete a hlávka se nevytvoří. :) Mně se nejlépe osvědčilo ho sít od 10. července do 10. srpna. Loni jsem poslední výsev dělala ještě 20. srpna a hlávky do listopadu stihly dorůst jen asi do 250g. Letos jsem zase zkoušela i raný výsev, kolem 20. června, a všechny tyto rostliny vykvetly, byť třeba i vytvořily hlávky, nicméně ty byly náběhem ke kvetení znehodnoceny... Tady asi mělo vliv i velké sucho. Rostlina je při stresu víc náchylná ke kvetení. Se sklizní pak není nutno pospíchat, on je chuťově čím dál lepší, křehčí. Má strukturu jako vnitřek hlávkového zelí (šťavnatou, křehkou a křupavou). Min. teplota pro růst je +7 (proto ho na zimu dávám pod dvojitou netkanku, popř. při větším chladnu i pod silnější plachty. Nad záhonem mám ohrádku z latí. Teploty nad 25 ale také moc nemá rád, rovněž zastavuje růst. Obecně neijntenzivněji roste až na podzim. Půdou ho nepřihrnuju, vybělí se i tak, a hlavně ta hlína nenapadá mezi slupky (které k sobě při méně dokonalém zpracování půdy nemusejí dokonale přiléhat, protože mezi nimi vyrážejí vnitřní výhony). Fenykl potřebuje dobře prorytý záhon na hloubku asi 30 cm, lehkou a zásaditou půdu.
Odrůd tady na trhu moc není... letos jsem sela Romanesco (což je odrůda), loni jsem ale sehnala jen sáček s tzv. krajovým florentským fenyklem di Fiorenze. Byla tam určité procento plochých, méně kvalitních (méně dužnatých) hlávek, které se hodí jen na polévku. Letos tam takové vůbec nemám. :)
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 19 lis 2023, 19:02

Jaký je vztah slimáků a fenyklu? :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 88 návštevníků