Netradiční zelenina ;-)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Ivan Hrozný » 29 zář 2018, 18:52

Vážení příznivci netradiční zeleniny. Na několika mistech jsem se dočetl o sibiřském kadeřávku, ale jak hledam, sebevíc, nikde jsem nenašel obchod, kde by prodávali jeho semena. Pěstoval jsem už několik druhů kadeřávků, ale tento údajně lze ještě sít koncem srpna a v září, běžné kadeřávky se pro úspěšné pěstování dají vysévat tak do června. Setkali jste se někdo někdy někde s tím bájným sibiřským kultivarem?
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 29 zář 2018, 21:23

Včerejší sklizeň jakonu. Výtěžnost dobrá - z 5 rostlin jsem sklidil velký koš hlíz. Chuťově v pohodě - něco mezi ředkvičkou a kedlubnou, ale lepší. A to se má chuť časem zlepšit, protože skladováním hlízy zesládnou. Pracnost při pěstování je minimální. Maximální spokojenost S6

Stav po zmrznutí. Rostliny měly asi 180 cm:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 29 zář 2018, 21:41

Paráda, to muselo dát práci takhle krásně čistě je vykutat S6 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 29 zář 2018, 21:46

Jo to jsem zapomněl napsat: Nejsložitější za celou sezónu bylo ty velké hlízy vykopat :lol:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 29 zář 2018, 21:49

Sazenice jsou prkotina, vykutat ty křehké hlízy z valašské úrodné jílovice se blíží umění S9
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 29 zář 2018, 22:02

No vykopávat hlízy z jílovice bych fakt nechtěl. Já jsem měl rostliny ve velice dobré půdě a i tak to trvalo.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod amy80 » 29 zář 2018, 22:32

Zajímalo by mně - jakou netradiční zeleninu ( a potažmo i ovoce) se podle vašeho názoru vyplatí pěstovat, a co podle vás už za to nestojí?

Tzn. hlavně poměr cena (nebo námaha) versus užitek.

Za mně subjektivně -

Pepino Gold - ano vyplatí se
Kiwano - chuťově fajn, ale plodnost nevysoká a manipulace s plody horší, spíše je to efektní rarita než opravdu užitková rostlina, takže i když mi chutná, za mně už příště ne
Ačokča - jíst se to jistě dá, ale taky žádný zázrak, za mně už příště ne
Mochyně - loni jsem měla (už bohužel nevím z jakého zdroje) nějakou vzpřímenější variantu, dala množství větších chutných plodů- do té bych ráda šla znova... letos jsem "vychytala" nějakou rozlézavou variantu, která vůbec nešla do výšky zato zabrala značný prostor okolo a dávala obrovské množství chutných ale malých plodů - to už bych si nerada zopakovala.
Různá "černá" rajčata - v názvu většinou "indigo" a velikosti od cherry až po steakové - mně osobně chutnají, ale ty druhy co jsem měla byly zatím bez výjimky dost pozdní a tedy užitek versus námaha nic moc... příští rok už za mně ne... zalévat to jak blázen od jara a nakonec ochutnat několik málo - i když dobrých - kousků...
"Bílá" rajčata - v názvu většinou "white" nebo "snow" - nemají typickou rajčatovou chuť ani aroma, nicméně jsou sladké a opravdu výborné, pro příští rok dám znovu na zpestření
"Zelená" rajčata - tzn. i ve zralosti zelená max. trochu nažloutlá, v názvu (překvapivě :D ) "green" - pro mne hodně příjemné překvapení, sice vzhledově neatraktivní (přece jen jíst červené a zelené rajče je psychologicky trochu nezvyk) ale příští rok dám opět
Cukrový meloun - z vlastního pěstování to absolutně nemá cenu (ale nemám skleník), koupě předpěstované sazenice je nadějnější ale pořád ne to pravé, roubovanou sazenici jsem zatím nezkoušela... ještě se mi to nechce i přes dosavadní neúspěchy vzdát, snad i ten skleník časem bude :-)

Co jsem zatím nezkoušela ale láká mne - jakon, jaltomata... o jakonu je diskuze těsně nad mým příspěvkem a zní nadějně, a ta jaltomata... zkoušeli jste?

Budu ráda za jakýkoliv další tip a vaší zkušenost :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 05 říj 2018, 21:55

Zkoušel někdo dělat kompot z jakonu? Je možné hlízy zpracovat hned po vykopání nebo je to lepší až když dojde k rozkladu inulinu na jednodušší cukry?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 05 říj 2018, 22:02

Zkoušeli, s ananasovou příchutí, bylo to jedlé, ale my moc na to sladké nejsme, tak to skončilo ve stadiu pokusu a ochutnání. Nezvyklé je, že se jakon ani sebedelším varem nerozvaří, pořád jsou to pevné, křupavé kostky.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Radim K » 28 říj 2018, 11:10

Jak se vám letos zadařil jakon?

U nás je to poprvé naprostá katastrofa. I přes pravidelnou zálivku i ještě v posledních dnech jedlý typ hlíz absolutně nevyrostl, ale vůbec nic! Horko a sucho prostě nesnesou :( .
Když tak nad tím přemýšlím, v roce 2015 jsem jej nesázel, ještě že tak, dopadlo by to stejně.
Lépe jsou na tom zavlažované topinambury, krosny (čistec hlíznatý), jedlé jiřiny (ty možná jakony vytlačí, uvidíme ještě, jak budou chutnat), oky a mashuy. Letos se asi povedou i ulluca. Ale jakony, jakožto největší žíznivci, v tomto roce selhaly.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 28 říj 2018, 11:53

My máme jakon ještě v zemi, zatím se mu podařilo nezmrznout, tak ho tam necháváme, co to jde. Hned jak se k němu dostaneme, tak se podíváme, co v té zemi vlastně je, protože celé suché léto se tvářil, že vodu nepotřebuje, narostl nad zemí docela pěkně, má kolem 1,5 m i víc, je mnohem hezčí než vloni a to byla pěkná sklizeň. Máme ho letos lépe vyhnojený, jinak podmínky stejné. My si ho zařadili mezi rostliny, které zvládají sucho bez problémů, tak snad nebudeme nemile překvapeni, až ho vykutáme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Satan » 28 říj 2018, 14:48

Zdravím všechny pěstitele netradiční zeleniny, pěstuje někdo Cuca Melon , jak to chutná, vyplatí se pěstovat, a jak je náročná tato zelenina na pěstování a závlahu .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 29 říj 2018, 19:06

Radim K píše:Jak se vám letos zadařil jakon?



Tak jsme dneska vytáhli jednu rostlinu jakonu ze země a opravdu to není nic moc, je to tak třetina toho, co bychom vzhledem k výšce rostliny čekali. Vloni to bylo naopak, rostliny byly malé, ale v zemi byly hlízy veliké.
Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Radim K » 29 říj 2018, 22:10

Jirko, pořád je to krása oproti nám. Tady doslova ani ťuk. rostliny narostly jen do 150 cm, loni měly 250 a předloni 300 cm, zvlášť předloni to pak byla úroda a loni i vykvetly. Letos se jen trápily, do června to šlo uzalévat, ale potom, když už se sucho dostalo hlouběji, než do metru, tak už ani pravidelná umělá zálivka neudělá to, co pořádný déšť :(.

Satan:
"Cucamelon", tedy Melothria scabra, je celkem fajn okurka, zajímavý na pohled, ale spíše jako doplněk v netradiční zelenině.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 29 říj 2018, 23:59

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků