Netradiční zelenina ;-)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Miroslav » 31 říj 2016, 19:53

pestuji Gator a jsem velmi spokojen, je ale nutne, rostlinu pri nekonzumaci seriznout, vyžene nove vyhony a ty jsou znovu krasne a jemne
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Satan » 31 říj 2016, 20:23

Pěstoval,někdo čekanku puky ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Miroslav » 31 říj 2016, 22:21

taky jsem ji pestoval, dari se, jedinou nevyhodou, ze ji maji radi v zime i mšice a postrik zrovna se cloveku delat nechce, jinak je to bezproblémové
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 12 led 2017, 13:42

Letos jsem pěstoval 3 rostliny ačokči pnoucí na pletivu:
+ Plodí poměrně vydatně
+ když je naplníte mletým masem jako papriky, tak jsou plněné ačokči jednoznačně lepší než papriky (na tom se u nás shodli všichni, ale je to DOST pracné, protože plody jsou malé)
-+ do leča je to dobré, ale vzhledem k malým plodům je to poměrně pracné
-+ nedá se říct, že by netrpěla chorobami - já jsem ji ke konci sezóny (myslím že září) něčím napadenou měl - přišlo mi to trochu podobné plísni okurek, ale řekl bych že to bylo něco jiného. Každopádně rostliny vyprodukovaly dost plodů před tím, než chcíply.
- za syrova se to jíst dá, ale nemá to v podstatě žádnou chuť (chuťově je to jako horší okurky salátovky)

Kdybych to měl nějak shrnout: Pokud někdo chce pěstovat BIO, tak to může být doplněk, jinak mi to přijde o ničem, protože práce která se ušetří při pěstování např. oproti okurkám nebo paprikám, se musí vynaložit při zpracování malých plodů. Já už to pěstovat nebudu - přijde mi to být ztráta času.
Zavařovat jsme je nezkoušeli.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 12 led 2017, 16:31

Mně tedy ačokča nejvíc chutná zavařená jako okurky - ještě mladé, maličké plůdky s nevyvinutými semeny. U mě to byla vždycky naprosto "bezúdržbová" kytka, choroby žádné, nároky minimální.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 26 led 2017, 12:12

Nenáročná na pěstování ačokča skutečně je (akorát zalít v době veder), ale na druhou stranu je náročná na zpracování – jednak sběr malých plodů, ale hlavně při kuchyňském zpracování – nakonec se práce minimálně vyrovná (u ačokči je jí možná i víc) a chuť je horší (kromě těch plněných paprik, ty byly skvělé, ale když si vezmu jaká je to práce, tak na to kašlu). Z toho důvodu mi nepřijde být výhodné ačokču pěstovat.
Jak jsem psal, pro ty co dělají BIO to je asi vhodné, pro normální lidi mi to přijde o ničem.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 26 led 2017, 13:29

No otrhat malé plůdky je sice možná větší piplačka než otrhat nakládačky (ale zase na rozdíl od okurek nepíchá), ale naházet to všechno do sklenice už pak vyjde nastejno. A pokud se ty malé plody překrojí a nahážou do leča, tak to taky nedá žádnou větší práci než krájet rajče nebo papriku. Na jiný způsob ji taky nemusím - patlat se s plněním jednotlivých narostlých plodů mě ani nenapadne a v leču se její nevýrazná chuť ztratí. Ale prej je zdravá kvůli vysokému obsahu slizovitých látek, tak se to skousne :mrgreen: A vytvoří dost zelené hmoty do kompostu - a to já nutně potřebuju.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 26 led 2017, 15:13

Chtělo by to někoho kdo nás rozsoudí :D
Předesílám že nakládanou ačokcu jsem nedělal. U těch nakládaček ale vidím problém v tom, že práce vyjde nastejno, suroviny na zavařování a energie taky, ale chuťově bude výsledek u ačokči horší, takže proč to vlastně dělat?

Ono taky budou různé odrůdy ačokči - ta, co jsem měl já, měla už při velikosti 4-5 cm docela tvrdé semena, takže jsem je musel vydělávat (někdo by to asi snědl, ale mě už to přišlo hnusné) a menší plody zase byly "sytě zelené" a jíst se taky moc nedaly - prostě šlo chuťově poznat že jsou málo zralé.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 26 led 2017, 15:41

Ty to vnímáš jako spor? Tak to mě mrzí, to je nedorozumění. Já to beru tak, že tu každý sdělujeme svoje zkušenosti, ať si z nich ostatní vyberou a vyzkouší, co a jak chtějí. Každý máme jiné chutě, to přece není nic špatného. Viz třeba různé názory na asiminu. Mně právě ačokča naložená jako okurky chutná stejně jako ty okurky, ne-li víc. Míchala jsem ji mezi nakládačky, když jsem jich měla málo, abych naplnila sklenici. Ale já teda na to nakládání používala plůdky tak do 3cm, abych nemusela řešit ta otravná dřevnatá semena. A do každé sklenice jednu feferonku.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 26 led 2017, 16:20

Neberu to jako spor, to ne, ale chtělo by to nějaký výsledek, aby ta diskuse k něčemu byla , když se někdo bude rozhodovat, jestli to pěstovat :) ale tak základní pro a proti jsme tu asi vypsali. Taky jsem to bral jako výpis zkušeností.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Radim K » 24 úno 2017, 22:53

Pěstuje někdo jiřiny na jídlo? Máte vyzkoušenou nejlepší odrůdu, která dělá velké hlízy, nebo které vám chutnají více? :)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 24 úno 2017, 22:57

S8 kde na ty nápady prosímtě chodíš?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Radim K » 24 úno 2017, 23:46

Tak já jsem asi známý tím, že sežeru všechno "zelené", na co přijdu a snažím se objevovat neobvyklé, řekněme netradiční žratelné rostliny :D . A mezi "okrasnými" rostlinami je, řekl bych, více než polovina jedlých, některé jsou zcela nedoceněné.
Jiřiny mají docela velké výnosy, nezabírají moc místa a jsou jedlé, ale sám jsem je ještě myslím nepěstoval (naposledy asi tak ve 3. třídě na pozemku ZŠ :lol:), tak jsem si říkal, jestli tu nebude mít někdo vypozorováno, která odrůda tvoří větší hlízy :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sasman » 25 úno 2017, 00:05

Myslel jsem, že mi vřesovce ožrala srna, ale teď si říkám, jestli to nebyl nějaký spoluobčan co šel okolo a chtěl ochutnat S1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 25 úno 2017, 09:01

No co, no, furt nás straší tím, že zanedlouho bude muset lidstvo žrát hmyz, aby se uživilo, tak Radim odhaluje rostinné alternativy. Radši budu okusovat jiřiny než hnusné housenky, ze kterých mám fóbii.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků