Netradiční zelenina ;-)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Marie J. » 19 lis 2023, 19:47

Slimáky tu nějak nemám, zato hlemýžďů strašně moc. Ti na fenykl nejdou. :) Ale je tedy pravda, že v zimních úkrytech mírně škodí malincí zahradní slimáčci. Podle mě by se slimáky mohl být problém, protože ta struktura hlávky je pro ně jako dělaná.
Co je asi trochu větší riziko, jsou houbové choroby. Tady je permanentně sucho (teď ne) a hodně propustná půda, voda zde rozhodně nestojí. Přesto jsem loni i letos našla pár hlávek, které začínaly zespodu zahnívat- hnědnout. Takovou hlávku lze po očištění normálně jíst, i když, pokud je víc napadená, má jakousi celerovou příchuť. K té propustnosti půdy: fenykl nesnáší velké množství kamení v půdě, deformuje to kořen a následně i hlávky. Takže ideální propustnost je jen díky obsahu písku.
Suchomilná rostlina to ale není; já ho při teplém a suchém počasí pravidelně zalévám.
Naposledy upravil Marie J. dne 19 lis 2023, 19:59, celkově upraveno 1
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod caver » 19 lis 2023, 19:57

Marie J: díky za info, mám podobnou zkušenost. Vozím jsem si osivo ze Slovinska, tam se pěstuje naveliko. Letos jsem zkoušel místo z přímého výsevu sadbovače, ale v kombinaci se suchem to bylo na rostliny evidentně příliš stresu.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Marie J. » 19 lis 2023, 20:03

caver píše:Marie J: díky za info, mám podobnou zkušenost. Vozím jsem si osivo ze Slovinska, tam se pěstuje naveliko. Letos jsem zkoušel místo z přímého výsevu sadbovače, ale v kombinaci se suchem to bylo na rostliny evidentně příliš stresu.


A jaké jsi měl sadbovače? Já jsem letos také sázela nějaké rostliny ze sadbovačů (asi 30 ks). Musím říct, že rostly lépe než ty z přímého výsevu, protože rané mládí strávily pěkně v přistínění a s lepší péčí než ty ostatní, které klíčily na rozpáleném úhoru (na zahradě). :D Byly to ale ty polystyrenové sadbovače. Důležité je nepoškodit bal a hlavně kořeny.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod caver » 19 lis 2023, 21:17

Standardní plasťáky, 20 x 20 x 35, letos byl na fenikl a batáty špatný rok, ostatní zelenina naopak. Tolik rajčat, paprik, atd. jako letos se už dlouho nepovedlo.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 19 lis 2023, 21:25

Jak to tak čtu, tak na fenykl máme na jihu ideální podmínky, snad jen přidat dolomit do záhonu......až teda na ty slimáky. :( Ale díky za inspiraci, zkusíme sehnat semínka a nezapomenout je v červenci vyset. Ale vyséváme v tu dobu pakchoi, tak snad si vzpomeneme :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Marie J. » 25 lis 2023, 04:22

caver píše:Standardní plasťáky, 20 x 20 x 35, letos byl na fenikl a batáty špatný rok, ostatní zelenina naopak. Tolik rajčat, paprik, atd. jako letos se už dlouho nepovedlo.

Fenykl bohužel hodně špatně reaguje na plastové sadbovače (to jsem si vyzkoušela i sama) ... u něho je zásadní, aby se nepoškodil kořen. Právě za ty otvory v plasťácích se kořen zachytává, při vytahování rostliny se různě trhá. Já jsem měla sazenice v polystyrenových sadbovačích, jak jsem to viděla na Youtube u italských pěstitelů. Tím, že se vůbec nepoškodil bal ani přečnívající kořeny, fenykl dobře rostl i hned po přesazení. Jinak ano, loni byl na něho určitě lepší rok.

Batáty jsme měli popraskané od náhlého přísunu srážek počátkem srpna a asi mohly být i větší.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Marie J. » 25 lis 2023, 04:31

nene píše:Jak to tak čtu, tak na fenykl máme na jihu ideální podmínky, snad jen přidat dolomit do záhonu......až teda na ty slimáky. :( Ale díky za inspiraci, zkusíme sehnat semínka a nezapomenout je v červenci vyset. Ale vyséváme v tu dobu pakchoi, tak snad si vzpomeneme :) .


Určitě doporučuju si sehnat odrůdový (třeba ten Romanesco), abyste se co nejvíce vyhnuli těm plochým, tvrdým hlávkám. Ještě jsem si všimla, že velikost rostliny, resp. hlávky, přímo závisí na velikosti semene. Čili z malého semínka velká hlávka nebude. Pro rodinu je to asi jedno; pokud je to na prodej, už to má význam (my ho máme jen pro domácí spotřebu).
Nedávno jsem syrový fenykl nakrájela na plátky posolila, zalila bílým vínem. Je to opravdová pochoutka (víno ho krásně doplňuje). Pokud někomu vadí to lékořicové aroma, dá se ho zbavit už jen krátkým zahřátím na cca 80-85°C. Hlávka si zcela ponechá strukturu, ale ta příchuť zmizí.

Mně osobně tedy nejvíc chutná právě kvůli tomu, že mi připomíná lékořici, ale to je pochopitelně individuální. Takto aromatická je jen hlíza a řapíky, listy mají zcela neutrální chuť (což je velký rozdíl oproti listovému f.). Oproti listovému je také nadzemní část hlávkového f. mrazuvzdornější.


Každopádně, oba typy fenyklu značně podporují touhu králičích samic zabřeznout v jakémkoli ročním obdbobí, i když třeba předtím dlouhodobě nechtěly. Stačí jim dávat třeba jen listy s řapíky. Hlíz je škoda. :D Opravdu to funguje. To jen tak off-top.

-----------------------
Jinak jsem teď, před plánovaným ochlazením, fenykl zasypala slámou tak, aby tam zůstalo co nejvíc vzduchu a shora zakryla plachtami. (V záhoně mám zapíchané menší kůly, na ně jsem natáhla síť a přes ni plachty). Loni tak vydržel i ledové dny a potom ještě rostl. Určitě by ho bylo možné sklidit, ale on je prostě nejlepší čerstvý, hned ze záhonu.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 25 lis 2023, 09:37

Marie, díky moc za vyčerpávající popis a návod a hlavně za ty praktické zkušenosti S9 .
Na jaře se poohlédneme po semínkách a po bramborech vysejeme. Uchránili jsme před slimáky melouny i batáty, uchráníme i fenykl :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Marie J. » 10 pro 2023, 21:13

Včera jsem odzimovala fenykl a musím říct, že to chladné období přestál velice dobře, dokonce pod nadýchanou slámou a zasněženými plachtami i trochu vyrostl (v nejkritičtější noc to zde kvůli vyjasnění sjelo k -13 a asi třikrát bylo kolem -7/-8). Každopádně, teď zase nastane optimální počasí pro růst pod netkankou.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Flori » 20 pro 2023, 22:08

Fenykl jsem vysévala loni někdy v polovině července a vůbec nerostl, měl pár lístků. Byl ale u babičky na políčku bez jakékoliv péče..Synovi jsem kupovala na první příkrmy syrový fenykl, uvařila a chutnal mu v mixu s další zeleninou i s masem.

Díky moc za popis a vysvětlení, zkusím znovu vysít..I když obě děti prvním příkrmům odrostly .
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 85 návštevníků