Netradiční zelenina ;-)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Romča » 01 čer 2009, 12:10

Ami,
jeste k tem jahodam RUJANA,ty by mely prezimovat,proc je dosevas kazdym rokem nebo je tam taky malo seminek a spatne se ujimaji v pude?
Dik.
Uživatelský avatar
Romča
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 01 črc 2008, 09:42
Bydliště: 346 m n.m

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod HankaS » 01 čer 2009, 13:15

Romčo, co se týče hokkaida, tak máš štěstí, že ti tak krásně vzešly. Mě loni nevzešlo nic, tak jsem jich letos nasela asi 30 a mám tři. Ale pozor - na slunci a v dobré půdě je to totální herbicid! Měla jsem je před dvěma lety. Pro nedostatek místa jsem je sadila na holé místo v trávníku, kam jsem dala starou okenní špaletu asi 1,2x1,2m a do ní kompost (cca 20 cm výšky). Byly tam dvě rostliny - vyhubily trávník v okolí 5 metrů na obě strany, šlphaly i po jabloních....všichni si ze mě dělali srandu, co to pěstuju za jablka. Ale fakt je, že plodů bylo několik desítek a hmotnost měly i přes tři kila. V krámu jsem tak velké nikdy neviděla :-)Půlku jsem jich rozdala a ve sklepě vydržely do května. Loni jsem si jich pár koupila od kamarádky, co pěstuje biozeleninu a dobrá polovina se během několika týdnů zkazila. Jo a ještě detail - někde jsem četla, že se nemají vysazovat do blízkosti cekut a podobně, protože se vzájemně opylují a další gerace už nebude hokkaido ale nějaký kříženec (přesněji řečeno tam varovali, že plody budou kříženci, ale podle mého názoru to může nastat až v další generaci, že jo?)
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Romča » 01 čer 2009, 13:26

Hani,
mam je na okraji nove vybudovaneho zahonku v rade podel zahonku,je dlouhy asi 11m,tak pocitam,ze se budou tahnout na zem z toho zahonku,travnik zatim nemame ani stromy,takze se mohou rozlest po terenu,cukety mam samozrejme take na tomto zahonku,semena jsem mela koupena a pak jeste s te bio dyne z roku 2008,tak ty by mohly byt jeste pristi rok snad klicive,co rikas? No abych pak nesbirala semena z tech krizencu....
Mas nejake osvedcene receptiky na hokkaida-koukla jsem na recepty vyzkousene,ja zatim delala jen tu polevku,ale chystam se je peci...teda jestli se neco urodi
Uživatelský avatar
Romča
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 01 črc 2008, 09:42
Bydliště: 346 m n.m

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod HankaS » 01 čer 2009, 13:45

Polévka je dobrá, pokud ti nevadí sladká chuť. Jinak je tak přidávám, jak mi co přijde pod ruku - k rybám a do zeleninových směsí. Zapékané mě moc nenadchly - jsou vážně dost sladké.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Tchorik » 01 čer 2009, 13:49

Kdyz vas tady tak ctu, tak me docela mrzi, ze mi loni taky zadne to seminko od Hanky nevzeslo. Tak hokaido zni zajimave. Bohuzel jsem si ji letos nekoupila, tak ji uz asi nevyzkousim. Ale zkousim tykev olejnou - je pry specialne na semena. Cetla jsem, ze se seminka z tehle tykve snad nemusi vyloupavat, nevite nekdo, jestli je to pravda???
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Romča » 01 čer 2009, 13:56

Thoriku,s tou tykvi olejnou nevim,nezkousela jsem,to je divne,ze nic nevyklicilo,ja mam podezreni,ze mi taky vyklicily jen ta semena zakoupena a z toho sberu asi nic nevzeslo,zajimave,ze by ta tykev nebyla dostatecne dozrala? Ja tu mam jeste nejaka semena,zkusim je pokusne soupnout do vody a pak do zeme a uvidime zda neco vyleze nebo zda pristi rok skutecne koupit nova....
Uživatelský avatar
Romča
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 01 črc 2008, 09:42
Bydliště: 346 m n.m

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 01 čer 2009, 15:19

Romčo,
plody tykve olejné u nás špatně vyzrávají, a tudíž semena bývají neklíčivá. Jinak není moc dobré používat semena z vlastních vypěstovaných plodů, hlavně když pěstuješ více druhů či odrůd tykví zároveň, protože se mezi sebou prokříží a pak z toho vyrostou nežádoucí obludy - mám vyzkoušeno. Ledaže bys tím chtěla krmit králíky nebo nutrie - těm to je prý celkem fuk :lol:

Tchoříku,
semena olejné tykve nemají vrchní tvrdou slupku, takže se opravdu nemusí loupat.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod aminka » 01 čer 2009, 19:48

Romča píše:Aminko,co vsechno vysevas do perlitu,treba i rajcata nebo jen ty problematicke veci,ktere jsou nachylne na padani a potrebuji sterilni substrat?


Teď už do perlitu vysévám všechno, osvědčilo se mi to :D ale jak se objeví první pravé lístky tak šup s tím do zeminy.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod aminka » 01 čer 2009, 19:58

Romča píše:Ami,
jeste k tem jahodam RUJANA,ty by mely prezimovat,proc je dosevas kazdym rokem nebo je tam taky malo seminek a spatne se ujimaji v pude?
Dik.


To není Rujana ale Rugen, nějaká prý bohatě plodící odrůda, budu ji mít poprvé.
Jinak se mi tady jahůdky nesemení, protože nemají z čeho :mrgreen: děti všechny plody stačí otrhat :mrgreen:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 01 čer 2009, 20:08

Aminko, ale Rujana je německy Rügen, bez přehlásky Rugen, já myslím, že to bude jedno a to samé, maximálně existuje ještě snad Verbesserte Rügen, což je "vylepšená Rujána".
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod HankaS » 01 čer 2009, 20:25

Ač u nás děti oberou taky všechno, tak jahody se mi vysemenily úplně všude , i v chodníku. Olejnou tykev jsem taky zkoušela, ale nevzešlo taky nic, nevím proč, semínka byla koupená.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 01 čer 2009, 20:32

Hani, myslím si, že semena, která dnes jsou k dostání, můžou být kdovíjak stará, firmy nejsou vždycky asi úplně seriózní (nechci nikoho pomlouvat, ale mám ten dojem). Když jsem si na samém začátku 90.let přivezla z Německa semena tykví tehdy u nás ještě nedostupných (Hokkaido, špagetová, různé muškátové), byl jich plný pytlík, vysela jsem pokaždé jen tolik, kolik jsem jich potřebovala, a vzešla všechna, používala jsem je, dokud jsem je nevypotřebovala - možná 8 let. Pak už byly k dostání u nás a klíčivost byla mizerná. Dneska je v sáčku 4-5 semen a z toho kolikrát vyklíčí jediné.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod aminka » 01 čer 2009, 21:53

Alena píše:Aminko, ale Rujana je německy Rügen, bez přehlásky Rugen, já myslím, že to bude jedno a to samé, maximálně existuje ještě snad Verbesserte Rügen, což je "vylepšená Rujána".


Aha, no tak to vidíš, a já myslela kdovíco nemám :D11 :(
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod HankaS » 01 čer 2009, 22:48

No je fakt, že dřív se mi nestalo, aby nevzešly cukety. A taky už se mi párkrát stalo, že to, co vyrostlo ze semínek vůbec neodpovídalo tomu, co jsem kupovala, ale to asi nebudu sama.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Romča » 01 čer 2009, 23:38

No Hani to mi neco pripomina,koupila jsem pazitku cinskou,ta nat mela byt zplostela nikoli trubicovita jako u klasicke pazitky (podle obrazku) no a vyrostla mi klasicka trubicovita nat :(
http://www.semo.cz/homegardencz/index.p ... daid=2811#
Aminko,ten perlit pak jeste nejak pouzijes po tom vysevu?
Uživatelský avatar
Romča
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 01 črc 2008, 09:42
Bydliště: 346 m n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků