Netradiční zelenina ;-)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 11 čer 2009, 10:23

Taky jsme doma kdysi mívali jeden strašný jed - táta měl schované balení snad ještě z 50. let, říkal tomu Floron, byl to prý silně koncentrovaný nikotin - toho stačilo dát kapku do litru vody, opravdu ne víc, takže to vydrželo opravdu desítky let a stále to bylo účinné - všechny potvory byly během několika vteřin tuhé. Jednou jsem tím něco postřikovala a náhodou trochu vdechla, a asi půl roku jsem měla strašný dusivý kašel, doktoři nevěděli, co s tím, a já myslela, že bude po mně.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Romča » 12 čer 2009, 11:03

Tak z tech jahod grandian,co jsem vysevala,zacina klicit 1 rostlinka,tak to bude urodicka. :D
Uživatelský avatar
Romča
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 01 črc 2008, 09:42
Bydliště: 346 m n.m

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 12 čer 2009, 11:20

Takhle jsem dopadla předloni s Temptation, navíc ta jediná vzešlá pidirostlinka krátce nato chcípla. Taková Rujána vyklíčila a rostla vždycky v pohodě.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Romča » 12 čer 2009, 12:07

Tak to je hezky,ja doufam, ze ta 1 rostlinka prezije,me prisla ta grandian takova idealni,ty rujany jsou mesicni a musi se kazdym rokem vysevat ? Take jsem mela nejake mesicni jahudky,ty pezivaly par sezon,ale nevim co to bylo za odrudu.
Uživatelský avatar
Romča
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 01 črc 2008, 09:42
Bydliště: 346 m n.m

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Tchorik » 12 čer 2009, 12:38

Teda Aleno, uz jsem slysela, ze nikotin z tabaku je hodne jedovaty, ale to co ty popisujes, to mi vyrazilo dech. Jednou jsem to prave cetla, ze misto chemie doporucuji pouzivat treba vyluh z tabaku a pak tam bylo, ze podle vyzkumu je nikotin jedovatejsi, nez spousta tech chemickych postriku. No, tvuj pripad to zrejme potvrzuje E7

Asi ty mravence opravdu budu muset zacit likvidovat - porad se mi do toho nechtelo, ale mam jich na zahrade priserne mnozstvi a protoze co se tyka ochrany proti msicim pouzivam zasadne prirodni - slunecka, pestrenky, zlatoocky a mozna jeste jine pomocnicky, tak mi to ty mravenci pekne narusuji. Soused je zacal necim likvidovat a ja mam pocit, ze vsichni prezivsi mravenci se odstehovali k nam. V trave je to samy kopecek, kazdy paty kvetinac ma v sobe pidimraveniste, a kdyz nekde kopnu do zeme, tak vsude narazim na poradne kolonie :twisted:

Jo, a kdyz jsme u te netradicni zeleniny - pestujete nekdo chrest??? Ja to zkousim uz nekolik let, mam jeden trs a porad mam jen takove slaboucke vyhonky. Asi pred dvema lety jsem si koupila seminka, vysela a vzesle sazenicky udala k Hance, pac jsem od kamarada dostala o dost vetsi sazenice z rozdeleneho trsu. A letos jsem s tim kamaradem mluvila a on mi rikal, ze ma stejny problem s chrestem - ze ma z nekterych trsu (nevim, kde k nim prisel) porad jen tenke vyhonky. Pouze na rostlinach, ktere si vypestoval kdysi ze semen, mu rostou poradne silne vyhony. Takze budu muset zacit s vysevem znovu - ztrata dvou let - uz jsem mohla pristi rok sklizet S12
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 12 čer 2009, 16:04

Romča píše:Tak to je hezky,ja doufam, ze ta 1 rostlinka prezije,me prisla ta grandian takova idealni,ty rujany jsou mesicni a musi se kazdym rokem vysevat ? Take jsem mela nejake mesicni jahudky,ty pezivaly par sezon,ale nevim co to bylo za odrudu.


Romčo, já vysévala měsíční jahody za 12 let podruhé - napoprvně vydržely možná 8-10 let, než je vytlačily lesní, loni jsem je vysévala na chalupu, celý podzim plodily jak divé a teď začaly znova a nevypadají, že by to chtěly nějak v dohledné době zapíchnout - tedy dokud je zase nepřeválcují ty lesní :lol:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 12 čer 2009, 16:09

[quote="Tchorik"]
Jo, a kdyz jsme u te netradicni zeleniny - pestujete nekdo chrest??? /quote]

Chřest pěstovala už moje babi před 70 lety, já založila nový záhon před 18 lety a další letos na chalupě - chřestu vždycky bylo, že už to nikdo nechtěl jíst :lol: To je úplně bezúdržbová kytka, jen to chce občas vyplít a pohodit kompostem :D Letos jsem ho tedy sázela ze sazenic z kupovaných semen, tak uvidím, jak to poroste - ze semen těch starých osvědčených to bylo bez problému. Když to nebude k ničemu, tak holt vyrýpu a přesadím staré dobré sazenice :lol:

A k těm mravencům - mně dělají největší problém v tom, že si chovají nějaké zemní mšice - hlavně na kořenech růží a artyčoků. Dokážou je úplně zničit. Musím to vždycky prolít Mospilanem a pak je na rok pokoj S2
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod aminka » 12 čer 2009, 22:36

Chřest nepěstuji, ale vysela jsem poprvé obří hrách „kanadský“ pnoucí, modrofialové lusky: Ezetha´s Krombek EKO
Už mě přerostl.... :mrgreen:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Stanley_51 » 13 čer 2009, 09:32

Aminko, až budeš sklízet, dej vědět jaký je. Pěstuji hrách pro turecká vnoučata každý rok a hledám nejchutnější odrůdu. Leto jsem vysel 2 odrůdy - Artur a Oskar.
Oskar se mi jeví zatím lepší - je vitálnější, více kvete a je i o trochu ranější. Ještě jsem zvědav na chuť.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 13 čer 2009, 12:21

Loni jsem zkusila Maxi hrách z té maxi řady od Sema- doporučuju nekupovat - rostlina převeliká, leč semena malá, jakoby scvrklá, nechutná!
Oskar je dobrý.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod aminka » 13 čer 2009, 15:02

Já mám vyzkoušený z dřeňových Zázrak z Kelvedonu a Premium, nám chutnají.
Letos poprvé zkouším cukrové hrachy Delikett a Ambrosia, jen jsem si je neocedulkovala :D11
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod aminka » 25 čer 2009, 23:44

Okoštovala jsem cukrový hrách a musím říct že je to pochoutka.
Už taky začíná být první mrkev ke sklizni, vytáhla jsem i jednu fialovou, ale chce to ještě týden dva nechat aby dobarvila, vnitřek bývá víc fialový.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Romča » 26 čer 2009, 16:46

Ami,
pekne kousky,to ja tu fialovou mam prtavou,davala jsem ji dost pozde a normalni jsem jeste nezkousela,ale redkvicky jdou ted pekne jak prsi,
tu fialovou jsem cekala vyraznejsi,asi to fakt chce jeste chvilku,aby se dovybarvila :D ,ale je fakt zajimava,
lusky uz mam taky ,ale jeste tak 10 dni pockat.
Uživatelský avatar
Romča
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 49
Registrován: 01 črc 2008, 09:42
Bydliště: 346 m n.m

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod aminka » 26 čer 2009, 18:44

Ta mrkev bývá zvenčí i uvnitř hodně fialová, jen dřeň uprostřed je vždy oranžová. Vytáhla jsem ji brzy. Navíc, někde jsem četla, že skladováním se obsah barviva ještě zvyšuje. Škoda že nemám fotku z loňska :D11
Poslední semínka mrkve jsem vysela před 14 dny a zakryla bílou netk. textilií (kvůli kocourovi, líbilo se mu tam ležet). Dneska jsem ji sundala a rostlinky jsou vyklíčené :) Pomohlo tomu i že hodně pršelo. Už by ale mohlo přestat, před chvílí tudy zase prošla bouřka a průtrž mračen. Máme svedený okap z kůlničky do jezírka, a to je už vrchovaté, snad nám to nevyplaví můj pečlivě opatrovaný žabinec :lol:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod Alena » 26 čer 2009, 18:59

Uf, při pomyšlení na hrách se mi dělá mdlo - čeká mě v nejbližší době večer strávený jeho loupáním do mrazáku - asi si k tomu pustím jako loni Dekamerona, to se osvědčilo S1
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků