Netradiční zelenina ;-)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod sato » 16 úno 2022, 18:38

Trosku sa pripojim do diskusie aj ja, kedze bataty pestujem od roku 2018 . Najprv som mal iba zopar na skusku a najma zo zvedavosti (30ks sadenic), ci pod nimi nieco najdem. Neskor ako potrebu na doplnenie pestrosti stravy rodiny a maleho syna, aby si zvykal uz od malicka na roznorodu zeleninu. Maly ma iba 13 mesiacov, tak papa ako male kaca... Co mu dame, to zhltne. S6

Pozemok mam na vychodoslovenskej nizine (okres Michalovce), kde o slnko nie je nudza a tak sa tu v pohode dari aj napriklad okre, ktoru taktiez uz nejaky ten rok pestujeme.
Zvycajne sadenice kupujeme, kedze v malom sa to ako tak da rozmnozit, ale vo vacsom tak ako sme to sadili s mojou minuly rok sa to uz nedalo (550ks). Na fotke je ukazka ako chodia sadenice od nasho dodavatela - Despa Nitra. Pani Zimova, ktora ma na starosti objednavky je velmi ustretova a ochotna, cize za mna 10/10.
Co sa tyka pestovania je batat nenarocna rastlinka. Odporucam sadit vonku az po 15.5, kedy je uz iba mala sanca, ze pocas dni a noci sa extremne ochladi. Rastlinky totiz neznasaju zimu. Neskor , ca po mesiaci riadky iba prebehnem pluzikom, aby som sa zbavil plevele. Rastlina rastie aj pocas sucha, pretoze cim je vacsia, dokaze si viac a viac udrzat pod listkami vlahu. Minuy rok ca. okolo polovicky augusta/srpna mi pole zdevastovalo huste krupobitie a tak zahon batatov vyzeral tak, ako ked som ho nanovo nasadil. Nikde ziadnej zelene, iba hola hlina. Rastlinky sa vsak opat uchytili a ja som aj navzdory chladnemu pocasiu koncom jari, extremnemu suchu a krupobitiu dokazal vykopat 14 [lnych bedniciek hluz. Momentalne (16.3.2022) aj po vytriedeni vysusenych ci nadhnilych hluz mame stale este poslednu bednicku s celkom chutnumi hluzami.
Pravdu povediac tak, ako sa o rastliny netreba starat, zabralo zasa 3 roky pokial sme prisli na to, ako tie hluzy vobec skladovat. Najprv boli skladovane ako zemiaky (v chlade a tme), no zacali rychlo plesniviet. Dalsi rok sme ich mali na velmi teplom a svetlom mieste, avsak to nam rychlo vyschli a boli z nich spongie. Na jesen 2021 sme ich teda uskladnili v chodbe pri izbovej teplote a su jedle este aj teraz.

Ak by sme sa pozreli na odrody batatov, osobne pestujem najma oranzove (odrodu Beauregard) a fialove.
Beauregard je klasicka velka hluza s oranzovou duzinou. Rastie velmi dobre a perfektne sa hodi na rozne jedla. Ak vsak mate v pode drotovce, pocitajte aj s nejakymi dierkami.
Fialove bataty su skvele ak mate radi nap. hranolky ci zapekane zemiaky, kedze sa zvycajne jedna o tvar "korena" - dlha siroka hluza. Strasne vsak farbia (ako cvikla) a tak sa nehodia do polievok, a ebo inych jedal, kde by ich farba mohla zmenit farebu strukturu jedla. Drotovce si ich vsak vobec nevsimaju! S6 Mimochodom ked sme dali nasmu malemu synovi spolu s maskom iba ciste fialkove bataty, tak na dalsi den mal uplne zafarbene stehienka a zadocek. Taka mala fialova naloz v plienke za zopar hodin E3 nam malickeho dost prefarbila. S8
V 2020 sme skusili pestovat aj odrodu O’Henry s bielou duzinou, avsak neviem ci nebol na to rok, ale hluzy neboli nic moc. O dost mensie ako oranzove a sama diera od drotovcov... Chut? No akosi si ani neviem spomenut, tak am neoslovili. :/ Mozno by to chcelo druhu sancu a zrejme na casti pola, ktora bola predtym dostatocne povapnena, aby sa minimalizovalo poskodenie od drotovca.

P.S.: v lete mi nedaloa skusil som zakupit aj batat z Kaufladnu, aby som ho nechal vo vode, ci pusti vyhonky. Z nasich zemiakov, alebo aj zemiakov z Despy nebol problem dopestovat vyhonky.... Ten z Kauflandu vsak skor vo vode zhnil, nez pustil zelene. Cize neviem s cim su osetrene, ale jednoznacne nie su take, ake dopestuvavaju Nitrancania, ci ja na vlastnom zahone. A cena (kg/€) ked si prepocitam: sadenice + praca = vynos ? Za mna jednoznacne moje bio, hoci ma to stoji o malicko viac a je s tym aj robota. E10

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
sato
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2020, 19:10
Bydliště: Michalovce, Nadmorská výška: 107 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod nene » 16 úno 2022, 19:06

Sato - díky moc, perfektní manuál.
Nám "Kaufland" vyhnal asi před týdnem první výhonek (vybírali jsme z asi šesti nově přivezených beden a vybrali jsme - na sadbu - čtyři hlízy. Z těch čtyř se brchají dvě - ve tmě v teple. Ta, co jsme ji předpisově uložili do misky s pískem a je na světle, ta spí tvrdě a nevypadá, že by se chtěla probudit....
Pro nás je to taky první zkušební rok. Před dvěma měsíci jsme ještě netušili, že je budeme chtít zkusit pěstovat :lol: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod bradhal » 25 dub 2022, 12:38

Moje drobné zkušenosti s batáty
První rok - pokus s narašením ve sklenici vyšel parádně, hlíza ze supermarketu, přesazeno do velkého květináče, zálivka, slunce - kopec zelené hmoty, několik hlízek, kdy největší dosahovala velikosti palce. Přesto takové to hurá, ono to půjde.
Druhý rok - podobný výsledek, hm, asi to chce víc tepla.
Třetí, čtvrtý rok - několik hlíz postupně shnilo dřív, než pustilo výhonky, nebylo co sadit. Hlíza bez výhonků přímo do země zřejmě shnila rovněž.
Pátý rok - batát v květináči zakoupen v zahradnictví, úrodu jsme snědli na jeden oběd, ale hurá, pokrok.
Šestý rok - poprvé v životě skleník na vyzkoušení - zapůjčen na sezonu od souseda. Jedna rostlina batátu od kolegyně pohozena do rohu a nechána osudu (těžce jsme podcenili rychlost růstu rostlin ve skleníku a sílu starého koňského hnoje). Při likvidaci zeleně po sezóně příjemné překvapení v podobě pěkných macatých batát v množství jedné menší bedničky. Uchovány v nevytápěné bezmrazé předsíni, vydržely do vánoc.
Sedmý rok - různé pokusy s narašením, shnilo už šest batát z vlastní produkce i supermarketu, poslední ukázala minulý týden nějaká očka, tak snad se dočkám. Polykarbonátový skleník (dá se to označit za skleník?) je na cestě, takže letos opět nějaká rostlina půjde do tepla. Pokud ne vlastní, koupím sazenici v zahradnictví (v Brně u Mašků 60 kč).
Jinak jsem shlédla (spíš poslechla jako kulisu) hodně různých videí na youtube, párkrát tam zazněla myšlenka, že nechtějí moc vody, jinak nemají tendence vytvářet ty hlízy jako zásobní orgán. Asi to stojí za zamyšlení, zda nedělat zálivku jednou za čas vydatnější než pravidelně.

Batáty máme všichni rádi, u nás vedou asi pečené, dávám na plech spolu s bramborami případně dýní. Dále klasicky vařené s máslem. Musím kupovat a ty ceny jsou vysoké, takže je nemáme tak často, jak by rodinka chtěla. Třeba už letos bude úroda lepší na vyzkoušení dalšího využití.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod rbata » 29 dub 2022, 17:27

Nery píše:Z jedné batáty se dá udělat skoro libovolné množství rostlin,.
Když jsem s batáty začínal dělal jsem pokus kolik sazenic se dá udělat z jedné hlízy. Měl jsem hlízy odrůdy Murasaki, ty jsou docela vitální. Když jsem jich měl 360 tak byl můj pokus manželkou, za použití verbálního násilí ukončen. Postupoval jsem stejně jak popisujete. K tomu jsem měl na oknech ještě sazenice dalších asi 5druhů. :D Mělo to jeden příznivý efekt - k narozeninám jsem dostal skleník S6
rbata
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 16 úno 2011, 14:44
Bydliště: Olomouc

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 02 kvě 2022, 07:07

"Drobček"
Obrázek
Kvety sa už pomaly ale isto otvoria.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod radek.god » 04 kvě 2022, 14:34

Kiwano
Chutove a vzhledove me to zaujalo, letos premiera :-)

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 04 kvě 2022, 15:13

Radku hlavne to nepestuj vo foliaku alebo skleníku. :wink:
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod radek.god » 04 kvě 2022, 15:49

No predpestovaval a klicil jsem to v miniparniku a vysledek nic moc.Hodne klicku, ale vsechny chciply.Ted klicim v zemine v byte a pres den je mam na balkone na slunci.Vyckavam s tou nocni nizkou teplotou aspon na tech 10 °C, pak je dam nekam k plotu asi na zapad, okurky tam docela sly :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod radek.god » 12 kvě 2022, 17:14

Semenacky Kiwana...

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 09 čer 2022, 20:13

Solanum sisymbriifolium.
ObrázekObrázek
Už poznám jednu slabosť tohto druhu,tou je pásavka zemiaková.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod majoxx87 » 09 čer 2022, 21:43

Ďalšou pomerne významnou slabosťou bude, že to kvôli tým tŕňom neoberieš :lol:
Mal som to zopár sezón, ale tie tŕne sú naozaj nepríjemné a väčšina plodov kvôli tomu ostala na rastline a nikomu sa to nechcelo trhať...

Obrázek
Naposledy upravil majoxx87 dne 10 čer 2022, 07:05, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 10 čer 2022, 06:18

V mojom prípade to však považujem za výhodu.Keďže to mám vysadené na spoločných záhradkách.Aspoň mi to nikdo nebude trhať :D A ja som vyzbrojený. :lol: :lol: :lol:
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 23 čer 2022, 13:09

Žeby som sa konečne dočkal úrody ? :)
Obrázek
Našiel som ich celkom 5.Vyzerá to nádejne ale je skoro sa tešiť.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod dzani696 » 31 črc 2022, 14:18

Pokus o naštepenie sa podaril a dokonca už nahadzuje na kvet.Tento rok z toho už nič síce nebude ale budúci rok nebudem aspoň potrebovať rebrík. :D :D
ObrázekObrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Netradiční zelenina ;-)

Příspěvekod radek.god » 31 črc 2022, 18:11

Letosni premiera s Kiwano :-)

zatim dobry, snad dozraje :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 95 návštevníků