DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Cornus King » 16 črc 2021, 21:45

Cześć Tibor,

1. Każdego derenia można uformować na duże drzewo albo krzew. Zależy od Ciebie co chcesz. Najlepiej prowadzić w formie niskiego drzewa 2-3m z pniem 50-70 cm. Jak będziesz prowadził w formie krzewu to mogą Ci odrastać dzikie pędy i zdominować szczepiony pęd. Elegantnyj rośnie mocno na boki. Pozostałe odmiany w tym Egzoticznyj rosną bardziej pionowo. Z małego drzewka łatwiej jest otrząsać owoce jeśli opadają.
Egzoticznyj to sport/mutacja odmiany Swietliczok. A Swietliczok to mutacja odmiany Łukjanowskij.
2.Wszystkie są szczepione/ okulizowane na dzikich podkładkach. Nie ma wyselekcjonowanych podkładek dla derenia. W tym roku zaczynam badanie podkładki zmniejszającej wzrost o 50 %.
3. Najsmaczniejsze/najsłodsze dla mnie to: Szafer, Nikołka, Swietłana, Kasanlak, Macrocarpa, Wydubieckij i żółte: Nieżnyj, Flava. Bardzo smaczne jest Semen ale bardzo późny i u mnie nie dojrzewa. Nie skosztowałem jeszcze wszystkich odmian jakie mam w kolekcji a mam przeszło 100. Czekam na owoce części z nich :D
4. Dereń nie lubi podmokłych terenów i może tam chorować. Lubi wysokie pH i dużo potasu K. Przy niedoborze potasu K mogą zasychać liście w gorące dni. Najzdrowsze są odmiany o okrągłych owocach zbliżone do dzikich np. Juliusz, Florianka, Podolski. Ale to są odmiany raczej na przetwory. Wczesną wiosną gdy jest chłodno i wilgotno mogą mogą atakować choroby.
5. Z tego co pamiętam to mówiła o odmianie Czarny a to najprawdopodobniej odmiana Violacea.
Violacea rośnie bardzo zdrowo, owoce najciemniejsze ze wszystkich, mają bardzo ciekawy smak lekko smakują jeżyną ale są małe.
Bardzo zdrowe owoce mają hybrydy c. mas x cornus officinalis. Jedną z nich jest ukraińska Etiuda. Będą też za kilka lat odmiany z Arboretum w Bolestraszycach.
Obrázek
Cornus King
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 črc 2021, 22:39

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Cornus King » 16 črc 2021, 21:57

Zdjęcie derenia zrobione w 2020 roku. Posadzony jednoroczny o wysokości 120-140 cm w 2017 roku.
Obrázek
Cornus King
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 črc 2021, 22:39

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod BXL » 19 črc 2021, 13:54

Cornus King píše:Zdjęcie derenia zrobione w 2020 roku. Posadzony jednoroczny o wysokości 120-140 cm w 2017 roku.
Obrázek

Bude Drienkovica :)
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Ragnar » 10 srp 2021, 15:48

Vlevo Dřín Hlavatý a vpravo Dřín Čínský. Lonské semenáčky z Tropiku, začátkem roku to byly malé rostliny, ale krásně se rozrostly. Sou z nich pěkné dekorativní rostliny.
Obrázek

Zatím nechám v květináčích. Čínský by měl zimu přečkat v pohodě, ale Hlavatý asi nebude tolik mrazuodolný.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod caver » 10 srp 2021, 21:14

U mne už pár dní dozrává nejranější odrůda: no name žlutý z Bulharska, chuťově nejlepší z mých odrůd, jedlý již ze stromu.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod amy80 » 04 zář 2021, 06:43

Před skoro 3 lety jsem vysadila dva dříny - Jantarový a Pozdní okrouhlý.

Bohužel jsem se tehdy neobtěžovala zjistit si podmínky pro dřín, považovala jsem ho za nenáročný všesnášející plevel... a teď zjišťuju že má údajně rád neutrální až alkalickou půdu, nezamokřenou, a slunné stanoviště... kdežto já ho mám v polostínu, v půdě celkem dost kyselé a permanentně vlhké :lol: :lol:

Holt tady jsem se utnula pořádně... Obě rostliny sice nevypadají vysloveně špatně, listy jsou ok, ale rostou hoodně pomalu...

Co myslíte, mám si radši ušetřit čas a rovnou je nahradit, nebo to má cenu ještě zkoušet?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 04 zář 2021, 07:18

Jsou to rostliny, které zde v okolí přirozeně rostou na vysluněných (až vypálených) úbočích krasových oblastí. Ale v sadu je mám vysazené na západním svahu v neutrální půdě a daří se jim skvěle - slunce tam ovšem mají dostatek a přihnojuju bohatě vápencem.
Normálně rostou pomalu, ale pokud mají dobré podmínky, tak klidně udělá mladá rostlina i 2m výhon za sezónu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod kasta » 04 zář 2021, 10:15

taky bych je tam nechal, jestli tam rostou - ja ho mam na severnim svahu v jilu, castecne zakryty svestkama a je to velky kosaty strom. navic mi neprijde ze by to sucho zase tak desne miloval, u nas v nekterych suchych letech vypadal dost splihle a v roce 2018 se mu v lete vsechny plody scvrkly a primo na strome uschly.
jen asi to primy slunce aspon par hodin denne potrebuje aby nasadil dostatek plodu
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1285
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tibor » 04 zář 2021, 12:10

Poznám lokalitu kde v lese pod stromami rastú desiatky drieňov cca dvoj-troj metrové kríky. Na jar bohate kvitnú, ale plody nikdy nemajú. Či to je tieňom alebo niečim iným povedať neviem. Hore na hrebeni je ale malá čistinka kde je tiež pár drieňov a tie plodia. Malé a hnusné plody, ale plodia.
Ako bolo napísané zo začiatku je normálne že rastu pomaly.
Pokiaľ je tá pôda len vlhká a nie úplne podmáčaná tak by to mohli dať. Teória vraví že pre drieň je najhoršia kombinácia chladná a príliš vlhká pôda.
Horšie to vidím s tou kyslosťou. Ale asi to nebude také zlé ako si ty myslíš. Ak by ta pôda bola naozaj kyslejšia, už by to bolo na listoch vidieť teraz.
Ale keď píšeš že veľa nenarástli tak presadenie na vhodné stanovisko nebude žiaden problém a vlhkému polotienistému miestu sa potešia rastliny ktorým takéto podmienky vyhovujú(zemolez, čierna ríbezľa, baza čierna...)
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod michal3681 » 16 pro 2021, 22:00

Kolegové pěstitelé dřínů, mám asi zbytečný dotaz, ale jak se říká: líná huba, holý neštěstí! Nemáte někdo "zapomenutý" semínka dřínu. Vím, že čas dřínů minul, ale ... S12
michal3681
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 08 lis 2014, 19:06
Bydliště: Paršovice, 322 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod caver » 16 pro 2021, 22:20

Můžu Ti nasbírat pod stromky, není problém.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 16 pro 2021, 22:25

Semínek je hromada, problém je ten, že musí 1-2 roky přeléhat než vyklíčí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod michal3681 » 16 pro 2021, 22:46

Já vím, To mi nevadí :D . Chci si do budoucna zkusit napěstovat nějaké podnože. Takže když bude nějaká nabídka, napište SZ. Díky předem
michal3681
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 08 lis 2014, 19:06
Bydliště: Paršovice, 322 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Diana.Jerem » 03 led 2022, 20:03

Krásný večer přeji! A prosím, měl by někdo semena dřínů navíc? Určitě mix odrůd. O statifikaci vím... Získala jsem pozemek 2609 m2, který plně využiji jen na zahradničení a rozhodně ho chci osázet právě plodnými rostlinami. Tedy momentálně je to spíš leta neudržovaná džungle, ale nevadí, konečně vlastní pozemek.. :D
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 840
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tibor » 08 led 2022, 23:44

Ak by som sadil drieň zo semena tak jedine z exempláru čo má zaručene chuťovo kvalitné plody.
Ale aj tak by som u tohto druhu do semenáčov v živote nešiel. Jedine ak v rámci pokusov, ale nie že by som od toho niekedy niečo chutné očakával.
Prípadne tie semenáče potom niečim preštepiť.
Za posledné roky sa k nám dostali úžasné odrody pokiaľ ide o drieň a mrhať časom a miestom na semenáče mi ozaj rozumné nepríde.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků