DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 12 bře 2020, 13:32

Teda nechcu ti kazit chuť, ale to vypadá na nějaký žlutolistý kultivar, který, dovolím si tvrdit, bude zajímavý spíše tím olistěním než chutí. Ale to jen tak tipuju, zkušenost s tím nemám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod fahrweed » 12 bře 2020, 13:48

moonvil píše:Teda nechcu ti kazit chuť, ale to vypadá na nějaký žlutolistý kultivar, který, dovolím si tvrdit, bude zajímavý spíše tím olistěním než chutí. Ale to jen tak tipuju, zkušenost s tím nemám.


Je to žlutozelený kultivar jak píšeš. Případně bych něco zkusil doroubovat z nepohledové strany... spíš jde obecně o tu chuť - kdyby to nebylo ideální na přímý konzum, ale dobré na marmelády, omáčky, sirupy, tak je to furt fajn.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 12 bře 2020, 14:11

Jo, pokud tam každý rok nenápadně přeroubuješ jednu větev, tak si toho manželka třeba ani nevšimne :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 13 bře 2020, 10:13

Vydubeckij
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod fahrweed » 16 bře 2020, 20:41

Z vašich zkušeností - jak moc je dřín křehký? Musím po karanténě zorganizovat stěhování tohohle macka (výška cca 3,5 m). Je to zmiňovaná Aurea, do které si případně něco doroubuju :-)

Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod mifin » 16 bře 2020, 21:00

Myslím, že moc křehký nebude, dřín má opravdu velice tvrdé dřevo.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Radim K » 16 bře 2020, 21:08

Hmm, přesně takový jsme asi před dvěma lety okukovali v litomyšlských školkách :lol: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod fahrweed » 16 bře 2020, 21:21

Radim K píše:Hmm, přesně takový jsme asi před dvěma lety okukovali v litomyšlských školkách :lol: .


možná byl putovní ... vzhledem k tomu, jak pomalu dřín roste, už to nebude žádný mladík :)
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod kasta » 16 bře 2020, 21:32

ja jsem si ten Vydubecky pred dvema roky poridil, nevim kde jsem udelal chybu, kontejnerovana rostlina, zasadil jsem ji v predjari. krasne vykvetl, vetsi kvety nez ten klasicky divoky.... dokvetl a uz se neprobral, nenasadil ani list a na podzim jsem ho uplne suchej vyhodil. papirove idealni podminky nemame, ale vedle zadazeny semenacek roste hezky a hned vedle mame asi 50i lety drin, tak jsem si rikal, ze by tu mohly jit....
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod adypro » 17 bře 2020, 14:15

Nám na chalupě krásně rozkvelt loni vysazený Jolico (koupila jsem ho už s prvními plody a nebylo to špatné, u kamarádky jsem jedla Jantarnyj a ten je teda chuťově o třídu jinde, chutnal i dceři), letos bych ráda přidala další odrůdu, nějakou žlutoplodou a nějakou tmavoplodou.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod mifin » 17 bře 2020, 19:45

Dnes mi dorazil Jantarnyj již dříve objednaný v jukka. Naštěstí není narašený, tak ho zkusím přiroubovat k Vydubeckému. Na Jantarnyj naopak přidám Vydubecký a keř pak půjde k rodičům.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Satan » 28 bře 2020, 14:35

Šestnáctiletý Dřín .

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Zajdavid » 15 čer 2020, 17:12

Zdravím.

Dospěl jsem k názoru že mi chybí vitamín C, jestli je to pravda nebo ne nechme teď stranou, dřín mi přijde momentálně jako asi nejlevnější a nejsympatičtější varianta jak vitamín C doplňovat. Prohledávám net ve snaze najít někde nejucelenější souhrn všech variant dřínu, zatím jsem neuspěl.
Pokud by někdo věděl, dejte prosím vědět.

Zajímá mě u každé varianty zda dřínky opadávají a dřínjak naroste veliký, jestli to bude strom a nebo keř.
Jde o to jestli ho dát sousedovi k plotu nebo ne a k tomu by se mi ty informace hodili.
Jestli je chuťově příjemný bez toho aniž by musel být dva týdny utržený, jestli je kyselý (to zrovna nemusím) a samozřejmě jak jsou dřínky veliké, jestli jdou od pecky jak moc je sladký (raději co nejvíc).

Kde ho sehnat a nepřijít o majlant?

Našel jsem stránky,ale zmínka zde o ní asi nepadla a to mě zaráží. Dřín se podle toho co tam píší a co píší jinde dá sehnat za zlomek ceny, 89,- je tam cena teď.
U každého píší že dorůstá dvou metrů.

Nikdy jsem si po netu nic nekupoval, takže bych uvítal nějaké moudro.

Děkuji. Zajdavid.

Stránka je:

http://okrasnezahradnictvi.cz/index.php?keyword=Cornus+mas&Search=Hledat&Itemid=2&option=com_virtuemart&page=shop.browse&vmcchk=1&Itemid=2
Zajdavid
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14 čer 2020, 14:28
Bydliště: Někde mezi Brnem a Hodonínem

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod amy80 » 15 čer 2020, 17:25

Zmínka zde padla, a ne jednou - zkuste "Konvičková", např. viewtopic.php?f=39&t=54&p=56786&hilit=konvi%C4%8Dkov%C3%A1#p56786
a také strýčka Googla.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 15 čer 2020, 20:58

Pokud máš pocit akutního nedostatku vitamínu C, tak dřín je sice taky dobrá volba, ale ne ta nejrychlejší. Počítej s tím, že tyto rostliny poměrně pomalu přirůstají - leda, že bys jim dopřál extra péči nebo je pěstoval v lokalitě, kde více prší. Jinými slovy první 2 roky z toho sklidíš hrstičku, další rok 2 hrstičky, atd. V tomto je rakytník o dost rychlejší.
Veliký bude tak jak ho necháš, ale pokud vysadíš malou sazenici, tak ke dvěma metrům se dostaneš někdy za 5-10 let, není to jak muchovník, který ti za sezónu udělá metrové pruty i v totálním suchu.
Chuť je sladkokyselá, ale nečekej od toho sladkost třešně, má to takový natrpklý ocásek, ale nikoli nepříjemný.
Cena 89 leda tak za semenáč, roubovanec těžko.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron