DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod MartinS » 11 bře 2022, 20:04

Drien uz je takto v plnom kvete.
Obrázek

Aj prvych opelovacov som na nom videl.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Satan » 19 bře 2022, 18:41

Dřín brzy rozkve.
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 22 bře 2022, 19:10, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tovy » 19 bře 2022, 23:15

Kdyby jeste nekdo shanel seminka, tak jsem si tu na okne zapomnel krabicku s nekolika - bude to nejaky mix, urcite alespon jedno seminko z Jantarnyjho. Ale jsou sucha, mozna nektere maji uz 2 roky :)

Mimochodem Jantarnuj mi zatim chutnal nejvice z asi 8 odrud, co tu mam. Ale minuly rok mi dozral poprve Vysegorodskij a krome toho, ze byl jasne nejvetsi, tak i nejchutnejsi. Musim sehnat Szafer, kdyz o nem vsichni basni, jak je dobry, ten jeste nemam.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Satan » 25 bře 2022, 16:56

Dřín odkopek 18 let na zahradě původní strom zámecká zahrada Teplice , odhad 17- 18 století .
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod radek.god » 27 bře 2022, 17:00

Konečně se probouzeji. CORNUS z Tropiku

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Satan » 28 bře 2022, 19:27

Zámek Teplice,
Obrázek

Obrázek

Obrázek
dřín v Zámecké zahradě.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod bradhal » 22 dub 2022, 09:50

Zdravím.
Mám na zahradě kus místa a už nevím, co bych pěstovala, takže vybírám dřín. Bydlíme v krasu, okolo nás rostou divoké v přírodě a jeden Bulhar tu má letitý strom s velkými plody, takže opylování zjevně není problém. Ovšem pořád nevím kterou odrůdu. Diskuzi jsem četla celou několikrát. Ocenila bych neco jedlého pokud možno ze stromu.
Jinak ráda nakupuju třeba tady http://www.stareodrudy.org/ovocne-strom ... Dn/14.html - stojí za to některá z nabízených odrůd? Ale nemusí být. Mám pídit po jiných jinde?
Děkuji za radu a kiwifóru zdar.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 22 dub 2022, 10:35

Těch dřínů co jdou jíst přímo ze stromu až tak moc není. Mám tu nějaký žlutý s trochu menšími plody a pak Elegantnyj, u kterého se uvádí, že lze taky jíst přímo ze stromu, ale rozuměj tomu tak, že tyhle odrůdy dozrají normálně jako jiné, jen o něco pevněji drží stopkou na větvi, takže něco po změknutí spadne a část se udrží. Nevidím v tom nějakou extra výhodu, bez které bych nemohl žít, stejně mám pod všemi dříny na podzim položenou netkanku a chodím to každé 2-3 dny oklepnout a sesbírat do kýblů. Popravdě to, že dřínky sklepnu do plachty a sesbírám mi nakonec přijde praktičtější než obcházet keř a zkoušet u každého plodu z tisíců jestli už je měkký nebo ne. Setřepané je pak doma nechávám ještě dojít, musí se to vždy druhý den trochu probrat, protože nikdy všechny nezměknou naráz.
Budu něco teďka v sezóně roubovat, akorát mám akutní nedostatek podnoží, takže vyrobím jen pár kusů. Pokud si ale v lese najdeš pod starým keřem nějaký semenáč, tak ti na to můžu něco hodit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod bradhal » 22 dub 2022, 12:01

To jíst ze stromu asi mělo být v uvozovkách, sběr opadaných není problém. Spíš aby se to dalo konzumovat pokud možno bez úpravy - ten od Bulhara mi chutná posbíraný ze země, ten divoký mi přetočí čelist za ucho. O výrobu marmelády nebo likéru mi až tak nejde.
Po semenáčích se zkusím podívat, ale ono je to u nás v úzkém pásu na rozhraní polí, tak tam toho asi moc nebude, a Bulhar má zem pod stromem upravenou a odplevelenou. Nicméně díky za nabídku.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 22 dub 2022, 12:27

Ajo, no tak to si nemusíš dělat starost - všechny tyto odrůdové dříny jsou velmi chutné, po patřičném změknutí ztrácejí trpkost a cukernatost je také solidní.
Mezi Babicemi a Kanicemi na Čihadle se dá najít spousta semenáčů, akorát bývají menší a je potřeba je nechat do podzimu poporůst než se na to dá roubovat.
Případně pokud vyškemráš od Bulhara nějaké rouby, tak mohu poskytnout svoji podnož, mám tam asi 3 volné aktuálně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 23 dub 2022, 06:49

bradhal píše:To jíst ze stromu asi mělo být v uvozovkách, sběr opadaných není problém. Spíš aby se to dalo konzumovat pokud možno bez úpravy - ten od Bulhara mi chutná posbíraný ze země, ten divoký mi přetočí čelist za ucho. O výrobu marmelády nebo likéru mi až tak nejde.
Po semenáčích se zkusím podívat, ale ono je to u nás v úzkém pásu na rozhraní polí, tak tam toho asi moc nebude, a Bulhar má zem pod stromem upravenou a odplevelenou. Nicméně díky za nabídku.

U mňa sa dá z kríka jesť tento https://www.szmaragdoweogrody.pl/deren_ ... s_mas#read
Či je to on isto neviem,rastlinu mám od Kohanta S20 Má trošku menšie plody ale z červených je najchutnejší.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod MartinS » 20 kvě 2022, 22:25

Dosadil som k 2 cervenym drienom zltoplodu odrodu Lutea. Chcel by som vas poprosit o info ak ju niekto mate. Ako sa na jesen sfarbuju listy tejto odrody? Keby ste mali niekto aj fotku, bolo by to genialne. Na googli som nenasiel. Preto sa pytam, lebo je to moj konicek sledovat ako sa rozne dreviny sfarbuju na jesen. :D Vydubeckij robi krasnu oranzovu farbu, tak som zvedavy aka bude Lutea, len do jesene daleko, kym sa "vyfarbi" ta moja. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 21 kvě 2022, 08:19

Nevšiml jsem si, že by se Lutea vybarvovala nějak výrazně jinak než ostatní dříny. Kousek vedle mám Pseudocydonii sinensis a to je jiná káva, pokud ujíždíš na barevných listech, tak to je vhodný kandidát.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod MartinS » 21 kvě 2022, 14:47

Vdaka za info. Pozriem tu pseudocydoniu.
Ano, farebne listy su taka moja "uchylka". :)
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod radek.god » 22 kvě 2022, 14:39

Satan píše:dřín v Zámecké zahradě.



A ja myslel, ze je malej kerik...
Tak to nechci videt za par let :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Rudolf M a 7 návštevníků