DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 22 kvě 2022, 15:57

Neboj, toho se nedožiješ, to jsou staleté exempláře.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod radek.god » 14 čer 2022, 16:20

No spis me zarazi, proc mi driny a asiminy
venku v zemi tak nak chcipaji.
Jsou na strani natocene na vychod, kde je slunce cca do poledne.Na rezu jsou stale zelene, listky uschle nebo zadne, zemina rozhodně neni vysusena.1-2 roky staré, loni koncem roku z Tropiku.Do zacatku jara na balkone a nekdy od jara, kdyz zacaly rasit listy a bylo tepleji, tak jsem je zakopal ven.Hlavne u asimin jsem daval pozor na ten korenovy bal ... :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod radek.god » 16 čer 2022, 19:45

mate nekdo prosim zkusenosti s rizkovanim ?
- zakoreni driny jen ve sklenici s vodou ? :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 16 čer 2022, 20:23

Jestli ti chcípají i dříny, tak to všechno vykopej, hoď na jednu hromadu a zapal. Odolnější rostlina snad ani neexistuje.
Zakoření to, ale jestli ve vodě, to nevím - tuhle metodu používám jen u pepín, jinak to většinou moc nefunguje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod radek.god » 16 čer 2022, 23:45

No tak je tu nic moc zemina co sem nekdo na sidlisti navezl pri stavbe mensiho baraku.
S tim moc kouzel nevymyslim.Jakmile se malou lopatkou dostanu tak na 20cm hloubky, tak je to tvrdy jak kamen.
Spis takova smes jako na poli, ale ten svah jak je na vychode, tak tam docela sviti slunce a neni to i po vydatnem desti bahno.
Akebie a incarnata s tim docela zapasi.Zespodu jsem je musel ze sikmeho terenu vykopat a dat je nahoru na rovny teren.Mam tam jeste rybizy, angrest a 3 mensi fejchoy spis dole ( semenacek fejchoa a pistaciovniku a starsi fejchoa to nedaly :-( )
A nahore na svahu je 20-30 cm cornus , 100% Lutea, ten roste.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod dzani696 » 26 bře 2023, 14:46

Lutea
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tovy » 23 dub 2023, 22:31

Takovy maly report, jak to tu procitam.

K tomu jezeni z kere - treba mi dost chutna Jantarnyj a ten casto zraly vydrzi i na keri. Zajimavy mi prisel Vysegorodskij (na fotce vedle semenacu), ktery mel (zatim z cca 6-8 drinu, co mi plodi), nejlepsi chut a i nejvetsi plody a vetsinou jsem ho trhal ze stromku - ale mel jen par plodu.Z nahodnych semenacku mam treba drin, ktery se postupne zbarvuje a zraly je tmave cerveny, tak se vetsinou dalo i na stromku relativne odhadnout, ktere drinky jsou nejzralejsi. Vedle mam dva a u tech je to horsi (jeden jde skoro do cerna, druhy do "klasicke" cervene.

Obrázek

Minule jaro jsem objednal asi 10 odrud drinu z cornus.com.pl (kolega-majitel tu psal). Po sezone mel jen mensi sazenice, ale chytly se vsechny velmi pekne a tenhle rok snad vsechny kvetou, tak snad bude na podzim na testovani.

Nejvetsi driny mam asi 7-8 lete nahodne semenace. Jsou celkem fajn, ale musi byt fakt zrale. Nicmene je nakladam jako olivy, to se dokonce nakladaji jeste nezrale a musim rici, ze je to fakt dobre. Kdo to nezna, tak moc se to popsat neda, snad ze to chutna jak ovocna nakladana oliva.. a vlastne vubec jako oliva :D Ale jestli vam chutnaji olivy, mohlo by vam to chutnat.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sonya » 26 dub 2023, 22:48

Ahoj, prosím o radu. Vysadila jsem na zahradě dřín, ale nemám s jeho pěstováním zkušenosti. Chtěla jsem ho, protože ho měl na zahradě můj děda a dřínky miluju.
Zjistila jsem, že by se měl prořezávat, ale nevím, jak a kdy. Našla jsem jen informaci, že dřín dobře snáší řez, a nic víc. Navíc ho potřebuju zapěstovat do tvaru keře, ne stromu, a tady už vůbec netuším, jak na to. Poradíte někdo?
Sazenici mám ze zahradnictví, kontejner, odrůda Jolico, má být max 3 roky stará, a koupila jsem ji už kvetoucí, takže jsem ji zatím vůbec neřezala. Prodejce mi pomohl vybrat takovou, která poroste do tvaru keře, ne stromu, ale já tomu prd rozumím. Zasadila jsem ji asi před 3 týdny.
sonya
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2023, 18:56

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod dzani696 » 27 dub 2023, 06:36

Taký základ: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14061/397127#1830 Sobota 15.04.2023 reportáž od 30:25
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 27 dub 2023, 06:38

Dobře snáší řez, takže jej můžeš tvarovat a zakracovat vlastně kdykoli podle potřeby. Pokud z toho chceš keř, tak to chce provést první řez níže - tam je akorát potřeba si pohlídat, ve kterém místě je to roubované, abys to nešmikla pod roubem. No a pak výhony občas zakrátit, aby se větvily, pokud budou mít tendenci hnát moc do výšky, ale dříny se naštěstí větví docela ochotně i bez pomoci. Jestli to můžeš vyfotit, tak to sem vlož.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sonya » 27 dub 2023, 10:11

moonvil píše:Dobře snáší řez, takže jej můžeš tvarovat a zakracovat vlastně kdykoli podle potřeby. Pokud z toho chceš keř, tak to chce provést první řez níže - tam je akorát potřeba si pohlídat, ve kterém místě je to roubované, abys to nešmikla pod roubem. No a pak výhony občas zakrátit, aby se větvily, pokud budou mít tendenci hnát moc do výšky, ale dříny se naštěstí větví docela ochotně i bez pomoci. Jestli to můžeš vyfotit, tak to sem vlož.


Přidávám fotky. Jedna je ze dne vysazení, 10.4., a druhá z 22.4. Bohužel nejsou ze stejného úhlu a na první není celý. Vysoký je kolem metru, řekla bych.
Roubování má až skoro u země, takže to by mělo být v pohodě.

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil sonya dne 27 dub 2023, 11:20, celkově upraveno 1
sonya
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2023, 18:56

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sonya » 27 dub 2023, 10:30

A ještě: po vysazení mu takhle zhnědly špičky listů, jen těch pár úplně nahoře, ostatní jsou v pohodě. Fotka je z 16.4., 6 dnů po vysazení. O další týden později se nezdálo, že by se to šířilo. Je to normální, nebo se mám strachovat?
Obrázek
Naposledy upravil sonya dne 27 dub 2023, 23:35, celkově upraveno 1
sonya
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2023, 18:56

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 27 dub 2023, 11:53

Zahnědnutí listů neřeš, to se spraví. Ten tvar je asi ok, když ponecháš ten postranní obrost a občas přiměřeně zakrátíš vršky, tak to může být hezký keřík.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sonya » 27 dub 2023, 17:01

dzani696 píše:Taký základ: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14061/397127#1830 Sobota 15.04.2023 reportáž od 30:25


moonvil píše:Zahnědnutí listů neřeš, to se spraví. Ten tvar je asi ok, když ponecháš ten postranní obrost a občas přiměřeně zakrátíš vršky, tak to může být hezký keřík.


Oběma děkuji za rady!
sonya
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2023, 18:56

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 27 dub 2023, 21:16

sonya píše:Ahoj,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků