DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod aminka » 15 srp 2008, 11:39

V rámci ozdravování svých potomků jsem zakoupila krásný exemplář dřínu. A dokonce založil poupátka :D14 Jsem na něj zvědavá, před pár dny jsem dřín jedla v zoo, kde ho mají vysázený v živých plotech, a musím říct že dostatečně zralé plody jsou výborné :D15 Máte někdo zkušenosti s pěstováním dřínu? Musím mít ještě další rostlinu nebo stačí jedna aby se dobře opylila?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Krumme » 15 srp 2008, 12:19

Stačí jedna rostlinka. Doufám že jsi ji zasadila na místo s velikým prostorem. Docela bujně roste. Jinak není náročná na nic, snad jen v období sucha takto malou sazenici občas zalij. Hnojit nebo něco jiného opravdu nevyžaduje. Je to "rumištní strom". Ale ty plody jsou skvělé, dětem budou chutnat. Dají se i /celé/ nasušit a vařit z nich v zimě čaj.
Dobrou chuť. :wink:
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod aminka » 15 srp 2008, 12:26

Místa bude mít dost S6 tenhle dřín by měl růst sloupovitě, no snad nebudu muset časem prosit místní dobrovolné hasiče o žebřík S1
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Krumme » 15 srp 2008, 12:50

S17 Žebřík není třeba. Dají se - když dozrají - pěkně otřepat - jako švestky.
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 15 srp 2008, 13:10

Teda lidi, když to tady pozoruji, kam to všechno sázíte ? S15 Já už se na zahradě nemohu ani otočit ( chodím na silnici ), natož aby se mi tam ještě něco vešlo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Krumme » 15 srp 2008, 13:39

Tak to já mám problém spíš opačný :D8 , zahrada skoro 1 ha a zaplněná je tím, čím nechci. Když jsem ji koupil, žačal jsem ji "zušlechťovat" motorovou pilou... :D :wink: Ale za těch 20 let stejně není podle mýho gusta. Letos jsme ji začali kompletně rekonstuovat.Pár záběrů z ní je tady:

http://www.citrusari-brno.estranky.cz/f ... ivo-novaka

Na podzim budu dál oplocovat kus pozemku a už teď jej mám na jarní výsadbu skoro plný. Přijdou tam 4 tomely, 2 asiminy, 3 muchovníky, jujuba, .... No raděj přestanu, nebo to zakřiknu a nevleze se mi to tam... :D11
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod aminka » 15 srp 2008, 15:46

Koukala jsem na ty fotky - máš to pěkný - úplná botanická S6 Ta mučenka s plody mě zaujala, to je ta co ji nabízíš na svých stránkách?
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Krumme » 15 srp 2008, 16:24

Je to Passiflora morifolia - na stránkách je nabídka pro "nezasvědcené". Pokud ji cheš, pošlu ti ji. Samozřejmě zadara!
Takhle kvete:

Obrázek

Nebo případně cokoli... :wink:

PS: Omlouvám se, že sem dávám něco, co do tématu nepatří...
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 15 srp 2008, 21:00

Jedna zaujimavá stránka http://www.kizil.com.ua
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod HankaS » 16 srp 2008, 13:23

Krumme, omlouvám se , že ti musím oponovat, ale dřín je samosprašný pouze nejistě. U nás v lese jeden roste, každoročně bohatě kvete ale plod nikdy žádný. Tak jsem si to zjišťovala a dozvěděla se, že samosprašný je jen v nízkém procentu případů. Nicméně se prý dá roubovat a to by na sprášení mělo stačit. (tím myslím, že na původní rostlinu se naroubuje jedna větev jen kvůli sprášení) Takže Aminko, jestli si na to troufneš, můžu ti dát rouby. Sama mám dřín od lonska, zatím nekvetl.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Krumme » 16 srp 2008, 16:04

Mě se neomlouvej, nemáš vůbec za co.. Každý má právo napsat svůj názor. :wink:

Dal jsem si práci a hledal na netu nějakou takovouto informaci. Po hodině hledání jsem to vzdal...
Nikde se o tomhle nepíše. Ale přes to můžeš mít pravdu. On totiž dřín patří rodově do "svíd". Tak že pokud někde o okolí dřínu je nějaká svída, může ho její pyl opylovat. Jak uvádíš ve tvém případě, u lesa asi žádná svída neporoste.
Pak je tu druhá možnost: Dřínů, stejně jako čehokoliv jiného je spousta odrůd /klonů/. Některé mohou být samosprašné, jiné ne.
Víš, ono vůbec téma samosprašnosti a cizosprašnosti je hodně tenký led. Ale toto je na úplně jinou diskuzi.
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod aminka » 17 srp 2008, 12:10

To je zajímavé, s tím opylováním svídou. No, dřínova sousedka cca o 10 m dál je svída bílá, variegata, každoročně kvete, tak uvidíme. Jinak tu kolem další dřín (mas) neroste ani v nejbližších zahradách. S2 No a Hanko, s tím roubováním - díky za nabídku, ale roubovat neumím, ještě jsem to nezkoušela a přiznám se že z toho mám trošku strach. Ty bys to zvládla?
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod HankaS » 17 srp 2008, 22:32

Aminko, zatím jsem roubovala jen jabloně. Krumme, o dřín a jeho sprašnosti byla dlouhá diskuse na Livingu, jinak já se na to dotazovala ještě ve starých odrůdách a tento názor mám od pana Peška. Po dřínu jsem u nás pátrala a roste tam opravdu jen jeden a kupodivu svídy úplně všude kolem, je jich plný les. Problém je ale asi v tom, že kvetou úplně jindy. V době, kdy kvete dřín, nekvete téměř nic jiného (aspoň u nás).
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Krumme » 18 srp 2008, 06:55

Hanko, doopravdy netuším, v čem by mohl být problém. V mém okolí roste volně taky několik dřínů. V jejich okolí / určitě do 100 metrů / není jiný. A ty svídy taka ne. Asi to bude opravdu o těch odrůdách - klonech. Kdyby opravdu byl cizosprašný nebo jen potřeboval druhou rostlinu, někde na netu by kolem toho něco bylo. /Vem si příklad rakytníku/
Možná bych pochopil, že to bude podobný jako s kiwi.. Když je druhá roslina /samec/, jsou vyšší výnosy. Ale pokud říkáš, že vůbec nic, tak to nechápu.
Uživatelský avatar
Krumme
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 311
Registrován: 08 srp 2008, 14:52
Bydliště: Tišnov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod HankaS » 18 srp 2008, 20:01

Taky tomu nerozumím, ale je to tak. Co se týče rakytníku, tak tam je to taky sranda - mám jen samice a ačkoli nikdo ze sousedů v okolí aspoň sta metrů rakytník nemá, přesto je na každém keři každoročně pár bobulek ( tím myslím tak do 20)
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: miro22 a 16 návštevníků