DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 20 zář 2023, 11:19

Výborný byl letos třeba Koralowyj Marka. Některé keře se mi ale nepodařilo přes léto uzalívat a plody byly pak menší a celkově méně kvalitnější.
Lutea je hodně raná, ale má drobnější plody, na přímý konzum fajn odrůda.
Elegantnyj má plody trochu jiné než na tvé fotce (teda pokud mám opravdu Elegantnyj).
Exotyčnyj, Szafer, Bolestraczycki dost podobné odrůdy, liší se jen v maličkostech.
Chuťově velmi dobrý tradičně Hažji.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod kaaja-el » 21 zář 2023, 13:17

O tom Hajži nemohu nic najít. Má nějaká synonyma?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 21 zář 2023, 13:43

Je to semenáč nějaké starší ukrainské odrůdy, který kdysi vyselektoval pan Hažmuka Jiří (odtud Hažji). Svého času jej prodávalo i Adavo.
Má velké plody a výbornou chuť - co víc si přát.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod kaaja-el » 21 zář 2023, 16:08

moonvil píše:Je to semenáč nějaké starší ukrainské odrůdy, který kdysi vyselektoval pan Hažmuka Jiří (odtud Hažji). Svého času jej prodávalo i Adavo.
Má velké plody a výbornou chuť - co víc si přát.


A i velký výnos? :-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 21 zář 2023, 16:53

To beru u dřínů za samozřejmost. Teda aspoň jsem nikdy neměl žádný, který by plodil málo, spíše přeplozujou - letos asi takto: https://youtu.be/bDacZckMoN4
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod mulisak » 22 zář 2023, 20:50

Mně asi před týdnem poprvé zaplodil asi 2-3 letý stromeček, odrůda Jolico a chutově je to zklamání. Plody byly nepříjemně měkké a spíše trpké, i když byly tmavě červené a mnohé z nich jsem chutnal až poté, co samovolně opadaly. Před několika lety jsem chutnal divoký dřín a plody byly sice mnohem menší s velkou peckou, ale současně příjemně tuhé a spíše než trpké, byly kořenité až nasládlé, podobně jako šípky.

Jak byste popsali chuť vámi pěstovaných odrůd a kterou byste doporučili?
mulisak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2023, 13:20
Bydliště: Rousínov, 300 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod nene » 22 zář 2023, 21:22

Jsme na tom obdobně - z chuti dřínů - máme Jantarnyj a Světlačok- jsme opravdu zklamaní. Plody velké, ale ...něco tomu chybí.
V lese jsme vloni ochutnali dřín, plody sice malé, ale chuť specifická, dřínová, vynikající. Tohle chceme, shodli jsme se a hned na jaře vystartovali na to místo, že si vezmeme rouby. Houbelec, přehnala se tam v zimě nějaká sněhová kalamita, stromy popadané, terén neprůchozí, hledali jsme dlouho, ale ten dřín jsme nenašli. No tak teda, že si nějaký další koupíme, některý snad bude dobrý, výběr padl na nejrannější - Radost, Koralowyj Marka a Světlana. Radost přišel krásný keř, zarodil a my jsme v rozpacích - je to vůbec dřín? Plody výrazně měkké a sladké. Opravdu jen a jen sladké, fádní. Koralowyj jsme koupili v Ostrohu - je něčím zmordovaný, celou dobu od jara má asi dvoumilimetrové lístky, z některých pupenů se ty listy teď zvětšily na asi jeden centimetr - jestli přežije zimu je fakt otázka. Světlana živoří, přišla utopená s nahnilými kořeny...uvidíme, taky to moc na přežití nevypadá. Škoda že dřín z dětství, mohutný strom v městské zahradě, už před lety někdo nechal vykácet. :?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod kasta » 23 zář 2023, 15:52

zajímavé číst tady zkušenosti ostatních. jak jsem psal, mám na zahradě dva dříny, semenáčky. jeden velký keř a druhý má pár let. oba jsou chuťově podobné: kyselo, sladko, trpké - poměr se mění podle stupně vyzrání, ale vždy tam nějaká výrazná kyselo trpkost zůstává. plodnost taky nic moc, prostě sem tam bobulka. Z toho velkýho už jsme občas pár kilo sklidili, ale je to celkem rozložitý 4-5m vysoký keř takže hustota plodů taky nic moc. trochu se to zlepšilo vysazením toho druhého, letos bohužel nemůžu srovnat, protože plody jsou seschlé na stromech, ale vlastně je jich tam celkem dost.

už jsem na pěstování dřínů u nás skoro rezignoval, ale jak tu čtu vaše zkušenosti, přemýšlím, že bych přeci jen zkusil nějakou tuhle zajímavou odrůdu naroubovat do mého menšího dřínu na druhé zahradě. je to teda dřín lékařský a ještě neplodil, ale třeba ta lutea by tam mohla být zajímavá, když se chytne...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 23 zář 2023, 17:42

Já mám takový dojem, že řada lidí má problém s odhadnutím toho správného stádia zralosti dřínků.
Ono je to ale pochopitelné, protože nejdřív je to tvrdé (absolutně nejedlé), pak lehce měkké (stále nejedlé), potom asi 1 den optimálně měkké a následně už moc měkké a opět již téměř nejedlé.
Jít si prostě do sadu nazobat dřínků v praxi moc nejde, něco lze posbírat po zemi, ale jak to tam leží mezi ostatními již rozblemcanými a plesnivými, tak to není úplně ono. Raději to otrhám ještě tvrdé z keře - ale musí to jít lehce utrhnout, jinak nebrat, no a nechám doma v teple pár dní dojít. Je to takové ovoce pro trpělivé povahy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod kasta » 23 zář 2023, 17:56

no my jsem to řešili nákládáním dřínků a la olivy - do soli a olivového oleje :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 24 zář 2023, 10:17

Taky mám letos naloženo, ale víc jak 5kg by se toho asi nesnědlo.
Část jsem rozmixoval, zasladil a nadělal sirup - něco z toho se vypilo hned, zbytek šel v menších PETkách do mražáku.
Ještě chcu zamrazit i celé dřínky, dá se to pak vytáhnout a použít třeba do bublaniny jako třešně či višně, je to hodně výrazné, celkem osvěžující.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tovy » 28 zář 2023, 13:45

Ma pocit, ze kazdy rok drinky chutnaji jinak. Minuly rok mi poprve plodil Vysegorodskij a krome toho, ze mel nejvetsi (jeden!) plod, tak byl i chutove nejlepsi. Tenhle rok ma uz plodu dost, ale zatim me tak neoslovily, ale je fakt, ze nejak porad nemeknou, i kdyz nektere uz opadaly. Jenze je taky dost sucho (u nas v zari jen 2 prehanky). Naopak me prekvapily "divoke" driny, ktere chutnaly mnohem lepe v porovnani s minulym rokem. Nevim, cim to je (ty jsem obcas zalil, ale moc ne). Cekam na Szafer, ktery radi lidi mezi ty nejlepsi - take opadava, ale jeste poradne nezmeknul. Plodil poprve. Mam tu cca 15 odrud, zatim plodilo asi 10.

Lutea docela zklamani - neni spatna, ale vizualne nic moc diky cernym vlaknum (takze vypada jak prolezla cervem :). A i chutove se mi z tech zlutoplodych zda nejlepsi Jantarnyj, jen se spatne trefuje zralost. Jeste mi poprve plodila Alozsa, takovy standard asi.

Z vyrobku tenhle rok jednoznacne vede liker. Poprve, co jsem ho delal a vsem chutna. Dzem z drinku klasika - vzasade dost podobny sipkum, ten chutna take vsem. Nakladam jen par sklenicek - sice mi to chutna, ale zase se toho moc nesni a kvuli peckam se to neda poradne dat ani do salatu.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 28 zář 2023, 14:29

Prostě sucho. Já už letošní sběr ukončil, nejkvalitnější plody se sklízely začátkem září, kdy v půdě ještě bylo trochu vlhkosti ze srpnových dešťů. Stromky, které jsem předtím v červenci pravidelně nezaléval, nevyplodily skoro nic, dřínky na nich byly malé a tuhé, nechtěly dozrávat a postupně opadaly.
Teď už je zem opět vyschlá na prach i v hloubce, šance na dozrání zbylých plodů pohasla.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Lenkalor » 07 říj 2023, 19:04

Dnes jsem otrhala Kazanlak. Je o měsíc pozdnější než Vydubecký. Chuťově je o fous lepší Vydubecký, asi to bude počasím. Přeci jen je teď méně slunce.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Pokuston » 22 říj 2023, 18:36

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 73 návštevníků