DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 28 bře 2017, 20:21

Nápad je to v podstatě dobrý, ale ten hmyz v hranolech nebudou na 100% čmeláci. Z fotky bych to odhadoval na nějakou samotářskou včelu zednici. Podobná je zednice dvoubarvá, ale nevím, zda právě ta žije v dutinách ve dřevě. Patří sem také čalounice, pískorypky, maltářky. Jsou jich určitě desítky druhů, ne li stovky druhů a doopravdy jsou dobří opylovači. Viděl jsem desítky různých takzvaných hmyzích hotelů. Dírky navrtané do špalků, otýpky bambusových stébel, navrtaná pemza. Každý druh žije trochu jinak. Některý v písku, jiný v různých stéblech a pod. Nevím, zda takto z jara některý druh létá, ale je to možný. S těmi čmeláky bych to pro případ opylení dřínu nepřeháněl. Zimu z celé kolonie přežijí jen oplozené královny, ty právě létají. Jsou to ti obrovští jarní čmeláci. Květů si nevšímají, jelikož právě hledají domov pro své potomstvo, generace pro letošní rok. Až se to královnám povede, nakladou vajíčka a teprve potom se začnou shánět po nektaru pro své larvy. Tuto práci po královně převezmou dělnice a budou opravdu skvělými opylovači. To si ale myslím, že nejdříve za měsíc, na jižní Moravě a Slovensku to asi může být i dřív. Nyní však můžeme čmeláčí královny nalákat do úlků. Pak už budeme mít po zbytek roku smůlu, královny už si kolonie založí a jen co páči o potomstvo převezme první generace dělnic, samice nevyleze z doupátka, dříve než na podzim, kdy zase bude hledat zimoviště. Zde je odkaz na samotářské včely a myslím že by mohl zajímat. http://www.vcelkysamotarky.cz/o-vcelkac ... cna-1-jpg1
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 28 bře 2017, 20:25

Ještě musím smeknout, že populaci sis asi na zahradě vytvořil pěknou. Nemusí ale tento druh žít všude. Já tyhle nikdy neviděl v přírodě. Každopádně opylení máš zajištěno.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod ivan » 28 bře 2017, 20:37

Ja neviem, čo je to za hmyz - má oranžový zadoček(ale vypadá ako čmeliak, len v menšom)- či či sú to nejaké včely samotárky, resp. čmeliaci- ale na 100% opeľujú už teraz- lebo mám teraz rozkvitnutú asi 8 m vysokú mandľu- a lietajú na kvety, u suseda je rozkvitnutá drienka a tiež tam tam lietajú- a aj divé včely samotárky. Možno je to aj o tom, že chémiu v podstate nepoužívam....a dnes ešte aj navečer bolo mimoriadne teplo- a pod stromami do každej dierky v zemi sa chceli dostať tmavé divé včely samotárky- tie sa podobajú na naše včely... Pred x rokmi som "ich mal" len pár kusov- naozaj to funguje, teraz sú ich stovky...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod ivan » 29 bře 2017, 20:28

petrlcr píše:Nápad je to v podstatě dobrý, ale ten hmyz v hranolech nebudou na 100% čmeláci. Z fotky bych to odhadoval na nějakou samotářskou včelu zednici. Podobná je zednice dvoubarvá, ale nevím, zda právě ta žije v dutinách ve dřevě. Patří sem také čalounice, pískorypky, maltářky. Jsou jich určitě desítky druhů, ne li stovky druhů a doopravdy jsou dobří opylovači. Viděl jsem desítky různých takzvaných hmyzích hotelů. Dírky navrtané do špalků, otýpky bambusových stébel, navrtaná pemza. Každý druh žije trochu jinak. Některý v písku, jiný v různých stéblech a pod. Nevím, zda takto z jara některý druh létá, ale je to možný. S těmi čmeláky bych to pro případ opylení dřínu nepřeháněl. Zimu z celé kolonie přežijí jen oplozené královny, ty právě létají. Jsou to ti obrovští jarní čmeláci. Květů si nevšímají, jelikož právě hledají domov pro své potomstvo, generace pro letošní rok. Až se to královnám povede, nakladou vajíčka a teprve potom se začnou shánět po nektaru pro své larvy. Tuto práci po královně převezmou dělnice a budou opravdu skvělými opylovači. To si ale myslím, že nejdříve za měsíc, na jižní Moravě a Slovensku to asi může být i dřív. Nyní však můžeme čmeláčí královny nalákat do úlků. Pak už budeme mít po zbytek roku smůlu, královny už si kolonie založí a jen co páči o potomstvo převezme první generace dělnic, samice nevyleze z doupátka, dříve než na podzim, kdy zase bude hledat zimoviště. Zde je odkaz na samotářské včely a myslím že by mohl zajímat. http://www.vcelkysamotarky.cz/o-vcelkac ... cna-1-jpg1

Títo mini čmeliaci ( alebo včely samotárky) lietajú už dosť dlho- už aj mesiac- z tých od vlani zazátkovaných dier v hranoloch sa ich mladé vykuklili asi pred dvoma týždňami- a už tie diery obývajú ďalší- ktorí si tam už nosia peľ, ... a ako som už písal, ak im vytvoríme hniezdiská- dierky- tak usilovne opelujú už teraz- lebo nemusia si pracne hladať prirodzené dierky... nikomu nevnucujem "tento chov opelovačov", len sa mi to zdá jednoduché a účelné S14
Obrázek
Obrázek
a tak, ako som písal, lietajú aj za nepriaznivého počasia, kedy včely domáce nelietajú
... a ešte ma napadlo- treba im urobiť tie dierkované hranoly teraz- čo najskôr, lebo sa tam už neskôr neusídlia- až o rok
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 29 bře 2017, 22:35

Jednoznačně velice zajímavý nápad. Myslím že u nás se tento druh vůbec vyskytovat nebude, ale také to zkusím. Jaký vrták je ten pravý? Vy by jste si mohl přivydělat prodejem špalků s larvičkami ať si je někdo zavede do své zahrady S20 .
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sasman » 29 bře 2017, 22:50

Je to na předchozí straně :D4
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod BXL » 30 bře 2017, 04:38

Kde to umiestnuješ?Potrebuješ tieň?Odfoť prosím umiestnenie,nech mám predstavu-prípadne do temy stavby našich záhrad.Dakujem.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod ivan » 30 bře 2017, 07:21

Najradšej majú umiestnenie pod nejakým prístreškom- pod altánom, prístrešok na drevo, sklad náradia, skúšal som to vešať aj na stromy- to sa im tak moc nepáči, pod prístreškom sú radšej čiže v tieni....drevo by nemalo byť čerstvé- to im akosi "nevonia"- čiže navrtané hranoly, guľatina - staršia
Naposledy upravil ivan dne 30 bře 2017, 07:35, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod ivan » 30 bře 2017, 07:22

petrlcr píše:Jednoznačně velice zajímavý nápad. Myslím že u nás se tento druh vůbec vyskytovat nebude, ale také to zkusím. Jaký vrták je ten pravý? Vy by jste si mohl přivydělat prodejem špalků s larvičkami ať si je někdo zavede do své zahrady S20 .

Opäť budem bohatý S11
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod milos 51 » 30 bře 2017, 09:36

http://www.cmelaci.cz/druhy-nasich-cmel ... acmelaku-/
Druhy našich čmeláků a pačmeláků. Určitě ho tam najdete :)
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod robos » 30 bře 2017, 12:45

Mozem potvrdit ze uz lietaju aj v Borinke, cez vikend mi jedna pristala na nohe, a myslim si ze vcely samotarske nemaju radi tien - orientoval by som hniezdne dierky na JUH, JUHOVYCHOD - aby mali co najskor rano a pokial mozno dlho slnko. Sused ma plot z ozdobnych bielych tvarnic s dierkami orientovany na VYCHOD- su cca 10 mm siroke, co si vcielky ciastocne upravuju zamurovanim okraja(preto vrtak cca 8mm) - ma ich po celej dlzke plota (stovky jedincov) doma som si navrtal tehly aj drevo z hrusky (ked sa nieco usidli, dam vediet :))
Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody (krasove pramenisko)
Ficus carica "Laradek"(volna poda, crepnik)
Uživatelský avatar
robos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 20 bře 2017, 09:14
Bydliště: Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody, krasovy pramen

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod MikeDundee » 05 dub 2017, 21:41

Mohl bych poprosit o radu? Vyšetřil jsem si na zahradě místo na 3 stromky dřínu.
Koukám se na Limbach, kde plánují prodávat na podzim pěknou sbírku nových odrůd (BOLESTRASZYCKI, EKZOTIČESKIJ, KAZANLAK, LUKJANOVSKIJ, SVETLJAČOK, SZAFER, VYDEBECKIJ).
Kromě toho ještě mohu jinde zakoupit žlutoplodou Luteu.
Mohli byste mi poradit 3 nejchutnější odrůdy ? (nejedná se mi o velikost, plodnost, kvantitu, ale skutečně primárně o chuť).
Můj tip je zatím:
1) jeden z BOLESTRASZYCKI nebo SZAFER (které jsou dle Moonvila chuťově stejné, takže mi stačí jeden z nich) - obsah cukru 14%, resp. 16%
2) SVETLJAČOK - cukernatost 11%
3) Koralovyj Marka (z cornusmas.eu)
a dokázal by někdo (např. Moonvil) porovnat BOLESTRASZYCKI - SZAFER s Luteou ? Ta se údajně dá jíst přímo z keře ale je tak dobrá jako plně vyzrátý Szafer ? )
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 06 dub 2017, 07:26

Boles. a Szafer jsou fakt téměř totožné, musí se ale nechat spadnout na zem než se dají jíst (tzn. podobně jako asi většina odrůd).
Luteu lze konzumovat přímo z keře v určitém stádiu zralosti (relativně krátký časový úsek), chuťově je s těmi polskými srovnatelná - nevybavuju si, že by vyzrálý Szafer ostatní dříny nějak výrazně převyšoval, on je sice sladký, ale to samo o sobě vždy nezaručuje tu nejlepší chuť - viz např. podobná situace u muchovníků, kde Smoky je taky sladký, přesto chuťově lepší je spíše Martin či JB30.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod milos 51 » 11 kvě 2017, 10:58

Obrázek
Ivan : Děkuji za nápad . Po vybudování hotelu byly ihned čtyři apartmány obsazeny a stěhují se další !! :)
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod ivan » 11 kvě 2017, 14:33

milos 51 píše:Obrázek
Ivan : Děkuji za nápad . Po vybudování hotelu byly ihned čtyři apartmány obsazeny a stěhují se další !! :)

Miloš, neďakuj mne, poďakuješ sa opeľovačom- oni spravia tú hlavnú "robotu"...práve mi kvitnú kolomikty (moji opeľovači to nemajú z hotela ďaleko- hotel je cca 1 m od rastlín kivi), chinensisky "čakajú" na väčšie teplo puky sa už skoro otvárajú, aj napriek dlhému ochladeniu, je to skoro- u teba už kvitnú?
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel, sorer a 35 návštevníků