DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Satan » 05 pro 2016, 19:33

Jeden stromek dřinu máme, a ta chuť je hnus hodně trpká , proto jsem chtěl vědět jak chutná velkoplodý .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 05 pro 2016, 22:03

V Bečově v botanické a v Plzeňské ZOO jsem chutnal pravděpodobně plané a připadá mi, že chutnají úplně stejně jako šlechtěné. Jen jsou menší. Musíte jíst opadané plody, ze stromu je to vážně otřesné. Ty zralé mi ale chutnají víc, než např. švestky. Manželce tedy zase vůbec. Já ho ovšem hodnotím, jako jeden z nejlepších podzimních plodů.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 05 pro 2016, 22:27

V Mariánkách v parku pod kolonádou roste tak 50 let starý dřín a když jsou plody zralé, jsou vynikající. Ovšem - jak pro koho. Já mám rád tu sladko trpkou chuť, ale někdo to prostě nemusí. Jinak tu trpkost snižuje sůl, takže prosolené jsou lahůdka. Už jsem to sem jednou kdysi dával, tak to jí Turci.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9237
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Radim K » 05 pro 2016, 22:39

Jak píše Petr - dřínky se musejí umět sklízet. Ideální jsou ty právě spadlé na zem, to pak chutnají jako sladké višně a stejně tak chutné jsou i ty plané.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 05 pro 2016, 23:17

S tím souhlasím, vlastně i s přirovnáním chutě ke sladké višni.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Pete » 21 pro 2016, 11:15

Brouzdám teďka po netu a googluju a googluje a nemůžu se dopátrat, kde by se dal pořídit kultivar "Alba" s údajně bílými plody. Nevíte někdo o něm nebo nemáte nějaký nápad?
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Pete » 22 pro 2016, 02:31

Hmmm, tak jsem si na nějakým německým fóru přečet diskusi z roku 2007, že je to prej něco jako sv. Grál :( no, ale pak jsem "Albu" našel ve sbírce Moskevské akademie věd, tak jsem jim anglicky napsal, ale moc si od toho neslibuju. Nemáte někdo nějaký akademický konexe, že by se dovezla "Alba" v rámci nějakýho projektu? Nebo nějaký jiný nápad? :D11
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 22 pro 2016, 08:30

To chceš jen kvůli té barvě? Není lepší se zaměřit na chuť, velikost plodu, úrodnost a jiné podobné parametry? Pak budeš mít totiž daleko větší výběr a možnosti. Nebo už máš všechny odrůdy a tahle jediná ti chybí do sbírky? :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4119
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Pete » 23 pro 2016, 03:17

No to se teda divím, moonville, že zrovna ty s tou tvoji expedici do Barnaulu to nechápeš :roll: Je to modrej Mauricius. Nikde to neroste, nikdo to nemá, tak by se takové geny měly zachovat.
Barva plodu je jedna z nejvýraznějších fenotypových vlastností a na základě nejen tvých zkušeností se žlutoplodými dříny si říkám, že by "Alba" taky měla mít konzumovatelné plody bez zpracování (poměr cukr/kyseliny?). Co se týče ostatních parametrů, máš pravdu, je to velká neznámá (snad kromě obsahu antokyanů :) )a proto bych to i rád odzkoušel. Taky si říkám, že to se zachováním vlastností, které dělají z dřínů "superovoce" nebude u běloplodé odrůdy asi žádná sláva, ale kdo ví...
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod nene » 23 pro 2016, 10:34

"Nikde to neroste, nikdo to nemá,........"

Jaká je pravděpodobnost, že Cornus mas "Alba" je jen záměna za Cornus alba ?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4264
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 23 pro 2016, 14:11

Pete píše:No to se teda divím, moonville, že zrovna ty s tou tvoji expedici do Barnaulu to nechápeš :roll: Je to modrej Mauricius. Nikde to neroste, nikdo to nemá, tak by se takové geny měly zachovat.
Barva plodu je jedna z nejvýraznějších fenotypových vlastností a na základě nejen tvých zkušeností se žlutoplodými dříny si říkám, že by "Alba" taky měla mít konzumovatelné plody bez zpracování (poměr cukr/kyseliny?). Co se týče ostatních parametrů, máš pravdu, je to velká neznámá (snad kromě obsahu antokyanů :) )a proto bych to i rád odzkoušel. Taky si říkám, že to se zachováním vlastností, které dělají z dřínů "superovoce" nebude u běloplodé odrůdy asi žádná sláva, ale kdo ví...


Ne, ne, tohle všechno chápu, jen mě zajímala motivace shánět něco takového pokud člověk není vyloženě sběratel a nechce to jen jako kuriozitu.
Mimochodem na možnou záměnu s Cornus alba upozorňuje i Miro Straka, slovenský "cornus guru".
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4119
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sasman » 01 led 2017, 16:47

Vím že se dříny hodně pěstují na Ukrajině a dělají tam z dřínů i pálenku. Máte někdo ponětí jestli dělají pálenku z dřínu, protože je tak dobrá, nebo protože tam nic lepšího neroste? :D Trochu hloupý dotaz, ale popravdě nemám moc tušení čemu se na Ukrajině daří a čemu ne... (obilí a vodku nepočítám)
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 646
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 01 led 2017, 20:43

sasman píše:Vím že se dříny hodně pěstují na Ukrajině a dělají tam z dřínů i pálenku. Máte někdo ponětí jestli dělají pálenku z dřínu, protože je tak dobrá, nebo protože tam nic lepšího neroste? :D Trochu hloupý dotaz, ale popravdě nemám moc tušení čemu se na Ukrajině daří a čemu ne... (obilí a vodku nepočítám)

S20
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sasman » 01 led 2017, 21:09

paloo píše: S20
Obrázek


O slovenské drienkovici jsem už slyšel (že existuje), ale je teda chuťově dobrá, nebo je to "prostě něco jiného, neobvyklého"? Třeba u nás je známá oblast slivovice, ale opravdu dobrou slivovici (která by mi chutnala) jsem ochutnal jen jednou (to že mi to většinou nechutnalo neznamená že byla slivovice špatná). Meruňkovice nebo oskerušovice mi přijde být mnohem lepší (ale je taky spousta lidí, kterým oskerušovice nechutná nebo ji berou jako průměr; každému chutná něco jiného).
Určitě neplánuju sadit dřínový sad, ale během dlouhých zimních večerů člověka napadne kdeco, proto ten dotaz.
Ještě dodám, že nějaké enormní množství vzorků slivovice jsem neochutnal.

P.S.: ten obrázek mi přijde docela rozmazaný, aspoň já ho teda nepřečtu.
Naposledy upravil sasman dne 02 led 2017, 12:52, celkově upraveno 1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 646
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Marek107 » 02 led 2017, 10:32

Na Slovensku se palí normálně dřinkovice je velmi dobrá mám doma ještě zbytek. Od Revuce skoro až po Košice roste z poustu divoce rostoucích dřínu takže v teto oblasti to dělají. Palí to proto že tam nic jineho nepěstuji. Samozřejmě že tam palí i jiné věci maliny, černý bez, med kdouloně atd.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: modra7 a 6 návštevníků