DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 16 dub 2021, 08:28

Tovy píše:Ahoj! Dik za odpoved!

Ahoj, vítej na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod milos 51 » 16 dub 2021, 09:37

Tovy : Pripojuji se k Vam jakozto fanda do drinu. Mam v mem minisadu hodne pres stovku odrud ovocnych stromku a keru, ale ty driny me z nich nejak berou nejvice ;), i kdyz zatim jsem se jim moc nevenoval.
Záleží na tom jestli chceš dřín pěstovat jako okrasný strom a nebo na ovoce . Podle mého názoru není dřín vůbec citlivý k řezu a můžeš s ním dělat co chceš . Ve Valticích na zámku mají z dřínů živý plot a určitě ho řežou lištou . V Žabčicích , na pozemku VŠ , mají odrůdovou sbírku dřínů vysazenou do řady jako dvoumetrové keře . Dřínky se dobře trhají ze země ,nemusí se šplhat po žebříku . Pouze pod keři je málo místa ke sběru popadaných plodů . A dřín se velice snadno roubuje . Ty semenáčky doporučuji postupně přeroubovat něčím pořádným :D
Fanda do dřínů jsem byl před pěti lety . Pokoušel jsem se dřínky zpracovat na olivy , džem a kompot . Str. 42 rok 2016 . Všechno jde a je to výborné ,ale asi nejlepší je pálenka drienkovica a tím dávám za pravdu Mirovi . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tovy » 16 dub 2021, 22:09

Dik za odpoved. Takze k roubovanym se chovat stejne jak k "divokym". Az ty nove povyrostou, tak preroubuji, zatim nemam z ceho :) Na palenku si jeste pockam.. ehm.

Ale jeste jeden dotaz - pokud sadim pas, jak daleko od sebe je mam sadit? Vykopal jsem diry 3.3m od sebe, bude to stacit? Po 6 letech mam semenace 1.3m a 1m prumer (takze 50cm polomer). Vsude pisou vysku 2-5 popr. 6m, ale nikdy ne sirku. Kdybych je strihal ve 2.5m, jak moc mi mohou jit do sirky? Dik!
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 17 dub 2021, 07:52

No, vzhledem k tomu jak dříny pomalu rostou (teda alespoň v jejich přirozených lokalitách bez umělé závlahy) jim bude trvat přes 10 let než se k sobě přiblíží na té vzdálenosti 3,3m. Myslím, že větší mezery nejsou potřeba, ale to záleží taky na tom, jak velký máš pozemek a kolik prostoru chceš dřínům vyhradit. Jsou to každopádně dlouhověké stromy, tady v okolí rostou spíše jako širší, rozložité keře, hrubým odhadem 50 let starý exemplář má výšku kolem 3m a šířku 4-5m.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tibor » 24 kvě 2021, 16:33

Eduard08 píše:...pan z polska http://www.cornusmas.eu , ktory sa na driene specializuje. Ale napisal, ze preco som sa rozhodol pre tie dve odrody, ze tie niesu velmi chutne... Tak neviem... Mozno by pomohlo, keby napisal niekto, kto ma s nimi skusnosti...

Zaujímavé a aké odrody ti ten pán z Poľska odporúčal ako chutné? Lebo mne nejaký iný pán z Poľska práve Elegantnij odporúčal ako veľmi chutný. Zdá sa mi že ako chutný odporúčal aj toho Svetlačoka, ale to si už na 100% nepamätám. Viem že povedal že Svetlačok je dosť plodný a má veľké plody.
Možno to bol nejaký patriot a odporúča len svojích Szaferov a Raciborskich :D
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod vaclavpe » 10 čer 2021, 12:09

Zdravím všechny, jsem tu nový a postupně pročítám forum. Nicméně mám jedno malé upozornění - stavil jsem se do zahradnictví v Tiché (tady několikrát zmíněno) a vybral jsem dva dříny - rostliny vysoké cca 1m, cena 89Kč za jednu, vypadaly v dobré kondici. Přijel jsem domů a jal se je sadil. Zjistil jsem, že do těch květináčů je někdo dal snad před pár dny tak, že kořeny stočené na jednom místě, substrátem ucpané shora, absolutně neprokořeněné, hlína mokrá, kořeny suché. Už jsou chudáci na zahradě, tak jsem zvědav, jestli se chytnou...
vaclavpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 07 čer 2021, 19:30
Bydliště: Rožnov p.R. 404m.n.m

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 10 čer 2021, 13:17

Dřín za 89? Tak to bude předpokládám semenáč, protože roubované rostliny za tuto cenu obvykle není možné sehnat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod vaclavpe » 10 čer 2021, 13:43

moonvil píše:Dřín za 89? Tak to bude předpokládám semenáč, protože roubované rostliny za tuto cenu obvykle není možné sehnat.

Nemám tušení, ale měly by to být odrůdy Szafer a Jolico. To se asi pozná až poté, co ty stromky zkusí plodit...
vaclavpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 07 čer 2021, 19:30
Bydliště: Rožnov p.R. 404m.n.m

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod nene » 10 čer 2021, 14:26

Tichá? Ach jo, vítej do klubu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod fahrweed » 10 čer 2021, 18:09

vaclavpe píše:Zdravím všechny, jsem tu nový a postupně pročítám forum. Nicméně mám jedno malé upozornění - stavil jsem se do zahradnictví v Tiché (tady několikrát zmíněno) a vybral jsem dva dříny - rostliny vysoké cca 1m, cena 89Kč za jednu, vypadaly v dobré kondici. Přijel jsem domů a jal se je sadil. Zjistil jsem, že do těch květináčů je někdo dal snad před pár dny tak, že kořeny stočené na jednom místě, substrátem ucpané shora, absolutně neprokořeněné, hlína mokrá, kořeny suché. Už jsou chudáci na zahradě, tak jsem zvědav, jestli se chytnou...


To vypadá, že je měli nachystané jako prostokořenné na jaro, které se ale (pokud se nepletu) smí prodávat jen do konce května, takže je vrzli do kontejnerů...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 10 čer 2021, 21:21

vaclavpe píše:Zdravím všechny,

Václave, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Cornus King » 05 črc 2021, 10:40

Ahoj všichni, jsem zde nový z Polska. Omlouvám se za chyby, které dělám :) Mám velkou sbírku jedlých dřín. Pokusím se odpovědět na několik otázek z fóra. Můžete mi také napsat na adresu cornus@op.pl. Nejlépe v angličtině, ale také v češtině.
Nikolka má tmavé ovoce, ale nejtmavší jsou odrůdy Ugoliok (ukrajinská) a Violacea. Szafer má také velmi tmavé ovoce a je to jedna z nejchutnějších odrůd.

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Obrázek
Cornus King
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 črc 2021, 22:39

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 05 črc 2021, 21:34

Cornus King píše:Ahoj všichni, jsem zde nový z Polska.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Lenkalor » 05 črc 2021, 21:39

Pěkný přehled S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tibor » 15 črc 2021, 14:06

Cześć Mariusz,

w zeszłym roku od tobie kupiłem kilka sadzonek. Konkretnie odmiany Szafer,Ugoliok, Egzoticznyj i Semen.
Dva lata temu też kupiłem odmianu Nikołka teraz dokładnie nie pamiętam,
ale chyba ju kupiłem tutaj: https://kielkowski-szkolka.pl/
Sadzonka niebyła szczepiona tak miejmy nadzieję że to naprawdę będzie Nikołka, bo bardzo się cieszę na owoce tej odmiany.

Mam na tobie kilka pytań.

1. Jak formować te derenie?
Semena, Ugolioka i Nikołku próbuję prowadzić jak jednopienne drzewo, ale czytałem że mateczna roślina odmiany Egzoticznyj to tylko maly rozłożysty krzew nie wyższy niż 2 metre. Ten chyba będzie lepiej prowadzić w kształte krza.
Jak rosnę ten Egzoticznyj u tobie?
2. Ma jakiś wpływ podkładka na wzrost naszczepionej odmiany?
3. Jakie odmiany zaleciłbyś jak najsmaczniejsze?
4. Są u tobie jakieś odmiany co chorują/które rosną najzdrowej?
5. Oglądałem bardzo ciekawy film od Dr. Alicji Kucharskiej o prozdrowotnych właściwościach derenia gdzie mówila o odmiane(jeszcze nie oficjalna odmiana) która ma bardzo ciemne owoce i dużo antocyjanów. Mówila o odmiane Ugoliok? czy o inej odmiane?
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků