DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Eduard08 » 22 led 2021, 10:50

Ahoj Jardos,
sam som zvedavy, ci mi niekto odpise, ale dakujem za typ, idem tam zavolat. Ja radsej komunikujem osobne, tak skusim, ak sa k niecomu dopatram, tak urcite dam vediet, nech vedia pripadne aj ostatni...
Eduard08
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 17 led 2021, 11:45

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Eduard08 » 22 led 2021, 11:56

Tak volal som s panom Vassom. Bol velmi ochotny, ale momentalne maju v ponuke len tie 4 odrody, Takze s tymi odrodami, ktore by mali ostavat na krikoch skusenosti zatial nema. Tak, ci tak povedal, ze uz maju zasadenych cca 50 odrod a mali by byt k dispozicii tak za 2-3 roky...:). Takze potom by informacie na zaklade vlastnych skusenosti vedel poskytnut..:)
Eduard08
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 17 led 2021, 11:45

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 22 led 2021, 18:15

Eduard08 píše:sam som zvedavy, ci mi niekto odpise...


Na zhruba deseti odrůdách dřínů pozoruji už pár let to, že zrání probíhá postupně a je potřeba průběžně setřepávat a sbírat. Případně část vždy otrhat v určitém stádiu zralosti (cca 2-3 dny předtím, než by dřínky spadly samy) a nechat dojít. Když to necháš delší dobu, tak to popadá a dole na zemi zanedlouho rozbředne, zkvasí a přestane být poživatelné. Že by nějaká odrůda dozrála naráz na stromku, visela tam a čekala na tebe, až ji dojdeš sklidit, to je málo pravděpodobné. Tohle je prostě ovoce, které rychle podléhá zkáze a vyžaduje častější sběr.
Pokud ale budeš mít trochu větší strom s bohatou násadou plodů, tak zas tolik nevadí, že nezužitkuješ úplně všechno, prostě dojedeš jednou týdně, oklepeš, posbíráš, vytřídíš ty použitelné dřínky a je to.
Kdyby se našla nějaká odrůda, která splňuje tvé požadavky, bylo by to supr, zatím o ní nevím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Eduard08 » 24 led 2021, 10:22

Moonvil docital som sa, ze by to mali takto robit odrody Vydubeckij, Elegantnyj a ciastocne aj Svetljacok. Ja s tym skusenosti nemam, len som sa docital. Potvrdil mi to aj pan z polska www.cornusmas.eu , ktory sa na driene specializuje. Ale napisal, ze preco som sa rozhodol pre tie dve odrody, ze tie niesu velmi chutne... Tak neviem... Mozno by pomohlo, keby napisal niekto, kto ma s nimi skusnosti...
Eduard08
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 17 led 2021, 11:45

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 24 led 2021, 10:50

Elegantnyj by měl být jedlý přímo ze stromu, ale nevím jak dlouho tam v takové ideální zralosti vydrží - časem asi taky spadne, ale jestli je to v řádu dní nebo týdnů, to netuším.
Mám mladou rostlinu a zatím to nemohu posoudit, navíc si nejsem jist, zda je to opravdu Elegantnyj.
Možná Miro Straka by k tomu mohl něco říct - co Miro?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod mifin » 24 led 2021, 20:26

Máme Vydubeckij, ale je to taky mladý keř. Nám chutná a dřínky asi drží o trošku víc než na planém dřínu, ale ne o moc. Když zcela dozrají, tak spadnou. Obíráme je pokusem - když na ně jen sáhnu a zůstanou mi v ruce, jsou zralé. Na chuť a při menším množství to jde, jinak (jak bylo psáno) na zpracování setřásat.
Ten náš má tendenci praskat, ale taky v době dozrávání vždy dost pršelo. Doufám, že až bude keř větší, tak třeba budou praskat méně. Plané dřínky na starším dřínu z pecky (už zčásti přeroubovaném) nám nepraskají.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 25 led 2021, 07:00

Môžem sa spýtať mifin na dátum dozrievania Vydubeckého?
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod mifin » 25 led 2021, 20:32

No rád bych odpověděl, ale přesné záznamy si nevedu. Hledal jsem marně nějaké fotky. Kdybych na ně ještě narazil později, tak doplním.
Nejsme si zcela jisti, ale zraje asi o trochu dříve než ten planý. Velký rozdíl to ale není. Příští rok to budu víc sledovat.
On ten planý je už dost velký, takže na něm postupně uzrávají dřínky po delší dobu.
Loni jsem úspěšně přirouboval ještě Jantarnyj, ale počítám se žlutými dřínky až tak 2022.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod fahrweed » 28 led 2021, 16:54

Můžu se zeptat na nejvhodnější dobu a způsob roubování dřínu? Máme jeden vzrostlý a rád bych přirouboval např ten Elegantnyj ...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod mifin » 28 led 2021, 19:30

No já nejsem odborník na roubování obecně natož dřínů, ale zkoušel jsem to a chytaly se velmi dobře.
Jako jabloně, jen je to trochu titěrnější.
Rouboval jsem asi vše do rozštěpu, zkoušel jsem na jaře i později za zelena a ujalo se skoro vše.
Na jaře jsem to zkusil, když začínal rašit (on teda raší dost brzy), myslím, že jsem to tu psal 2019. ... Na str. 50, takže v půlce února.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 28 led 2021, 23:14

fahrweed píše:Můžu se zeptat na nejvhodnější dobu a způsob roubování dřínu? Máme jeden vzrostlý a rád bych přirouboval např ten Elegantnyj ...


Pokud budeš mít dostatek roubů (do rozštěpu stačí vždy jen kousek - 3 až 4cm), tak můžeš zkusit něco hned zjara a zbytek pak později do zeleného, to se chytá ještě líp. No a nebo potom znovu na podzim to taky jde.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod fahrweed » 01 bře 2021, 04:46

Díky za rady - není tu mezi vámi někdo, kdy by nějaké chutné rouby měl? Není to teď s cestováním úplně ideální, takže kdybyste byli z Olomoucka nebo měli možnost rouby zaslat, budu převděčný. S12
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Pablo285 » 06 bře 2021, 15:20

Ahojte,
Mam na zahrade 3 driene vysadene pred rokom, 2x jolico a 1x lutea. Rozmyslam ale, ze skoda na 3 korenoch mat len 2 odrody (kde som kupoval viac nemali), odporucite mi nejaku odrodu, ktora by doplnila tieto dve? Najdolezitejsie kriteria su pre mna chut a velkost plodov.
A vedel by niekto poskytnut vruble? Zapadne Slovensko.
Pablo285
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 06 bře 2021, 10:37

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 06 bře 2021, 15:23

Pablo285 píše:Ahojte,

Ahoj, vítej na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tovy » 15 dub 2021, 23:08

Ahoj!

Pripojuji se k Vam jakozto fanda do drinu. Mam v mem minisadu hodne pres stovku odrud ovocnych stromku a keru, ale ty driny me z nich nejak berou nejvice ;), i kdyz zatim jsem se jim moc nevenoval.

Mam par drinu ze semenacu, nechavam je vicemene rust, jak se jim libi. Ted jsem k nim dokoupil nekolik velkoplodych roubovanych a dotaz je, zda je nechavate taky rust "volne", nebo jim davate nejaky tvar? Videl jsem, ze je nekdo ma jako stromek s vypestovanou korunou, nebo i jako "vreteno" s jednim centralnim kmenem. Vidite v tom nejakou vyhodu (krome toho, ze to vypada docela pekne)? Mam se k nim chovat jinak nez k semenacum, nebo je proste nechat, at si rostou, jak chteji?

Dik za odpoved!
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků