DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sonya » 28 dub 2023, 12:58

Tak si jdu zase pro radu a názor zkušenějších. Dnes dorazil druhý dřín (chtěla jsem mít na zahradě dva). Bohužel jsem ho musela objednat z internetu, a to, co přišlo, mě dost zklamalo. Sazenice ještě zjevně nekvetla, takže bude mít tak max 2 roky. Pro mě je to problém, první dřín už letos kvetl, a druhý jsem chtěla taky už dostatečně dospělý. Spodní větve mu seřezali, takže do tvaru keře už asi nepůjde zapěstovat? A roubování mi připadá nějaké divné - vidím tam 3 jizvy od roubování.
Dá se s tím ještě něco dělat? Nějak podpořit větvení ve spodní části kmínku, aby z něj přece jen byl keř? Pokvete mi aspoň příští rok? A ty tři rouby - má opravdu tři, nebo se mi to zdá?
Tenhle je odrůda Svetljačok, vysoký je lehce přes metr (a přišel už zkrácený). Prosím, opravte mě, pokud se v čemkoli pletu. S12

Vím, že nebyl nejlepší nápad objednávat online, ale jinou možnost jsem neměla, holt jsem zahradu získala až začátkem dubna a docela nečekaně.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
sonya
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2023, 18:56

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 28 dub 2023, 13:14

Na první pohled to vypadá jako hezká rostlina. Popravdě nevím, co přesně tě zklamalo - metrová sazenice, evidentně živá, že ještě nekvetla, to je naprosto normální.
Pokud ji hned zasadíš a dopřeješ v průběhu roku adekvátní péči, tak tam na jaře nějaké květy už být mohou.
To místo roubování není z fotky dobře vidět, podle mě je úplně dole a ty ostatní silnější místa na kmínku jsou jen zastřižené postranní výhony.
Zapěstovat do nižšího keřového tvaru to můžeš bez problémů, prostě ten vrcholový výhon zakrať tam, kde chceš, aby se to větvilo. Případně to můžeš při výsadbě trochu "utopit", pokud se ti to pořád bude zdát moc vysoké.
Ale tohle si pořešíš časem, až uvidíš jak to za pár let bude vypadat. Ony ty dříny mají docela přirozený keřovitý růst, to nejsou žádné topoly.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sonya » 28 dub 2023, 13:40

moonvil píše:Na první pohled to vypadá jako hezká rostlina. Popravdě nevím, co přesně tě zklamalo - metrová sazenice, evidentně živá, že ještě nekvetla, to je naprosto normální.
Pokud ji hned zasadíš a dopřeješ v průběhu roku adekvátní péči, tak tam na jaře nějaké květy už být mohou.
To místo roubování není z fotky dobře vidět, podle mě je úplně dole a ty ostatní silnější místa na kmínku jsou jen zastřižené postranní výhony.
Zapěstovat do nižšího keřového tvaru to můžeš bez problémů, prostě ten vrcholový výhon zakrať tam, kde chceš, aby se to větvilo. Případně to můžeš při výsadbě trochu "utopit", pokud se ti to pořád bude zdát moc vysoké.
Ale tohle si pořešíš časem, až uvidíš jak to za pár let bude vypadat. Ony ty dříny mají docela přirozený keřovitý růst, to nejsou žádné topoly.


Sama nevím, proč jsem tak reagovala. Asi jsem si v hlavě namalovala nějakou dokonalou sazenici, a když jsem ji neuviděla v balíku, byla jsem přehnaně kritická. Jsme prostě úplný začátečník, no...
S tím roubováním máš asi pravdu.

Ohledně řezu: ale kdybych ji řízla tak, že by zůstal jen kousek kmínku a žádné větve a listy, tak mi umře, nebo ne?
sonya
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2023, 18:56

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod dzani696 » 28 dub 2023, 19:53

Napísané tu bolo už všetko.Drieň toho zvládne veľa,hlavne čo sa týka rezu,ale tiež to má svoje hranice.Ako písal moonvil, zastrihnúť vrchol a on obrazí. Radikálnejšia verzia je nadrezať ho nad miestom kde chceme podporiť spiace očká.Ale pozor na hĺbku a hlavne smer musí byť od spodku ->hore. V tomto prípade by mohol stačiť ostrí nôž a narušiť vrstvu kôry s trochou dreva,pomer hĺbky voči priemeru nepoviem ja to robím od oka.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sonya » 30 dub 2023, 23:15

Moc děkuju! Dnes jsem ho zasadila. Rozhodla jsem se, že počkám tak 2-3 týdny, a pak se rozhodnu, jestli a jak ho řezat. První se chytil dobře, tak snad se bude dobře dařit i druhému.
sonya
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 26 dub 2023, 18:56

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod haco » 07 srp 2023, 22:53

zacinaju dozrievat drienky, tento rok dorastli do solidnej velkosti
Obrázek

Obrázek

Obrázek
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Lenkalor » 31 srp 2023, 10:44

Tady začíná zrát Vydubecký. Zatím má chuť zralých trnek :x
Kazanlaker je žlutý a tvrdý.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tovy » 07 zář 2023, 17:07

Ahoj,

tak sezona drinek v plnem proudu. Tenhle rok urodilo nekolik novych, takze rodi uz 12 z cca 15 slechtenych kultivaru, co tu mam. Ale vyrobky jsou z puvodne divokych semenacku. Bavi me, jak kazdy divoky ma jine vlastnosti. Trochu me zklamaly zlute odrury. Chutnal mi Jantarnyj, tak jsem nasadil dve nove odrudy a sice jsou chutove fajn, ale treba Lutea rychle prezrava a vizualne neni moc pekna uvnitr, jak ma takove cervne cevky v sobe, vypada to jak prozrana nejakyma housenkama :)

Jinak klasika likery, susene, dzemy a nesmi chybet nakladane jak olivy. To bud lidem moc chutna, nebo to nesnasi. Jak olivy :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod moonvil » 07 zář 2023, 19:38

Sušit jsem zatím nezkoušel, mám obavy, že to pak bude děsně kyselé. Je to jedlé? A taky jak dlouho se to v sušičce musí trápit než to dostatečně vyschne?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tovy » 07 zář 2023, 23:32

moonvil píše:Sušit jsem zatím nezkoušel, mám obavy, že to pak bude děsně kyselé. Je to jedlé? A taky jak dlouho se to v sušičce musí trápit než to dostatečně vyschne?


Ja to tenhle rok susil poprve. No, tak 20 hodin jsem je tam mel, ale na plny vykon susicka jela tak 5 hodin (takova standardni 3stupnova susicka s vetrakem), protoze dost huci, tak ji pak prepnu na nejmensi vykon a trva to teda dlouho a ted to jeste dosusuji na situ. Ale urcite to jde rychleji, nez jsem myslel, nebot plody, ktere se nenarusi, tak se susi obecne dost dlouho. Jist se moc nedaji, proze ja susil ty nejmensi drinky z planych a drene tam moc neni, ale syn to uzobava, chutna mu to. Nicmene je to hlavne do caje (defacto je to nahrada sipku) a pak jsem cetl, ze je rozdrti a praskem sypou napriklad moucniky. Jenze ja to mam konzistence kuze, takze ne uplne tvrde, tak nevim, jak bych to drtil. Jeste s tim chci zaexperimentovat. Krizaly susim dokrupava tak, ze je ohreju v susicce 15 minut na 50C, 5 min schladim a hned zavru do dozy.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod dzani696 » 08 zář 2023, 04:58

Tovy píše:a pak jsem cetl, ze je rozdrti a praskem sypou napriklad moucniky. Jenze ja to mam konzistence kuze, takze ne uplne tvrde, tak nevim, jak bych to drtil. Jeste s tim chci zaexperimentovat.

Jednalo sa určite o lyofilizáciu.Ovocie sušené touto metódou sa dá drtiť na prach. Ja si myslím že klasickým,teplým vzduchom sa toho ani nedá dosiahnúť.Aspoň me sa to u ovocia nikdy nepodarilo.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod speedy » 19 zář 2023, 14:57

dzani696 píše: ... Aspoň me sa to u ovocia nikdy nepodarilo.

No mně před vícero lety (pokus postupně několikrát) se to též nepodařilo. Rozinky také nepomeleš nebo nerozmlátíš. Něco z výsledného produktu jsem zapomenul (malé množství) na dlouho ve větší sklenici a když se sklenice našla, tak "to" bylo ztvrdlé na kámen. Z piety (nevyhodit!) se to dalo v puse ocucávat jako ztvrdlou starou křížalu.
Sušil jsem to vždy vypeckované takže matlání kolem bylo hodně. Včetně nákladů potom na provoz sušičky se výsledný efekt nevyplatí. Já při marných pokusech potom o pomletí (ze sušičky) si navíc hrozitánsky zaneřádil mlýnek.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod speedy » 19 zář 2023, 15:23

Podkrkonoší a obecně nepříznivé podmínky. Za těch asi 40 let jen 2 krát dřín neplodil! Takže je to dost držák a na to, že záplava žlutých květů se objevuje brzy na jaře jako jedno z prvních kvetení a kdy ranní mrazíky rády řádí.
Píšu tady také proto, že za ty dlouhé roky dřín ode mne snesl ledaco. Mám 2 ks, jeden ranější a druhý pozdní, to s ohledem na dozrávání a protože kvetou nastejno. Původ tehdy byl od pána z Moravy (psalo se myslím ve starém Zahrádkáři) který se tím měl zabývat (výběr případně šlechtění) a protože ve školkách dřín nebyl tehdy ještě vůbec v nabídce.
Tak já za ty dlouhé roky jsem původně keř (i přes 3 a 1/2 metry vysoký) předělal na "stromek" s kmínkem asi 120 cm a korunkou, kterou se snažím udržet "naplocho" tj. v přijatelném rozměru jak na výšku tak šířku. Dobře se potom dřínky sklízí. Protože to je podstatou stále keř, tak musím několikrát za sezónu odstraňovat mladé výhonky jak odspodu tak z boku kmínku. Ale dá se to :D

Dřevo dřínu je docela tvrdé a, pokud se pěstuje jako keř, tak po letech ty silnější větve jsou i docela stále rovné, lze z nich nadělat proto tyčky pro oporu jinde a v zemi příliš nezahnívají.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod kasta » 20 zář 2023, 07:29

ono je to stejne vzdycky nakonec o mistnich podminkach, mne se treba na zahrade drin prilis neosvedcil z duvodu trochu prekvapivyho - je tu u nas na nej moc sucho. na internetu jsem se docetl, ze driny nemaji rady jilovitou pudu, severni svahy ani oblasti, kde jsou caste mlhy. vsechno tohle tu mame, takze bych ho sem vubec nesazel, kdyby uz tu spokojene nerostl asi 50i lety velky drin. dal jsem k nemu jeste jeden kvuli zlepseni opyleni. oba hezky rostou, jarni mraziky jim nevadi, ale v suchym lete (jako napr letos) se vsechny drinky na strome scvrknou a seschnou. ale jarni kveteni je hezky, davat pryc je urcite nebudu :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1314
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod kaaja-el » 20 zář 2023, 10:26

Které dříny tedy považujete za nejchutnější? Objednal jsem Lutea, ten je asi tutovka a pak Elegantnyj, ale místo něj mi přišel asi Pancharevo - soudím tak dle podoby plodů, viz obrázky. Ten Pancharevo nevím, zda sázet, nebo místo něj pořídit něco chutnějšího. Jak to vidíte? Chci je hlavně na přímý konzum.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 92 návštevníků