DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 23 úno 2009, 21:29

Tchorik píše:Ja bych taky chtela letos ochutnat drin, skoda, ze nevim,kde u nas roste - krome moji zahrady, kde jsou dva prckove, u kterych neni jiste, ze vubec zakvetou S2

Až bude dozrávat, přijeď za mnou do Mariánek, mám ho za kanceláří. Loni jsem ho ochutnal a zatáhly se mi i trenky. S1 Ale asi ještě nebyl úplně zralý a pak už jsem na něj zapomněl.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tchorik » 23 úno 2009, 22:20

Ja vim, to jsi psal, a priznam se, ze me to dost vydesilo :mrgreen: . Ale do Marianek vyrazim rada, diky za pozvani :D
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Kohant » 24 úno 2009, 09:01

Tchorik píše:Ja vim, to jsi psal, a priznam se, ze me to dost vydesilo :mrgreen: . Ale do Marianek vyrazim rada, diky za pozvani :D

Psal o jiném keři.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 24 úno 2009, 10:01

Kohant píše:
Tchorik píše:Ja vim, to jsi psal, a priznam se, ze me to dost vydesilo :mrgreen: . Ale do Marianek vyrazim rada, diky za pozvani :D

Psal o jiném keři.


Ne ne, psal jsem přesně o tomto keři -nebo spíše stromu. Je asi 4 m vysoký a roste kousek za mojí kanceláří. Chodím tudy léta, ale všiml jsem si ho až loni když dozrávaly plody, protože byl krásně obalený. Ovšem po ochutnání jsem nemohl půl hodiny promluvit, jak se mě zkřivila huba. No a když to konečně dozrálo, tak už jsem na to zapomněl. Takže vlastně nevím, zda je dobrý či ne. Jsou tam vlastně dva, prorostlé do sebe, ale asi oba stejné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Kohant » 24 úno 2009, 10:34

Stanley_51 píše:
Kohant píše:
Tchorik píše:Ja vim, to jsi psal, a priznam se, ze me to dost vydesilo :mrgreen: . Ale do Marianek vyrazim rada, diky za pozvani :D

Psal o jiném keři.


Ne ne, psal jsem přesně o tomto keři -nebo spíše stromu. Je asi 4 m vysoký a roste kousek za mojí kanceláří. Chodím tudy léta, ale všiml jsem si ho až loni když dozrávaly plody, protože byl krásně obalený. Ovšem po ochutnání jsem nemohl půl hodiny promluvit, jak se mě zkřivila huba. No a když to konečně dozrálo, tak už jsem na to zapomněl. Takže vlastně nevím, zda je dobrý či ne. Jsou tam vlastně dva, prorostlé do sebe, ale asi oba stejné.


Zmátlo mě že poprvé jsi ho chutnal ve slipech a podruhé v trenkách.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Kohant » 24 úno 2009, 11:02

Jedl jsem pouze Jantarový (na slipy ani trenky to vliv nemělo, je vynikající), ale paloo někde psal že chutná jinak než červené dříny.

Ve Skalce u Doks má nějaký pán na dvorku dva keře červených dřínů, asi metr a půl vysoké a asi tři metry široké. Plody jsem neviděl, akorát to kvetlo. Měly dlouhé, vodorovně rostlé větve. Nevím jestli to nějak tvaroval, nebo jestli to byl přirozený habitus těch keřů. Rostly mezi kůlnou a domem, ranní a odpolední slunce na ně jít nemohlo. Byl jsem tam před dvěma lety, s Radimem Peškem, možná si bude pamatovat odkud je ten chlap má. Dostali jsme sklenici kompotu, ale bylo to (alespoň pro mě) hodně přeslazené, takže ani nevím jak chutná dřín kompotovaný.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 24 úno 2009, 16:07

Vtipálku, já myslel, že jde o dřín a ono zatím o slipy (nebo trenky). S1 Bral jsem to jako nadsázku, o svém spodním prádle se nechci rozšiřovat.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tchorik » 24 úno 2009, 22:30

No, tak to jsem zvedava, co to udela s mojim spodnim pradlem - nenosim ani slipy ani trenky, tak ja potom poreferuju :D10 . Uz se tesim, az drinky nekde ochutnam S11
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Kohant » 25 úno 2009, 05:56

Tak to ti musí být pěkná zima.

Kupuji si sušené dříny. Podle návodu na pytlíku se mají namočit a povařit. Chroupu je tak jak jsou, suché a tvrdé, připomíná mi to nějaké svinstvo co mi před lety zubařka stříkla do zubu.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 25 úno 2009, 20:19

Kohant píše:Tak to ti musí být pěkná zima.

Kupuji si sušené dříny. Podle návodu na pytlíku se mají namočit a povařit. Chroupu je tak jak jsou, suché a tvrdé, připomíná mi to nějaké svinstvo co mi před lety zubařka stříkla do zubu.

Ja by som tiež odhadoval,že Tchorikovi v tangáčoch v tejto zime moc teplo nebude :lol:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Tchorik » 25 úno 2009, 20:55

A kde to kupujes? Nejaka zdrava vyziva nebo hyper super?
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Kohant » 25 úno 2009, 22:44

V lékárně čínské medicíny.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod jurajda » 28 úno 2009, 09:41

V Průhonickém parku roste několik keřů. Jsou dosažitelné z cestičky, na podzim vždy obalené plody. Podle částečně rozdílné velikosti a různého odstínu zbarvení plodů si myslím, že se jedná o varietově posunuté jedince. Nevím jestli se to tak nechá říci, nejsem dendrolog. Chuť je také malinko rozdílná, řekl bych ve sladkosti, ale trochu větší rozdíl je v množství dužniny. Šlechtěné dřínky neznám. Koupenou rostlinu mám na zahradě, ale ještě neplodí. Tu zajistila manželka. Osobně si myslím, že bychom měli pěstovat osvědčené ovocné druhy. Z těch pak stejně naděláme marmelády, že nám na zvláštnosti nezbude místo ani v komoře. Takže dřínky ano, ale na nejbližší mez. Pro včeličky, ptáčky, rozmanitost v přírodě a občas i naše zobnutí.
jurajda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 29 pro 2008, 13:49
Bydliště: Praha

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Majk » 28 úno 2009, 10:22

Na mez patří samozřejmě taky, ale myslím, že si své místečko najde i v zahradě. Výhodou dřínu je, že dozrává v době, kdy už ostatní bobulové ovoce dávno není(kromě argut). Vitamín C se napodzim, kdy začínají plískanice, taky dost hodí...
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 28 úno 2009, 10:39

jurajda píše:V Průhonickém parku roste několik keřů. Jsou dosažitelné z cestičky, na podzim vždy obalené plody. Podle částečně rozdílné velikosti a různého odstínu zbarvení plodů si myslím, že se jedná o varietově posunuté jedince. Nevím jestli se to tak nechá říci, nejsem dendrolog. Chuť je také malinko rozdílná, řekl bych ve sladkosti, ale trochu větší rozdíl je v množství dužniny. Šlechtěné dřínky neznám. Koupenou rostlinu mám na zahradě, ale ještě neplodí. Tu zajistila manželka. Osobně si myslím, že bychom měli pěstovat osvědčené ovocné druhy. Z těch pak stejně naděláme marmelády, že nám na zvláštnosti nezbude místo ani v komoře. Takže dřínky ano, ale na nejbližší mez. Pro včeličky, ptáčky, rozmanitost v přírodě a občas i naše zobnutí.



S17 Je dobré,že keď už človek nemyslí na svoje zdravie myslí aspoň na ostatné tvory :)
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků

cron