DŘÍN (Cornus mas)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petr » 27 bře 2017, 20:13

sapmok píše:-4°C :(
Vydrží to květy?

Vydrží. :D
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sapmok » 27 bře 2017, 20:40

to je pěkné
a kolik teda mohou vydržet?
nemám vůbec žádné zkušenosti
po dvou letech kvetení, plody stále žádné, ikdyž dvě odrůdy současně kvetoucí :)
tak jen zase doufám :)
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 27 bře 2017, 21:31

Mě by zase zajímalo, jestli Vám někomu na dříny lezou včely? Mě kvetou jako divý, soused má asi třicet včelstev, včely chlastají vodu na okraji jezírka a zbytků louží, ale na dřínu jsem neviděl ani jedinou. Jen jakési malé černé vosičky.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Satan » 27 bře 2017, 21:39

petrIcr- na Dřínu jsem dnes viděl deset včel.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod sapmok » 27 bře 2017, 21:43

Satan píše:petrIcr- na Dřínu jsem dnes viděl deset včel.

nebo Obrázek
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 28 bře 2017, 07:44

Tak ty u nás jsou asi mlsný. Nebo je ještě neobjevily.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 28 bře 2017, 08:00

Alebo je zima,nelietajú ani u mňa :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7347
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Rudolf M » 28 bře 2017, 11:34

To se máte, tady v okolí nikdo včely nechová, letos jsem neviděl ještě ani jednu. Na dříny nám nelítá nikdo, takže musíme opylovat ručně, opylujeme tak nějak všechno :D15 . Lítají nám sem jen divoké včely z lesa, ale to až v průběhu dubna.
A včera byly také -4°C, tak jsem zvědav co květy. Loni nebyl jediný plod na 3 velkých keřích :D11 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1288
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Radim K » 28 bře 2017, 12:01

Zrovna včera jsem chtěl napsat to, co Petr. Stejný příspěvek. Ruda už to v podstatě za mě napsal, prostě dříny nám vůbec nic neopyluje, byť tu nejsou včely, jsou tu aspoň jiní hmyzáci, čmeláci a ani ň. Loni bylo třeba čmeláků hodně a opravdu na 3 velkých keřích v sadu ani jediný plůdek. Na zahradě 2 malé keříky pár plodů měly.
Takže jsem chtěl vytvořit přirovnání "Líný jako domažlická včela" :lol: , ale asi to nebude mít své opodstatnění, když u nás je těch včel fakt minimum. A zároveň, když u Petra na Sokolovsku jsou a taky nic.
Spíš mě ale zajímá, co s tím? :roll:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 28 bře 2017, 14:11

Zrovna jsem přišel na zahradu, jezírko obsypané včelami. Dříny, tři keře v plném květu a na nich pět mravenců. Včela ani jedna. To jsou dříny 5 m od jezírka. Za zahradou kvete jedna jíva jinak nic. Ani zimolezy ještě nevykvetly, tak nevím co včely jí.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod paloo » 28 bře 2017, 15:34

Niekde som čítal a aj som to robil,že som rastliny vo vetre potriasal :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7347
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod Stanley_51 » 28 bře 2017, 17:45

Je to taky o počasí, pořád ještě nad ránem mrzne.
" Čmeláci opylovávají i v dešti a chladném počasí. Včely ne "
Takoví včelí medvídci, jak znají čmeláky děti i dospělí z večerníčků, jsou mnohem zdatnější opylovači, kteří si poradí i dlouhými úzkými květy, do kterých včely svým sosákem nedosáhnou. Na rozdíl od včel také usedají z květu na květ i za deště a chladného jarního počasí, kdy se včely z úlu ani nehnou. Přitom právě brzy zjara se rozhoduje o úrodě stromového ovoce.
Zdroj: http://hobby.idnes.cz/cmelak-cmelin-cho ... ahrada_mce
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod petrlcr » 28 bře 2017, 18:32

To bych i pochopil, ale když včely létají, chlastají vodu a na dřín nesedne ani jedna. Možná jsou po zimě víc žíznivý, než hladový. S čmeláky je teď taky problém. Létají jen loňské matky a hledají místo, kde zahnízdit.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod ivan » 28 bře 2017, 19:49

Kedže pred rokmi susedom včelárom vykapali včely, tiež tu bol problém- vyriešil som ho veľmi ľahko- pred rokmi som si začal "chovať "čmeliaky, je to veľmi jednoduché- dnes ich mám stovky na záhrade- opeľujú všetky kvitnúce rastliny, pomôžte sebe aj čmeliakom, je to veľmi jednoduché- stačí do starých hranolov , rep. guľatiny navrtať diery priemer 6-9 mm, dľžky 4-6 cm a uvidíte, že čmeliaky budú neustále lietať na kvety a do dierok- kde zakladajú potomstvo k budúcemu roku, niekedy uprostred leta dierku zazátkujú ( tak dokonalo, že ani najlepší murár by to tak nahladko zo špachtlou nedokázal S6 ). Keďže majú pripravené dierky na hniezda, väčšinu času nemusia stráviť hľadaním dierok, ale rovno príprave potomstva, kde rýchlo nakladú vajíčka a k svojim larvám potrebujú dostať veľa peľu- čiže neustále lietaju na kvety.
Pomôžme trochu prírode, veď staré stromy sa vypilujú, baráky sa "utesňujú"- zateplujú, čiže čmely strácajú prirodzené miesta k hniezdeniu.
napr. mandle, broskyne, marhule- veľakrát kvitli, keď sa ochladilo a včely nelietali, čmeliaky lietajú už min. mesiac...
Obrázek
dnes ako som pripravoval- pripevňoval ďalšie navrtané hranoly( tie zo stovkami dier, čo už mám zjavne nestačia), tak ani nečakali, pokým to upevním, lietali do dierok ešte ako som s tým hranolom manipuloval S1- druhý obrázok:
Obrázek
Toto platí pre tie malé oranžové čmeliaky, tie veľké tmavé mi hniezdia v zemi ( v dierach po krtkoch... S14 )
Mňa toto napadlo, keď mi pred x rokmi kvitlo kivi - tak všetky včely lietali na blízke pole, kde bola zasadená repka , čmeliakov bolo málo- kivi opelovali len oni...a do zásuvky na 380V- do tých dierok stále lietal čmeliak, a stále tam nosili nektár a peľ- tak som si povedal- že im pomôžem- spravím ďúrky- a odvtedy sa " kamarátime".....Myslím si, že je to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ( navrtať drevo a upevniť pod strechu, ako by som mal tisíce kvetov opeľovať S1 )
Naposledy upravil ivan dne 29 bře 2017, 08:09, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: DŘÍN (Cornus mas)

Příspěvekod ivan » 28 bře 2017, 20:13

Nemusíte sa ich báť- nie su útočné ( ja mám niektoré drevá s ďúrkami zavesené aj pod altánom) --robia si iba "svoju prácu" čiže mimoriadne nám pomáhajú- a ešte jeden postreh- ak budete mať na záhrade iba "sterilný" krásny zelený trávnik- (čo nie je v súlade s prírodou) možno sa u vás neusídlia, ja mám vzadu v záhrade " v sade pod stromami"- divoký trávnik napr. aj s ďatelinkami, ktoré kvitnú celý rok, takže pastva pre ne je po celý rok....čoraz viac záhrad je len zo sterilnými trávnikmi a s tujami ... S13
Naposledy upravil ivan dne 29 bře 2017, 09:52, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates a 21 návštevníků