Zázvor - Zingiber officinale

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Zázvorová limča v obrazech (****)

Příspěvekod Majk » 02 led 2010, 17:46

Jelikož mě skolila nějaká záludná choroba a ze silvestrovského Mojita zbylo pár limet, pustil jsem se do zázvorovky, abych ty bacily taky trochu potrápil. Příprava je tak na 10min, navíc je to výborný drink, který se dá vylepšit i kapkou bílého rumu :wink:

Ingredience:
- 2 limetky nebo dva citróny
- kousek čerstvého zázvoru (asi 30g v neoloupaném stavu pro jemnou variantu, chlapi trochu přidají)
- třtinový cukr (asi 16 lžiček pro méně sladkou chuť)
- kupa ledu - v létě dvě
- litr sodovky

Postup:
Zázvor oloupeme a nastrouháme najemno. Nastrouhaný zázvor včetně vláknitého zbytku zalijeme trochou studené vody a necháme chvilku louhovat. Mezitím pokrájíme omyté limetky na osminky a vhodíme do džbánku. Zasypeme cukrem a důkladně pomačkáme mačkátkem nebo kvedlačkou. Přes sítko vymačkáme šťávu ze zázvoru a vše promícháme, aby se rozpustil cukr. Zasypeme ledem a dolijeme sodovkou. Chuť lze doladit přidáním sodovky, citronové šťávy, cukru nebo rumem. Po přidání sodovky už mícháme jen něžně, aby nám neprchlo moc bublin.
Na zdraví! S20

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod Tchorik » 04 led 2010, 00:45

Majku, zajimavy recept, musim rict, ze ten opravdu s chuti vyzkousim - tedy hlavne s pridanim toho bileho rumu - takove ostrejsi mojito - uz se mi sbihaji sliny :D15 S20
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod majoxx87 » 02 úno 2017, 21:07

Skusim ozivit temu,
V minulosti som skusal pestovat, ale "uroda" bola slaba, ale mam v plane ze skusim zasadit este raz teraz,.. Uvidime ci budu vysledky lepsie :wink:
Inak v tomto case chrípok pridám recept ako pouzivam zazvor ja, a je to naozaj super pri prechladnuti, aj ked naozaj pomerne dost "ostre" :twisted:

- Postruhany kusok zazvoru tak 5-6 cm (ale cim viac tym lepsie :D15 )
- 1ks BIO (pripadne domaci) citron nakrajany nadrobno aj so supou
- zmiesame vo flaske a zalejeme medom a mozeme nejaku dobu skladovat v chladnicke
- do sialky dame tak 2-3 lyzicky a zalejeme teplou vodou a mame super caj S20

NIekedy ked sa mi nechce zazvor struhat tak ho hodim spolu s citronom do mixera a rozmixujem a potom zalejem medom,..

Takto nejako to vyzera...
Obrázek
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod Tchorik » 02 úno 2017, 22:24

Diky za inspiraci, jdu si udelat sice obyčejný, ale taky účinný zazvorivy čaj,pac obě malé děti marod a já bych to nerada chytla. Zazvoru zdar! S9
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod majoxx87 » 02 úno 2017, 22:43

Ja som momentalne jeden vypil a super S6 Dutiny to "pretiahne" :lol:
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod Alena » 03 úno 2017, 00:01

No, já ten zázvor jenom oloupu, nakrájím na plátky, našťouchám do sklenice, přidám citronovou šťávu a zaplácnu medem. Během dne se med rozpustí a pokud to hned všechno nesežeru a nevypiju, tak po 2-3 dnech je ten zázvor ještě lepší, když se v tom medu a vlastní šťávě proleží.
Jinak do normálního zázvorového čaje přidávám nakrájené jablko, skořici, hřebíček a kardamom. A citron taky, samozřejmě.
A v létě je naprosto skvělá vychlazená zázvorová limonáda - nastrouhaný zázvor s citronovou šťávou, cukrem (používám hnědý), vodou a vinnými kvasinkami, jeden den naložím, druhý den už krásně perlí, tak to sliju do petek, na zázvor dám nový cukerný nálev s citronem a znovu nechám do druhého dne. Je to těžce návykové :mrgreen: Když se do toho pak ještě přidá máta a led... Už aby bylo léto.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod Jana » 03 úno 2017, 00:40

Já když jsme nastydlí dělám čaj.
Na hrubém struhadle nastrouhám tak 8 cm zázvoru zaliji vařící vodou a když je schladlý přidám půlku citrónu, ve sklenici přidám cukr nebo med :lol: Pálí tak že se nedá vypít ale pomáhá :D Do 2 litrové konvice.
Loňi jsem ho měla ve skleníku ale nějak pozdě vzešel. Letos už je na naklíčení v květináči tak snad vyleze :D
Prý to máčejí v nějakém roztoku aby neklíčil :(
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod petrlcr » 03 úno 2017, 18:19

Já nevím, ale mně ten zázvor na nachlazení nepomáhá ani trochu. Maximálně je docela chutnej. Ale že by mně někdy ulevil, nebo dokonce vyléčil, to ani nápad.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod majoxx87 » 03 úno 2017, 21:44

Alena píše:No, já ten zázvor jenom oloupu, nakrájím na plátky, našťouchám do sklenice, přidám citronovou šťávu a zaplácnu medem. Během dne se med rozpustí a pokud to hned všechno nesežeru a nevypiju, tak po 2-3 dnech je ten zázvor ještě lepší, když se v tom medu a vlastní šťávě proleží.
Jinak do normálního zázvorového čaje přidávám nakrájené jablko, skořici, hřebíček a kardamom. A citron taky, samozřejmě.
A v létě je naprosto skvělá vychlazená zázvorová limonáda - nastrouhaný zázvor s citronovou šťávou, cukrem (používám hnědý), vodou a vinnými kvasinkami, jeden den naložím, druhý den už krásně perlí, tak to sliju do petek, na zázvor dám nový cukerný nálev s citronem a znovu nechám do druhého dne. Je to těžce návykové :mrgreen: Když se do toho pak ještě přidá máta a led... Už aby bylo léto.


Tak tuto nakvasenu dobrotu urcite vyskusam, snad uz aj z vlastnorucne dopestovaneho zazvoru :lol:
S20
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod Alena » 03 úno 2017, 23:17

Majo, jestli chceš recept, dělám to podle tohoto (je odněkud z netu, nevím už odkud). Ten zázvor strouhám na hrubém struhadle a zalévám ho až vychladlou vodou, abych neničila zbytečně vitamíny.

Zázvorová limonáda
Co budeme potřebovat? 1 okurkovou čtyřlitrovou láhev, 300 g čerstvého zázvoru, 4 l vody, 450 g krystalového cukru, 2 citrony, živnou sůl pro výrobu vín a vinné kvasinky „Vínka", kterou zakoupíme v drogerii.
Postup je velmi jednoduchý. Pouze je nutno dbát na pečlivou hygienu.
Do hrnečku nasypeme vinné kvasnice, přidáme kostku cukru a malé množství vlažné vody, aby kvasinky ožily. Zázvorové oddenky oloupeme nožem a nastrouháme nebo je nahrubo rozmixujeme na kaši. Vodu necháme svařit s cukrem. Kaši ze zázvorů nasypeme do láhve a zalijeme vařící sladkou vodou. Přisypeme ½ sáčku vinné živné soli a šťávu ze 2 citronů. Hrdlo přikryjeme malým talířem nebo povážeme pláténkem. Necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Na závěr vlijeme kvasinky. Láhev znovu přikryjeme a necháme stát na teplém místě. Druhý až třetí den začne roztok příjemně perlit. Ochutnáme slámkou. Pokud veškerou limonádu nevypije rodina ihned, slijeme ji do lahví a umístíme do chladničky, aby cukr kvašením nepřešel do alkoholu.
Zbývající hmotu zázvoru v láhvi můžeme znovu ještě jednou použít, ale vždy zalijeme jen vlažným roztokem vody a cukru, abychom neusmrtili kvasinky. Přidáme šťávu ze 2 citronů a postup je stejný. (Kvasinky a živnou sůl již dodávat nemusíme.)
Výhodné je skladovat perlivou limonádu ve skleněných lahvích s uzávěrem na perko, aby vznikající oxid uhličitý nevyprchal. Pijeme vychlazené, můžeme ozdobit limetkou.
Zázvorová limonáda není jen zdrojem nezbytných tekutin, ale dodává tělu ochranné a zahřívací látky, které se v tradiční čínské medicíně používají již několik tisíciletí na zahřátí žaludku a při nachlazení. Nápoj obsahuje velká množství vitamínů z oddenků i z citronů.
V letních vedrech chutná výborně vychlazená.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod majoxx87 » 04 úno 2017, 12:14

Ďakujem za detailny recept, určite vyskušam... Cez leto to bude určite osviežujúce..
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod dzani696 » 01 led 2019, 20:57

Môj maličký zingiberik novyrok :D
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod JančiZV » 26 zář 2019, 14:37

Čoskoro vykopem môj prvý zázvor. Tento rok som ho zasadil na skúšku, nemal ideálne podmienky.

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod radek.god » 26 kvě 2020, 10:36

Zazvor jsem videl ve volne prirode na Sri Lance.Vcetne toho cerveneho plodu ve tvaru sisky.Byl to plevel.Pokud do toho plodu clovek kopnul, tak z toho strikala naka tekutina S6 .V te dobe jsem ale nevedel, ze je to zazvor :lol:
U nas jsem to zkousel zasadit a vyroste z toho max temer metr vysoky kminek s tenkymi listy.A pak je zima a ten kminek tak nejak vzdy chcipne. Jinak u nas se "zazvor" neprodava.To co je v supermarketech je jen odpad nacpany nejakym inhibitorem.Vubec to nema palivou chut.Ten na Sri Lance palil jako cert, stejne jako caj nebo "ginger Beer" z nej.Pres zimu v mistnosti mi cast zazvoru prezije a cast se tak nejak "rozpusti" v zemine.Asi se to nema na zimu zalevat, nevim.Zustane z toho korene jen slupka :shock:
Ale ze by z toho clovek mel v nasich podmikach nekonecnou zasobu zazvoru, jak je to obcas nekde prezentovano, to rozhodne ne.Aspon teda ne u me doma v byte.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Zázvor - Zingiber officinale

Příspěvekod dzani696 » 28 říj 2021, 17:18

Prvá úroda.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil a 14 návštevníků

cron