Tropické plody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tropické plody

Příspěvekod MonikaV » 27 pro 2023, 14:52

Z koupeneho lici, -pecky po 12 dnech zacina klicit, dnes presazeno do kokosoveho substratu, ( kratim si tim cekani na jarni cas :D )
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Tropické plody

Příspěvekod Jozef » 28 pro 2023, 21:37

Také jsem pěstoval dorostlo do výšky 2 m a odešlo ale mám radu potřebuje hodně vlhký vzduch [/i]
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Tropické plody

Příspěvekod longr » 29 pro 2023, 11:56

Míval jsem několik semenáčů liči i longanu. Rostliny vždy vyrostly max. do 25 cm, pak se růst zastavil. Nikdy jsem jim nemohl dát takové teplo a vlhko, aby se jim dařilo. Aktuálně mám semenáč longanu na chodbě v práci, roste v květináči pod avokádem. Má asi pět let a 10 cm. Dá se to vyřešit koupí vhodné, odolnější roubované rostliny, podobně jako třeba u manga.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Tropické plody

Příspěvekod Rudolf M » 29 pro 2023, 13:00

Jozef píše:Také jsem pěstoval dorostlo do výšky 2 m a odešlo ale mám radu potřebuje hodně vlhký vzduch [/i]

To není pravda S14
longr píše:Míval jsem několik semenáčů liči i longanu. Rostliny vždy vyrostly max. do 25 cm, pak se růst zastavil. Nikdy jsem jim nemohl dát takové teplo a vlhko, aby se jim dařilo. Aktuálně mám semenáč longanu na chodbě v práci, roste v květináči pod avokádem. Má asi pět let a 10 cm. Dá se to vyřešit koupí vhodné, odolnější roubované rostliny, podobně jako třeba u manga.

To také není pravda :wink:

Cokoli vypěstované doma z pecky, myslím tím tropické ovoce, je vždy odolnější a adaptovanější na prostředí, ve kterém rostlina vyklíčí. Naopak roubované rostliny jsou pro domácí podmínky to pravé peklíčko, jelikož se roub nejčastěji bere z plodící rostliny z tropických podmínek a roub takové podmínky pak vyžaduje i u nového podmajitele :) . To že tropické rostliny mají raději vlhký tropický vzduch je samozřejmostí, však se vyvinuly v oblastech, kde je celoročně klima, jako dost často ani v těch skleníkách v ČR nemáme :D , nicméně není ani omylem podmínkou pro jejich úspěšnou kultivaci třeba v našich bytech. Mohou nadmíru hnědnou špičky, okraje nebo převážně starší listy, ale není to překážkou pro růst dokonce ani plození rostlin. U rostlin typu liči, longan, karambola, mango a dalších vánočních ovocí je problém, že se jedná o stromy, dokonce o obří stromy. Už to jejich kultivaci v květináči značně ovlivňuje. Je to naproto stejné, jako pěstovat v květináči jírovec maďal.. Jde to, dokonce i nějaký květ i plod tam jde po mnoha letech uplácat, ale S21
U liči bývá problém ten počáteční start, má typ kořenů, který se více méně nesnese s běžným tvarem nádoby, navíc jsou rostliny silně kyselomilné, tzn že v běžném substrátu například pro pokojovky=balkonovky=zahradu=univerznální se kořenům dařit nebude, rostliny pak po měsících pěstování vypadají stejně, protože kořeny nemohou přijímat živiny, nevhodné pH jim blokuje příjem živin. Druhá strana mince je často nevhodné umístění, když už se vychytá substrát, tak se nevychytají podmínky pro růst během roku. Konkrétně liči třeba potřebuje celoročně solidní sadu světla, ale v zimním období vyžaduje pokles teplot na pro nás nekomfortní hodnotu, ideálně pod 15°C S14 . Dokonce je to pro něj velmi důležité a bez poklesu teploty rostlina odchází. Jedná se o její hormonální potřebu, jelikož se vyvinula v oblastech, kde tropická zima přináší chlad (dokonce i lehký mráz).
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Tropické plody

Příspěvekod Jozef » 29 pro 2023, 15:19

Líčí jsem pěstoval skoro 10 roků v zimní zahradě kde teplota v zimě někdy klesla i pod 10 st na jaře vypadala že odejde listy po okrajích usychaly a dost jich opadlo nové větve až po letních bouřkách až jednou bylo suché léto a nenarostly nové listy a příští jaro se už neprobudil.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Tropické plody

Příspěvekod Jozef » 03 led 2024, 07:05

Lići, stejně jako kávovník a čajovník jsem pěstoval vždy B substrátu,také mě plodila karambola,která zakvetla po 5 ti letech jen jsem zaléval bezvapeným hnojivem.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 09 led 2024, 18:10

Jozef píše:Lići, stejně jako kávovník a čajovník jsem pěstoval vždy B substrátu,také mě plodila karambola,která zakvetla po 5 ti letech jen jsem zaléval bezvapeným hnojivem.

Tak to by me zajimalo, jak jsi karambolu udrzel pri zivote pres zimu :-o
Ja mel 5 semenacu karamboly nekdy kolem 2010 a vsechny dopadly s ubytkem teploty a svetla stejne - komplet opadaly a uschly ( v byte )
Pak jsem se dozvedel, ze vyzaduji minimalne 18°C a hoodne svetla i pres zimu.
Mno je to skoda, v zadnem dalsim koupenem plodu uz jsem bohuzel semena nikdy nenasel.Semena z ebay o par let pozdeji nevyklicila.
A je to skoda, protoze ac v dobe pestovani max 40cm vysoky , tak stromek to byl usporadanim listu nadherny :-o
Ani nevim zda nekde nebyla vetsi za 700 +/- , ale necekal jsem, ze by mohla u nas zaplodit, tak jsme do toho nesel.
V prirode je to docela vzrostly strom dle fotek ...
Ad lici, premyslim, zda zustalo nejake v kolarne ve tme s avokadem a citrusy.
2-3 zimu prezily a jaro-podzim byly venku na desti, ale rust prakticky nula.
Mrcha roste rychle, ale jen nad topenim a pod folii.

R.I.P :-(
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 09 led 2024, 18:32

Rudolf M píše: "Jozef"]Také jsem pěstoval dorostlo do výšky 2 m a odešlo ale mám radu potřebuje hodně vlhký vzduch [/i]
To není pravda S14


Rudo a jaké máš zkušenosti tedy s liči Ty nebo v cem vidis jako problem neuspechu s pestovanim lici u nas ?

kolem 2010 otestovano :
1m truhlik nad zapnutym topenim.Po okrajich a v rozich zapichnute dlouhe kovy z merkuru a pres to pretazena a utesnena folie.
Liči vyklicilo velmi rychle a to dokonce kolem 90% semen a rostlo dale jako blazen, protoze melo horko zespodu a hlavne vlhky vzduch.
Bohuzel folie mela vysku max 20cm :-(
Musel jsem sundat ci pootevrit folii , tzn misto vlhkeho vzduchu melo suchy a liči okamzite reagovalo zpomalenim rustu temer na nulu.
Vetsina rostlin drive ci pozdeji prestala rust a chcipla.
Kdyz dam semena nad topeni bez zakryti, tak vetsina nevyklici vubec a kliceni trva misto dnu i tydny, nekdy dokonce i mesice.
Co vyroste, tak roste hrozne pomalu a drive ci pozdeji chcipne.Jako 2m, co se povedlo Josefovi, povazuji za velky uspech, ktereho se mi nepodarilo dosahnout.
Btw jak jsem tady psal drive. Pamatuji si lici v prirode na Sri Lance. Krome vyssich poloh je tam celorocne 25-30°C v noci 23-27°C a hlavne VSUDE na celem ostrove vlhko jako prase !
Co jsem lici videl a sbiral ZELENE ZRALE u silnice, tak to bylo spise ve vyssich polohach, takze tam mohlo byt kome 17-25°C , ale opet, neskutecne vzdusna vlhkost a velke mnozstvi svetla.
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod Jozef » 10 led 2024, 14:17

Karambolu, stejně jako většinu ostatních rostlin jsem pěstoval ve skleníku kde teplota neklesla pod 10 st.Letos tam mám Anonu a letos tam klesla teplota na 6 st. a vůbec se ji to nelíbí.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Tropické plody

Příspěvekod J.K. » 10 led 2024, 15:05

Ja v skleniku zapinam kurenie pri poklese na +7st. Cherimoye ani carambola s tym problem nemaju. Na nej akurat dozrieva par plodov z neskoreho letneho kvitnutia. Horsie tuto teplotu zvlada atemoya.
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Tropické plody

Příspěvekod MonikaV » 11 led 2024, 00:16

J.K.-- úžasné S9 co se ti ve skleníku daří vypěstovat- parááádáá S6 S6 , krásný kousek S6
(nad carambolu jsem taky jednu dobu uvažovala, ale bohužel pro mne by plody byly životu nebezpečné a pěstovat rostlinu, kterou nemůžu jíst prostě nejde :D )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Tropické plody

Příspěvekod MonikaV » 11 led 2024, 16:13

Nektere seminka lici se krasne vyviji, jen musim hlidat vlhkost ,aby nebyla az moc...
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 20 led 2024, 14:35

Pekne Moniko :)
Nepamatuji si, ze by nejake uplne zakryte lici chytlo plisen a zplesnivelo :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod MonikaV » 24 led 2024, 18:55

long a dzani696- panove, tak botanická zahrada je uzasna S9 S9 , jakmile dostanu roub posilam, tak uz svoje semenacky povzbudte k rustu S6 S6 ( jak se mi ozvou a upresnime detaily, tak cca do 7-14 dnu by mohly byt doma). Vedeni je tam uzasne S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Tropické plody

Příspěvekod longr » 24 led 2024, 20:22

Poslušně hlásím, že můj "semenáček" jede jako divý a už se třese nedočkavostí :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků