Tropické plody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tropické plody

Příspěvekod Nery » 13 zář 2022, 09:26

Radek
Zkus vietnamskou tržnici sapa - jackfruit mají celý rok, mrak dalšího ovoce/zeleniny/kořenů, sortiment se mění během roku a v některých obchodech se občas objeví něco co ve zbytku ne...
Táborsko 550mnm
Nery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 13 říj 2019, 10:14
Bydliště: Tábor 550mnm, usda cca 6a

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 28 říj 2022, 13:36

Zaplodilo nekomu neco nebezneho letos, nebo na co tady treba neni extra sekce ? :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod Radoslav » 29 říj 2022, 11:11

radek.god píše:Zaplodilo nekomu neco nebezneho letos, nebo na co tady treba neni extra sekce ? :o

Mne zakvitla Inga edulis, ale nepodarilo sa opeliť, možno to nie je edulis, ale iná nesamoopelivá inga.

Obrázek
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Tropické plody

Příspěvekod caver » 29 říj 2022, 12:15

Já měl letos dva plody na A. muricatě, každý přes kilo, slušnou úrodu na makadamii, poměrně dost bílých sapot ve třech odrůdách a zatím to nechci zakřiknout, ale vypadá to, že se po mnoha letech pokusů drží plody Rollinia deliciosa...držte palce:-) Venku letos poprvé ve větší míře plodí dvě odrůdy hickory, slušná zásoba ořechů dozrává na pekanech.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tropické plody

Příspěvekod Radoslav » 29 říj 2022, 13:06

caver píše:Já měl letos dva plody na A. muricatě, každý přes kilo, slušnou úrodu na makadamii, poměrně dost bílých sapot ve třech odrůdách a zatím to nechci zakřiknout, ale vypadá to, že se po mnoha letech pokusů drží plody Rollinia deliciosa...držte palce:-) Venku letos poprvé ve větší míře plodí dvě odrůdy hickory, slušná zásoba ořechů dozrává na pekanech.

Ja sa pokúšam opeliť rolliniu salicifoliu, ale je to fuška.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 29 říj 2022, 13:48

No ty Rolinie se vam musi nejak povest :D
Ja na to koukam vsude mozne, to same na Atemoya a vetsinou jsou za brutalni cenu a hlavne to sem nikdo neposle.Semena ani nahodou :-(
Byl jsem rad, ze me vyklicila jedna Squamosa, ale ma tak 20cm.Stare listy vlivem poklesu teplot opadaly a nove rasi ted za oknem.Do plodu tedy daleko E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod caver » 29 říj 2022, 20:52

Ja sa pokúšam opeliť rolliniu salicifoliu, ale je to fuška.[/quote]

Jo, Annonaceae jsou někdy pěkné potvory. Dle mých skromných zkušeností pomáhá přesazení do velkého květináče ( 60+) a důsledně hnojit mikroprvky. Moc mi v tom pomohly debaty s Mirkem Podlouckým (Francem)
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tropické plody

Příspěvekod MonikaV » 29 říj 2022, 23:26

Pěnové jste úžasní!!!!! Přeji vám další a další pěstitelské průlomy a úspěchy!! S9 S9 VAU, KLOBOUK DOLÚ!!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Tropické plody

Příspěvekod Radoslav » 30 říj 2022, 09:15

caver píše:Ja sa pokúšam opeliť rolliniu salicifoliu, ale je to fuška.


Jo, Annonaceae jsou někdy pěkné potvory. Dle mých skromných zkušeností pomáhá přesazení do velkého květináče ( 60+) a důsledně hnojit mikroprvky. Moc mi v tom pomohly debaty s Mirkem Podlouckým (Francem)[/quote]

Rolliniu mám v vo voľnej pôde v skleníku, má cez 3 metre, kvitne bohato, ale opeliť sa nedarí. Annony sú problém všeobecne, zvlášť tie z Brazílie, amíci tomu hovoria kliatba cerrado. Mal som desiatky rôznych annon, rollinii, duguetii, ale o väčšinu som prišiel, zvlášť ma mrzí strata Annony jahnii a coriacea. Dnes sa už ťažšie a oveľa drahšie dostávajú semená neotropicos sem ako pred pár rokmi.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Tropické plody

Příspěvekod Franz » 30 říj 2022, 10:12

jj caver má pěkné úspěchy a velké množství krásných rostlin u pekanů jsem nevěřil, že to u nás zaplodí a plodí i malé stromky S6
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 31 říj 2022, 12:11

caver píše:Dle mých skromných zkušeností pomáhá přesazení do velkého květináče ( 60+) a důsledně hnojit mikroprvky.

Takhle nejak jsem zlikvidoval 2 murricaty z cerstvych semen ze Sri Lanky.Velmi rychle mely semenacky 2 cm kminek pri temer 1metru vysky.Tak jsem je presadil do kvetinace 25-30 cm sirokeho (vetsi jsem tehdy nemel ) ... ze se jako rozjedou a obe zarvaly S13 .Nelze vyloucit ze to bylo i premokrenim, kdy nejen takto velke kvetinace proste nevysychaji, zvlaste ne na podzim a v zime.60+ cm kvetinace nemam nejen kvuli cene, ale hlavne bych ho nemel na zimu kam dat.Prenaset takove monstrum plne hliny v mem pripade po schodech do 3 patra bez vytahu, no to bych asi nedal S13 Naopak ted mi nejlip annony rostou kupodivu v metrovem truhliku na zemi za jiznim oknem.Pulka je vlastne temer ve tme, dokud nevyrostou aspon na pul metru ci metr.Tam mam ty 2+ m cherymoy a klidne 10-20 dalsich semenacku v jednom truhliku.Proste jak mam semena, tak je tam hazim a neresim.Je jedno, zda tam naleju jednou za tyden 2L vody nebo vic, mel jsem je i venku na volnem prostranstvi v desti.Akorat holt u jizniho plotu, takze se palily listy a tam proste annony sice rostou, ale pomalu.
Popravde ani nevim, kam az se v tom truhliku ty koreny tech dvou 2+m rostliny rozlezly a zda bych je dokazal oddelit a rostliny presadit.Jeste mam naky cherymoy v takove te asi 3L pet od JUPI dzusu, proste tam s tim zelenym uchem.Ale rozhodne tam rostliny neprosperuji tak dobre jako v tom metrovem truhliku a urcite v te nadobe nejake annony v prubehu let zarvaly.Nevyschne to :-(
Ta 2.4m ma kminek 2.5 cm , ta co ma 2.2m ma tak 1.8 cm .Pak mam v jinem opet metrovem truhliku cca 1m s 1.5cm kminkem.Sice je kmen dost pokrouceny, protoze rostlina rostla bez opory a hlavne byla cele leto u zapadniho plotu v miste, kde je prime slunce jen chvili.A tam annony rostly nejlepe.Ono mozna i celorocni pestovani doma v rozptylenem svetle by bylo nejlepsi.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod Franz » 02 lis 2022, 09:54

Takhle nejak jsem zlikvidoval 2 murricaty z cerstvych semen ze Sri Lanky.

no u dlouhodobých kultur musíš použít propustný substrát nejlépe drcený keramzit u obyčejného substrátu dochází k gegeneraci během 1-2 roků a pěstuješ to v bahně a kořeny nemají vzduch u propustných substráty jsou sice náročnější na zálivku, ale rostliny neodchází
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 03 lis 2022, 12:56

No s tim keramzitem uz taky nejsem tak hrrr .
Nejaky pitahayi mi takhle taky zarvaly.Kolem keramzitu se drzela vlhkost a bylo to pak takove bahno .
Ale je fakt, ze to byly ty vetsi 1-2cm hrudky.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod MonikaV » 20 lis 2022, 11:21

Z několika plodů Rambutanu, jsem dala semínka na klíčení--ujalo se pouze jedno, (nu což, říká se-- dobrého pomálu-- :lol: )
Máte někdo zkušenosti s Rambutanem? Chuťově není špatné, ale liči je chutnější a hlavně okolo pecky není tvrdá slupka, která jde obtížně sundat z dužiny, ta mi vadí nejvíce.
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 20 lis 2022, 16:08

To jsi dobra Moniko S9
Semena z plodu koupenych v CR mi nikdy nevyklicila ...
Ze Sri Lanky jsem mel semena mangostanu i rambutanu a mozna nake vyklicilo, kazdopadne po 5-7 cm a nebo vyndani z kvetinace prikryteho folii, ktery byl nad topenim, to chciplo.
Ono ty plody tady byly casto shnile nebo proste spatne (v porovnani s cerstvymi plody na Sri Lance), takze tezko rict zda ta mizerna klicivost nebyla i tim.Bohuzel, je to jiz nekolik let, kdy jsem je nahodou nekde v nakem supermarketu videl prodavat.
Nemuzu rict, zda je litchi lepsi, ale tam je to podobne.Tak vic jak pulka semen vyklici, ale Jakmile prerostou vysku "sklenicku" a musi ven, tak prijdou o tu vzdusnou vlhkost ,je to v haji a temer zadne mi neprezilo.

Rambutan 17.5.2010
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Mangostan 25.4.2011

Obrázek
Obrázek
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron