Tropické plody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tropické plody

Příspěvekod caver » 17 zář 2021, 14:20

Díky, ke štěstí mi chybí ještě dotáhnout do plodnosti Rollinii deliciosu, kvete, ale na zimovišti mi vždy shodí násadu, potvora :D

Radek.god: už jsem to psal výše - Semena původem z Papuy vyseta roku 2011, o dva roky později jsem rouboval materiálem z ITSZ. Poprvé vykvetla cca v roce 2016, od té doby kvetla pravidelně každý rok mnoha květy, ale nedařilo se mi opylení. Zkoušel jsem různé kombinace odběru pylu a doby receptivity blizny a nakonec se povedlo, první plod v roce 2020. Teď tam ještě vidí dva nezralé plody momentálně o velikosti hrušky a spousta květů.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 18 zář 2021, 13:13

caver píše:Semena původem z Papuy vyseta roku 2011, o dva roky později jsem rouboval materiálem z ITSZ.


Tzn co, Ti vlastne kvete a plodi ? Ten semenac z Papuy ( ze semen murricaty predpokladam ) nebo jen na nem naroubovany roub z toho ITZS nebo dokonce obe casti rostliny ?
To je docela dulezite, protoze pokud jen ten roub, tak takhle mi sice vyroste murricata ze semene, ale dopadnu jako u cherrymoi - nezakvete a nezaplodi.
Ale uznavam, ze cherimoyi mam tak 1-5 let stare a nepoznam, ktere jsou jak stare.Vzdy nejaka zarve a z hromady semen ze supermarketu vyklici nove.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod caver » 18 zář 2021, 13:26

Samozřejmě mi plodí roub z ITZS, semenáč z Papuy slouží jako podnož. Obrost z podnože jsem odstraňoval. To máš stejné, jako např. jabloní. Samotný semenáč by také nakonec zakvetl a zaplodil, ale trvá to dlouho (u cherimoy mi semenáč kvetl po 7 letech) a nemáš kontrolu nad vlastnostmi plodu (genetická variabilita daná rekombinací při oplození). Když roubuješ, vyroste na roubované části přesně to, co na mateřské rostlině, ze které jsi roub odebral. (s drobnými výjimkami, ale zjednodušeně lze takto)
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 19 zář 2021, 10:50

caver píše:(u cherimoy mi semenáč kvetl po 7 letech) a nemáš kontrolu nad vlastnostmi plodu (genetická variabilita daná rekombinací při oplození).

Aha, no i tak zajimave info - tak v Suchdole mam jeste 5-6 let do kveteni :-o a v Troji dle stari rostliny MOZNA 2-6 let :-)
Jsem ale jen cca na tloustce kmeni dole 1.5 cm a tento rok mi tam vyrostla 8mm bocni vetev, ktera prorostla plodem k "sousedum", bude zajimave naklaneni truhliku na podzim, abych ji nezlomil a mohl metrovy truhlik plny cherymoi dostat od plotu do bytu
Roub annon bohuzel nemam kde vzit a hlavne jsem nikdy uspesne jeste na nic nenarouboval, takze i mene kvalitni plod na semenacku annony i za delsi dobu by byl velky uspech :-)
Zkousel jsem roubovat jenom fejchou a pistaciovnik (i mezi sebou) :D a KUPODIVU se mi to nepovedlo :D a s roubovanim pitahayi na opuncii a naopak jsem dopadl podobne :D :D :D

P.S.: sla by naroubovat murricata na cherrymoyu ? S21 :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod caver » 20 zář 2021, 14:28

Muricata by na cherimoyu naroubovat šla, zkoušel jsem to, ale afinita není dobrá a roubovance nemají dlouhou životnost.

Roubovat fejchou a pistacii, vybral sis na začátek obtížně roubovatelné druhy a roubovat je na sebe navzájem, to je, s prominutím, nesmysl..

Zkusím Ti dát do začátku radu: snaž se dozvědět se co nejvíc o rostlinách, které pěstuješ a o botanice a agrotechnice obecně. Nejprve se nauč základní věci (roubovat třeba jabloně, tam to jde velmi snadno) a až je budeš znát a budeš vědět, co a proč děláš, pak se pusť do experimentů.. ušetříš čas i zklamání a pak přijdou i výsledky a nebudou náhodné.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 20 zář 2021, 16:00

caver píše:Nejprve se nauč základní věci (roubovat třeba jabloně, tam to jde velmi snadno) a až je budeš znát a budeš vědět, co a proč děláš, pak se pusť do experimentů..

No mas pravdu, jablon asi bude pod oknem, tak bych to nekdy mohl zkusit :-)
Mam jen roubovaci pasku z Ciny, za nejaky vosk apod se mi zatim nechtelo utracet.
Koukal jsem i na youtube jak tam nejaky starsi zkuseny pestitel vysvetluje a ukazuje druhy roubovani a podle toho jsem pak na jare neuspesne rouboval jednu fejchou na druhou, abych zjistil, ze je to ztrata casu.
Ale vis jak, jablko me nezajima.Sice mi relativne chutna, ale muzu si ho koupit v obchode nebo ho utrhnout u cesty na vylete.
Fejchou, Murricatu , Psidium apod tady nekoupim ani kdybych se pos... E7 (ad psidium - predrazenou Virunga.cz nepocitam)
Tahle exotika , to je pro me ta prava vyzva S14
A jasne s tou fejchou a pistaciovnikem to byl jen pokus "co kdyby"to OMYLEM srostlo - cilem bylo zkusit naroubovat jednu na druhou a to az kdyz jsem pochopil, ze jsem zdroj bohuzel premokril a prijdu o nej.A bylo mi jasne, ze se to na 99% nepovede.Jine podnoze stejneho nebo kompatibilniho druhu jsem samozrejme nemel :-(
Spis chci zkusit pristi rok naroubovat poprve angrest a rybiz a na tom se to naucit :-) Mam jako zaklad v zemi par meruzalek, kde roub uschnul.
A preci jen jablko E7 nebo angrest/rybiz :wink: , to uz je rozdil :-)
S tou cherrymoyou a murricatou by to byla fakt nahoda, kdyby se mi to chytlo, jak pises.Mam dojem, ze ty stromy byly dost odlisne i rozmery.Ale je to 5 let, co jsem je videl poprve a naposledy na Sri Lance ve volne prirode, takze uz si je nepamatuju moc.
A hlavne ty nejsvetsi cherymoyi maji dole prumer kmene jen 10-15 mm a veprostred 5-8 mm.
Nevim, zda by na tohle vubec slo roubovat, zvlast, pokud by roub mel vetsi prumer a musel bych ty stycne plochy nejak upravovat :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod dzani696 » 20 zář 2021, 21:25

Štepiť pistácie? Pre začiatočníka dosť veľká odvaha. :) Ale každý pokus sa počíta.Štepiť sa dá aj do 3mm silných podnoží,bežné tak štepím citrusy.Len treba mať tu správnu hrúbku materiálu a hlavne niejakú tu prax. Ako caver písal je lepšie cvičiť na naších,bežných ovocných stromoch a kríkoch. Rubus je vhodná voľba S6
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 21 zář 2021, 16:49

No byl to takovy posledni pokus o zachranu a o namnozeni starsich vetsich, ale taky relativne drahych stromku.
Nekdo radil na fejchoa seriznout konce vetvi, aby se fejchoa rozvetvila, takze jsem mel hromadu vetvicek.Tak prece je nevyhodim :-)
Ale tyhle neuspesne pokusy ci totalni minely a touha mit vice rostlin, ale neplatit za ne raketu, me nasmerovaly na spravnou cestu :
* Pistacie - koupit CERSTVE orisky i se slupkou z ebay z Turecka a na naky rizkovani apod se vybodnout
* Fejchoa - koupit vice semenacku a SPODNI vetvicky nechat zakorenit do perlitu a na naky rouby nebo pestovani ze semen se vybodnout

U ty fejchoy by bylo ale fajn mit jeden strom s vice odrudama a nemuset resit samosprasnost, tak tam to na jare asi jeste zkusim S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod dzani696 » 21 zář 2021, 22:31

Na ebay by som sa vys...ral S13 na českom trhu sú obchody ktoré tiež sprostredkujú semená v omnoho klíčivejšom stave stačí hľadať RAW.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Tropické plody

Příspěvekod radek.god » 22 zář 2021, 09:56

Ano , je to pravda - zmnoha ruznych druhu semen z ebay mi vyklicila jen fejchoa a pistacie.
Aliexpress to uz nastesti zakazal, to byl samy podvod ( prislo male semeno jakehosi plevele misto salaku apod ) E7 .
Hledal jsem jen male mnozstvi semen za co nejmin penez vcetne dopravy.
A to jsem v cz shopech nenasel.Kdyz si k tomu malemu mnozstcvi pripoctu vypalne ceske poste, tak se to prodrazi.
V Praze jsem uz KAMENNY obchod s exotickymi semeny nenasel.
Navic podle me RAW pistacie v cz obchode je jiz vyloupana , ale nesolena a neprazena, alespon dle fotek jak jsou v pytliku.
Muze tam lezet na sklade tyden, mesic, roky ...
Chtel jsem tedy nejen RAW, ale hlavne +/- FRESH :-) , coz je pro klicivost asi to nejdulezitejsi
A ja chtel tu konkretni tureckou pistacii co meli v Tropiku, jen jsem chtel mit vic kusu kvuli cizosprasnosti a pripadne umrtnosti, to uz by bylo financne nakladne si kupovat vice semenacku nebo vyrazne drazssich starsich rostlin, kde je uz pohlavi znamo.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Tropické plody

Příspěvekod Franz » 27 zář 2021, 20:10

po třech letech od výsevu mi začíná zrát papája chuť to připomíná mrkev
Obrázek
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Tropické plody

Příspěvekod jardos » 27 zář 2021, 20:46

Tak to je parada Franz, gratulujem S6
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Tropické plody

Příspěvekod vaclav sejkora » 27 zář 2021, 20:49

To máš více rostlin, papája nebývá samosprašná.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Tropické plody

Příspěvekod caver » 28 zář 2021, 10:59

Paráda, přijdu se na ni mrknout a vezmu Ti ty symbiotické bakterie, co jsi chtěl.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Tropické plody

Příspěvekod Franz » 28 zář 2021, 11:41

Ve výsevu jsem měl více rostlin, ale první rok jsem to týral zimou cca 5 stupňů a přežila jen jedna naštěstí má samčí i samičí květy tak je opýlení bez problémů jen ji mají v oblibě svilušky.
Jj stav se Matine
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků