BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Kohant » 22 úno 2009, 13:40

V bezech jsem soběstačný. Máme na zahradě více než 15 divokých keřů s plody různých kvalit. Některé jsou chutné ale drobné (jím je i syrové, špatně mi zatím nebylo). Vaříme z nich sladká jídla, z květů je vynikající nápoj (pár květů do vody, přes noc do lednice, druhý den se pije). Po jednom keři se mi pne arguta kterou mi daroval pan Hejduk a daří se ji. Na některých starších větvích roste jidášovo ucho (dnes jsem jich pár sklidil).

V literatuře se uvádí odrůdy Haschberg, Donau, Sambo, Dana, Bohatka, Hamburg. Šlechtěné bezy by měly být chutnější.

Má význam shánět a vysazovat (pokud se vůbec dají sehnat) šlechtěné keře, nebo by to bylo "nošení dříví do lesa"?
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Kohant » 28 úno 2009, 17:34

Na jidášova ucha jsou bezy fakt dobrý.

Trochu jsem si dnes zahoubařil, až přestane pršet, pár kilo nasuším.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Stanley_51 » 28 úno 2009, 18:12

Vidím, že na bezy se nikdo nechytá, ale jidášovo ucho - to je jiná - na " čínu " je to superhouba. Mě rostou bezy nahodile mezi tůjema jako nálet, ale zavčasu je likviduju, alébrž je zahrádka malá a potřebuji místo na " kulturnější " rostliny.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Kohant » 28 úno 2009, 19:29

No tak zkus někdy rozvařit tak půl kila zralých bezinek, zahustit strouhaným perníkem nebo lžicí krupice, lehce přisladit medem.
Na talíři pak posypat nehorázně velkou hromadou strouhaného tvarohu a polít třeba javorovým sirupem.

Možná už pak nikdy nebudeš chtít jíst borůvkové knedlíky a půjdou pryč ty tůje aby bezům nepřekážely. No to asi ne, ale než jsem začal z bezinek vařit, byl to taky jen plevel. Teď už mám takovou deformaci, že ochutnávám z různých keřů abych si z těch nejchutnějších nařezal řízky. Ony to odrůdy budou nejspíš šlechtěné hlavně pro barvivo.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Majk » 28 úno 2009, 22:22

Dělám z bezinek výbornou marmeládu(ze šťávy), když se do toho přidá kapka rumu, tak to nemá chybu.
Jednou jsem dělal i destilát. Je to piplačka orthat všechny ty bobulky, ale výsledek vcelku potěšil. Dělal jsem rmut bez přídavku cukru, takže výtěžek nebyl nejvyšší. Vůně destilátu byla podobná jako sušené bezinky.
Podle mě se asi nevyplatí pěstovat bezinky na zahradě, protože jich je všude kolem dostatek a zabírají tak místo někde jinde. Jinak pozoruju u různých rostlin rozdílnou odolnost vůči plísni(zcvrkávání bobulek v hroznu). Jiné rostliny mají zase problém s vyrovnaným dozráváním, zatímco některé bobulky v trsu už jsou zralé a opadávají, jiné jsou ještě nezralé.
Na jednom houbařském výletu jsem narazil na úžasný keř, velké naprosto zdravé bobule, měl jsem sto chutí ho nějak zdomestikovat. Jak nejlíp bez množit?
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Kohant » 28 úno 2009, 22:44

Zelenými řízky. Ale prý zakoření i větev zasypaná zeminou.

Mně bezy na zahradě nevadí, věřím že svou přítomností zahradě prospívají. Ale některé asi budou mít tu plíseň o které mluvíš. Ty které jsem vykácel a obrazily z pařezů mají plody zdravé.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Majk » 28 úno 2009, 22:49

Máme zahradu u potoka a pár keřů tam samozřejmě taky roste, ale sklizeň stačí tak na tu marmeládu nebo likér. Je to tam dost ve stínu a keře nestíhají po dešti dostatečně rychle osychat, takže možná proto ta plíseň.
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Kohant » 28 úno 2009, 22:56

No tak až to bude aktuální, řeknu si o recept.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod aminka » 28 úno 2009, 22:58

Bezinky na zpracování trhám na divoce rostoucích keřích za zahradami, roste tu jeden keř který má pěkné masité bobule. Podle naší zahrady za plotem mám 3 odrůdy zajímavé listem (fotky v mém albu). Loni zaplodila ta zelená stříhanolistá a chuťově to šlo :)
Bezinku jsem loni řízkovala a chytlo se to.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Alena » 06 kvě 2009, 16:34

Aminko, kdy jsi řezala řízky z bezu a v čem jsi je zakořeňovala? Já jsem se pokoušela zakořenit řízky nařezané letos v zimě z jednoho bohatě plodícího bezu, který tady poblíž rostl (těsně předtím, než to tam zplanýrovali), a všechny mi zaschly, snad až na jeden, z toho možná něco bude. Zato loni, když jsme vymýtili zahradu u chalupy, kterou jsme koupili jako deset let neobývanou ruinu, jsem jeden už skoro suchý klacek z bezu píchla ke hrachu a on pustil kořeny - jenže ten keř, z něhož pocházel, zrovna nebyl nic moc :(
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod aminka » 06 kvě 2009, 21:02

Aleno, nevím úplně přesně dobu řízkování ale tuším tak květen/červen. Zkusila jsem asi tři kousky, použila polovyzrálé řízky s patkou, délky asi 10-15 cm. Namočila do gelového stimulátoru a píchla do volné půdy (smíchané s pískem) do stínu stromu. A často zalévala, zjistila jsem že je potřeba to udržovat pořád vlhké, řízky mají sklon k vadnutí. Letos zkusím přiklopit sklenicí nebo uříznutou pet-lahví. Zakořeňovat zdřevnatělé větvičky jsem nezkoušela, tak nevím, ale asi to taky jde.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Alena » 06 kvě 2009, 21:08

Díky. Bohužel ten pěkný bez už je fuč, tak pokud půjde do kélu i ten jeden dosud živý řízek, budu muset koukat po jiných. Říkala jsem si, když zakořenil zpola suchý metrový klacek, že to nebude problém, a ono jo - holt zákon schválnosti...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod aminka » 06 kvě 2009, 21:17

Taky tu za zahradami divoce roste jeden pěkný bez, který plodí velké kuličky. Chodím na ně a dělám z nich liquééére :mrgreen:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod Alena » 06 kvě 2009, 21:33

Jo jo, liquééére :mrgreen: je dobré - taky ráda zkapalňuju, co se dá - třeba takový likér z černého rybízu nebo ořechů, to je taky něco... Jenom pan manžel pak kafrá, že mu na to zabavím každou flašku, kterou dostane S1
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra)

Příspěvekod aminka » 06 kvě 2009, 21:42

Z černého rybízu??? :D14 To neznám, dáš recept? Černý rybíz miluju, děti ho jíst nechtějí, takže všechen zbyde na mě :D15 Sedím u keře a živím se :mrgreen: Když jsem čekala mladšího sviště, tak jsem na posezení ozobala půlku keře (aha, teď mi svitlo S15 tak on prcek už je toho přežranej z prenatalu :mrgreen: proto to nechce)
A liquééére z černého rybízu bych ráda zkusila :mrgreen:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků